Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 19d. 23:00

Oficialu – D.Trumpas sieks perrinkimo: politologai įvertino jo šansus nugalėti

Donaldas Trumpas 15min tema
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Trumpas

JAV prezidentas Donaldas Trumpas Floridoje trečiadienį oficialiai pradėjo 2020-ųjų prezidento rinkimo kampaniją ir sieks būti perrinktas antrai kadencijai: perfrazuodamas 2016-ųjų šūkį, jis žadėjo „išlaikyti Ameriką didžią“. Politologų teigimu, D.Trumpas gali laimėti, jei ekonomikos nesusilpnins jo vykdomi prekybos karai. O tokių svarbių pažadų kaip sienos su Meksika statybų ar „Obamacare“ sistemos panaikinimo neišpildymas nebūtinai pakiš prezidentui koją – D.Trumpas jau kalba apie būtinybę tęsti pradėtus darbus.

Baltųjų rūmų vadovas kampanijos renginyje pliekė žiniasklaidą, neva skleidžiančią melagingas naujienas, ir oponentus iš Demokratų partijos, kuriuos pavadino „radikaliais kairiaisiais“, „sunaikinsiančiais amerikietiškąją svajonę“. Jis taip pat kurstė baimes dėl nelegalios imigracijos ir žadėjo kovoti už darbininkų klasės interesus.

Apie ketinimus mesti iššūkį D.Trumpui jau paskelbė rekordinis skaičius demokratų. Tarp jų – Baracko Obamos viceprezidentas Joe Bidenas, Niujorko meras Billas de Blasio, senatoriai Kamala Harris, Elizabeth Warren, Bernie Sandersas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Susipažinkite: demokratės, pasiryžusios rinkimuose mesti iššūkį Donaldui Trumpui

Kvinipiakų universiteto visuomenės nuomonės tyrimų centro „Quinnipiac University Poll“ surengta apklausa, kurios rezultatai buvo paskelbti antradienį, parodė, kad Floridoje J.Bidenas lenkia D.Trumpą santykiu 50 proc. prieš 41 proc., o B. Sandersas šioje valstijoje pirmauja prieš prezidentą santykiu 48 proc. prieš 42 proc.

Gali pakenkti prekybos karai

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas, politologas Kęstutis Girnius pastebi, kad paprastai JAV prezidentai būna perrenkami – istorijoje tik penki šalies vadovai neužsitikrino antros kadencijos.

Pasak politologo, pavyzdžiui, George'ui H.W.Bushui koją pakišo silpna ekonomika, kuriai jis neskyrė pakankamai dėmesio, o Jimmy Carteris apskritai buvo „labai silpnas prezidentas“.

„Savaime aišku, prezidentas turi labai daug svertų: visada yra žiniasklaidos dėmesio centre, gali pasiūlyti įstatymus, atkreipti į save dėmesį. Buvimas prezidentu – didelis pliusas, bet neužtikrina pergalės“, – 15min sakė K.Girnius.

Ar J.Bidenas – rimtas varžovas dabartiniam prezidentui?

„Trumpas yra nemėgstamas, jo populiarumas siekia tik apie 40 proc., tačiau jo rinkėjai yra fanatiškai įsipareigoję jam, neišvengiamai už jį balsuos. Yra demokratų, sakančių, kad Bidenas – puikus vyras, tačiau jie nebūtinai ateis balsuoti. Jei rinkimai vyktų dabar, o demokratų kandidatas būtų Bidenas, manau, jis laimėtų“, – teigė politologas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas

Pasak K.Girniaus, prie D.Trumpo sėkmės 2020-aisiais gali prisidėti kovos tarp kandidatų demokratų pirminiuose rinkimuose.

„Jie vienas kitą puldinės, parodys visas praeities nuodėmes ir klaidas. Tai respublikonams suteiks daug medžiagos, kurią galės prieš tą laimėjusį kandidatą panaudoti. Net jei demokratų kandidatas būtų pradėjęs mūšį kaip riteris be jokių klaidų ir apsirengęs baltais šarvais, jį nominavus šarvai bus gerokai aptaškyti“, – tikino jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Kęstutis Girnius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Kęstutis Girnius

Politologo teigimu, labai svarbus ir ekonomikos faktorius. „Jei ji tebebus stipri, Trumpas turi galimybę nugalėti. Jei, kaip prognozuojama, ūkis silpnės, ir tai vyks dėl Trumpo prekybos bei muitų karų, jam gali būti labai riesta“, – sakė K.Girnius.

Anot K.Girniaus, kol kas neišpildytas D.Trumpo pažadas dėl sienos su Meksika statybų nebūtinai pakiš jam koją. „Jis gali sakyti, kad ėmėsi visų įmanomų priemonių: šalyje paskelbė nepaprastąją padėtį, skyrė Meksikai muitus, jog ji sustabdytų bėglių srautą“, – teigė VU TSPMI dėstytojas.

TAIP PAT SKAITYKITE: „Obamacare“: kas tai yra ir kodėl Donaldas Trumpas žada ją naikinti?

K.Girnius atkreipė dėmesį, kad kol kas D.Trumpas neįvykdė kitų labai svarbių pažadų, pavyzdžiui, nepanaikino „Obamacare“ nacionalinės sveikatos sistemos ir neatnaujino griūvančios JAV infrastruktūros.

„Jis yra įvykdęs labai mažai savo planų. Už Trumpą žmonės balsavo ne tik dėl kai kurių kategoriškų pažadų, bet ir todėl, kad jis žadėjo, jog gyvenimas bus geresnis. Gyvenimas yra pakankamai pagerėjęs, bet turbūt daugeliui nepakankamai, kad jie automatiškai balsuotų už Trumpą“, – sakė politologas.

K.Girnius: „Už Trumpą žmonės balsavo ne tik dėl kai kurių kategoriškų pažadų, bet ir todėl, kad jis žadėjo, jog gyvenimas bus geresnis. Gyvenimas yra pakankamai pagerėjęs, bet turbūt daugeliui nepakankamai, kad jie automatiškai balsuotų už Trumpą.“

Pasak K.Girniaus, specialiojo tyrėjo Roberto Muellerio tyrime dėl D.Trumpo sąmokslo su Rusija paaiškėjo, kad prezidentas savo veiksmų su Maskva nekoordinavo, o dėl klausimo, ar D.Trumpas bandė kliudyti teisingumui, vis dar ginčijamasi.

TAIP PAT SKAITYKITE: D.Schultzas: įrodymų, kad D.Trumpas bandė trukdyti teisingumui, daugiau nei pakankamai

„Dabar demokratai yra labai užsiciklinę, net kalba apie apkaltą. Jei jie nutars vykdyti apkaltą, ji bus nesėkminga, nes vis tiek balsuoja Senatas, kuriame respublikonai turi ryškią daugumą. Tokiu atveju Trumpas galėtų pasakyti, kad yra galutinai išteisintas“, – teigė K.Girnius.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

K.Girniaus manymu, pavargę rinkėjai gali sakyti: esą R.Muelleris jau pateikė savo išvadas, todėl demokratai turėtų pradėti kalbėti apie svarbesnes problemas.

„Jei demokratai pernelyg stums šį klausimą, gali patys nukentėti, tačiau nebūtinai tiek, kad išgelbėtų Trumpą“, – tikino jis.

Kalbės apie būtinybę tęsti darbus

Rytų Europos studijų centro (RESC) direktorius, politologas Linas Kojala tikino, kad pasiekti pergalę D.Trumpui gali padėti gebėjimas pagrįsti jį išrinkusių amerikiečių lūkesčius, pavyzdžiui, į Aukščiausiąjį Teismą paskiriant du konservatyvius teisėjus.

„Galbūt dalis ne pernelyg žavėjosi Trumpu kaip asmeniu, tačiau už jį balsavo todėl, kad jis žadėjo priimti tokio pobūdžio konservatyvius sprendimus, ir bent keliolika jų įgyvendino“, – 15min sakė politologas.

Pasak L.Kojalos tokių pažadų kaip pastatyti sieną su Meksika ar panaikinti „Obamacare“ sistemą neišpildymas yra „natūralus kritikos objektas“. Vis dėlto šiuo metu D.Trumpas kalba apie būtinybę tęsti pradėtus darbus.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Linas Kojala
Luko Balandžio / 15min nuotr./Linas Kojala

„Tai bus Trumpo argumentas, kodėl jam būtina suteikti dar ketverius metus prezidento poste. O šūkis „išlaikyti Ameriką didžią“ suponuoja, kad Trumpas bandys sakyti, jog jo vadovavimo metai buvo sėkmingi, tačiau dar yra nepabaigtų darbų“, – sakė politologas.

L.Kojalos teigimu, R.Muellerio tyrimo išvados papildomo pagreičio diskusijoms apie D.Trumpo apkaltą nesuteikė. Be to, prezidentas nuolat kartoja, kad tyrimas įrodė, jog nebuvo jokio tikslinio bendradarbiavimo su Rusija. Tiesa, išlieka neatsakytas klausimas, ar D.Trumpas nebandė kenkti tyrimui.

„Abi pusės naudos tyrimą skirtingai. Demokratai jį pateiks kaip dar vieną įrodymą, kad Trumpo kampanija ir prezidentavimas nebuvo skaidrus, atviras, kad jis turi neaiškių ryšių su įvairiais veikėjais, kurie šiuo metu yra teisiamųjų suole. Trumpas sakys, kad šis tyrimas, kuris buvo demokratų užsiundytas, galiausiai nedavė jokių apčiuopiamų rezultatų“, – mano L.Kojala.

Politologas atkreipia dėmesį į dvipartinę JAV sistemą.

L.Kojala: „Kai yra du kandidatai, sakyti, kad vienas iš jų neturi šansų, yra gana sudėtinga, kad ir kas jis ar kokie jo reitingai būtų. Partijos turi savo elektoratą, kuris yra pakankamai didelis, dažnai rezultatus lemia keli ar keliolika procentų.“

„Kai yra du kandidatai, sakyti, kad vienas iš jų neturi šansų, yra gana sudėtinga, kad ir kas jis ar kokie jo reitingai būtų. Partijos turi savo elektoratą, kuris yra pakankamai didelis, dažnai rezultatus lemia keli ar keliolika procentų“, – sakė RESC direktorius.

Pasak L.Kojalos, kol kas D.Trumpas kryptingai laikosi savo pozicijos, nebandė pasiekti didelio populiarumo. „Tačiau jam pavyko išlaikyti savo rinkėjų bazę, ir galbūt to užteks“, – mano politologas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min