15min be reklamos

Indonezijos prezidentas paragino atsisakyti JAV mokėjimo sistemų, tačiau Rusijos nepalaiko

Socialiniuose tinkluose pasirodė žinučių, kad Indonezijos prezidentas paragino šalies finansų rinkas atsisakyti JAV sukurtų ir visame pasaulyje plačiai naudojamų mokėjimo sistemų „Visa“ ir „Mastercard“ dėl sankcijų Rusijai. Nors toks šalies vadovo pasiūlymas išties nuskambėjo, tai nebuvo solidarumo su Rusija aktas, o raginimas stiprinti vidaus finansų rinkas ir paslaugas.
Indonezijos prezidentas Jokas Widodas Iš dalies melas
Indonezijos prezidentas Jokas Widodas / „Reuters“/„Scanpix“

„Indonezijos prezidentas ragina piliečius atsisakyti „Visa“ ir „Mastercard“ kortelių dėl Jungtinių Valstijų sankcijų Rusijai:

„Būkite labai atsargūs. Turime nepamiršti JAV įvestų sankcijų Rusijai. „Visa“ ir „Mastercard“ gali kelti problemų“, – taip esą pareiškė Indonezijos vadovas.

Iš žinutės galima pamanyti, kad šalies vadovas nepalaiko sankcijų Rusijai ir dėl to ragina boikotuoti tarptautines mokėjimo sistemas.

Tačiau iš tiesų jis kalbėjo apie vidinių mokėjimo sistemų kūrimą ir naudojimą, kad galėtų padidinti šalies nepriklausomybę nuo įvairių geopolitinių sprendimų, kurie gali nulemti pokyčius finansų rinkose.

Prezidentas Joko Widodo, liaudyje vadinamas Jokowi, paragino šalies regionų administracijas atsisakyti užsienio mokėjimo tinklų, tokių kaip „Mastercard“ ir „Visa“, ir pradėti naudoti vietos bankų išduotas kredito korteles, kad apsaugotų visas operacijas nuo galimų geopolitinių padarinių, galinčių sutrikdyti ekonomines operacijas.

„Būkite labai atsargūs. Turime prisiminti JAV Rusijai taikomas sankcijas. Dėl „Visa“ ir „Mastercard" gali kilti problemų", – sakė Prezidentas J.Widodo nacionaliniame susitikime, skirtame skatinti Indonezijoje pagamintų produktų ir paslaugų naudojimą.

Indonezija laikosi neutralios užsienio politikos Rusijos ir Ukrainos karo atžvilgiu.

Balansuoja tarp dviejų šalių

Prieš karą Indonezija buvo antra pagal dydį pasaulyje ukrainietiškų kviečių importuotoja. Ji taip pat buvo labai priklausoma nuo Rusijos ir Ukrainoje gaminamų trąšų bei kitų žemės ūkio produktų.

Indonezija, Rusijos ir Ukrainos konflikte užėmusi neutralią poziciją – vengdama palaikyti kurią nors pusę.

O į Balį vykusį G20 viršūnių susitikimą buvo pakviesti ir Rusijos, ir Ukrainos prezidentai.

Praėjusių metų kovą Indonezija balsavo už Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos rezoliuciją, kurioje smerkiama Rusijos invazija į Ukrainą ir raginama išvesti Rusijos pajėgas.

Tačiau šalis atsisakė įvesti sankcijas Maskvai arba aiškiai pasmerkti V.Putino veiksmus Ukrainoje.

„Scanpix“/AP nuotr./Joko Widodo inauguracija
„Scanpix“/AP nuotr./Joko Widodo inauguracija

Istoriniai nesutarimai su JAV

Indonezija, kaip pokolonijinė valstybė, į didžiąsias galiūnes žiūri įtariai, o jos visuomenė tradiciškai laikosi antivakarietiškų užsienio politikos nuostatų.

Nepaisant to, vykdydama viduriniosios galios diplomatiją, ji pabrėžia tarptautinę teisę, tarpininkavimą ir paramą tarptautinėms organizacijoms.

Indonezija nelaiko Jungtinių Amerikos Valstijų geranoriška galia. Šalyje laikomasi nuomonės, kad XXa. septintajame dešimtmetyje JAV remiami sukilėliai kėlė grėsmę šalies teritoriniam vientisumui.

Azijos finansų krizės metu JAV reikalavimai Indonezijai laikytis Tarptautinio valiutos fondo politikos tik pagilino krizę.

Po referendumo Rytų Timore prasiveržus smurtui, JAV įvedė Indonezijai karinį embargą, kritikavo jos veiksmus ir Jungtinėse Tautose inicijavo tarptautinį Džakartos pasmerkimą.

JAV grasinimai taikyti Indonezijai sankcijas, jei ji pirks Rusijos karinę įrangą ir nesumažins deficito, sustiprino neigiamą Indonezijos požiūrį į Jungtines Valstijas.

„TT NYHETSBYRÅN“ nuotr./Barackas Obama apsilankė savo vaikystės mieste Džakartoje
„TT NYHETSBYRÅN“ nuotr./Barackas Obama apsilankė savo vaikystės mieste Džakartoje

Ekonominiai ryšiai svarbiau už demokratiją

„Demokratijos suvokimo indekso 2022“ tyrime, kurį atliko Berlyne įsikūrusi rinkodaros bendrovė „Latana“, bendradarbiaudama nepelno organizacija „Demokratijų aljansas“, 52 pasaulio šalių respondentų buvo klausiama, ar, jų nuomone, jų vyriausybės turėtų nutraukti ekonominius ryšius su Rusija dėl invazijos į Ukrainą.

Indonezijoje paramą ryšių su Rusija išsaugojimui išsakė beveik 50proc. respondentų – tai antras pagal dydį rodiklis tarp 52 apklaustų šalių.

Už santykių išsaugojimą labiau pasisakė tik kinai.

„Reuters“/„Scanpix“/Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ir Rusijos lyderis Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“/Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ir Rusijos lyderis Vladimiras Putinas

Pusiau autoritarinė valstybė

Nuo 2014 m., kai pradėjo eiti pareigas, prezidentas J.Widodo sistemingai stengėsi susilpninti šalies demokratines institucijas ir praktiką.

Remiantis „Economist Intelligence Unit“ sudaromu kasmetiniu demokratijos indeksu, nuo pat J.Widodo prezidentavimo pradžios Indonezija buvo priskiriama prie pasaulio valstybių, kuriose demokratija menkai puoselėjama.

Iš tiesų, apklausos atspindi realijas, su kuriomis indoneziečiai susidūrė pastaraisiais metais: demokratinės normos ir institucijos nuolat silpninamos, žiniasklaida bauginama, siekiant palankaus vyriausybės vertinimo, o valdžia, norėdama nutildyti kritikus, pasitelkė griežtus įstatymus dėl šmeižto ir šventvagystės.

Praėjusių metų pabaigoje Indonezijos parlamentas patvirtino įstatymą, draudžiantį seksą prieš santuoką.

Prieštaringai vertinamais įstatymais, kuriuos kritikai pavadino žmogaus teisių „katastrofa“, taip pat draudžiama nesusituokusioms poroms gyventi kartu ir ribojamos politinės bei religinės laisvės.

Naujasis baudžiamasis kodeksas įsigalios po trejų metų ir bus taikomas šalyje gyvenantiems indoneziečiams ir užsieniečiams, taip pat svečiams.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip inicijuoti daugiabučio renovaciją?
Reklama
Prasmingai ateičiai: 5 populiariausios vasaros stovyklos jūsų vaikui
Reklama
Iš Kauno į Dominikos Respubliką – studijuoti informatikos
Reklama
Šaltibarščiai pietums – nors ir kasdien: „Iki“ jungiasi prie festivalio ir skelbia specialių pasiūlymą skaniausiam vasaros valgiui
Parašykite atsiliepimą apie 15min