Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 30d. 14:02

M.Laurinavičius: „Neskelbdamas naujų sankcijų Rusijai, D.Trumpas siunčia žinią ir Kongresui, ir Kremliui“

Vladimiras Putinas ir Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Putinas ir Donaldas Trumpas

Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius 15min teigė, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos atsisakymas skelbti naujas sankcijas Rusijai yra antausis Kongresui ir savotiškas reveransas Kremliui.

D.Trumpo administracija pirmadienį, likus 12 minučių iki nustatytos termino pabaigos, paskelbė, kad nėra reikalo skelbti naujų sankcijų Maskvai atgrasyti.

Pernai D.Trumpo labai jau nenoromis pasirašytame teisės akte „Dėl atoveikio Amerikos priešininkams per sankcijas“ Valstybės departamentas buvo įpareigotas parengti įmonių, susijusių su Rusijos gynybos ir žvalgybos agentūromis, sąrašą.

Tai buvo padaryta pernai spalį, o pirmadienį turėjo būti paskelbta, kokioms JAV ar užsienio įmonėms ar vyriausybėms bus įvestos sankcijos už tai, kad jos palaiko ryšius su į juodąjį sąrašą įtrauktais Rusijos saugumo sektoriaus fiziniais ir juridiniais asmenimis.

Bet paaiškėjo, kad sankcijos nebus skelbiamos, nes Valstybės departamentas nusprendė, jog jau pati JAV baudžiamųjų priemonių grėsmė, arba vadinamosios antrinės sankcijos, atgrasė nuo tokių sandorių.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas

Negana to, JAV iždo departamentas paskelbė nekantriai lauktą rusų oligarchų, kuriuos Amerikos valdžia esą laiko potencialiais taikiniais, sąrašą, tačiau dokumentas iš esmės yra vien verslininkų, kurie susiję su Vladimiru Putinu ir dėl to praturtėjo, viešas įvardijimas.

Mat dokumente iškart pabrėžiama, kad sankcijos, pavyzdžiui, JAV esančio turto įšaldymas ar draudimas gauti vizą, šiems asmenims, iš kurių 114 yra politiniai veikėjai, o 96 – oligarchai, nebus taikomos. Būtent to labiausiai baiminosi rusai turtuoliai, į Vašingtoną pasiuntę lobistų armiją.

„Rusijai tai yra pergalė“

„Mano galva, tai, kas įvyko, yra blogiau, nei būtų buvę, jei būtų neskelbę jokio sąrašo ir jokių pranešimų“, – 15min teigė Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas M.Laurinavičius, įžvelgiantis, kad D.Trumpo administracija siunčia dvi žinias.

„Pirmoji žinia – tai, kad nepaisant Kongreso norų Trumpo komanda ruošiasi vykdyti tokią politiką, apie kokią ir skelbė, – tęsti pastangas gerinti santykius su Rusija. Kongresui iš esmės sakoma: „Na ir kas?“ Parašėm, kas susiję su Putinu, ir ką? Kas toliau?

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Marius Laurinavičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Marius Laurinavičius

Rusijos oligarchų pasiuntiniai aktyviai veikė Vašingtone, kad jų bosai neatsidurtų sąraše. Bet pasirodo, kad net ir atsidūrus sąraše niekas negresia, tad viskas labai gerai“, – aiškino M.Laurinavičius.

M.Laurinavičius: „Rusai Vašingtone aktyviai veikė tris pastaruosius mėnesius, ir štai, paaiškėja, kad pastangos pasiteisino.“

Anot jo, signalas iš esmės gana paprastas: esą sankcijų nebus, nes Kongreso priimtas įstatymas pats veikia kaip atgrasomoji priemonė. Suprask, Kongresas savo darbą padarė, o mes (D.Trumpo administracija, – red.) nedarysime nieko.

„Antroji žinia – Rusijai. Jai pasakoma, kad Amerika nesiruošia bausti už kišimąsi į rinkimus ir kad Vašingtonas apskritai nesiruošia kaip nors bloginti santykių su Maskva.

Galiausiai rusai tikrai situaciją įvertins taip, kad į JAV siųs dar daugiau lobistų ir visokių papirkinėtojų, nes viskas sutvarkoma.

Rusai Vašingtone aktyviai veikė tris pastaruosius mėnesius, ir štai, paaiškėja, kad pastangos pasiteisino“, – tvirtino M.Laurinavičius.

Analitikas vis tik pasidžiaugė bent tuo, kad įstatymas dėl sankcijų yra, nes jis apribojo D.Trumpo galimybes atšaukti sankcijas, be to, tapo nepriklausoma ir labai aiškia Kongreso žinia Kremliui.

„Tačiau geriau jau nebūtų buvę nei sąrašo, nei šalia einančio teksto, nes Rusijai tai yra pergalė“, – sakė M.Laurinavičius.

Sąrašas atspindi realybę?

Pats Rusijos vyriausybės pareigūnų ir oligarchų sąrašas tarp apžvalgininkų ir analitikų sukėlė nemažai diskusijų. Vieni sveikino vien sąrašo sudarymą, bet kiti kėlė klausimų dėl patekimo į jį kriterijų.

Vienas pagrindinių Rusijos opozicijos aktyvistų Aleksejus Navalnas atvirai pavadino sąrašą, į kurį įtraukti 96 verslo magnatai ir 114 valstybės pareigūnų bei valstybės įmonių vadovų, „realistišku dokumentu, apibūdinančiu Putino mafiją“.

Už faktų apie valdžios korupciją viešinimą ir protestų organizavimą Kremliaus persekiojamas A.Navalnas antradienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad jam „malonu, jog šie žmonės tarptautiniu mastu oficialiai pripažinti sukčiais ir vagimis“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas

Iš tiesų – į „oligarchų sąrašą“ amerikiečiai šįsyk įtraukė ne tik artimiausius V.Putino aplinkos narius, pavyzdžiui, „Rosneft“ vadovą Igorį Sečiną ar brolius Arkadijų ir Borisą Rotenbergus, bet daugelį Rusijos verslo elito atstovų.

A.Navalnas iškėlė klausimą, kodėl į sąrašą įtraukti su valdžia nesusiję rusų verslininkai, tarp jų mažmeninės prekybos tinklo „Magnit“ įkūrėjas Sergejus Galickis ir paieškos sistemos „Yandex“ įkūrėjas bei vadovas Arkadijus Voložas.

Tiesa, A.Navalnas iškėlė klausimą, kodėl į sąrašą įtraukti kai kurie su valdžia nesusiję rusų verslininkai, tarp jų mažmeninės prekybos tinklo „Magnit“ įkūrėjas Sergejus Galickis ir paieškos sistemos „Yandex“ įkūrėjas bei vadovas Arkadijus Voložas.

Manoma, kad jie abu sėkmingus verslus sukūrė savo rankomis, be jokios vadžios pagalbos. M.Laurinavičius su kritika sąrašo turiniui nesutinka.

„Man kelia abejonių vienintelis dalykas – kad sąrašas yra per trumpas. Visos garsiosios pavardės kaip ir yra, bet ar tikrai tik tiek Rusijoje yra žmonių, susijusių su Putinu? Man taip neatrodo. Tačiau sąrašas šiaip neblogas.

Nėra tokio dalyko kaip Rusijos milijardierius, nesusijęs su valdžia. Visos tos pavardės tikrai turi būti sąraše“, – 15min teigė M.Laurinavičius.

Iš atlikto darbo šaipomasi

Tiesa, kiti stebėtojai įžvelgia, kad Iždo departamentas toli gražu nepersistengė sudarydamas rusų oligarchų sąrašą.

Tokių asmenų yra 96 – lygiai tiek pat, kiek „Forbes“ skelbiamame 2017 metų turtingiausių rusų, sukaupusių turto už 1 mlrd. dolerių ir daugiau, sąraše.

„Sąraše – 96 Rusijos oligarchai. Praėjusių metų „Forbes“ sąraše – irgi 96 asmenys su didesniu nei 1 mlrd. dolerių turtu. Koks sutapimas!“ – pastebėjo „Financial Times“ korespondentas Maskvoje Maxas Seddonas.

Buvęs JAV ambasadorius Rusijoje Michaelas McFaulas pareiškė manantis, kad JAV pareigūnai apskritai nesiėmė rimtos politikos ir verslo ryšių Rusijoje analizės.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Michaelas McFaulas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Michaelas McFaulas

„Asmeniškai pažįstu daug šiame sąraše esančių verslininkų. Vieni – labai arti prie Putino. Kiti – visai ne. Akivaizdu, kad nesistengta atskirti šių dviejų kategorijų. Darbas atliktas prastai, mano asistentas Stanfordo universitete šį sąrašą galėjo sudaryti per valandą“, – teigė M.McFaulas.

„Šitą sąrašą mūsų redakcija galėjo sudaryti per 20 minučių“, – antradienį ryte stebėdamasis neatsiliko ir nepriklausomos radijo stoties „Echo Moskvy“ vyriausiasis redaktorius Aleksejus Venediktovas.

O švedas ekonomistas Andersas Aslundas pridūrė: „Sudėti visi 96 Rusijos milijardieriai. Toks skaičius per didelis, ir vieta sąraše tik suvienys oligarchus, kurie gins Kremlių. Tai kontrproduktyvu.“

„Reuters“ gana tiksliai pastebėjo, kad sąrašas – bent jau išslaptinta jo dalis, nes egzistuoja ir slaptoji – atrodo paremtas oligarchų turto verte, o ne dažnai įmantrų voratinklį primenančiais ryšiais su Kremliumi.

Galbūt dėl to Rusijos akcijų indeksai, antradienio ryte kiek smukę, jau netrukus visiškai atsitiesė ir ėmė rodyti net geresnius nei anksčiau rezultatus.

„Kol kas poveikis labai švelnus“, – patvirtino investicinio banko „Renaissance Capital“ ekonomistas Olegas Kuzminas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Nutirpusiu kūnu nėščioji priimamajame laukė kelias valandas: ką reiškia skubus siuntimas?

Aktualu

Lankstinukas pašto dėžutėje įžeidė LGL bendruomenę: LGBT žmonių atžvilgiu kurstoma neapykanta

Verslas

Lengvata periodikai: gerais norais grįstas siūlymas ar priešrinkiminė pakiša?

Vardai

15 kilogramų priaugusi Natalija Bunkė: „Dabar toks etapas. Turbūt... per gerai gyvenu!“

24sek

„urBONUSas“: M.Kalnietis – apie rekordus Prancūzijoje, „Žalgirį“ ir linksmas istorijas

Aktualu

„Karšta“ diena JK: ar vyriausybė patvirtins „Brexit“ susitarimo projektą?

24sek

Prieš sentimentalų sugrįžimą – J.Valančiūno filosofija: „Toks gyvenimas“

Aktualu

Seime vykusioje diskusijoje – raginimai atšaukti vaiko teises ginantį įstatymą

Smurto randai

Gazas

Vilniečiai neviltyje: Nesvyžiaus gatve važiuoti galima nebent tik su tanku

24sek

Antanas Guoga moko „Žalgirį“: „Pirmoje vietoje visuomet turi būti Lietuvos rinktinė“

Aktualu

Viktoras Pranckietis apie Seimą: man yra gėda

Vardai

Su aktoriumi Channingu Tatumu draugaujanti Jessie J prisipažino negalinti susilaukti vaikų

Mokslas.IT

Istorikai paviešino unikalų Izraelyje aptiktą Jėzaus veido atvaizdą

Interviu Sportas

Iš posto stumiamas Edgaras Jankauskas nekreipia dėmesio į už nugaros priimtą sprendimą

Vardai

Reperis Ironvytas parduoda savo sporto klubą: „Patys kalti, kad nemokėjome konkuruoti“

Pasaulis kišenėje

Marakešo Medinos gidas: Maroke gyvenančios lietuvės mėgstamiausi restoranai ir barai

Aktualu

Prasidėjo žiemos priėmimas į profesines mokyklas: siūlomos paklausios specialybės

Verslas

Europos Parlamentas pritaria, kad IAE uždaryti būtų skirta 780 mln. eurų

Aktualu

Buvęs Makedonijos lyderis pasiprašė prieglobsčio Vengrijoje

Naujienos

Gyvenimas

Nutirpusiu kūnu nėščioji priimamajame laukė kelias valandas: ką reiškia skubus siuntimas?

Aktualu

Lankstinukas pašto dėžutėje įžeidė LGL bendruomenę: LGBT žmonių atžvilgiu kurstoma neapykanta

Verslas

Lengvata periodikai: gerais norais grįstas siūlymas ar priešrinkiminė pakiša?

Vardai

15 kilogramų priaugusi Natalija Bunkė: „Dabar toks etapas. Turbūt... per gerai gyvenu!“

24sek

„urBONUSas“: M.Kalnietis – apie rekordus Prancūzijoje, „Žalgirį“ ir linksmas istorijas

Aktualu

„Karšta“ diena JK: ar vyriausybė patvirtins „Brexit“ susitarimo projektą?

24sek

Prieš sentimentalų sugrįžimą – J.Valančiūno filosofija: „Toks gyvenimas“

Aktualu

Seime vykusioje diskusijoje – raginimai atšaukti vaiko teises ginantį įstatymą

Smurto randai

Gazas

Vilniečiai neviltyje: Nesvyžiaus gatve važiuoti galima nebent tik su tanku

24sek

Antanas Guoga moko „Žalgirį“: „Pirmoje vietoje visuomet turi būti Lietuvos rinktinė“

Aktualu

Viktoras Pranckietis apie Seimą: man yra gėda

Vardai

Su aktoriumi Channingu Tatumu draugaujanti Jessie J prisipažino negalinti susilaukti vaikų

Mokslas.IT

Istorikai paviešino unikalų Izraelyje aptiktą Jėzaus veido atvaizdą

Interviu Sportas

Iš posto stumiamas Edgaras Jankauskas nekreipia dėmesio į už nugaros priimtą sprendimą

Vardai

Reperis Ironvytas parduoda savo sporto klubą: „Patys kalti, kad nemokėjome konkuruoti“

Pasaulis kišenėje

Marakešo Medinos gidas: Maroke gyvenančios lietuvės mėgstamiausi restoranai ir barai

Aktualu

Prasidėjo žiemos priėmimas į profesines mokyklas: siūlomos paklausios specialybės

Verslas

Europos Parlamentas pritaria, kad IAE uždaryti būtų skirta 780 mln. eurų

Aktualu

Buvęs Makedonijos lyderis pasiprašė prieglobsčio Vengrijoje

Vardai

Ypatingos

06:20
04:06

Gera keliauti kartu

Konferencija „Žiniasklaida rytoj“

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min