-50% metinei prenumeratai. 15 dienos proga!
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JK panaikino „seksistinį mokestį“ moterų higienos produktams

Didžioji Britanija penktadienį tapo dar viena šalimi, panaikinusia vadinamąjį tamponų mokestį, atšaukdama moterų higienos produktams taikomus pardavimo mokesčius.
Moterų higienos priemonės
Moterų higienos produktai / 123RF.com nuotr.

Šį žingsnį itin palankiai įvertino moterų teisių gynėjai ir išstojimo iš Europos Sąjungos (ES) šalininkai.

Kovo mėnesį pristatydamas JK biudžetą, iždo kancleris Rishi Sunakas įsipareigojo panaikinti labai nepopuliarų tamponų ir higieninių įklotų mokestį, tačiau pakeitimai galėjo įsigalioti tik penktadienį, kai baigėsi pereinamasis „Brexito“ laikotarpis.

Pagal ES įstatymus šalys negali sumažinti menstruacinių produktų pridėtinės vertės mokesčio mažiau 5 proc. ribos, nes jie laikomi prabangos, o ne būtiniausiomis prekėmis.

123RF.com nuotr./Moterų higienos priemonės
123RF.com nuotr./Moterų higienos priemonės

Airija yra vienintelė ES šalis, kuri netaiko mokesčio sanitariniams gaminiams, nes joje nulinis mokesčio tarifas galiojo dar iki ES nustatant žemiausią ribą.

„Higienos produktai yra būtini, todėl teisinga, kad mes netaikysime pridėtinės vertės mokesčio (PVM), – pareiškė R. Sunakas. – Mes jau pasirūpinome nemokamais higienos produktais mokyklose, kolegijose ir ligoninėse, o dabar žengiame dar vieną žingsnį, kad užtikrintume, jog šios priemonės bus prieinamos visoms moterims.“

Didžioji Britanija oficialiai paliko bloką ketvirtadienį 23-ią valandą vietos laiku (penktadienį 1 val. Lietuvos laiku), įgydama daugiau galių priimti savo įstatymus.

Naujasis JK ir ES prekybos susitarimas įneš naujų apribojimų ir biurokratijos, tačiau „Brexito“ šalininkams tai reiškia nacionalinės nepriklausomybės nuo ES ir jos taisyklių susigrąžinimą. Jie atkreipė dėmesį į „tamponų mokesčio“ panaikinimą kaip ankstyvą teigiamą pokytį po „Brexito“.

Didžiosios Britanijos iždas anksčiau yra apskaičiavęs, kad šis žingsnis vidutiniškai kiekvienai moteriais sutaupys beveik 40 svarų (45 eurs) per visą gyvenimą.

„Nuėjome ilgą kelią, kol pasiekėme šį tašką, tačiau pagaliau seksistinis mokestis, pagal kurį higienos produktai buvo laikomi nebūtinomis prabangos prekėmis, gali atgulti į istorijos knygas“, – teigė moterų teisių gynimo organizacijos „Felicia Willow“ vadovė.

Daugelis kitų šalių taip pat yra panaikinusios moterų higienos produktų mokestį, įskaitant Australiją, Kanadą ir Indiją. Jungtinėse Amerikos Valstijose šis mokestis netaikomas keliose valstijose, įskaitant Niujorką ir Floridą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius