-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kodėl pabėgėliams svarbiausias dalykas – jų turimas išmanusis telefonas

Daugiau nei milijardas žmonių visame pasaulyje sunkiai įsivaizduoja savo kasdienybę be išmaniųjų telefonų, nuolatinio žinučių srauto ir socialinių tinklų programėlių. Tačiau dar labiau nuo viso to priklausomi yra šimtai tūkstančių žmonių iš Artimųjų Rytų ir Afrikos, bėgančių nuo karo, bado ir persekiojimų. Dažnai galima matyti besipiktinančius – kaip neturtingi pabėgėliai, prašantys pagalbos ir maisto, gali sau leisti turėti išmaniuosius telefonus. Kodėl telefonai į Europą bėgantiems žmonėms yra gyvybiškai svarbūs, aiškina „Quartz“ žurnalistė Hanna Kozlowska.

Paulas Donohoe iš Tarptautinio gelbėjimo komiteto sakė, kad į Graikijos Lesbo salą atvykę pabėgėliai žino, ką daryti, kai nebūna vietų autobusuose. „Jie pasuka kairėn ir pradeda eiti – šias instrukcijas yra gavę iš kitų per telefonus“, – aiškino jis.

Kai atsiduriama ant žemės Europoje, GPS yra vertingesnis už bet kokį gidą. 

Kai atsiduriama ant žemės Europoje, GPS yra vertingesnis už bet kokį gidą. Vienas vyras iš Graikijos vykdamas į Makedoniją sienos kirtimui naudojosi savo telefonu ir jame esančiu žemėlapiu tam, kad surastų geriausią maršrutą į artimiausią traukinių stotį kitoje sienos pusėje, pasakojo P.Donohoe.

Energija yra galia

Nors išmanieji telefonai yra itin svarbūs pabėgėlių kelionėje, jų galima lengvai netekti – sudaužyti, nuskandinti, pamesti, juos gali pavogti, gali išsekti jų baterijos. P.Donohoe sako buvo kiek priblokštas, kai pamatė, kad Lesbo saloje visi mėgino pasidalinti ne tik pastoge, maistu ir vandeniu, bet ir elektros energija, kad galėtų pasikrauti savo telefonus. 

„Scanpix“/AP nuotr./Pabėgėliams svarbiausias dalykas – jų turimas išmanusis telefonas
„Scanpix“/AP nuotr./Pabėgėliams svarbiausias dalykas – jų turimas išmanusis telefonas

Humanitarinės organizacijos atkreipė dėmesį, kokie svarbūs telefonai yra pabėgėliams. Tarptautinis pagalbos komitetas Libane, Irake ir Sirijoje yra išdalinęs tūkstančius saulės energija įkraunamų kroviklių. Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra – 33 tūkst. SIM kortelių pabėgėliams Jordanijoje. „Civil Society and Technology Project“ į pabėgėlių susibūrimo vietas siunčia žmones su specialia įranga, kuria transliuojamas wi-fi signalas.

Pabėgėliai niekuo nesiskiria nuo kitų

Be to, išmanieji telefonai nėra skirti tik išgyvenimui kelionėje į Europą, bet ir gyvenimui. Į Europą atvykę pabėgėliai siunčia savo laimingas nuotraukas draugams ir artimiesiems, pozuoja džiaugsmingoms asmenukėms.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Pabėgėliams svarbiausias dalykas – jų turimas išmanusis telefonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Pabėgėliams svarbiausias
dalykas – jų turimas išmanusis telefonas

Pabėgėlių išmanieji telefonai gali turėti ir dar vieną, kiek netikėtą, naudą. Jie gali parodyti europiečiams, kurie dažnai skeptiškai žiūri į naujuosius atvykėlius, kad žmonės, priversti apsistoti stotyse, šalia kavinių, gatvėse, ir bandantys pasigauti wi-fi signalą, ne taip jau ir skiriasi nuo jų pačių.

Kaip rašė „The Independent“ žurnalistas Jamesas O’Malley: „Stebitės, kad pabėgėliai iš Sirijos turi išmaniuosius telefonus? Atsiprašau, kad turiu tai pranešti, bet jūs esate idiotai“.

„Manau, palengva suprantama, kad kultūriniai skirtumai nėra tokie ir dideli, o tokie dalykai kaip technologijos tik dar geriau tą parodo“, – sakė P.Donohoe. Jis prisiminė, kaip Lesbo saloje sėdėjo kavinėje ir jo darbas visiškai priklausė nuo nemokamo interneto signalo. Šalia – pabėgėliai, besinaudojantys tuo pačiu internetu ir kalbantys su savo artimaisiais namuose.

Ko žmonės nesupranta – kad daug šių pabėgėlių yra išsilavinę ir namuose gyveno pakankamai gerai, pavyzdžiui, Sirijoje, kol jų bėgti neprivertė žiaurus karas, – sakė P.Donohoe. 

Žinoma, yra ir kita pusė, pažymi jis. „Gali išgirsti žmones, sakančius, kad jeigu pabėgėliai yra tokioje blogoje situacijoje, kaip jie gali turėti išmaniuosius telefonus. Tarsi – tai yra kažkokie papildomi dalykai, kurių pabėgėliai yra neverti. Ko žmonės nesupranta – kad daug šių pabėgėlių yra išsilavinę ir namuose gyveno pakankamai gerai, pavyzdžiui, Sirijoje, kol jų bėgti neprivertė žiaurus karas“, – aiškino jis.

Be to, rinkoje gausu pigių telefonų, kuriuos galima lengvai įsigyti.

Idėjų kelionė

Olandų žurnalistas Samas Nemethas sekė pabėgėlio, pasivadinusio „Ideas“ slapyvardžiu, kelionę iš Sirijos. Per Graikiją, Makedoniją, Serbiją, Vengriją ir Austriją keliavęs siras žinutes žurnalistui siuntė „WhatsApp“ programėle. S.Nemethas šiuos įspūdžius ir nuotraukas skelbė tinklaraštyje ir specialiai sukurtoje „Facebook“ grupėje

Pasak „Ideas“ ir S.Nemetho, „WhatsApp“ yra populiarus tarp pabėgėlių iš Sirijos, nes ši programėlė be galo išpopuliarėjo šalyje po to, kai Basharo al Assado režimas uždraudė „Skype“.

„Be „WhatsApp“ mano kelionė būtų trukusi žymiai ilgiau ir būtų buvusi žymiai rizikingesnė – tikimybė būtų suimtam ar apiplėštam būtų buvusi aukštesnė“, – per S.Nemethą jis perdavė savo laišką „Quartz“. Daugeliu atvejų jis savo kelionėje naudojosi kitų sirų patarimais, kuriuos jis gavo būtent telefonu.

„Ideas“ gavo pabėgėlio statusą Nyderlanduose rugpjūčio pabaigoje. 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pabėgėliams svarbiausias dalykas – jų turimas išmanusis telefonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pabėgėliams svarbiausias dalykas – jų turimas išmanusis telefonas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius