2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
11 18 /23:32

Joe Bidenas: remdami Ukrainą, neleidžiame JAV kariams įsitraukti į karą

Joe Bidenas kreipėsi iš Ovaliojo kabineto
Joe Bidenas kreipėsi iš Ovaliojo kabineto

Svarbiausios naujienos

  • Olafas Scholzas paragino Vladimirą Putiną žengti pirmąjį žingsnį siekiant taikiai išspręsti konfliktą Ukrainoje.
  • Vengrija turi pasakyti „ne“ dabartiniam Briuselyje sukurtam Europos modeliui, nes šalis ir toliau prieštarauja Ukrainos prisijungimui prie ES.
  • Ukrainos ginkluotosios pajėgos teigia, kad penktadienį per savo operacijas nukovė dar 620 rusų karių.
  • Rusijos pajėgos ruošiasi trečiajai Avdijivkos puolimo bangai Donecko srityje.
  • Rusijos kariuomenė pranešė, kad smarkiai bombardavo Ukrainos pajėgas prie Dniepro upės pietų Ukrainoje ir nukovė apie 75 ukrainiečių karius.
  • Joe Bidenas pažymi, kad JAV parama Ukrainai apsaugo JAV kariuomenę nuo dalyvavimo kare, jei Rusijos agresija toliau plėsis.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Ukrainos vyriausybė fronto linijoms pristatė 2 000 bepiločių orlaivių

00:05

Lapkričio 18 d. Ukrainos vyriausybė kariams karščiausiose fronto dalyse išdalijo daugiau kaip 2 000 ukrainietiškų dronų, pranešė skaitmeninės transformacijos ministras Michailas Fiodorovas.

Tarp jų yra įvairių konstrukcijų stacionarių sparnų ir kopterių, skirtų žvalgybai, bombų mėtymui ir kamikadzių misijoms.    

„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos skaitmeninės transformacijos ministras Michailas Fiodorovas
„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos skaitmeninės transformacijos ministras Michailas Fiodorovas

M.Fiodorovas sakė, kad per praėjusią savaitę ukrainiečių bepiločiai lėktuvai nukovė 39 tankus, 57 sunkiąją ginkluotę ir 34 šarvuočius.    

Ukrainos bepiločių orlaivių armijos programa, pristatyta 2022 m., turėjo užpildyti Ukrainos bepiločių orlaivių ir inovacijų poreikį. Programai įsibėgėjus 2023 m., buvo patvirtinta dešimtys ukrainietiškų dizainų, kuriuos galėjo gaminti Ukrainos gamintojai, o pelnas buvo reinvestuojamas į gamybą.

J.Bidenas: remdami Ukrainą, neleidžiame JAV kariams įsitraukti į karą

22:59

JAV prezidentas Joe Bidenas pažymi, kad JAV parama Ukrainai apsaugo JAV kariuomenę nuo dalyvavimo kare, jei Rusijos agresija toliau plėsis, rašo „The Washington Post“.

 „Iš dviejų praėjusio amžiaus pasaulinių karų patirties žinome, kad kai į agresiją Europoje nereaguojama, krizė savaime neišnyksta. Į ją tiesiogiai įsitraukia Amerika. Štai kodėl mūsų parama Ukrainai šiandien yra investicija į mūsų pačių saugumą. Tai padeda išvengti platesnio masto konflikto rytoj.

J.Bidenas pabrėžė, kad pasaulis tikisi, jog Jungtinės Valstijos išspręs šių laikų problemas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas

„Tai yra lyderio atsakomybė, ir Amerika vadovaus. Nes jei mes atsitrauksime nuo dabarties iššūkių, konflikto pavojus išplis, o jo sprendimo išlaidos tik didės. Mes neleisime, kad taip atsitiktų. Šis įsitikinimas yra mano požiūrio į paramą Ukrainos žmonėms, kurie ir toliau gina savo laisvę nuo žiauraus Putino sukelto karo, pagrindas“, – pabrėžė jis.

Bokso žvaigždė – su Rusijos olimpine uniforma: ar tikrai reiškė paramą okupantams?

22:56

Internautai aptiko seną žinomo boksininko Mike‘o Tysono nuotrauką, kurioje jis užfiksuotas dėvintis Rusijos olimpinę uniformą, ir ėmė ją platinti kartu su prorusiškomis citatomis.

Tačiau jis nieko panašaus nesakė. Ši nuotrauka padaryta prieš keliolika metų per Rusijos sportininkų olimpinių uniformų pristatymą, o karo metu amerikietis ne sykį reiškė paramą Ukrainai.

Mike'as Tysonas su Rusijos olimpiečių uniforma fotografavosi dar 2005 m., o tokių žodžių per karą nesakė
Mike'as Tysonas su Rusijos olimpiečių uniforma fotografavosi dar 2005 m., o tokių žodžių per karą nesakė

Plačiau skaitykite ČIA.

Rusai paleido „Shahed“ raketas iš šiaurės

21:40

Ukrainos karinės oro pajėgos užfiksavo priešo atakos bepiločių lėktuvų „Shahed“ judėjimą iš Sumų regiono.

20.54 val. karinės oro pajėgos pranešė apie grėsmę, kad Sumų ir Poltavos srityse naudojami bepiločių orlaiviai.

„Priešo bepiločių orlaivių judėjimas per Sumų sritį Poltavos srities kryptimi“, – patikslino jie.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./„Shahed-136“
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./„Shahed-136“

Vėliau karinės oro pajėgos pranešė, kad „Shaded“ juda vakarų kryptimi; pavojus taip pat buvo paskelbtas Černigovo srityje, o vėliau – Kyjivo srityje.

V.Zelenskis paskelbė apie naujus veiksmus oro gynybai stiprinti

21:15

Prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė apie naujus žingsnius, kuriais artimiausiomis savaitėmis bus stiprinama Ukrainos priešlėktuvinė gynyba.

Noriu padėkoti šalims, kurios šią savaitę paskelbė apie naują pagalbą mūsų valstybei. Vokietijai, Suomijai, Lietuvai – ačiū už naujus gynybos paketus. Estija – artimiausiais metais padidins investicijas į saugumo užtikrinimą, šaudmenų gamybą. Ir tai yra svarbu. Norvegija ir Didžioji Britanija – priimtas sprendimas dėl naujų humanitarinių paketų Ukrainai ir ukrainiečiams. Ačiū.

Ir mes jau ruošiame naujus žingsnius – saugumo žingsnius – ateinančioms savaitėms. Visų pirma tai susiję su priešlėktuvinės gynybos stiprinimu“, – sakė V.Zelenskis.

„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis
„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis

V. Zelenskis pabrėžė, kad praėjusią naktį Ukrainos danguje buvo sunaikinta beveik 30 „taikinių“.

„Kuo arčiau žiemos, tuo labiau Rusija bando padaryti smūgius galingesnius. Mums visiems Ukrainoje svarbu būti šimtu procentų efektyviems. Nepaisant visų sunkumų. Nepaisant viso nuovargio. Nepaisant bet kokių bandymų susilpninti Ukrainą“, – pridūrė jis.

„Ukrainska Pravda“ žurnalistas buvo užpultas filmavimo metu

20:54

Lapkričio 18 d. internetinio laikraščio „Ukrainska Pravda“ žurnalistas Mychailas Tkachas sakė, kad praėjusios dienos pabaigoje, kai jis filmavo prie restorano, jį užpuolė apsaugos darbuotojas, pranešė „Ukrainska Pravda“.

Jis teigė, kad restorane buvo pastebėti buvę aukšto rango Generalinės prokuratūros darbuotojai.

"Ukrainska Pravda" paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip vyras bando užblokuoti žurnalisto automobilį. Kai M.Tkachas išlipo iš automobilio ir prisistatė, jis sakė, kad vyras užsimojo prieš jį, vieną kartą pataikydamas į kamerą ir vieną kartą į kūną.    

M.Tkachas sakė, kad jį užpuolęs vyras buvo vieno iš VIP svečių apsaugos darbuotojas. Restoranas „Tandyr“ yra Kozyne, prabangiame Kyjivo priemiestyje, kuriame gyvena daug Ukrainos politikų ir aukščiausių pareigūnų.

M.Tkachas, „Ukrainska Pravda“ tiriamosios žurnalistikos skyriaus vadovas, yra vienas iš žinomiausių Ukrainos tiriamosios žurnalistikos žurnalistų, kuris per savo karjerą ne kartą buvo užpultas.

Per Rusijos artilerijos ataką nužudytas Gruzijos savanoris kovotojas Ukrainos kariuomenėje

19:47

Lapkričio 18 d. buvo nužudytas 31 metų Gruzijos savanoris kovotojas Ukrainos kariuomenėje Nika Gelenidzė, pranešė Gruzijos žiniasklaidos priemonė „Sova News“.

Pasak leidinio, N.Gelenidzė rugsėjo mėn. atvyko į Ukrainą ir dalyvavo kovose netoli Bachmuto Donecko srityje.

Pranešama, kad jis žuvo per Rusijos artilerijos ataką, kai buvo dislokuotas šiame rajone.

Asmeninio archyvo nuotr./Nika Gelenidzė
Asmeninio archyvo nuotr./Nika Gelenidzė

Lapkričio 18 d. Gruzijos pilietinis aktyvistas Giga Makarashvili socialiniame tinkle „Facebook“ parašė, kad N.Gelenidze mirtis patvirtinta.

„Šiandien patvirtinta dar vieno didelės širdies žmogaus, Nikos Gelenidzės, mirtis. Šlovė didvyriams!“ – rašė jis.

Anksčiau, lapkričio 12 d., Laisvosios Europos radijas / Laisvės radijas pranešė, kad mirė Iraklijus Kurtsikidzė, dar vienas Gruzijos savanoris, atvykęs į Ukrainą tarnauti Ukrainos kariuomenėje.

„Sova News“ pranešė, kad pastarosiomis dienomis Ukrainoje žuvo keturi Gruzijos savanoriai. Nuo 2022 m. vasario 24 d., kai prasidėjo plataus masto invazija, žuvo apie 50 už Ukrainą kovojančių Gruzijos savanorių.

Žiniasklaida: Kazachstanas blokuoja Rusijos televizijos kanalą

19:08

Kazachstano valdžios institucijos užblokavo Rusijos tarnybą „Sputnik24“, kuri transliuoja Rusijos valstybės kontroliuojamus televizijos kanalus Kazachstane, lapkričio 18 d. pranešė Kazachstano žiniasklaidos priemonė „Arbat Media“.

Valdžios institucijos nurodė priežastį, kad Rusijos televizijos kanalai neturėjo licencijos veikti Kazachstane. Pranešama, kad įsakymas blokuoti kanalus buvo pasirašytas dar birželio mėn.

Nepriklausomos Rusijos žiniasklaidos priemonės „Moscow Times“ duomenimis, vienas iš pagrindinių Kremliaus propagandinių televizijos kanalų RT nurodo „Sputnik24“ kaip vieną iš platformų, kuriose galima žiūrėti jo turinį.

Anksčiau, spalio 24 d., Moldova taip pat užblokavo prieigą prie 22 Rusijos žiniasklaidos svetainių, teigdama, kad jos naudojamos kaip „informacinio karo“ prieš šalį dalis.

Tarp išvardytų svetainių, kurios visos buvo rusiškos kilmės, buvo populiarios valstybės valdomos arba kontroliuojamos televizijos, tokios kaip RT, NTV, Ren TV ir kitos.

Nepaisant istoriškai glaudžių Astanos ryšių su Maskva, Kazachstano prezidentas Kasimas-Jomartas Tokajevas aiškiai pareiškė, kad Kazachstanas nepripažins okupuotų Ukrainos regionų kaip Rusijos teritorijos.

2023 m. K.Tokajevas taip pat kalbėjosi su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, kuris padėkojo Kazachstano prezidentui už suteiktą humanitarinę pagalbą šaliai.

V.Zelenskis pasirašė įsakymą, kuriuo įvedė sankcijas šalies politikams

18:32

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė įsakymą, kuriuo įvedė sankcijas buvusiam šalies ministrui pirmininkui Mykolai Azarovui, laikinai aneksuoto Krymo vadovui Sergejui Aksionovui, Rusijos Valstybės Dūmos deputatui Dmitrijui Sablinui ir dar maždaug šimtui žmonių, rašoma socialiniame tinkle „Telegram“.

„Zuma press“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis
„Zuma press“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis

 

V.Orbanas: „Ukraina dabar yra šviesmečiais nutolusi nuo ES“

17:15

Vengrija turi pasakyti „ne“ dabartiniam Briuselyje sukurtam Europos modeliui, nes šalis ir toliau prieštarauja Ukrainos prisijungimui prie ES.

Ministras Pirmininkas Viktoras Orbanas šeštadienį savo partijos „Fidesz“ suvažiavime sakė, kad Europos Sąjungą reikia keisti, o ne palikti.

„Klaidingo pažado pradėti derybas (su Ukraina dėl narystės ES) ištaisymas taip pat bus mūsų užduotis, nes Ukraina dabar yra šviesmečiais nutolusi nuo ES“, – sakė V.Orbanas, praneša „Reuters“.

„AFP“/„Scanpix“/Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas
„AFP“/„Scanpix“/Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas

 

Ukrainietės paauglės laimėjo premiją už pabėgėliams skirtas programėles

17:10

Trys ukrainietės paauglės, sukūrusios pagalbos programėles nuo karo bėgantiems šalies viduje ar užsienyje esantiems vaikams, penktadienį buvo apdovanotos organizacijos „KidsRights“ Tarptautine vaikų taikos premija.

Laimėdamos šį prestižinį vaikų apdovanojimą 18-metė Sofija Tereščenko bei 17-metės Anastasija Feskova ir Anastasija Demčenko nuėjo klimato aktyvistės Gretos Thunberg ir Nobelio taikos premijos laureatės Malalos Yousafzai pėdomis.

AFP-Scanpix nuotr.
AFP-Scanpix nuotr.

Apdovanojimą per ceremoniją Londone ukrainiečių trijulei įteikė Nobelio taikos premijos laureatė tunisietė Wided Bouchamaoui.

Plačiau skaitykite ČIA.

Du žmonės žuvo per Rusijos raketų atakas Zaporižioje

16:40 Atnaujinta 17:22

Ukraina praneša, kad šeštadienį du gelbėjimo tarnybų darbuotojai žuvo ir mažiausiai septyni žmonės sužeisti per Rusijos raketų smūgius pietryčių Zaporižios regione.

Atakos įvyko ukrainiečių oro pajėgoms skelbiant, kad Rusija per naktį Ukrainoje surengė 38 dronų atakas – tai didžiausias skelbtas skaičius per daugiau nei šešias savaites. 

Ukrainos policija pranešė, kad Rusija paleido seriją raketų smūgių į Komyšuvachos kaimą arti fronto linijos Zaporižios regione, kurį Rusija pernai paskelbė aneksavusi.

„Po pirmų dviejų smūgių buvo sužeisti keturi vietos gyventojai ir užsidegė gyvenamasis pastatas, – skelbiama pranešime. – Policijai ir gelbėtojams atvykus į įvykio vietą, Rusija paleido dar vieną smūgį. Du gelbėjimo tarnybų darbuotojai žuvo ir dar trys buvo sužeisti.“

Ukrainos oro pajėgos taip pat pranešė šeštadienį numušusios 29 iš 38 Rusijos paleistų iranietiškų dronų „Shahed“, dar žinomų kaip dronai-kamikadzės, užtaisytų sprogmenimis, kurie detonuojasi pasiekę taikinį.

„Twitter“ nuotr./Bepilotis orlaivis „Shahed 129“
„Twitter“ nuotr./Bepilotis orlaivis „Shahed 129“

Pateikiamais duomenimis, tai didžiausias Rusijos per vieną naktį paleistų dronų skaičius nuo rugsėjo 30 dienos.

Ukrainos gelbėjimo tarnybos pranešė, kad per ataką kliudytas energetinis objektas pietiniame Odesos regione, bet kilęs gaisras greitai užgesintas.

Rusijos gynybos ministerija teigia, kad jos pajėgos numušė 20 ukrainiečių oro dronų virš Rusijos kontroliuojamų Ukrainos teritorijų bei septynis jūrinius dronus Juodojoje jūroje prie aneksuoto Krymo pusiasalio.

Ukrainos ir Rusijos pajėgos daugiau nei metus yra įsitvirtinę priešinguose didžiulio vandens kelio krantuose pietiniame Chersono regione, kai Rusija praėjusį lapkritį atitraukė savo karius iš vakarinio kranto.

Ukrainos pajėgos daugybę kartų bandė kirsti upę ir užimti pozicijas Rusijos kontroliuojamoje pusėje, o ukrainiečių pareigūnai šią savaitę pranešė apie sėkmingą proveržį.

„Mūsų gynėjai įtvirtina savo pozicijas ir apšaudo okupantus“, – šeštadienio rytą pristatydamas operacijas rytiniame upės krante paskelbė generalinis štabas.

Ukrainos kariams į savo kontrolę jau pavyko perimti maždaug 10 kvadratinių kilometrų plotą

15:59

Ukrainos kariams į savo kontrolę jau pavyko perimti maždaug 10 kvadratinių kilometrų plotą kairiajame Dnipro krante. Apie tai paskelbė JAV Karo tyrimų institutas (ISW) savo apžvalgoje. 

Analitikai pastebi, kad, nepaisant Rusijos kariuomenės bandymų tam sutrukdyti, Ukrainos ginkluotosios pajėgos pajėgios aprūpinti savo pozicijas kairiajame krante.

Europos Vadovų Tarybos vadovas lankysis Kyjive minint dešimtąsias Euromaidano pradžios metines

15:53

Europos Vadovų Tarybos vadovas Charles'as Michelis lankysis Kyjive minint dešimtąsias Euromaidano pradžios metines, rašo „Politico“.

Ch.Michelis lankysis Ukrainoje, kad dalyvautų 2013 m. lapkričio 21 d. prasidėjusių Maidano protestų minėjimuose. 

Protestai kilo po buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus sprendimo nutraukti politinės ir ekonominės asociacijos susitarimą su ES. 

Europos Parlamento nuotr./Charlesas Michelis
Europos Parlamento nuotr./Charlesas Michelis

Rusija šį sukilimą pasmerkė kaip Vakarų kurstomą „perversmą“ ir pasinaudojo juo, siekdama pateisinti savo karinius veiksmus Ukrainoje 2014 m.

 

Sunkvežimių vairuotojai ragina ES nutraukti susitarimą dėl įvažiavimo į bloką Ukrainai

14:49

Vidurio Europos, įskaitant ir Lietuvą, sunkvežimių vairuotojų atstovai penktadienį paragino Europos Sąjungą nutraukti transporto susitarimą su Ukraina, kuris, anot jų, sukėlė nesąžiningą konkurenciją iš karo draskomos šalies.

Bendras pareiškimas, kurį pasirašė Lietuvos, Čekijos, Vengrijos, Lenkijos ir Slovakijos kelių transporto asociacijų pirmininkai, buvo skirtas šių šalių transporto ministrams ir Europos Komisijai.

Vidurio Europos vežėjai nori, kad Ukrainos sunkvežimiams vėl būtų išduodami ES įvažiavimo leidimai, kurių blokas atsisakė po Rusijos išpuolio prieš Ukrainą.

Jie teigė, kad praktinis susitarimo, kuriuo sušvelnintos įvažiavimo į ES taisyklės, įgyvendinimas „kenkia ES kelių transporto operatorių konkurencingumui“.

Št. srž. Vilmos Lisauskaitės / Lietuvos kariuomenės nuotr./Lietuvos kariuomenei perduoti sunkvežimiai „Arocs“
Št. srž. Vilmos Lisauskaitės / Lietuvos kariuomenės nuotr./Lietuvos kariuomenei perduoti sunkvežimiai „Arocs“

„Todėl prašome ir raginame visus susijusius sprendimus priimančius asmenis apsvarstyti galimybę nutraukti arba iš esmės pakeisti dabartinį ES ir Ukrainos susitarimą“, – pridūrė jie.

Lenkijoje sunkvežimių atstovai jau beveik dvi savaites protestuoja blokuodami pagrindinius sienos perėjimo punktus su Ukraina.

Dėl 12 dienų trunkančio protesto abiejose sienos pusėse susidarė didžiulės eilės.

Siekdami išspręsti ginčą sunkvežimių vairuotojai susitiko su Europos Komisijos, Ukrainos ir Lenkijos vyriausybių atstovais.

Tačiau ketvirtadienį Kyjivas pranešė, kad per paskutinį derybų etapą šalims nepavyko pasiekti susitarimo.

Kyjivas atmeta reikalavimą atnaujinti Ukrainos vežėjams reikalingus leidimus įvažiuoti į ES ir teigia, kad protestai kenkia ir Lenkijos, ir Ukrainos ekonomikai.

O.Scholzas paragino Rusijos prezidentą V.Putiną taikiai išspręsti konfliktą Ukrainoje

14:46

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną žengti pirmąjį žingsnį siekiant taikiai išspręsti konfliktą Ukrainoje.

„Jis turi išvesti karius“, – sakė O.Scholzas, lankydamasis Brandenburgo žemėje esančiame Nutetalyje.

Tačiau šiuo metu nėra jokių ženklų, kad tai įvyks, sakė jis, atsakydamas į klausimą, ar įmanomos taikos derybos.

„Scanpix“ / DPA nuotr./Olafas Scholzas
„Scanpix“ / DPA nuotr./Olafas Scholzas

V.Putinui neturi pavykti pasiekti savo tikslo panaudoti jėgą kaimyninės šalies dalims aneksuoti, sakė O.Scholzas.

Kancleris dar kartą patikino Ukrainą, kad Vokietija padės jai gintis nuo Rusijos invazijos tiek, kiek reikės.

Rusija teigia bombardavusi Ukrainos pajėgas prie Dniepro upės: žuvo 75 žmonės

14:28

Rusijos kariuomenė pranešė, kad smarkiai bombardavo Ukrainos pajėgas prie Dniepro upės pietų Ukrainoje ir nukovė apie 75 ukrainiečių karius.

Agentūra „Reuters“ negalėjo nepriklausomai patikrinti šio teiginio mūšio lauke.

Penktadienį Kyjivo kariuomenė pranešė, kad Ukrainos kariai išstūmė Rusijos karius iš pozicijų rytiniame Dniepro upės krante dalyje Chersono srities ir įkūrė keletą priešakinių pozicijų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dniepras
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dniepras

Prieš dvi dienas Maskva pirmą kartą pripažino, kad kai kurios Ukrainos pajėgos perėjo į rytinį Dniepro upės krantą, tačiau teigė, kad jos susidūrė su „pragaro ugnimi“.

Rusijos gynybos ministerija šeštadienį paskelbtame pareiškime nurodė, kad artilerijos ir aviacijos smūgiai buvo nukreipti į Ukrainos pajėgas Kačkarivkos gyvenvietėje vakariniame Dniepro upės krante ir dviejose salose, per kuriuos žuvo iki 75 priešo karių ir buvo sunaikintos keturios transporto priemonės.

Ukrainos pajėgoms pernai per puolimą, kurio metu buvo atkovota regiono sostinė Chersonas, pavyko pasiekti vakarinį Dniepro upės krantą.

APEC nesutarė dėl galutinės pozicijos dėl Gazos Ruožo ir Ukrainos

14:24

APEC lyderių nuomonės dėl karų Ukrainoje ir Gazos Ruože penktadienį išsiskyrė – Ramiojo vandenyno regiono šalims nepavyko susitarti dėl atsako į šiuos konfliktus.

21 Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo forumą (APEC), kuriam priklauso Rusija, Kinija ir Jungtinės Valstijos, sudarančios šalys savo galutiniame bendrame komunikate nepaminėjo nė vieno konflikto.

Vietoj to pridedamame pirmininko pareiškime pažymima, kad blokas tik „pasikeitė nuomonėmis dėl tebesitęsiančios krizės Gazoje“.

Praėjusį mėnesį Izraelis pradėjo oro ir sausumos kampaniją Gazos Ruože, kurios metu, islamistų grupuotės „Hamas“ valdomos Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, žuvo 12 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.

Tai buvo atsakas į spalio 7 dieną „Hamas“ ginkluotų užpuolikų surengtą tarpvalstybinį išpuolį, per kurį žuvo apie 1,2 tūkst. žmonių, o 240 žmonių buvo paimti įkaitais.

APEC daugiausia dėmesio skiria prekybai ir jungia tokias skirtingas šalis kaip Indonezija, kurioje gyventojų daugumą sudaro musulmonai, ir Jungtinės Valstijos, svarbiausia Izraelio sąjungininkė.

„Kai kurie lyderiai taip pat pasidalijo 2023 metų lapkričio 11 dieną Rijade įvykusio bendro arabų ir islamo šalių aukščiausiojo lygio susitikimo, kuriame Izraelis buvo apkaltintas karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui, vieninga žinia.

Kai kurie lyderiai prieštaravo tokios retorikos įtraukimui į pridedamą 2023 metų APEC lyderių „Auksinių vartų“ deklaraciją, remdamiesi tuo, kad, jų nuomone, APEC nėra forumas geopolitiniams klausimams aptarti“, – sakoma pirmininko pareiškime.

Pareiškime teigiama, kad dėl Rusijos invazijos į Ukrainą nebuvo jokio susitarimo.

„Dauguma narių griežtai smerkia agresiją prieš Ukrainą ir pabrėžia, kad reikia pasiekti teisingą ir ilgalaikę taiką, grindžiamą Jungtinių Tautų chartijos principais, įskaitant Ukrainos teritorinį vientisumą, suverenitetą ir politinę nepriklausomybę, – sakoma pranešime. – Su dideliu susirūpinimu atkreipiame dėmesį į neigiamą karo Ukrainoje poveikį ir pabrėžiame, kad jis sukelia didžiules žmonių kančias ir didina esamą pasaulio ekonomikos pažeidžiamumą.“

Rusijos prezidento Vladimiro Putino nebuvo tarp susitikime dalyvavusių valstybių vadovų. Tarptautinis baudžiamasis teismas jam yra išdavęs arešto orderį dėl įsakymo jo kariams įsiveržti į Ukrainą.

Vietoj jo šaliai atstovavo ministro pirmininko pavaduotojas Aleksejus Overčiukas.

Rusijai liko ne mažiau nei 25 Ka-52 sraigtasparnių 

13:31

Rusijai liko ne mažiau nei 25 Ka-52 sraigtasparnių.

Tokią išvadą padarė atvirų šaltinių (OSINT) analitikas, buvęs Ukrainos kariuomenės narys, socialiniame tinkle „X“ (buv. „Twitter“) prisistatantis slapyvardžiu Tatarigami_UA. 

Jis išanalizavo Rusijos aerodromų, kuriuose šie sraigtasparniai bazuojasi, palydovines nuotraukas.

Anksčiau spalį bent keli Ka-52 buvo sunaikinti ar išvesti iš rikiuotės po  
Ukrainos ATACMS raketų smūgių Berdiansko ir Luhansko aerodromuose. 

Wikipedia.org nuotr./Rusijos sraigtasparnis Ka-52
Wikipedia.org nuotr./Rusijos sraigtasparnis Ka-52

Iš viso, įvairiais vertinimais, prieš prasidedant plataus masto karinei invazijai Rusija turėjo nuo 140 iki 160 šių sraigtasparnių, o keli iš jų buvo pagaminti ir pradėti naudoti po 2023 m. vasario 23 d. 

Kariuomenė: Rusija rengia dar vieną Avdijivkos puolimą

13:27

Rusijos pajėgos ruošiasi trečiajai Avdijivkos puolimo bangai Donecko srityje, lapkričio 18 d. per nacionalinę televiziją pranešė Ukrainos kariuomenės Tavrijos grupės atstovas spaudai Oleksandras Štupunas.

Spalio pradžioje Rusijos pajėgos suintensyvino antžemines atakas prieš Avdijivką ir aplinkines gyvenvietes, siekdamos apsupti miestą. Kampaniją rėmė smarkus apšaudymas ir oro antskrydžiai, dėl kurių ir toliau nukenčia civiliai gyventojai.

„Laukiame trečiosios puolimo bangos – bandymo apsupti Adviivką“, – sakė O.Štupunas.

AFP/ „Scanpix“ nuotr./Avdijivka
AFP/ „Scanpix“ nuotr./Avdijivka

Avdijivkos, vartų į okupuotą Donecką, puolimai Maskvai kainavo labai brangiai.

Ukrainos kariuomenės duomenimis, per mėnesį trukusias kovas prie fronto miesto Rusijos pajėgos prarado apie 10 000 karių, daugiau kaip 100 tankų, daugiau kaip 250 kitų šarvuotų transporto priemonių ir septynis lėktuvus Su-25.

Rusija nuo 2014 m. bando užimti miestelį į šiaurę nuo okupuoto Donecko.

Pranešimai apie dar vieną Rusijos puolimą prieš Avdijivką pasirodė pasirodžius pranešimams apie galimą trijų Ukrainos vadų atleidimą ir tolesnius pertvarkymus Ukrainos karinėje vadovybėje.

 

Chersono regione žuvo vienas žmogus ir trys buvo sužeisti

13:09

Penktadienį per Rusijos išpuolius pietvakarių Ukrainos Chersono regione žuvo vienas žmogus ir trys buvo sužeisti, pranešė šio regiono gubernatorius.

Oleksandras Prukudinas sakė, kad regiono sostinė Chersonas buvo atakuotas 26 kartus. Pranešime „Telegram“ jis teigė, kad buvo paleista daugiau kaip 500 sviedinių.

Vietos valdžios duomenimis, nuo miesto išlaisvinimo žuvo daugiau kaip 400 civilių gyventojų ir apie 1 700 buvo sužeista.

Imago / Scanpix nuotr./Chersonas
Imago / Scanpix nuotr./Chersonas

 

Ukrainiečiai bando perauklėti nelaisvėn patekusius rusų karius: „Jei nesielgsite tinkamai, paleisime laisvėn“

12:51

Kaip skelbia įtakingas leidinys „The Times“, rusų karo belaisviams Ukrainoje sudaromos ypatingos sąlygos.

Pasak leidinio, rusai žadinami skambant Ukrainos himnui, o į valgyklą vedami koridoriumi, nukabintu Stepano Banderos ir Taraso Ševčenkos portretais.

Anot publikacijos autorių, tokiu būdu ukrainiečiai bando „pakeisti imperialistines rusų nuostatas“ iki šiems grįžtant tėvynėn.

Rusai karo belaisviai dirba šešias dienas per savaitę – daugiausia gamina pintus baldus.

Už tai jiems mokami 8 JAV doleriai per mėnesį (maždaug 7 eur.), kad jie galėtų stovyklos parduotuvėje nusipirkti gėrimų ir saldumynų.

Plačiau skaitykite ČIA.

Rusijos vidaus reikalų ministerija į ieškomų asmenų sąrašą įtraukė karo kritiką S.Aleksašenką

11:55

Rusijos vidaus reikalų ministerija į ieškomų asmenų sąrašą įtraukė karo kritiką Sergejų Aleksašenką, buvusį Rusijos banko valdytojo pavaduotoją ir finansų ministro pavaduotoją, šeštadienį pranešė Rusijos valstybinės naujienų agentūros TASS ir RIA.

Pasak „Reuters“, S.Aleksašenka po nesutarimų su prezidento Vladimiro Putino vyriausybe gyvena tremtyje Jungtinėse Valstijose ir jau buvo paskelbtas „užsienio agentu“.

TASS pranešė, kad S.Aleksašenka buvo įtrauktas į Vidaus reikalų ministerijos ieškomų asmenų sąrašą dėl nepatikslinto kaltinimo nusikaltimu.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Sergejus Aleksašenka
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Sergejus Aleksašenka

Agentūra „Reuters“ negalėjo iš karto prisijungti prie bendros ministerijos duomenų bazės, o su S.Aleksašenka iš karto nepavyko susisiekti ir pateikti komentarų.

Savo „Telegram“ kanale S.Aleksašenka teigė, kad jis jau penkerius metus yra įtrauktas į duomenų bazę, tačiau užsiminė, kad įtraukimas į ieškomų asmenų sąrašą yra naujas įvykis.

Kyjivas: padaugėjo Rusijos naktinių dronų atakų

11:45

Ukrainos oro pajėgos šeštadienį pranešė, kad Rusija per naktį į jos teritoriją paleido 38 dronus. Tai didžiausias praneštas skaičius per daugiau nei šešias savaites.

Tiek Kyjivas, tiek Maskva per 21 mėnesį trunkantį karą intensyviai naudojo atakos ir žvalgybos dronus.

Ukrainos oro pajėgos pranešė, kad numušė 29 iš 38 rusų paleistų Irano gamybos dronų „Shahed“, dar vadinamų dronais kamikadzėmis, nes juose yra sprogmenų, kurie sprogsta pasiekus taikinį.

Remiantis Ukrainos karinių oro pajėgų paskelbtais duomenimis, nuo rugsėjo 30 dienos tai didžiausias Rusijos per vieną naktį paleistų dronų skaičius.

„Reuters“/„Scanpix“/Karas Ukrainoje
„Reuters“/„Scanpix“/Karas Ukrainoje

Pietinėje Odesos srityje pataikyta į energetikos objektą, o kilęs gaisras buvo greitai užgesintas, pranešė Ukrainos gelbėjimo tarnybos.

Atskirai Ukrainos generalinis štabas šeštadienį pranešė, kad jų pajėgos „toliau laikosi pozicijose kairiajame (rytiniame) Dnipro upės krante“.

Ukrainos ir Rusijos pajėgos jau daugiau nei metus yra įsitvirtinusios priešingose upės pusėse pietinėje Chersono srityje po to, kai praėjusių metų lapkritį Rusija iš vakarinio kranto išvedė savo karius.

Ukrainos pajėgos ne kartą bandė pereiti į kitą kranto pusę ir išlaikyti pozicijas Rusijos kontroliuojamoje pusėje, o praėjusią savaitę Kyjivo pareigūnai pranešė apie sėkmingą proveržį.

„Mūsų gynėjai stiprina savo pozicijas ir apšaudo okupantus“, – šeštadienio rytą generalinio štabo atstovai informavo apie savo operacijas rytinėje upės pusėje.

Rusijos gynybos ministerija taip pat pranešė, kad virš Briansko pasienio regiono numušė Ukrainos droną.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad numato, jog Rusija suintensyvins išpuolius prieš Ukrainos energetikos sistemą, siekdama šaltaisiais žiemos mėnesiais sutrikdyti šalies šildymo ir elektros tiekimą.

Praėjusią žiemą dėl Rusijos smūgių milijonai ukrainiečių, esant minusinei temperatūrai, ilgoms valandoms likdavo be elektros.

V.Zelenskis ketvirtadienį žurnalistams sakė, kad Rusija kaupia raketas, ir nors Ukraina neturi šimtaprocentinės apsaugos nuo Rusijos smūgių, jis teigė, kad šalies oro gynyba yra geresnė nei praėjusiais metais.

Generalinis štabas: Rusija Ukrainoje neteko 317 380 karių

11:12

Nuo 2022 m. vasario 24 d., kai prasidėjo plataus masto invazija, Rusija Ukrainoje neteko 317 380 karių, lapkričio 18 d. rytiniame atnaujintame pranešime pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Į šį skaičių įeina 620 Rusijos pajėgų aukų, patirtų vien per pastarąją parą.

Kariškiai taip pat nurodė, kad Rusija neteko 5 422 tankų, 10 141 šarvuotosios kovos mašinos, 10 091 transporto priemonės ir degalų cisternos, 7 726 artilerijos sistemų, 896 daugkartinio paleidimo raketų sistemų, 586 priešlėktuvinės gynybos sistemų, 323 lėktuvų, 324 sraigtasparnių, 5 726 bepiločių orlaivių, 22 laivų ir katerių ir vieno povandeninio laivo.

 

Rusija leidinį „The Moscow Times“ paskelbė „užsienio agentu“

10:59

Rusija penktadienį įtraukė internetinį leidinį „The Moscow Times“, kuriame rašoma apie šalį, į užsienio agentų sąrašą. Šią etiketę valdžia paprastai naudoja siekdamos užgniaužti kritiką.

Rusijos teisingumo ministerija taip pat įtraukė garsią atlikėją Zemfyrą ir žurnalistus į sąrašą, kurį tradiciškai atnaujina penktadieniais.

„Internetinis leidinys „The Moscow Times“ paskleidė netikslią informaciją apie valdžios priimamus sprendimus ir vykdomą politiką“, – teigė ministerija.

„The Moscow Times“ turi interneto svetainę anglų ir rusų kalbomis. Prasidėjus puolimui Ukrainoje, dalis jo darbuotojų paliko Rusiją.

AFP-Scanpix nuotr.
AFP-Scanpix nuotr.

Rusija apkaltino leidinį, kad jis „vykdė veiksmus, kuriais buvo siekiama formuoti neigiamą įvaizdį visuomenėje“, ir pateikė kitų užsienio agentų parašytą medžiagą.

Pagal šią etiketę, kuri primena sovietinių laikų terminą „liaudies priešai“, reikalaujama, kad asmenys ar grupės atskleistų finansavimo šaltinius.

Be to, jie įpareigojami visus leidinius, įskaitant įrašus socialiniuose tinkluose, žymėti žyma „užsienio agentas“.

Dėl to užsienio agentams ir asmenims, kurie dalijasi jų turiniu, gresia didelės baudos.

Nuo tada, kai pradėjo puolimą Ukrainoje, Kremlius suintensyvino pastangas užgniaužti nepritarimą, o dauguma garsių oponentų atsidūrė užsienyje arba už grotų.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos teigia, kad penktadienį nukovė dar 620 rusų karių

10:51

Ukrainos ginkluotosios pajėgos teigia, kad penktadienį per savo operacijas nukovė dar 620 rusų karių.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo pranešime socialiniame tinkle „Facebook“ teigiama, kad per konfliktą žuvo daugiau kaip 317 000 Rusijos karių.

Statistiniai duomenys nepriklausomai nepatikrinti.

Rusija ir Vladimiras Putinas ne kartą bandė sumenkinti aukų skaičių.

Rusai netoli Avdijivkos Donecko regione patyrė ypač didelių nuostolių

10:21

Didžiosios Britanijos žvalgybos duomenimis, per pastarąją savaitę intensyviausi antžeminiai mūšiai Ukrainoje vyko trijuose fronto ruožuose – nė viena pusė nepadarė pažangos, tačiau rusai netoli Avdijivkos Donecko regione patyrė ypač didelių nuostolių.

Vakarų pareigūnų vertinimu, Rusijos pajėgos kovose prie Avdijivkos kasdien praranda „nuo 500 iki 1 000 žmonių“.

„AP“/„Scanpix“/Rusijos puolimas prieš Avdijivką
„AP“/„Scanpix“/Rusijos puolimas prieš Avdijivką

 

Nuo karo pradžios Ukrainoje užregistruota beveik 4 000 kibernetinių atakų

08:46

Nuo 2022 m. sausio mėn. iki 2023 m. rugsėjo mėn. Ukrainos kompiuterinių incidentų tyrimo grupė užregistravo beveik 4 000 kibernetinių atakų, lapkričio 17 d. pareiškė JAV Iždo departamento pareigūnas.

„Kelias savaites po Rusijos invazijos į Ukrainą Rusijos valstybės remiami kibernetiniai veikėjai surengė kibernetinių atakų prieš Ukrainos infrastruktūrą bangą“, – sakė JAV Iždo departamento sekretoriaus padėjėjas finansų institucijoms Grahamas Steele'as.

Bendras atakų skaičius yra tris kartus didesnis nei per laikotarpį prieš pat Rusijos plataus masto invaziją 2022 m. vasario mėn.

123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotr.
123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotr.

Kibernetinis karas prieš Ukrainą ir jos sąjungininkus buvo labai svarbi Rusijos karo dalis. Neseniai rusakalbė nusikalstama grupuotė, žinoma kaip CL0P, įsilaužė į 632 000 JAV teisingumo ir gynybos departamentų darbuotojų el. pašto adresus.

Karo metu Ukraina daug investavo į savo kibernetinės gynybos pajėgumus ir sustiprino savo puolamąją kibernetinę taktiką, nukreiptą prieš Rusijos turtą.

Ukrainos priešlėktuvinė gynyba numušė visus Rusijos dronus netoli Kyjivo

08:23 Atnaujinta 09:29

Lapkričio 18 d. Ukrainos priešlėktuvinė gynyba Kyjivo apylinkėse perėmė beveik dešimt „Shahed“ bepiločių lėktuvų, per „Telegram“ pranešė Kyjivo miesto karinės administracijos vadovas Serhijus Popko.

S.Popko sakė, kad Rusijos pajėgos lapkričio 18 d. naktį iš kelių krypčių paleido dronus.

Pasak administracijos, priešlėktuvinės gynybos daliniai sėkmingai sunaikino visus taikinius.

Odesos rajone vienas iš rusų bepiločių pataikė į energetikos infrastruktūros objektą, buvo apgadintas administracinis pastatas.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./„Shahed-136“
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./„Shahed-136“

Tai jau antras kartas šį mėnesį, kai Rusijos pajėgos taikosi į Kyjivą dronų atakomis. Lapkričio 10 d. Ukrainos priešlėktuvinė gynyba perėmė penkis iš šešių virš sostinės skridusių „Shahed“ dronų.

Tą pačią naktį Ukrainos pajėgos taip pat likvidavo vieną iš dviejų į Kyjivą paleistų sparnuotųjų raketų.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Parašykite atsiliepimą apie 15min