Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2015 07 05 /2015 07 06

Suskaičiuoti visi balsai – graikai referendume pasipriešino Europos prašymui taupyti

Graikijos gyventojai nusprendė – nenori pritarti griežtoms Europos taupymo priemonėms mainais į finansinę paramą. Kai kurie ant Graikijos įpykę Europos pareigūnai tikina, kad šis referendumas yra balsavimas dėl Graikijos išlikimo euro zonoje ir net Europos Sąjungoje. Tačiau Graikijos premjeras Aleksis Cipras ne kartą sakė, kad šalis žūtbūt nori likti tiek pinigų klubo, tiek visos Europos bendrijos dalimi.

Papildyta 16.56 val. Išsigandę žmonės gali balsuoti už kreditorių taupymo planą, mano Graikijoje 16 metų gyvenantis lietuvis Gintaras.

Graikijos komerciniai bankai atsidarys tik antradienį. Šiuo metu graikai gali išsigryninti tik po 60 eurų per dieną, Graikijoje vis dar priimamos jų kortelės.

Tačiau graikė Eva pasakojo, kad graikiškomis kortelėmis nebegalima atsiskaityti užsienyje, graikai yra atkirsti nuo „Paypal“, „eBay“ sistemų, negali naudotis „Apple Store“ paslaugomis, sumokėti už „Spotify“. Kitaip tariant, daroma viskas, kad nė vienas euras nepaliktų šalies.

Balsuoti graikams liko vos pora valandų. Iš rinkiminės agitacijos ir pašnekovų pasakojimų akivaizdu, kad pasidalijimas į stovyklas Graikijoje yra itin ryškus, todėl prognozuoti galutinius rezultatus yra itin sunku.

„Žmonės mano, kad bankai buvo uždaryti dėl to, kad nepavyko susitarti su Europa. Jeigu balsuosime prieš Europą, bankai visai nebeatsidarys, mano žmonės. Tai yra sunku. Bet graikai gerbia save – jeigu nuspręs prieš, tai tvirtai ir laikysis. Bet jie yra taip išgąsdinti, kad veikiausiai balsuos už“, – kalbėjo Gintaras.  

Jurgitos Lapienytės nuotr./Gintaras Svalbonas
Jurgitos Lapienytės nuotr./Gintaras Svalbonas

Papildyta 16.50 val. Europa nepaliks Graikijos žmonių, kad ir koks būtų sekmadienio referendumo rezultatas, ir gali skirti jai neatidėliotinų paskolų, sekmadienį sakė Europos Parlamento vadovas Martinas Schulzas. Pasak jo, Atėnų vyriausybė nuvedė smarkiai prasiskolinusią šalį į aklavietę, praneša naujienų agentūra BNS.

„Galbūt mes turėsime duoti neatidėliotinas garantuotas paskolas Graikijai, kad būtų galima palaikyti viešąsias paslaugas, o nepasiturintys žmonės gautų pinigų, kurių jiems reikia išlikimui“, – sakė jis.

Tačiau jis perspėjo, kad tai nebūtų ilgalaikis sprendimas.

Papildyta 15.32 val. Keturiasdešimtmečio Spiroso žmona vakar verkė. Moteris yra žurnalo „Marie Claire“ graikiškosios versijos vyriausioji redaktorė. Užkopusi ant aukščiausios karjeros pakopos, uždirba vos 2 tūkst. eurų, tačiau nebegali miegoti naktimis – tiek daug rūpesčių ir atsakomybės. Jos žurnalui gresia uždarymas. O netekę darbų kūrybingi žmonės, pasakojo Spirosas, priversti rašyti straipsnius už 20 eurų.

Jurgitos Lapienytės nuotr./Spirosas
Jurgitos Lapienytės nuotr./Spirosas

Tačiau apie šios šeimos gyvenimą 15min.lt papasakos kitą kartą. Sekmadienį visų akys nukreiptos į rinkimų apylinkes, kur graikai plūsta balsuoti referendume. Atiduoti savo balsą dar liko kelios valandos.

Šiomis dienomis daug kalbuosi su graikais. Kiek pašnekovų – tiek ir skirtingų versijų, už ką jie balsuoja. Vieni įsitikinę, kad tai yra Graikijos išlikimo Europos Sąjungoje klausimas, kiti tai laiko testu graikų tautai, treti pasakoja balsavę už/prieš kreditorių pateiktą taupymo planą, tačiau gerai nežino, koks jis yra. Nes ir pati valdžia nežino.

Pasiūlymas, kurio likimą šiandien sprendžia graikai, jau net nebeguli ant derybų stalo. Spirosas tiki, kad, žmonėms nusprendus jam pritarti, bus taupoma dar griežčiau nei „troika“ siūlė taupyti birželio pabaigoje.

Graikai dabar, panašu, netaupo. Bent jau pramogoms. Atėnų gatvėse pilna įvairiausių restoranų ir barų. Ir nė vienas statelis nedulka – tiek šeštadienį, tiek sekmadienį graikai leidžia laiką baruose su savo draugais, artimaisiais, kolegomis.

Ir nerimą kol kas išduoda tik visur linksniuojami žodžiai: nai, oxi, Grexit, Cipras, Varufakis ir pan.

Jurgitos Lapienytės nuotr./Rinkimų agitacija
Jurgitos Lapienytės nuotr./Rinkimų agitacija

Taip pat skaitykite: Krizė graikiškai: paskutiniai eurai – paskutinei vakarienei, o ne skolai

Papildyta 15 val. Finansų ministras J. Varufakis Vokietijos leidiniui „Bild“ patvirtino, kad pasitrauks iš užimamų pareigų, jei per referendumą šalies gyventojai ištars „Taip“ tarptautiniams skolintojams.

Papildyta 14.33 val. Ant referendumo iniciatoriaus A. Cipro krenta didelė atsakomybė – socialiniuose tinkluose skelbiamos ne tik nuomonės apie referendumą, bet ir Graikijos premjero vaikystės nuotraukos.

Papildyta 13.55 val. Graikijos finansų ministras sekmadienį pareiškė, kad šalyje vykstantis referendumas suteikia graikams galimybę nuspręsti dėl griežto taupymo „ultimatumo“, kurį jiems pateikė kitos 19 šalių valstybės.

Janis Varufakis sakė, kad euro zonos „didžiulės nesėkmės“ paskatino reikalauti dar griežtesnių taupymo priemonių, o todėl graikai turi patys išsakyti apie jas savo nuomonę. Jis pridūrė, kad sekmadienio balsavimas „suteikia Europai viltį, kad bendroji valiuta ir demokratija gali koegzistuoti.“

J.Varufakis šias pastabas išsakė po to, kai kartu su savo 90 metų tėvu Giorgu pabalsavo pietiniame Atėnų Faliro priemiestyje.

Papildyta 13.22 val. Kad ir kokia būtų sunkiai prognozuojamo Graikijos referendumo dėl finansinės pagalbos sąlygų baigtis, europiečiai turi „vėl imti kalbėtis vienas su kitu“, sekmadienį interviu laikraščiui „Il Messaggero“ pareiškė Italijos premjeras Matteo Renzi.

Proeuropietiškos partijos „Naujoji demokratija“ lyderis Antonis Samaras teigia, kad šis referendumas parodys, ar Grakijai pakeliui kartu su Europa

„Kai matome pensininką verkiantį prie banko, – sakė jis, turėdamas omenyje širdį veriančią 77 metų Giorgo Chacifotiadžio, kuris bergždžiai mėgino atsiimti žmonos pensiją Salonikuose, nuotrauką, padarytą penktadienį, – suprantate, kad šalis tokia svarbi pasauliui ir jos kultūrai kaip Graikijai negali prieiti tokio galo.“

Italijos vyriausybės vadovas pridūrė, jog kai tik balsavimas plebiscite sekmadienį vakare pasibaigs, „mes turime vėl imti kalbėtis vienas su kitu, – niekas to geriau nežino už (Vokietijos kanclerę) Angela Merkel.“

Papildyta 12.57 val. Proeuropietiškos partijos „Naujoji demokratija“ lyderis Antonis Samaras teigia, kad šis referendumas parodys, ar Grakijai pakeliui kartu su Europa.

„Šiandien mes, graikai, priimsime sprendimą dėl mūsų šalies likimo. Mes balsuodami pasakysime „taip“ Graikijai ir „taip“ Europai“, – atvykęs į referendumą žurnalistams kalbėjo politikas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius