Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 24d. 22:55

Populistų šansus Europos Parlamento rinkimuose sumenkino krizės ir skandalai

Matteo Salvini ir Viktoras Orbanas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Matteo Salvini ir Viktoras Orbanas

Prognozuojama, kad Europos Parlamento rinkimuose kraštutinių dešiniųjų populistai gali laimėti daugiau vietų nei bet kada anksčiau. Vis dėlto, pastarosiomis savaitėmis be vidaus krizių jiems pagalius į ratus kaišiojo ir skandalai, rašo „Politico“.

EP rinkimai – vieni svarbiausių rinkimų Vakarų pasaulyje, o kraštutinių dešiniųjų, nacionalistų ir populistų partijos gali EP gauti daugiau vietų nei bet kada anksčiau – galbūt net trečdalį.

Pasak „Politico“, tai nebus Donaldo Trumpo stiliaus atėjimas į valdžią: Europos integraciją palaikančios politinės jėgos suformuos plačią koaliciją ir išsaugos svarbiausius Bendrijų institucijos postus.

Vis dėlto, panašią prieš migrantus nukreiptą retoriką pasitelkia Italijos „Šiaurės Lygos“ lyderis Matteo Salvini, Prancūzijos „Nacionalinio sambūrio“ įkūrėja Marine Le Pen, Vengrijos premjeras, neliberalios demokratijos rėmėjas Viktoras Orbanas.

„Scanpix“/AP nuotr./Marine Le Pen
„Scanpix“/AP nuotr./Marine Le Pen

Prognozuojama, kad kai kuriose didžiosiose ES valstybėse euroskeptikų partijos pagal gautą balsų skaičių užims pirmą arba antrą vietas: toks scenarijus numatomas Prancūzijoje, Italijoje Lenkijoje ir Jungtinėje Karalystėje, kuri, remiantis 2016-ųjų referendumo rezultatais, jau turėjo būti palikusi Bendriją.

Tačiau pastarosiomis savaitėmis kraštutinių dešiniųjų populistai Austrijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje ir Švedijoje atsidūrė sudėtingos situacijose.

Pasinaudojo Austrijos skandalu

Centristams žemyninėje Europos dalyje geriausia amunicija tapo skandalas Austrijoje, kai pasirodė valdančiajai ultradešiniųjų partijai (FPO) priklausantį vicekanclerį Heinzą-Christianą Strache kompromituojantis vaizdo įrašas. Jame – H.Sh.Strache prieš 2017 metų parlamento rinkimus veda derybas su turtinga ruse, siūlančia jam pinigų ir palaikymą per rinkimus už atitinkamas paslaugas.

Konkrečiai buvo aptariama galimybė perimti didžiausiu tiražu šalyje platinamo bulvarinio laikraščio „Krone Zeitung“ kontrolę. H.Ch.Strache leido suprasti, kad nauji savininkai galėtų atlikti „Krone“ redakcijos personalo pakeitimų ir pasinaudoti laikraščiu, kad padėtų FPO rinkimų kampanijai. Jis taip pat užsiminė, kad moteris tuomet galėtų tikėtis gauti valstybės užsakymų.

Šiuo skandalu Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris pasinaudojo kalbėdamas Vienoje vykusiame profsąjungų kongrese.

„Scanpix“/AP nuotr./Heinzas-Christianas Strache
„Scanpix“/AP nuotr./Heinzas-Christianas Strache

„Šis kongresas vyksta Vienoje – labai tinkamoje vietoje labai tinkamu metu. Dirbdami kartu galime parodyti, kad esame pasiruošę kovoti už tai, ką verti išsaugoti. Verta parodyti, kad kitą dešimtmetį Europoje socialdemokratai, krikščionys demokratai ir kiti pasipriešins kraštutinei dešinei“, – kalbėjo J.C.Junckeris.

Rūpi nacionaliniai klausimai

„Politico“ rašo, kad už Austrijos ribų FPO skandalas neturės tiek daug įtakos – 28 valstybėse bus atsižvelgiama į nacionalinius klausimus.

Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje svarbiausia rinkimų tema tapo „Brexit“. Praėjus beveik trims metams po referendumo, kurio metu britai nusprendė pasitraukti iš ES, Theresa May ir jos vyriausybė vis dar nesugebėjo įgyvendinti jų valios.

TAIP PAT SKAITYKITE: Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May paskelbė atsistatydinanti

Išstojimas buvo atidėtas dukart, JK pasitraukimas numatomas spalio 31 dieną, todėl britai privalėjo dalyvauti EP rinkimuose.

Nors oficialūs rezultatai pasirodys tik sekmadienį, prognozuojama, kad apie 35 proc. rinkėjų paramos sulaukė pieno kokteiliais kampanijos metu puolamo Nigelo Farage'o „Brexit“ partija. Panašu, kad penktadienį apie atsistatydinimą paskelbusios Th.May vedami toriai liko ketvirti.

Prancūzijoje šie rinkimai laikomi dar viena partijos „Nacionalinis sambūris“ įkūrėjos M.Le Pen, neseniai besilankiusios Estijoje, ir centristo Emmanuelio Macrono, nugalėjusio ją 2017-ųjų prezidento rinkimuose, akistata.

„Scanpix“/AP nuotr./Pieno kokteiliu apipiltas Nigelas Farage'as
„Scanpix“/AP nuotr./Pieno kokteiliu apipiltas Nigelas Farage'as

Tiesa, po antivyriausybinių „Geltonųjų liemenių“ protestų bangos E.Macrono populiarumas šiek tiek smuko. Savo ruožtu M.Le Pen pervadino savo partiją iš „Nacionalinio fronto“ į „Nacionalinį sambūrį“, tarsi norėdama pradėti iš naujo. Apklausos rodo, kad abi partijos turi maždaug vienodus šansus į EP siųsti daugiausia Prancūzijos atstovų.

Italijoje vidaus reikalų ministras M.Salvini savo „Šiaurės Lygos“ kampaniją bandė paremti prieš imigrantus nukreipta retorika ir nacionalistine politika. Tačiau galiausiai dėl griežtos antiimigracinės linijos jis patyrė spaudimą ne tik iš tokių ES šalių kaip Vokietija ar Katalikų bažnyčios, bet ir koalicijos partnerio, prieš istablišmentą nusiteikusio „Penkių žvaigždučių judėjimo“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Matteo Salvini
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Matteo Salvini

Apklausos prognozuoja, kad „Šiaurės Lyga“ laimės daugiausia vietų, tačiau populiarumas smuko dėl partiją sukrėtusių korupcijos skandalų.

Sekmadienį vakare M.Salvini tiesioginiame eteryje kartojo įprastą mantrą, kad Viduržemio jūroje migrantus gelbėjantiems laivams neleidžiama prisišvartuoti Italijos uoste. Tačiau staiga laidos vedėjas pranešė, kad 47 migrantus išgelbėjusiam laivui „Sea Watch“ buvo ką tik leista prisišvartuoti viename Sicilijos uostų.

„Aš esu ministras“, – įpykęs kalbėjo M.Salvini. Savo ruožtu „Penkių žvaigždučių judėjimas“ neigė kaip nors susijęs su leidimu gelbėtojų laivui prisišvartuoti.

Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas tikisi, kad EP rinkimų rezultatai bus tokie pat kaip ir praėjusį mėnesį vykusių parlamento rinkimų, kuriuose nugalėjo jo vadovaujama Socialistų partija.

Be visų kitų problemų Ispanijoje katalonai vis dar reikalauja nepriklausomybės. Pabėgęs katalonų lyderis Carlesas Puigdemont'as dalyvauja šiuose rinkimuose, nors kampaniją jam tenka vykdyti iš Briuselio, kuriame šiuo metu gyvena: jei sugrįžtų į Ispaniją, jam grėstų areštas.

Tradicinės partijos susivienys

„Politico“ rašo, kad, nepaisant tradicinių partijų tarpusavio varžybų dėl svarbiausių EP postų, jos galiausiai susivienys ir suburs euroskeptikus atsveriančią koaliciją.

Be to, skandalai paveikė ne tik Austrijos kraštutinius dešiniuosius. Pavyzdžiui, partijai „Alternatyva Vokietijai“ buvo skirta bauda todėl, kad ji priėmė nelegalią paramą iš vienos Šveicarijoje įsikūrusios įmonės.

Kraštutiniai dešinieji Švedijos demokratai iš kandidatų sąrašo pašalino Kristiną Winberg, šiuo metu einančią europarlamentarės pareigas. Ji apkaltino bendradapartietį europarlamentarą Peterį Lundgreną, kad šis priekabiavimo prie kitos Švedijos demokratų narės. Pastarasis pripažino, kad išgėręs palietė jos krūtis, tačiau tikino, kad kolegė jam atleido. K.Winberg buvo apkaltinta bandymu pakenkti partijai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Heinzas-Christianas Strache ir Viktoras Orbanas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Heinzas-Christianas Strache ir Viktoras Orbanas

Nors skandalai buvo suvaldyti, įvykiai Austrijoje iš vėžių išmušė kelis kraštutinių dešiniųjų lyderius ir sumenkino šansus, kad jie EP galės suburti plačią euroskeptikų koaliciją. Pastarosiomis savaitėmis H.Ch.Strache viešumoje buvo pasirodęs su kitais populistais, įskaitant M.Salvini ir V.Orbaną.

Vienas euroskeptikas europarlamentaras „Politico“ teigė, kad dabar niekas nebenori dirbti su FPO. Tai reiškia, kad vienytis galės keturios partijos: V.Orbano „Fidesz“, Lenkijos „Įstatymas ir teisingumas“, M.Salvini „Šiaurės Lyga“ ir Estijos EKRE.

Komentarai: 4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

05:26
04:10
00:39

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Konkursas

Visi į lauką!

Parašykite atsiliepimą apie 15min