-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sifilis: nerūpestingos meilės kaina

Lytiniu būdu plintanti liga sifilis nėra sunkiai išgydoma – iš organizmo „išvyti“ infekcijai užtenka kelių savaičių. Tačiau kartais sifilis, patekęs į organizmą, ilgai neišsiduoda – žmogus nejaučia jokių simptomų. Tokiu atveju laukia rimti sveikatos sutrikimai, kartais – net mirtis.
Medikai pastebi, jog visame pasaulyje daugėja sergančiųjų lytiškai plintančiomis ligomis.
Medikai pastebi, jog visame pasaulyje daugėja sergančiųjų lytiškai plintančiomis ligomis. / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Infekcija yra perduodama per gleivines – lyties organus, burną, žarnas arba net odos pažeidimus dažniausiai lytinių santykių ar kitokio intymaus kontakto metu. Taip pat ligą nėščioji gal perduoti savo vaisiui.

Tačiau, Vilniaus odos ir veneros ligų centro gydytojos dermatovenerologės Vilmos Markevičienės teigimu, sunkių šios ligos atvejų pasitaiko retai.

„Sunkių sifilio formų šiais laikais jau retai diagnozuojame. Dažniausiai žmonės anksti kreipiasi vos pastebėję simptomus. Ir gydoma liga tikrai sėkmingai“, – teigė V.Markevičienė.

Pastebėti nesunku

Dermatovenerologė pasakojo apie tris šios venerinės ligos formas – pirminį, antrinį ir vadinamąjį slaptąjį sifilį. Dažniausiai praktikoje susiduriama su pirmine sifilio forma. Ja susirgęs pacientas pastebi nedideles kietas opeles dažniausiai ant lytinių organų arba kitoje vietoje, per kur pateko infekcija.

Jei pirminis sifilis negydomas, po kelių savaičių nuo opelės atsiradimo prasideda antrinė sifilio stadija. Tuomet beria jau visą kūną, žmogus yra pavargęs, pakyla kūno temperatūra, skauda galvą ir sąnarius.

Tačiau dermatovenerologė dar kartą pabrėžė, kad tokių susirgimų pasitaiko kur kas rečiau: „Komplikacijų beveik nebūna, nes gerais vaistais gydome. Sekasi ligą gydyti dar ir dėl to, kad pacientai laiku kreipiasi, nedelsia.“

Kartais slepiasi

Klastingiausia yra trečioji sifilio forma, kurią sunku pastebėti. Ligos simptomų žmogus dažniausiai nepajaučia net iki kelerių metų.

„Pavojingiausias, tai, aišku, yra slaptasis sifilis, nes žmogus nieko nežino ir gali turėti lytinių santykių ir užkrėsti kitus“, – pasakojo V.Markevičienė.

Todėl gydytoja pataria turėjus nesaugių lytinių santykių kreiptis į gydymo įstaigą ir įsitikinti, ar nesaugi meilė „nepadovanojo“ sifilio. Užsikrėtus šia liga simptomai pasireiškia ne iš karto. Didžiausia tikimybė nustatyti sifilį yra praėjus trims savaitėms po kontakto, todėl rekomenduojama būtent tuomet ir atlikti kraujo tyrimą.

Laiku nenustačius ligos, V.Markevičienės teigimu, gali kilti sunkių komplikacijų, žmogus gali netgi mirti: „Tos komplikacijos – tai vidaus organų, širdies, klausos, nervų sistemos pažeidimai. Tokie sutrikimai atsiranda, jeigu sergantieji kreipiasi per vėlai. Dažniausiai tai būna slapto sifilio atveju.“

Lytinė abstinencija

Sifiliu sergančiam žmogui jokiais būdais neleidžiama turėti lytinių santykių. Sifilis  gali būti perduodamas lytiniam partneriui, net ir tuo atveju, kai mūvimas prezervatyvas. Todėl tiek sergant, tiek jau išgijus kurį laiką intymių santykių reikėtų vengti.

„Sergančiam žmogui tikrai negalima turėti lytinių santykių, nepatariama ir gydymosi metu ir šiek tiek po to – bent jau mėnesį po gydymosi reikėtų susilaikyti“, – įspėjo dermatovenerologė.

Be to, sifiliu sergančios nėščiosios gali užkrėsti ir vaisių. Dėl šios venerinės ligos moteris gali netekti kūdikio persileisdama, vaikas gali gimti negyvas arba sirgti sifiliu.

Tačiau moterims, kurios nėštumo laikotarpiu nuolatos vaikšto pas gydytojus,  baimintis, V.Markevičienės teigimu, nėra ko. „Jeigu nėščia moteris lankosi moterų konsultacijoje, jai visada yra daromas tyrimas pirmame ir antrame nėštumo trimestre, ir jeigu randamos teigiamos reakcijos, iš karto ji siunčiama dermatovenerologo konsultacijai. Jeigu mes diagnozuojame sifilį, mes jį ir pagydome. Dažniausiai gydymas būna sėkmingas“, – patikino gydytoja.

Sifilio gydymas, V.Markevičienės teigimu, yra nesudėtingas – esą pirminė sifilio forma yra pagydoma per dvi savaites, po to atliekami kraujo tyrimai tol, kol gaunamas neigiamas rezultatas. Tais pačiais vaistais gydoma ir antrinio sifilio forma, tik gydymas trunka kiek ilgiau. Gydymo pradžioje esą gali šiek tiek pakilti kūno temperatūra, pykinti, skaudėti visą kūną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius