Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

„Spiegel“: Vokietijos gydytojai mano, kad A.Navalną bandyta nunuodyti „Novičiok“ grupės nuodais

Vokietijos klinikos „Charite“ gydytojai, kurie kovoja dėl komos ištikto Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno gyvybės, mano, kad jis galėjo būti apnuodytas „Novičiok“ grupės nuodais, ir kreipėsi pagalbos į bulgarų kolegas, nes įžvelgia sąsajų su bulgarų verslininko Jemeljano Gebrevo apnuodijimu. Apie tai skelbia įtakingas Vokietijos leidinys „Der Spiegel“, atlikęs tyrimą drauge su tarptautine tyrėjų grupe „Bellingcat“. Spėjama, kad abiem atvejais buvo panaudotos nervų sistemą paralyžiuojančios kovinės nuodingos medžiagos iš „Novičiok“ grupės. Šios grupės medžiagos yra sukurtos Sovietų Sąjungoje ir Rusijoje bei yra kontroliuojamos šalies specialiųjų tarnybų.
Aleksejus Navalnas išgabenamas į Omsko ligoninę
Aleksejus Navalnas išgabenamas į Omsko ligoninę / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Der Spiegel“ rašo, kad vokiečių gydytojai linksta prie nuomonės, kad abiem atvejais buvo panaudotos tos pačios arba labai panašios nervų sistemą paralyžiuojančios medžiagos. Bulgarų verslininkas J.Gebrevas po apnuodijimo skundėsi, kad jam staiga pradėjo niežėti akis, o po to prarado sąmonę ir paniro į komą. Panašius simptomus lėktuve patyrė ir A.Navalnas. Jis taip pat greitai prarado sąmonę ir paniro į komą, jam nustatyti nervų sistemos pažeidimai.

VIDEO: Rusijos opozicijos lyderis A.Navalnas atsidūrė komoje – įtariamas tyčinis apnuodijimas

„Der Spiegel“ ir „Bellingcat“ žiniomis, specialistai mano, jog A.Navalnas buvo apnuodytas organofosfatų grupės medžiagomis, tarp kurių yra insekticidai ir neurotoksinai – zarinas ir „Novičiok“.

Jemeljanas Gebrevas buvo apnuodytas 2015 m. kovą. Tuo metu nukentėjo ir jo sūnus bei vienas verslo partnerių, jie taip pat pasijuto blogai. Tiesa, A.Navalno atvejis kiek kitoks. Nepasijuto blogai nei šalia jo per kelionę Sibire buvo žmonės, nei tie, kurie skrido kartu lėktuvu bei buvo šalia jo.

Gydytojai priėjo išvados, kad J.Gebrevas buvo apnuodytas, tačiau nesugebėjo nustatyti nuodų sudėties. Po mėnesio J.Gebrevas buvo išrašytas iš ligoninės, bet praėjus dar vienam mėnesiui vėl pateko į ligoninę su apnuodijimo požymiais. Manoma, kad jis išgyveno antrą pasikėsinimą.

Bulgarijos prokuratūros duomenimis, nusikaltėliai verslininką bandė nunuodyti pavojingomis fosforo organinėmis medžiagomis. Bandymu nužudyti buvo apkaltinti trys Rusijos piliečiai, kurie buvo laikomi Rusijos karinės žvalgybos tarnybos GRU agentais. Kodėl bandyta nunuodyti J.Gebrevą? Jis buvo susijęs su ginklų tiekimu į Gruziją ir Ukrainą, praneša nepriklausoma Rusijos televizija „Dožd“.

2018 m., kai Didžiojoje Britanijoje taip pat su Rusijos specialiosiomis tarnybomis siejami asmenys bandė nunuodyti „Novičiok“ nuodais buvusį GRU karininką Sergejų Skripalį ir jo dukrą, J.Gebrevas kreipėsi į prokuratūrą su pareiškimu, kad šis nusikaltimas labai panašus į bandymą nužudyti jį.

„Bellingcat“ skelbia, kad vienas iš GRU agentų, siejamas su S.Skripalio nuodijimu, buvo Bulgarijoje likus nedaug laiko iki bandymo nunuodyti J.Gebrevą.

„Facebook“ nuotr./Julija ir Sergejus Skripaliai
„Facebook“ nuotr./Julija ir Sergejus Skripaliai

Po atakos Solsberyje Londonas oficialiai pareiškė, kad Skripalius buvo bandoma nunuodyti „Novičiok“ grupės nuodais, kurie sukurti Rusijoje. Skripaliai išgyveno, tačiau mirė viena moteris, kuri parke rado išmestą buteliuką su nuodais ir jį atidarė.

Tiesa, Rusija kategoriškai neigė kaltinimus ir tvirtino, kad „Novičiok“ nuodai nebuvo kuriami nei Sovietų Sąjungoje, nei Rusijoje.

Rusų gydytojai nieko nerado, o Vokietijos gydytojai mato apnuodijimą

Berlyno ligoninė „Charite“, kurioje gydomas iš Omsko ligoninės pervežtas A.Navalnas, pirmadienį pranešė, kad atlikti tyrimai rodo apnuodijimą.

„Klinikiniai tyrimai rodo apnuodijimą medžiaga iš cholinesterazės inhibitorių grupės“, – sakoma garsios Berlyno ligoninės pranešime tviteryje.

Tuo tarpu Omsko ligoninės, į kurią buvo atvežtas lėktuve sąmonę praradęs A.Navalnas, gydytojai tikino, kad jo organizme jokių nuodų pėdsakų nerado.

Cholinesterazės inhibitoriai yra didelė medžiagų grupė, kurių yra įvairiuose vaistuose, bet jų taip pat yra pesticiduose ir nervus paralyžiuojančiose medžiagose. Kokia būtent medžiaga apnuodytas A.Navalnas, kol kas neaišku, sakė ligoninė.

„Pacientas gydomas intensyviosios terapijos skyriuje ir tebėra medikamentinės komos būsenos. Nors jo būklė sunki, jo gyvybei šiuo metu nėra pavojaus“, – sakoma ligoninės pranešime.

Cholinesterazės inhibitoriai blokuoja svarbios organizme išskiriamos cheminės medžiagos, acetilcholino, kuris perduoda signalus tarp nervų ląstelių, skilimą.

Tai lemia per didelę nervų ir raumenų jungties stimuliaciją. Kasmet šimtai tūkstančių žmonių apsinuodija cholinesterazės inhibitoriais, daugiausia dėl pesticidų poveikio.

Cholinesterazės inhibitoriai naudojami gydant Alzheimerio ir demencijos ligas, tačiau taip pat naudojami ir kai kurių cheminių ginklų sudėtyje. Artimas šiai grupei yra ir agentas „Novičiok“, kuris buvo naudojamas Solsberyje.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Pareigūnai prie ligoninės Omske
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Pareigūnai prie ligoninės Omske

Prognozė neaiški

Kaip pranešė ligoninė, A.Navalnas gydomas atropinu.

„Prognozė Aleksejui Navalnui išlieka neaiški. Negalima atmesti vėlyvojo poveikio tikimybės, ypač nervų sistemos srityje“, – priduriama ligoninės pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius