Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 vasario 22d. 15:54

Pekinas žada siekti, kad Honkongą valdytų tik „patriotai“

Carrie Lam
ZUMAPRESS/Scanpix nuotr. / Carrie Lam

Kinijos aukšto rango pareigūnas pirmadienį pristatė planus, turinčius užtikrinti, kad Honkongui vadovautų tik „patriotai“, Pekinui siekiant pažaboti dar likusią demokratinę opoziciją šiame verslo centre ir imtis didesnio tiesioginio vaidmens jo valdyme.

Honkongo ir Makau reikalų biuro vadovas Xia Baolongas šiuos planus pristatė likus dviem savaitėms iki Kinijos parlamento, paprastai automatiškai tvirtinančio vyriausybės nutarimus, metinės sesijos, netylant spėlionėms, kad planuojamos tolesnės priemonės šio pusiau autonominio miesto kontrolei sugriežtinti.

„Svarbiausias ir labiausiai neatidėliotinas uždavinys siekiant užtikrinti patriotų valdymą – atitinkamų sistemų, ypač rinkimų sistemos, patobulinimas“, – sakė X. aolongas, kurio kalbos tekstą paskelbė jo biuras.

„Būti Pekino patriotu reiškia mylėti Kinijos Liaudies Respubliką“, – sakė jis.

Honkongas niekada nebuvo demokratija, ir tai buvo vienas veiksnių, kursčiusių protestus ir neigiamą nusistatymą Kinijos atžvilgiu. Tačiau iki pastarojo meto buvo kuriama laisvo pasirinkimo regimybė su nedidele girdima opozicija vietos rinkimuose.

Po 2019 metais Honkongą supurčiusių didžiulių ir dažnai smurtinių demokratijos šalininkų protestų bei triuškinamos opozicijos politikų pergalės vietos tarybų rinkimuose Pekinas ėmėsi griežtų priemonių.

Pernai Nacionalinis Liaudies Kongresas per metinę sesiją priėmė drakonišką nacionalinio saugumo įstatymą, faktiškai uždraudusį Honkonge reikšti kitokią nuomonę ir drastiškai pakeitusį šio miesto santykių su autoritariškai valdoma žemynine Kinija pobūdį.

Honkongiečiai su nerimu laukia, kokie sprendimai gali būti paskelbti per šiųmetinę sesiją.

X.Baolongo komentarai rodytų, kad Pekinas siekia užkirsti kelią bet kokiems opozicijos kandidatams dalyvauti miesto rinkimuose. Jie atkartoja pastarosiomis savaitėmis Kinijos valstybinėje žiniasklaidoje aidinčius raginimus imtis tokio „valymo“.

Anot X.Baolongo, valdžia turi „pašalinti spragas, leidžiančias patekti į politiką „prieš Kiniją nusistačiusiems tvarkos drumstėjams“.

„Atitinkamos rinkimų sistemos tobulinimui turėtų vadovauti centrinė vyriausybė“, – sakė Honkongo ir Makau reikalų biuro direktorius.

„Raudonos linijos“

X.Baolongas taip pat įvardijo „tikro patrioto“ kriterijus, įskaitant meilę Kinijos Liaudies Respublikai, jos konstitucijai ir Komunistų partijai.

Jis pridūrė, kad teisėjai taip pat privalo būti patriotai. Šis X.Baolongo komentaras dar sustiprins būgštavimus, kad Pekinas planuoja pertvarkyti Honkongo nepriklausomą teismų sistemą, padėjusią miestui pelnyti tarptautinio prekybos ir finansų centro statusą.

Vakarų šalys kaltina Pekiną siekiu atimti iš Honkongo teises, kurios jam buvo pažadėtos pagal „vienos šalies, dviejų sistemų“ modelį, dėl kurio buvo sutarta, kai Kinija 1997 metais perėmė Honkongą iš buvusios kolonijinės valdytojos Didžiosios Britanijos.

Pekinas atkerta, kad jis atkuria stabilumą.

Kol kas neaišku, kokia rinkimų reforma gali būti įgyvendinta.

Kinija gali imtis žingsnių sugriežtinti Honkongo įstatymų leidžiamosios institucijos, kurios tik pusė narių yra tiesiogiai renkami, kontrolę, užsitikrindama, kad dar tvirtesnę daugumą joje turėtų Pekino lojalistai. Įstatymų Leidžiamojoje Taryboje faktiškai nebeliko opozicijos, kai teismai diskvalifikavo kai kuriuos opozicijos veikėjus už jų politines pažiūras.

Pekinas taip pat gali nusitaikyti į rajonų tarybų rinkimus – tai vieninteliai rinkimai, kuriuose honkongiečiai balsuoja dėl visų vietų.

Prokiniškų pažiūrų Honkongo parlamento pirmininkas Andrew Leungas pirmadienį žurnalistams sakė, kad X.Baolongas nustato „raudonas linijas žmonėms, užimantiems aukštus postus Honkonge“.

Miesto lyderė Carrie Lam sveikino X.Baolongo kalbą ir atmetė būgštavimus dėl kitokios nuomonės slopinimo.

„Jei vartojamas žodis „slopinimas“, tai slopinami tie, kas pasisako už Honkongo nepriklausomybę, kas bando nustumti Honkongą į smurto prarają, kas pamiršta savo kilmę, nelaiko savęs kinais, kas slapta bendrininkauja su užsienio politinėmis organizacijomis siekiant sunaikinti Honkongą“, – sakė ji žurnalistams.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 2 Honkongas Kinija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Video

12:39
01:16
16:41

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min