Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl Rusija vis dar šnipinėja JAV?

Anna Chapman
Kadras iš video / Anna Chapman
Šaltinis: 15min
0
A A

11 žmonių, kaltinamų šnipinėjimu Rusijai, suėmimas tikriausiai pribloškė jų kaimynus. Galima numanyti, kad tai buvo naujiena ir pačiam prezidentui Barackui Obamai. Tačiau nė vieno iš mūsų neturėtų stebinti tai, kad Rusija ir toliau šnipinėja Jungtines Valstijas.

Ketvirtadienį vakare pranešta, kad visi sulaikytieji Rusijos šnipai pripažino savo kaltę. Tai pranešė „Associated Press“. Tai netapo staigmena – dar prieš teismo posėdį tai paskelbė kaltinimo pusės atstovas.

Toks prisipažinimas greičiausiai įvykdytas dėl to, kad tuomet galima bus apsikeisti šnipais – įkalintieji Rusijoje JAV šnipai bus iškeisti į sulaikytuosius Rusijos šnipus. Jau anksčiau buvo pranešta, kad Rusijoje už šnipinėjimą nuteistas mokslininkas Igoris Sutiaginas išskraidintas į Vieną.

Ekspertų nenustebino, kad apsikeitimo šnipais susitarimas bus vykdomas būtent Vienoje – ši jau seniai tapo pasauliniu šnipinėjimo centru.  Lygiai kaip nestebina ir tai, kad Rusija toliau šnipinėja JAV – nepanašu, kad greitai tai pasikeistų.

Tarptautinio gyvenimo faktas

Šnipinėjimas yra tarptautinio gyvenimo faktas ir visada toks buvo. Pirmasis žvalgo vadovas „Karo menas“ buvo parašytas Sun Tzu prieš maždaug 2 500 metų. Šnipinėjimas užpildo gyvybiškai svarbią nišą – sėkmingos operacijos gali suteikti įžvalgų apie intencijas, planus ir kitus dalykus, kurių negalima sukaupti jokiu kitu būdu.

Galima spėti, kad nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos nebuvo dienos, kai Sovietų Sąjunga, o vėliau Rusija, nebūtų šnipinėjusi Jungtinių Valstijų ir atvirkščiai. Šnipinėjimas tęsis, net jei Jungtinės Valstijos ir Rusija pasieks naują modus vivendi.

Šnipinėjimas užpildo gyvybiškai svarbią nišą – sėkmingos operacijos gali suteikti įžvalgų apie intencijas, planus ir kitus dalykus, kurie negali būti sukaupti jokiu kitu būdu.Prezidentas B.Obama ir D.Medvedevas galbūt neseniai ir „perkrovė“ JAV ir Rusijos santykius, tačiau tai nereiškia, kad šių valstybių interesai ar perspektyvos yra suderinti. Jungtinės Valstijos ir Rusija vis dar nesutaria dėl daugybės klausimų, ypač susijusių su Europos saugumu.

Šių valstybių pozicija dar visai neseniai radikaliai išsiskyrė Irano branduolinių ambicijų klausimu. Po Rugsėjo 11-osios išpuolių Rusija nenoriai leido Jungtinių Valstijų kariams pasirodyti Centrinėje Azijoje, kurią Kremlius traktuoja kaip savo kiemą. Abi valstybės priklauso G8 ir G20 klubams, kur ne tik bendradarbiaujama, bet ir ginčijamasi. Rusija taip pat vis dar turi iliuziją tęsti savo istorines pastangas atskleisti Amerikos ekonomikos paslaptis ir pavogti šios šalies ginklų technologiją.

Atvirai sakant, pasaulyje, kuriame sąjungininkai vienas kitą šnipinėja, Rusijos žvalgybos tarnybos būtų šokiruojamai nekompetentingos, jei nešnipinėtų amerikiečių. Šnipinėjimo operacijos dažniausiai vyksta ilgą laiką. Numanomas Rusijos „nelegalų implantavimas“ Jungtinėse Valstijose veikė vyko būtent pagal šį veiklos principą.

Bosnijos ir Kosovo karai, NATO plėtra Rytų Europoje ir Rusijos ginklų pardavimai Iranui kaitino atmosferą ir didino įtampą tarp JAV ir Rusijos 1990-aisiais. Panašu, kad Maskva pasiskaičiavo, kad turint savo agentus JAV nebuvo priežasčių jų iš ten atšaukti, net kai santykiai su Vašingtonu pagerėjo.

Pasiekė mažai

Šiuo atveju stebina nebent tik tai, kiek daug „nelegalų“, kaip paaiškėjo, dirbo kartu ir kiek mažai jie pasiekė ar būtų galėję pasiekti. Per šaltąjį karą, kai šnipinėjimas tiesiog suklestėjo, KGB dažniausiai išskirstydavo savo šnipus – po vieną ar poromis. Akivaizdu, kad jei šnipai dirba kartu, tai demaskavus vieną iš jų, automatiškai demaskuojami ir kiti. Sovietai tuo laikotarpiu šnipams patikėdavo užduotis, kurios KGB pareigūnams, dirbantiems su oficialia diplomatų priedanga, tiesiog būdavo per sudėtingos.

Neaišku ką, jei iš viso ką nors, suimtieji šnipai galėjo padaryti, kad pavogtų vertingą informaciją ar padėtų kitiem šnipams. Galbūt FTB atskleis daugiau su tuo susijusios informacijos, tačiau šiuo metu ji atrodo kaip laiko švaistymas ir, be abejo, gėdos darymas Rusijos žvalgybai.

Ar kilęs skandalas smogs JAV ir Rusijos santykiams? Panašu, kad ne. Rusijos premjeras Vladimiras Putinas, buvęs KGB pareigūnas, pareiškė tikįs, kad šis incidentas neturės įtakos gerėjantiems dviejų šalių santykiams. Tuo tarpu JAV valstybės departamentas šiuo metu savo dėmesį koncentruoja į kitus dalykus.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min