Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 sausio 8d. 10:53

Keliuose Suomijos miestuose teisėsaugos pareigas bando perimti neonaciai

Radikaliai nusiteikę protestuotojai net ir galvas pasipuošė svastikomis.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Radikaliai nusiteikę protestuotojai net ir galvas pasipuošė svastikomis.
Keliuose Suomijos miestuose pastaraisiais mėnesiais pradėjo patruliuoti savanoriai, siejami su neonacių grupėmis, kurie tvirtina, kad jie siekia apsaugoti vietos gyventojus nuo „islamo įsibrovėlių“, o šią tendenciją ketvirtadienį pasmerkė šalies vyriausybė.

„Toks patruliavimas gatvėse turi ekstremistinių požymių. Jis nepadidina saugumo“, – Suomijos vidaus reikalų ministras Petteri Orpo sakė duodamas interviu nacionaliniam transliuotojui YLE.

„Savanoriai neturi jokios teisės naudoti jėgą“, – perspėjo jis.

Neginkluotų vyrų grupės, dažniausiai vadinančios save „Odino kariais“ (Soldiers of Odin), turėdami omenyje senovės germanų ir skandinavų dievybę, buvo matomi patruliuojantys bent penkiuose miestuose, kuriuose neseniai buvo atidaryti centrai naujai atvykusiems prieglobsčio ieškotojams.

Kol kas nebuvo jokių pranešimų apie incidentus tarp tų civilių patrulių ir migrantų.

Vietos žiniasklaidos paskelbtose nuotraukose matosi kai kurių tokių patrulių grupių nariai, dėvintys juodas striukes ir kepures, paženklintas raidėmis S.O.O (Soldiers of Odin).

Į šią 5,4 mln. gyventojų turinčią Šiaurės šalį 2015 metais atvyko per 32 tūkst. prieglobsčio ieškotojų, daugiausiai irakiečių. Šis skaičius buvo beveik dešimteriopai didesnis negu 2014 metais, o Suomija tapo ketvirtąja šalimi Europoje, kuriai pernai teko daugiausiai naujų atvykėlių, lyginant su šalies gyventojų skaičiumi.

Vienos iš tokių patrulių grupių įkūrėjas Mika Ranta atsisakė duoti interviu, kai su juo susisiekė naujienų agentūra AFP.

Savo tinklalapyje ta grupė kaltina „islamo įsibrovėlius“ dėl padidėjusio nesaugumo Suomijoje ir ragina „patriotus bei imigracijos kritikus“ prisidėti prie šios veiklos.

„Puolimas nėra mūsų principų dalis, tik gynyba. Ir kiekvienas turi teisę gintis, jeigu esame puolami. Mes ginamės ir iškviečiame policiją“, – vietos laikraštis „Karjalan Heili“ citavo tris vienos patrulių grupės narius rytiniame Joensū mieste.

Ta trijulė pasakojo, kad jų grupė turi apie 20 narių Joensū mieste ir dar iki 500 – visoje šalyje.

Vienas prieglobsčio prašytojas, apie penkis mėnesius gyvenantis Joensū regione, sakė, kad nei jis, nei jo draugai kol kas nesusidūrė su ta grupe.

„Manau, tai beprotiškas sumanymas. Yra policija ir kitos tarnybos, kurios gerai atlieka savo darbą. Tai kažkokia milicija“, – sakė iš Bagdado atvykęs 27 metų Safi Kamilas, lygindamas tuos patrulius su kovotojų grupuotėmis, veikiančiomis jo tėvynėje.

Suomijos nacionalinio saugumo policija nurodė, kad kai kurie tų grupių nariai palaiko ryšius su ultradešiniaisiais ekstremistų judėjimais, tarp jų – neonacių grupėmis.

Šių patrulių pradėjo daugėti, kai vienas 17-metis prieglobsčio prašytojas iš Afganistano pernai lapkritį buvo suimtas dėl įtariamo 14-metės išžaginimo Kempelės mieste. Po to incidento pareigūnai atskleidė, kad maždaug 10 prieglobsčio ieškotojų yra įtariami įvykdę kai kuriuos iš daugiau negu tūkstančio išžaginimų, apie kuriuos buvo pranešta policijai per 2015 metus.

Tačiau dar vienas pranešimas apie išžaginimą, neva įvykdytą gruodžio 26 dieną vakariniame Ilivieskos miestelyje, greitai buvo paneigtas, kai policija išsiaiškino, jog viena moteris išgalvojo, esą ją išžagino „du tamsiaodžiai vyrai“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

26:55
01:14
01:25

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min