Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 24d. 12:58 , atnaujinta: 2018 rugpjūčio 24d. 15:32

Vilniuje viešintis B.Netanyahu: Izraelis nenori grįžti prie konfliktų su Rusija

Benjaminas Netanyahu ir Saulius Skvernelis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Benjaminas Netanyahu ir Saulius Skvernelis

Vilniuje su Baltijos šalių premjerais susitikęs Izraelio vyriausybės vadovas Benjaminas Netanyahu teigė, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos vadovai priėmė kvietimą kitą susitikimą surengti Jeruzalėje. Izraelio premjeras ragino glaudžiau bendradarbiauti saugumo srityje ir labiau spausti Iraną, o premjeras Saulius Skvernelis teigė susitikime išgirdęs informacijos apie tikrąją situaciją Vidurio Rytuose, kurią turėtų išgirsti ir ES.

„Tai – puiki galimybė istorinei pradžiai“, – apie pirmąjį savo vizitą Lietuvoje kalbėjo B.Netanyahu ir pridūrė, kad šis vizitas svarbus ne tik Lietuvos bei Izraelio valstybėms, bet ir žydų bendruomenei.

„Ministrai pirmininkai priėmė mano kvietimą būsimą susitikimą su Baltijos šalių ministrais surengti Jeruzalėje“, – teigė B.Netanyahu ir pakvietė kartu atvykti šių šalių verslo atstovus.

Praeitą gruodį Donaldui Trumpui paskelbus apie planus perkelti JAV ambasadą iš Tel Avivo į Jeruzalę ir tokiu būdu pripažinti šį žydams šventą miestą Izraelio sostine, JT paskelbė tokius planus smerkiančią rezoliuciją.

Ugniaus Antanavičiaus nuotr. /Raudų siena ir Al Aksos mečetė jos fone
Ugniaus Antanavičiaus nuotr. /Raudų siena ir Al Aksos mečetė jos fone

Už šią rezoliuciją balsavo dauguma ES valstybių, įskaitant Lietuvą ir Estija. Latvija susilaikė.

Bendros spaudos konferencijos metu B.Netanyahu ragino glaudžiau bendradarbiauti saugumo srityje ir pasmerkė Europos Sąjungos planus JAV sankcijų nuvargintam Iranui skirti 18 mln. eurų pagalbos.

B.Netanyahu teigė besitikintis, kad Vidurio ir Rytų Europos valstybės padės sušvelninti ES kritiką dėl Izraelio elgesio Palestinos teritorijose. Pasak Izraelio premjero, ES dažnai su Tel Avivu elgiasi netinkamai, Bendrijos požiūris į jį– iškreiptas.

„Manau, kad vakarykštis ES sprendimas skirti 18 mln. Iranui yra didžiulė klaida. Tai kaip nuodai“, – sakė Izraelio vadovas.

Europos Komisija paramą Iranui skyrė, siekdama padėti išsaugoti susitarimą dėl sankcijų panaikinimo mainais į Irano branduolinės programos apribojimą.

JAV pasitraukė iš šio susitarimo ir paskelbė apie naujas sankcijas, Izraelis ragina šiuo pavyzdžiu pasekti ir Europos šalis.

B.Netanyahu Vilniuje tikino, kad susitarimas tik paskatino Iraną vykdyti branduolinę programą, kuri atvertų kelią sukurti branduolinį ginklą.

B.Netanyahu: „Visos šalys turėtų susitelkti, kad atkurtų sankcijas Iranui, siekiant sustabdyti agresiją ir teroristinę veiklą.“

„Visos šalys turėtų susitelkti, kad atkurtų sankcijas Iranui, siekiant sustabdyti agresiją ir teroristinę veiklą“, – kalbėjo jis.

Savo ruožtu Estijos premjeras Juris Ratas tikino, kad susitikimas buvo labai sėkmingas.

„Kalbant apie Iraną, Estija ir ES padarys viską, kad užtikrintų, jog Iranas negalėtų kurti branduolinių ginklų“, – sakė jis.

Lietuvos premjeras S.Skvernelis teigė nepažadėjęs konkrečios paramos Izraeliui. „Reikia kalbėti apie galimybę išsakyti konkrečią Izraelio poziciją, kuri yra argumentuota ir paremta faktais“, – sakė S.Skvernelis.

Pasak S.Skvernelio, tiek dvišaliame susitikime ketvirtadienį, tiek B.Netanyahu susitikime su Baltijos šalių premjerais, jie „buvo supažindinti su informacija, kokia yra reali situacija Vidurio Rytuose, su Izraelio argumentais“.

„Politikoje, ypač tarptautinėje, ypač tokiame sudėtingame regione, viskas nėra tik juoda ir balta. Manau, kad po šio susitikimo aš ir mano kolegos susidarėme platesnį vaizdą, kas ten vyksta, ir kokios tvyro grėsmės“, – sakė premjeras.

Jis pridūrė, kad reikėtų kalbėti apie tai, kad Izraelis užkirto kelią daug teroristinių išpuolių tiek Europoje, tiek visame pasaulyje.

TAIP PAT SKAITYKITE: K.Girnius: atvykdamas į Lietuvą B.Netanyahu bando gerinti savo reputaciją

Norėtų geresnių santykių su Rusija

Paklaustas, ar Lietuvai priešišką Rusiją Izraelis laiko partnere, B.Netanyahu tikino, kad Maskva jo šaliai grėsmę kėlė iki Berlyno sienos griūties.

„Rusija buvo priešiška valstybė vienu metu, sakiau (Baltijos šalių – BNS) premjerams, kad kai aš tarnavau kariuomenėje prieš 50 metų, mes kovojome su Rusija, 1969-aisiais, prie Sueco kanalo krantų. Rusija rėmė mūsų tuometinį priešą Egiptą: jie šaudė į mūsų lėktuvus, mes nukaudavome Rusijos pilotus“, – pasakojo Izraelio vyriausybės vadovas.

B.Netanyahu pažymėjo, kad nuo šio laiko šalių santykiai patyrė „dramatiškų pasikeitimų“, o didžiausia transformacija įvyko po Berlyno sienos griūties, kai žlungant Sovietų Sąjungai milijonai žydų iš Rusijos patraukė į Izraelį.

„Susiformavo natūralus kultūrinis, kalbinis žmonių tiltas ir panašiai. Santykiai patyrė transformaciją ir, be abejo, mes norėtumėme matyti stiprėjančius santykius sutariant dėl visko, bet tai yra nerealu šiandieniniame sudėtingame pasaulyje. Šiandien sutariame dėl daug dalykų, vienas jų – Rusijos sprendimas dislokuoti pajėgas Sirijoje, greta mūsų sienų“, – kalbėjo B.Netanyahu.

Premjeras pabrėžė keliuose susitikimuose su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu sutaręs dėl techninių sprendimų, kad abiejų valstybių oro pajėgos išvengtų susidūrimų „užsitikrinant, kad negrįžtumėme į laikus prieš 50 metų ir nenumuštumėme vieni kitų lėktuvų“.

„Ir mums pavyko to išvengti. Aš išsakiau mūsų poziciją, kad Iranas privalo palikti Siriją. Iranas siekia įkurti karinį fortą–bazę, aiškiai išreikšdamas tikslą sunaikinti Izraelį iš Sirijos teritorijos“, – tikino B.Netanyahu

Padėkos Lietuvai

BNS praneša, kad dieną prieš su premjeru S.Skverneliu susitikęs B.Netanyahu teigė sieksiantis sustiprinti dvišalius ryšius, kad būtų atsverta, jo teigimu, nepagrįsta ES kritika dėl elgesio su palestiniečiais.

„Noriu jums padėkoti už stiprią poziciją, kurios laikėtės per ES forumus – tiesos vardu, Izraelio vardu, padorumo vardu“, – bendros spaudos konferencijos su S.Skverneliu metu kalbėjo B.Netanyahu.

„Briuselyje ES su Izraeliu dažnai netinkamai elgiasi, esama daug iškraipymų mūsų atžvilgiu, ir džiugu matyti, kad jūs laikotės aiškumo, tiesos ir drąsos pozicijos“, – teigė jis.

„Mes aptarėme, kaip tai gali būti išplėsta“, – pridūrė B.Netanyahu.

S.Skvernelis savo ruožtu Izraelį pavadino Lietuvos strateginiu partneriu Artimųjų Rytų regione ir sakė tikintis, kad šis vizitas dar labiau suaktyvins dvišalius santykius, praneša BNS.

Lietuvos premjeras teigė, kad vienas iš prioritetų – dvišalių ekonominių ryšių stiprinimas, aktyvesnis tarpvyriausybinis bendradarbiavimas, todėl būtų tikslinga įsteigti tarpvyriausybinę bendradarbiavimo komisiją, kuri turėtų suteikti šiems procesams didesnį pagreitį.

Lietuva – viena ištikimiausių diplomatinių Izraelio rėmėjų Europoje, iš dalies dėl Holokausto istorijos ir pozicijų derinimo su Jungtinėmis Valstijomis.

Tačiau pastaruoju metu Lietuvos diplomatijai vis dažniau tenka laviruoti tarp išsiskiriančių ES ir JAV nuomonių. Laikydamasi europinio solidarumo, Lietuva neseka JAV pavyzdžiu pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine ir remia susitarimą su Iranu dėl branduolinės programos, nepaisant JAV ir Izraelio priešiškumo.

TAIP PAT SKAITYKITE: Politologas: „JAV ambasados perkėlimas į Jeruzalę – dar viena vinis į Palestinos valstybingumo karstą“

Lietuva kritikuoja Izraelio vykdomą žydų naujakurių plėtrą okupuotose palestiniečių teritorijose, tačiau tai daro ne taip aštriai kaip kai kurios kitos Vakarų Europos šalys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Povilo Urbšio sėkmė: 2,3 tūkst. eurų vertintą žemę pardavė už 143 tūkst. eurų

Aktualu

Kaip juda Lietuvos sporto universiteto reorganizacija?

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: Kodėl Rytų Europa labiau myli JAV prezidentą D.Trumpą nei Vakarai

Verslas

LRT tyrimas. Registrų centras padovanojo lietuvišką mobilųjį parašą estams – užnugaryje šmėžuoja skandinavų bankai

Pasaulis kišenėje

Požeminė Europa: neįtikėtinus vaizdus slepiantis „Didysis kanjonas“ po žeme

Annos istorija

Gazas

Kur pasislėpusi „Porsche“ automobilių užvedimo spynelė?

Verslas

R.Masiulis apie Vilniaus oro uosto terminalą: pastatas „kvepia“ sovietmečiu

Aktualu

Patvirtintas „Brexit“ susitarimo projektas: lietuviai teisės gyventi JK nepraras

Vardai

„Dydžio (r)evoliuciją“ laimėjo Vitalija Jonikytė: dirbti į fabriką Norvegijoje jurbarkiškė nebegrįš

24sek

Pergalingas metimas per J.Valančiūno ranką: buvęs „Raptors“ treneris triumfavo Toronte

Aktualu

Kalifornijoje gaisrų aukų padaugėjo iki 59, dar 130 žmonių ieškoma

Maistas

Iš moliūgų – ir vegetariški kepsniai, ir natūralūs saldainiai

24sek

NBA naktis: Luka Dončičiaus šunybės ir nesulaikomas Karalius

Gyvenimas

10 produktų, kuriuose daugiau vitamino C nei apelsinuose

24sek

Po Antano Guogos pareiškimų – sirgalių gedulo vainikas prie „Ryto“ biuro durų

Vardai

15 kilogramų priaugusi Natalija Bunkė: „Dabar toks etapas. Turbūt... per gerai gyvenu!“

Aktualu

J.Petrauskienė: mokytojais yra manipuliuojama, jie įkalbinėjami streikuoti

Aktualu

Orai.lt: veržiasi šaltis – šalčiausias bus šeštadienio rytas

Aktualu

EŽTT didžioji kolegija paskelbs galutinę nutartį A.Navalno byloje

Naujienos

Aktualu

Kauno policija vis dar ieško Vokietijoje dingusio Giedriaus Stankevičiaus

Aktualu

Policija baigė tyrimą dėl ekvadoriečio užpuolimo sostinėje: įtariamiesiems gresia kalėjimas

Maistas

Skonio testas: kur sostinės centre ragauti geriausiai paruoštų sušių?

Aktualu

Naujojoje Zelandijoje laipiodama uolomis užsimušė amerikietė mokslininkė

Aktualu

Pajuodusi Klaipėda: kovai su aplinkos tarša Klaipėdoje – naujos priemonės

Vardai

Svajojate apie žvaigždės koncertą savo vestuvėse? Sužinokite, kiek tai kainuotų

Mokslas.IT

Rusijos OMON jau greitai galės naudotis patobulintu sunkvežimiu – per kelias minutes pavirsta siena

Aktualu

Aiškindamiesi stambią vagystę Vilniaus kriminalistai prie stoties atrado vogtų daiktų supirkimo centrą

Pasaulis kišenėje

Keičiasi „Ryanair“ rankinio bagažo taisyklės

Aktualu

V.Pranckietis: prezidentės veto dėl pilietybės referendumo turbūt nėra neteisingas

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? V.Pranckietis: „Jeigu beržai yra neiškertami 60-ies metų, tai 80-ies metų jų kirsti jau nereikia, jie būna supuvę“

Aktualu

Rusnės estakados statybos: VPT įžvelgia, kad viena bendrovė turėjo daugiau informacijos

Aktualu

J.Boltonas: JAV sankcijos Rusijai liks galioti, kol Maskvos elgesys pasikeis

Aktualu

Vilniuje girtutėlės vairuotojos bandymą bėgti pareigūnai sustabdė aukodami savo automobilį

Verslas

Vaiko pinigų didinimui prireiks 130 mln. eurų papildomų lėšų

Sportas

Škotijos žiniasklaida trimituoja: „Sūduva“ Glazge šansų neturi

Vardai

Įsimylėjėliai J.Phoenixas ir R.Mara savo jausmus atskleidė dramoje apie charizmatišką karikatūristą

Aktualu

Užterštumas Klaipėdoje normų neviršija, bet blogas kvapas juntamas, teigia specialistai

Aktualu

Petro Porošenka: Ukraina privalo negrįžti į Rusijos įtakos zoną

Verslas

Teismas turės iš naujo spręsti, ar reikia griauti „Misionierių sodų“ daugiabučius

Vardai

Ypatingos

06:20
04:06

Gera keliauti kartu

Konferencija „Žiniasklaida rytoj“

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min