„Iš tiesų vyksta kontaktai tarp tam tikrų vyriausybinių agentūrų ir jie pastaruoju metu suintensyvėjo“, – atsakydamas į klausimą apie derybas žurnalistams sakė Dmitrijus Peskovas.
Prezidentas Donaldas Trumpas ne kartą žadėjo, kad Rusijos vadovas Vladimiras Putinas ir Volodymyras Zelenskis susės prie derybų stalo. Praėjusią savaitę D.Trumpas sakė, kad jo administracija jau rimtai diskutavo su Rusija dėl konflikto, tačiau pateikė nedaug detalių.
Anksčiau D.Peskovas gūžčiojo pečiais, sulaukęs klausimų apie JAV iniciatyvą, bet jo trečiadienį pateikti komentarai buvo pirmas kartas, kai jis pripažino, kad tam tikro lygio kontaktai vyksta.
D.Peskovo pastabos pasirodė, kai abi šalys rodo didesnį norą kalbėtis viena su kita, kad karas būtų sustabdytas.
Kremlius ne kartą yra pavadinęs V.Zelenskį neteisėtu prezidentu, tačiau D.Peskovas sakė, kad, nepaisant to, Maskva yra pasirengusi su juo kalbėtis.
V.Zelenskis antradienį publikuotame interviu su britų žurnalistu Piersu Morganu taip pat pareiškė, kad yra pasirengęs sėsti prie stalo tiesioginėms deryboms su V.Putinu, jeigu tai yra vienintelis įmanomas scenarijus.
Reikalauja griežtų derybų
Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas patvirtino, kad Maskva yra pasirengusi pradėti derybas, bet jos turi būti „griežtos“ ir paremtos „abipusės pagarbos ir lygybės principais“, rašo „The Moscow Times“.
„Esame atviri dialogui, pasirengę derėtis kietu derybų režimu, atsižvelgdami į realijas „ant žemės“ ir mūsų nacionalinius interesus, nulemtus istorijos ir geografijos. Taigi sprendimai ir pasirinkimai priklauso nuo [prezidento Donaldo] Trumpo ir jo komandos“, – kalbėjo S.Riabkovas.
Pasak jo, Maskva sujaukė ankstesnės Joe Bideno vadovaujamos JAV administracijos planus sukelti Rusijai „strateginį pralaimėjimą“.
„Šio kurso nesėkmės ir administracijos pasikeitimo fone pirmąjį žingsnį normalizuojant dvišalius santykius <...> turi žengti Jungtinės Valstijos“, – pabrėžė viceministras.
Dieną prieš tai D.Trumpas taip pat sakė, kad jo komanda veda „labai konstruktyvias derybas dėl Ukrainos“ tiek su Maskva, tiek su Kyjivu.
„Derybos vyksta labai gerai, ir aš tikiuosi, kad padėtis pasikeis į gerąją pusę. Negalima leisti, kad tai tęstųsi“, – dėstė JAV prezidentas .
Pirmasis signalas
„Kremliaus patvirtinimas apie kontaktus yra pirmas konkretus pažangos dėl derybų signalas po kelis mėnesius trukusio netikrumo dėl D.Trumpo gebėjimo įgyvendinti savo pažadus. Kadangi nebuvo jokio patvirtinto abiejų lyderių bendravimo ar planų dėl susitikimo, kurį viešai skatino D.Trumpas, stebėtojai spėliojo, kaip greitai galėtų prasidėti galimos derybos“, – atkreipė dėmesį „The Wall Street Journal“.
Pažymėtina, kad D.Trumpas taip pat atrodė vis labiau nekantrus V.Putino atžvilgiu, o jis ir jo patarėjai rezgė planus, kaip priversti Rusiją nuolaidžiauti sugriežtinant sankcijas arba pakertant pagrindinio Rusijos eksporto produkto – naftos – kainą.
Kita vertus, V.Putinas viešai žarstė komplimentus D.Trumpui ir praėjusį mėnesį net pareiškė, kad sutinka su D.Trumpo melagingais kaltinimais, jog 2020 m. JAV prezidento rinkimai buvo iš jo „pavogti“, ir kad jei D.Trumpas būtų ėjęs savo pareigas, galbūt konfliktas Ukrainoje nebūtų prasidėjęs.
„Negaliu nesutikti su juo, kad jei jis būtų buvęs prezidentu, jei iš jo nebūtų pavogta 2020 m. pergalė, galbūt nebūtų prasidėjusi Ukrainos krizė“, – sakė jis, kalbėdamas su Rusijos žurnalistu.
Tačiau D.Trumpo taikos pasiūlymams jis pasirodė iš esmės abejingas.
Jei prasidės rimtos derybos, abi šalys susidurs su daugybe opių klausimų, įskaitant tai, ar Rusija išsaugos visą Ukrainos teritoriją, kurią įgijo kovodama, ir ar jai bus sušvelnintos sankcijos.
Ne mažiau sudėtinga ir Ukrainos ateities perspektyva, nes lieka klausimų, kaip ji bus įtraukta į Vakarų saugumo architektūrą ir kokios garantijos jai bus suteiktos siekiant užtikrinti, kad Rusija daugiau nepakartos savo puolimo.