15min be reklamos
Publikuota 2022 01 04, 19:15

JAV tikisi, kad sulaikytas rusas verslininkas papasakos paslapčių apie Kremlių

JAV teisme pirmadienį pasirodęs Rusijos verslininkas, kaltinamas sukčiavimu, gali tapti vertingu informacijos šaltiniu Amerikos žvalgybininkams, vis dar tiriantiems Kremliaus kišimąsi į 2016-ųjų prezidento rinkimus ir atakas prieš Demokratų partiją, skelbia CNN.
Vladislavas Kliušinas
Vladislavas Kliušinas / „Facebook“ nuotr.

Anot šios televizijos šaltinių, šis rusas, kuris Maskvoje turi kibernetinio saugumo kompaniją M13 ir yra aktyviai dirbęs tiek su Rusijos vyriausybe, tiek su karinės žvalgybos tarnyba GRU, labai domina amerikiečių teisėsaugą ir žvalgybos agentus.

JAV prokurorai kaltina V.Kliušiną ir dar keturis Rusijos piliečius sukūrus sudėtingą sukčiavimo schemą.

Kitaip tariant, viešai amerikiečiai nesieja V.Kliušino su Rusijos kišimusi į 2016-ųjų rinkimus. Tačiau vienas atsakovų drauge su juo yra Ivanas Ermakovas, o pastarasis buvo vienas GRU agentų, kuriems 2018 metais buvo pateikti kaltinimai dėl įsilaužimo į JAV Demokratų nacionalinio komiteto serverius.

I.Ermakovas dirbo I.Kliušino firmoje M13, kuri iki šiol skelbia siūlanti „IT sprendimus Rusijos Federacijos prezidento administracijai“ ir kitoms valstybinėms institucijoms. JAV Teisingumo departamentas vadina I.Ermakovą jau buvusiu GRU agentu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./GRU programišių pristatymas JAV Teisingumo departamente
AFP/„Scanpix“ nuotr./GRU programišių pristatymas JAV Teisingumo departamente

Buvęs JAV kibernetinio saugumo ir infrastruktūros apsaugos agentūros vadovas Christopheris Krebsas, kalbėdamas apie I.Kliušino areštą ir baudžiamąjį persekiojimą, teigė, kad Amerikos žvalgybos tarnybos galbūt aptiko „aukso kasyklą“.

„Įmanoma daugiau sužinoti apie GRU operacijas prieš JAV. Jei pavyks jį palaužti, jis galbūt galės patvirtinti Rusijos pastangas kištis į 2016 metų rinkimus.

Net jei Kliušinas nebendradarbiaus, nuosprendis jam taps stipriu signalu kitiems – jie supras, kad neturi didelės judėjimo laisvės už Rusijos ribų“, – kalbėjo Ch.Krebsas.

I.Kliušino advokatas, Šveicarijoje dirbantis Oliveris Ciricas sako, kad jo klientas neigia visus kaltinimus. O.Cirico teigimu, JAV žvalgyba 2019 metais jau bandė užverbuoti rusą Prancūzijos pietuose, tą patį pernai Edinburge bandė padaryti britai.

„Facebook“ nuotr./Vladislavas Kliušinas
„Facebook“ nuotr./Vladislavas Kliušinas

Būtent Šveicarijoje pernai kovą, išvykęs slidinėjimo atostogų su šeima, buvo sulaikytas I.Kliušinas – bent jau taip teigia jo advokatas. Gruodį rusas buvo perduotas JAV.

O.Ciricas CNN anksčiau teigė, kad būtent ryšiai ir kontaktai su Rusijos vyriausybės tarnybomis buvo pagrindinė amerikiečių noro sulaikyti V.Kliušiną priežastis.

„Kliušino areštas gali sukelti grėsmę visai Rusijos žvalgybinei veiklai, apie kurią žinojo šis rusas ir jo kompanija. Žvelgiant iš kontržvalgybos perspektyvos, viskas, prie ko buvo prisilietęs Kliušinas, dabar analizuojama po mikroskopu“, – tvirtino buvęs JAV Federalinio tyrimų biuro pareigūnas Holdenas Triplettas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min