15min be reklamos
2023 02 07, 17:41

Rusijos spaudimas auga: okupantai telkia jėgas, apšaudė ligoninę

Rusijai apšaudant civilinius objektus Ukrainoje, kilo gaisras šalies šiaurės rytuose esančio Vovčansko ligoninėje, buvo apgriauti penki daugiabučiai, antradienį pranešė pareigūnai. Ukrainos valdžia taip pat praneša, kad rusai telkia pajėgas rytiniuose rajonuose rengdamiesi, kaip manoma, netrukus prasidėsiančiam puolimui. Kyjivas naujo Rusijos puolimo tikisi maždaug per Maskvos invazijos pradžios metines.
Moteris Rusijos pajėgų apšaudytame bute Chersone
Moteris Rusijos pajėgų apšaudytame bute Chersone / „AP“/„Scanpix“

Gaisras Vovčansko dviejų aukštų ligoninėje kilo vėlai pirmadienį, dėl apšaudymo, pranešė ukrainiečių regioninės gelbėjimo tarnybos.

Per apšaudymą mieste kilo ir daugiau gaisrų, sakoma internete paskelbtame Charkivo srities tarnybų pranešime.

Iš ligoninės buvo evakuoti aštuoni civiliai, gaisras užgesintas, niekas nenukentėjo, nurodė pareigūnai.

Spaudimas intensyvėja

Vovčanskas yra Charkivo regione, kurį Rusija okupavo netrukus po to, kai vasario 24-ąją pradėjo savo plataus masto invaziją. Tačiau vėliau, per praėjusiais metais surengtą kontrpuolimą, ukrainiečiai jį atkovojo.

Numatomu Maskvos puolimu gali būti siekiama šią teritoriją susigrąžinti.

Ukrainos pareigūnai sako, kad tikisi, jog naujosios pajėgos bus nukreiptos į rytinę ir pietinę Ukrainos dalis, Kremliui siekiant apsaugoti teritorijas, kurias neteisėtai aneksavo ir kuriose, jo teigimu, rusų valdžia yra laukiama.

Antradienį Ukrainos kariuomenė pranešė, kad Rusijos pajėgos „persigrupuoja“ bandydamos pralaužti Ukrainos linijas penkiose teritorijose šalies rytuose ir šiaurės rytuose.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas nurodė, kad Maskva sutelkė jėgas prie Lymano, Bachmuto, Avdijivkos ir Novopavlivkos miestų rytinėje Donecko srityje, taip pat prie Kupjansko Charkivo srityje.

Ukrainos prezidento kanceliarija pranešė, kad Donecko regione Rusijos pajėgos ir vėl apšaudė Vuhledarą – kalnakasybos miestą, kuris yra vienas pagrindinių Maskvos taikinių. Nurodoma, kad mieste, kuriame prieš karą gyveno 14 tūkst. gyventojų, buvo sugriauti penki daugiabučiai namai.

Pasak regiono gubernatoriaus Pavlo Kyrylenkos, pastarosiomis dienomis Donecko srityje pastebimas didelis Rusijos karių antplūdis.

„Rusijos kariuomenės dalinių perkėlimas vyksta dieną ir naktį. (Rusijos) apšaudymas intensyvėja, rusų spaudimas kasdien vis stiprėja“, – sakė jis per Ukrainos televiziją.

Rusija taip pat rengiasi dideliam puolimui rytinėje Luhansko srityje, esančioje į šiaurę nuo Donecko, per televiziją sakė vietos gubernatorius Serhijus Haidajus.

Pasak jo, pirmadienį ir naktį į antradienį Rusijos išpuolių provincijoje smarkiai padaugėjo.

„Okupantai ieško silpnų vietų ir prie fronto linijos atgabena daug įrangos ir tūkstančius karių“, – teigė S.Haidajus.

Per pastarąją parą Rusija taip pat apšaudė keliolika miestų ir kaimų šiaurės rytuose esančiame Charkivo regione, pranešė prezidento kanceliarija.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas išreiškė susirūpinimą dėl kovų suintensyvėjimo besibaigiant žiemai.

Pirmadienį vėlai vakare pasakytoje kalboje jis teigė, kad taikos perspektyvos „vis mažėja“, o „tolesnio eskalavimo ir kraujo praliejimo tikimybė vis didėja“.

Nesėkmės mūšio lauke sukėlė Kremliui sunkumų, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas siekia įtvirtinti visuomenės paramą karui. Tikimasi, kad pagrindinis tikslas bus užtikrinti Kremliaus valdžią rytuose esančiame pramoniniame Donbaso regione, besiribojančiame su Rusija.

„Neprognozuojama eskalacija“

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu antradienį pareiškė, kad Maskvos pajėgos „sėkmingai žengia į priekį“ netoli Ukrainos rytuose esančių Bachmuto ir Vuhledaro miestų, ir perspėjo Vakarus nedidinti ginklų tiekimo Kyjivui.

Du Donecko regiono miestai yra karo veiksmų epicentras – nuo Rusijos invazijos pradžios juose vyksta vieni įnirtingiausių mūšių.

„Karinės operacijos šiuo metu sėkmingai vyksta Vuhledaro ir Artemivsko apylinkėse“, – gynybos susitikime sakė S.Šoigu, vartodamas ankstesnį Bachmuto pavadinimą.

Jis išvardijo septynias gyvenvietes, kurias Rusija neseniai „išvadavo“, įskaitant druskos kasyklų miestą Soledarą, kurį Rusija kontroliuoja nuo sausio.

S.Šoigu taip pat perspėjo, kad dėl Vakarų karinės pagalbos konfliktas gali „neprognozuojamai“ paaštrėti.

Vakarų šalys neseniai sutiko aprūpinti Kyjivą sunkiaisiais tankais.

Ukraina taip pat paragino savo sąjungininkus atsiųsti naikintuvų ir tolimojo nuotolio raketų, kad būtų galima smogti taikiniams, esantiems giliau Rusijos kontroliuojamoje teritorijoje.

„JAV ir jų sąjungininkai stengiasi kuo ilgiau vilkinti konfliktą. Tam jie pradėjo tiekti sunkiąją puolamąją ginkluotę ir atvirai ragina Ukrainą užimti mūsų teritoriją“, – pareiškime cituojamas S.Šoigu.

„Tokie žingsniai įtraukia NATO šalis į konfliktą ir gali lemti neprognozuojamą jo eskalaciją“, – pridūrė jis.

Daugiausia dėmesio – Donbasui

Tačiau kai kurie karo analitikai skeptiškai vertina Rusijos gebėjimą artimiausiomis savaitėmis surengti naują didelį puolimą. Tiek Ukraina, tiek Rusija vis dar rengia savo naujus karius ir kaupia ginkluotę.

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija antradienį paskelbtame vertinime teigė, kad Rusija „dėl politinio ir profesinio spaudimo reikalauja, kad nepakankamai sukomplektuoti ir nepatyrę daliniai siektų nerealių tikslų“.

„Rusijos vadovai tikriausiai ir toliau reikalaus esminės pažangos, – priduriama pranešime. – Mažai tikėtina, kad Rusija per artimiausias savaites gali sukaupti pajėgas, reikalingas iš esmės paveikti karo baigtį.“

Karo ekspertas ir JAV įsikūrusio analitinio centro CAN atstovas Michaelas Kofmanas pirmadienį tviteryje parašė, kad neaišku, kokio masto puolimą Rusija yra pajėgi surengti.

„Tačiau įtariu, kad jis gali būti silpnokas, daugiausia dėmesio skiriant Donbasui“, – pridūrė jis.

Tuo metu dėl apšaudymo spaudimą kai kuriose Ukrainos teritorijose patyrė civiliai gyventojai.

Per pastarąją parą Rusija surengė šešias raketų ir dvi dešimtis oro atakų, taip pat 75 apšaudymus, per kuriuos nukentėjo civiliniai objektai Charkive, Donecke, Dnipropetrovske ir Chersone, sakoma Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo antradienio pareiškime.

Valdžios institucijos pranešė, kad apie 60 tūkst. namų ūkių Marhaneco mieste liko be vandens po to, kai rusų apšaudymas netoli Zaporižios atominės elektrinės nutraukė elektros tiekimą į vietos siurblinę.

Dnipropetrovsko srities tarybos vadovas Mykola Lukašukas apkaltino Rusijos pajėgas, kad jos naktį iš sunkiosios artilerijos ir raketų paleidimo įrenginių apšaudė šalia didžiausios Europoje elektrinės esančius miestus ir kaimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvoje įmonės tvarumą supranta kitaip nei kitose Baltijos šalyse
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo
Reklama
Ko reikia tikram šeimos automobiliui: esmė slypi nepastebimose smulkmenose
Reklama
Intensyvėjant „Rail Baltica“ statyboms darbams ruošiasi geležinkelio tiesėjai
Parašykite atsiliepimą apie 15min