Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 17d. 13:00

Melagienų kūrėjai vėl pučia dulkes nuo neatsargaus PSO atstovės pareiškimo

Maria Van Kerkhove
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Maria Van Kerkhove

Praėjusių metų birželį Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovė Marija van Kerkhove spaudos konferencijos metu išsakė prielaidą, kad simptomų nejaučiantys asmenys galėtų lėčiau platinti COVID-19. Nepaisant to, kad PSO jau kitą dieną atšaukė jos žodžius ir suskubo paaiškinti, kad tokie pacientai taip pat kelia pavojų, neatsargaus pareiškimo ištrauka iki šiol keliauja po socialinius tinklus ir audrina koronaskeptikų vaizduotę.

Gandų laviną apie tai, kad COVID-19 simptomų nejaučiantys asmenys ligos neplatina ir dėl to reikėtų atsisakyti izoliacijos bei nesilaikyti saugaus atstumo, pakurstė PSO atstovės M.van Kerkhove’s neatsargus pareiškimas spaudos konferencijos metu.

Neatsargus pareiškimas

Praeitų metų birželio pradžioje surengtos konferencijos metu, PSO atsakui į COVID-19 protrūkį vadovaujanti M.van Kerkhove pasakė, kad iš pandemijos apimtų šalių gaunama informacijos, esą bandant atsekti užsikrėtusiųjų kontaktus paaiškėjo, kad simptomų nejaučiantys asmenys rečiau perduoda ligą.

„Remiantis kai kurių šalių pateiktais duomenimis, besimptomis asmuo, tikėtina, rečiau perduoda ligą antram asmeniui“, – šis iš konteksto ištrauktas PSO atstovės pareiškimas akimirksniu išpopuliarėjo tarp pandemijos skeptikų.

Šią konferencijos ištrauką netrukus imta naudoti platinant dezinformaciją socialiniuose tinkluose.

Facebook.com/PSO spaudos konferencijos vaizdo įrašo fragmentas
Facebook.com/PSO spaudos konferencijos vaizdo įrašo fragmentas

Ja remiantis imta aiškinti, kad „PSO apsigalvojo“ ir esą ir dabar pataria, kad koronaviruso pacientams nebereikia izoliuotis ar karantinuotis.

Taip pat buvo melagingai tvirtinama, kad nebereikia laikytis ir saugaus atstumo, nes virusas negali būti perduodamas nuo vieno žmogaus kitam.

Rusų kalba subtitruotu vaizdo įrašo fragmentu pastaruoju metu aktyviai dalijasi Lietuvos interneto vartotojai.

PSO reakcija

Netrukus PSO atšaukė šį atstovės pareiškimą ir pateikė platesnį konteksto paaiškinimą specialiai tam surengtoje spaudos konferencijoje.

„Mums tikrai žinoma, kad koronaviruso simptomų nejaučiantys asmenys gali platinti virusą. Tai, apie ką aš kalbėjau vakar, tebuvo vos pora tyrimų, kurie buvo publikuoti, apie besimptomių atvejų kontaktų sekimą“, – spaudos konferencijos metu paaiškino M.van Kerkhove.

Ji pridūrė, kad kai kurie ligos plitimo tyrimai rodo, jog besimptomiai pacientai gali platinti iki 40 procentų visų susirgimų.

Šis skaičius neapima pacientų, kurie platina COVID-19 dar iki pasireiškiant simptomams.

123RF.com nuotr./Izoliacija
123RF.com nuotr./Izoliacija

Tikrosios rekomendacijos

PSO niekada nebuvo paskelbusi, kad besimptomiai pacientai neturėtų karantinuotis.

Priešingai – organizacijos platinamame informaciniame pranešime apie ligos plitimą akcentuojama, kad simptomų nejaučiantys asmenys taip pat gali užkrėsti kitus.

„COVID-19 taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos užsikrėtusieji COVID-19 išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami, iškvėpdami ar kalbėdami“, – skelbiama PSO tinklalapyje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
AFP/„Scanpix“ nuotr./Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)

Lietuvių kalba informaciją apie ligos plitimą platina Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

PSO pateikiamose rekomendacijų dėl COVID-19 pacientų izoliacijos trukmės apraše skelbiama, kad simptomų nejaučiantys pacientai, kurių COVID-19 testas yra teigiamas, turėtų izoliuotis ne mažiau kaip 10 dienų laikotarpiui.

Izoliacijos trukmė skaičiuojama nuo teigiamo testo dienos.

Daugiau mokslinių duomenų

Skandalingasis M.van Kerkhove pareiškimas nuskambėjo praėjusių metų birželį, kuomet apie pandemiją buvo žinoma gerokai mažiau nei dabar.

Vėliau buvo atlikta nemažai mokslinių tyrimų, siekiant išsiaiškinti COVID-19 plitimą.

„Harvard Health“ medicinos mokslo žurnalo publikacijoje akcentuojama, kad „infekuoti pacientai, nejaučiantys ligos simptomų, ar tie, kuriems simptomai dar nepasireiškė, net labiau platina ligą, nes vėliau imasi būtinų veiksmų plitimui užkirsti“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./COVID-19 molekulinis PGR tyrimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./COVID-19 molekulinis PGR tyrimas

JAV medicinos asociacijos leidinys „Jama Network“ publikavo mokslinę analizę, kurioje teigiama, kad net 59 proc. visų užsikrėtimų platinami besimptomių pacientų.

Iš jų – vidutiniškai 35 proc. asmenų platina ligą dar iki pajaučiant pirmuosius simptomus, o 25 proc. užkrato skleidėjų išvis nejaučia jokių simptomų sirgdami.

Šio tyrimo išvados rodo, kad vien simptomus jaučiančių COVID-19 pacientų nustatymas ir izoliavimas nepadėtų sustabdyti ar bent kontroliuoti ligos plitimo.

Pandemija pasiekė kritinį tašką

Šių metų balandžio 12 dieną PSO atsakui į COVID-19 protrūkį vadovaujanti M.van Kerkhove pareiškė, kad „šios pandemijos trajektorija auga eksponentiškai“.

PSO atstovė paragino šalis „neatitrūkti nuo realybės“ kuomet, nepaisant visame pasaulyje augančio susirgimų skaičiaus, imta pernelyg greitai atsisakyti karantino suvaržymų.

„Scanpix“/AP nuotr./Koronaviruso pacientai Brazilijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Koronaviruso pacientai Brazilijoje

Ji perspėjo, kad koronaviruso pandemija pasiekė kritinį tašką, eksponentiškai augant užsikrėtimo atvejų skaičiui, nepaisant plačiu mastu taikomų priemonių infekcijai suvaldyti ir prasidėjusios vakcinacijos.

Pasak M.van Kerkhove, šiuo metu kai kuriose šalyse stebimas užsikrėtimų skaičiaus augimas sietinas su padidėjusiu naujų viruso atmainų užkrečiamumu.

Daugiausiai nerimo PSO specialistams kelia koronaviruso variantas B.1.1.7, dar vadinamas britiška atmaina.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas

Daugėja mirčių

PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas perspėjo, kad pasauliniu mastu „matėme septynias savaites iš eilės augantį [užsikrėtimo koronavirusu] atvejų skaičių ir keturias savaites didėjantį mirčių skaičių“.

„Fizinis atstumas veikia. Kaukės veikia. Rankų higiena veikia. Vėdinimas veikia. Stebėjimas, testavimas, kontaktų sekimas, izoliacija, palaikomasis karantinas ir gailestinga priežiūra – visa tai padeda sustabdyti užsikrėtimus ir gelbėti gyvybes“, – sakė jis.

„Tačiau painiava, lengvabūdiškumas ir nenuoseklumas kalbant apie visuomenės sveikatos priemones ir jų taikymą skatina [viruso] perdavimą ir kainuoja gyvybes“, – perspėjo PSO vadovas.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 5

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Video

12:39
01:16
16:41

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min