TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Paženklinta Talibano: Afganistano moterų simbolio istorija

Afganistanietė Bibi Aisha, kuriai už tai, kad ji pabėgo iš savo vyro namų, buvo nupjautos ausys ir nosis
Nuotrauka iš CNN vaizdo įrašo / Afganistanietė Bibi Aisha, kuriai už tai, kad pabėgo iš savo vyro namų, buvo nupjautos ausys ir nosis.
Šaltinis: 15min
0
A A

Bibi Aisha – jauna afganistanietė, kuriai vyras už tai, kad neapsikentusi smurto ji pabėgo iš namų, nupjovė ausis ir nosį, trečiadienį išskrido į Jungtines Valstijas – ten jai bus atlikta rekonstrukcinė chirurginė operacija. Šiai istorijai apskriejus ir sujaudinus visą pasaulį, ši mergina neabejotinai tapo moterų padėties Afganistane simboliu, rašo CNN.

„Kai man nupjovė nosį ir ausis, apalpau. Jutau tarsi nosyje būtų šalto vandens. Atmerkusi akis net negalėjau matyti, nes buvo labai daug kraujo“, – pasakojo 19-metė.

Tačiau mergina išgyveno. Padedama nevyriausybinių organizacijų, ji galiausiai sulaukė pagalbos ir apsaugos, kurios reikėjo. Šiuo metu ji jau Jungtinėse Valstijose, kur Grossmano Burno fondo iniciatyva bus atlikta operacija ir prasidės naujas gyvenimas.

Pasak Aishos, jos sužalojimas – tai Talibano teisingumo įvykdymas už jos vyro šeimai esą užtrauktą gėdą. Būdama 16 metų, Aisha buvo atiduota savo vyro tėvui ir dešimčiai jo brolių. Pasak merginos, visi jie buvo Talibano nariai Oruzgano provincijoje. „Su jais praleidau dvejus metus ir tapau kaline“, – pasakojo mergina.

Skaitykite daugiau apie Aishos istoriją

Nuotrauka ia CNN vaizdo įraao/Bibi Aisha  afganistanietė, kuriai už tai, kad ji pabėgo ia savo vyro namų, buvo nupjautos ausys ir nosis
Nuotrauka iš CNN vaizdo įrašo/Bibi Aisha – afganistanietė, kuriai už tai, kad pabėgo iš savo vyro namų, buvo nupjautos ausys ir nosis.

Galiausiai jai pavyko pabėgti, tačiau Kandahare ją sučiupo policija. Nors pabėgimas nėra nusikaltimas, didelėje Afganistano dalyje tai laikoma nusikaltimu, jei esi moteris. Galiausiai uošvis rado merginą ir vėl parsivežė pas save.

Mergina buvo priversta stoti prieš Talibano teismą už parodytą nepagarbą ir vyro šeimai užtrauktą gėdą. Teismo sprendimu merginai turėjo būti nupjautos ausys ir nosis. Tai padarė jos vyras Oruzgano kalnuose, kur ir paliko Aishą pasmerktą mirti.

Kai šią istoriją papasakojo įvairios naujienų agentūros visame pasaulyje, pasipylė pagalbos pasiūlymai merginai. Tačiau Afganistane vis dar kenčia daugybė kitų moterų. Jungtinių Tautų skaičiavimu, bemaž 90 proc. afganistaniečių namuose patiria smurtą. Tai vyksta šalyje, kur yra mažiau nei dešimt moterų prieglaudų, teikiančių prieglobstį nuo žiaurumo, su kuriuo šios moterys susiduria. Visos šios prieglaudos atidarytos asmenine iniciatyva.

Žurnalo National Geographic viraelis/Afganistanietės Sharbat Gula nuotrauka, 1985 m. papuoausi žurnalo National Geographic veidu
Žurnalo „National Geographic“ viršelis/Afganistanietės Sharbat Gula nuotrauka, 1985 m. papuošusi žurnalo „National Geographic“ viršelį

„Bibi Aisha yra vienas iš tūkstančių mergaičių ir moterų Afganistane bei visame pasaulyje, su kuriomis taip elgiamasi, pavyzdžių. Moterų, kurios patiria tokį patį ir dar baisesnį smurtą“, – teigia nevyriausybinės organizacijos „Moterys Afganistano moterims“ atstovė Esther Hyneman.

2001 m. afganistaniečių moterų padėtis ir Talibano žiaurumas sulaukė labai daug dėmesio. Dabar organizacija „Moterys Afganistano moterims“ apgailestauja, kad tarptautinė bendruomenė elgiasi tarsi būtų kurčia ir nebyli vykstantiems baisiems dalykams karo nuniokotoje šalyje. Turint omenyje Afganistano valdžios planus derėtis su Talibano atstovais, kuriuos palaiko nemaža dalis tarptautinės bendruomenės, daugelis baiminasi, kad Afganistano moterys bus tos, kurios turės sumokėti už šią taiką savo sąskaita.

Pasak E.Hyneman, nėra dedama pakankamai pastangų, kad Afganistano moterims būtų suteikta taip reikalinga pagalba ir apsauga, o tai tik padeda Talibanui. Aisha tai prisimena kiekvieną sykį, žiūrėdama į veidrodį. Tačiau bent jau dabar ji išvyko į Jungtines Valstijas, kur gaus naują galimybę gyventi

Ir lygiai taip pat, kaip ikona tapusi afganistanietės mergaitės nuotrauka, išspausdinta ant 1985 metų žurnalo „National Geographic“ viršelio atkreipė viso pasaulio dėmesį į afganistaniečių moterų padėtį sovietų okupacijos metais, daugelis tikisi, kad Aishos veidas atkreips pasaulio dėmesį į moterų padėtį šiandienos Afganistane.

Žiūrėti vaizdo įrašą su Bibi Aisha 

Nuotrauka ia CNN vaizdo įraao/Bibi Aisha  afganistanietė, kuriai už tai, kad ji pabėgo ia savo vyro namų, buvo nupjautos ausys ir nosis
Nuotrauka iš CNN vaizdo įrašo/Bibi Aisha – afganistanietė, kuriai už tai, kad pabėgo iš savo vyro namų, buvo nupjautos ausys ir nosis.

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min