-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gamtos nuspalvintas maistas

Ar kada nors susimąstėte, kokios spalvos maistą dažniausiai valgote ir kokią įtaką tai daro jūsų organizmui? Vargu. O juk spalva, kaip ir kvapas bei skonis, yra viena svarbiausių maisto produktų ypatybių.
Daržovės
Daržovės / Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr.
Temos: 2 Vaisiai Daržovės

Nauda organizmui

Maisto spalva turi stiprų psichologinį poveikį. Be to, tam tikrų spalvų produktai išsiskiria ypatingomis maistinėmis savybėmis – vitaminų ir mineralų gausa. Jei žmogus nevalgo kai kurių spalvų produktų ar jų valgo per mažai, yra didelė tikimybė, kad jo organizme pritrūks vienos ar kitos reikalingos medžiagos, o tai sukels negalavimų. Pavyzdžiui, jeigu jūs greitai pavargstate ir nuolat pristingate energijos, galbūt jūsų valgiaraštyje nėra raudonos spalvos produktų. Ir, atvirkščiai, jeigu jūsų mitybos racione vyrauja kokia nors viena spalva, tikėtina, kad jums patiems stinga savybių, būdingų šiai spalvai. Pasakysite – nesąmonė! Tačiau psichologai ir dietologai vienu balsu tvirtina, kad ryšio čia išties esama.

Tiesa, spalvas tyrinėjantys mokslininkai pataria į valgiaraštį įtraukti šiek tiek daugiau žalios spalvos produktų, nes ši spalva reguliuoja kitų spalvų maisto stygių ar perteklių.

Originaliais sprendimais išsiskiriantys japonai stambiame Osakos medicinos centre taiko pagalbinę sulčių terapiją. Drauge su vaistais ligoniams patiekiama įvairiaspalvių sulčių. Pavyzdžiui, raudonos spalvos (pomidorų, raudonųjų kopūstų, burokėlių ir kt.) sulčių gauna širdininkai ir hipertonija sergantys pacientai. Oranžines (apelsinų, morkų, abrikosų, moliūgų) sultis geria į depresiją linkę žmonės bei įvairių spazmų kankinami ligoniai. Geltonos (ananasų, obuolių, bananų) sultys rekomenduojamos sergantiesiems reumatu ir turintiesiems opų.

Agresyvu, bet pozityvu

Daugeliui žinoma, kad raudona spalva simbolizuoja jėgą ir net agresyvumą. Šios spalvos maisto produktai suteikia organizmui energijos, valo kraują ir gerina jo sudėtį, stiprina imuninę sistemą. Maža to, toks maistas šildo, skatina pozityviai žvelgti į pasaulį, tvirtai stovėti ant žemės.

Tiesa, spalvas tyrinėjantys mokslininkai pataria į valgiaraštį įtraukti šiek tiek daugiau žalios spalvos produktų, nes ši spalva reguliuoja kitų spalvų maisto stygių ar perteklių.

Raudoname maiste paprastai būna daug geležies, dalyvaujančios kraujodaros procese ir aprūpinančios ląsteles reikiama energija. Iš tokių raudonų produktų paminėtini mėsa, dešros, pomidorai, raudonosios paprikos, burokėliai, raudonieji kopūstai, pupelės, juodieji ir baltieji pipirai, aitriosios paprikos, rozmarinai, vyšnios, slyvos, rabarbarai, avietės, braškės, arbūzai ir pan. Tiesa, raudonais laikomi net kai kurie neraudoni produktai, pavyzdžiui, žaliųjų salotų lapai. Vartodami raudonos spalvos produktus atminkite: jie sukelia alkio pojūtį. Tad jeigu jūsų tikslas – atsikratyti kilogramų, nepiktnaudžiaukite raudonais produktais.

Oranžinė gyvenimo stiprybė

Oranžiniai produktai – nuostabus vitamino C šaltinis. Šios spalvos maistas gali išvaduoti nuo įvairios kilmės ir pobūdžio skausmų, mėšlungio. Be to, jis skatina plaučių ląstelių atsinaujinimą ir didina jungiamųjų audinių elastingumą. Beje, tai nuotaiką kelianti spalva.

Neseniai pasaulį nustebino Izraelio mokslininkų teiginys. Po ilgų tyrinėjimų jie paskelbė, kad oranžinis maistas didina ūgį! „Prastai augantiems vaikams gali padėti moliūgai, morkos ir oranžinės paprikos“, – teigia jie.

Jeruzalėje tyrimo metu buvo stebima 300 nuo normalaus augimo tempo atsiliekančių vaikų nuo 3 iki 16 metų. Vienos grupės vaikų racione buvo daugiau oranžinių produktų (moliūgų, morkų ir pan.), kitus maitino kaip įprasta. Pirmosios grupės vaikai ėmė augti gerokai greičiau nei jų bendraamžiai – maždaug 8 cm per metus. Antrosios grupės vaikai vidutiniškai paaugdavo po 4 cm. Tai aiškintina vitamino A, geležies ir cinko gausa oranžiniuose maisto produktuose.
Pats populiariausias oranžinis produktas – morkos, sukaupiančios ypač daug beta karoteno, iš kurio organizme gaminamas vitaminas A. Beta karotenas veikia kaip antioksidantas – saugo žmogaus organizmą nuo kenksmingo laisvųjų radikalų poveikio, apsaugo odą nuo saulės, stiprina imunitetą. Oranžiniu maistu taip pat laikomi moliūgai, medus, oranžinės paprikos, persimonai, apelsinai, persikai, abrikosai, mandarinai, papajos, datulės, lazdynų riešutai, kmynai, kalendros ir t. t.

Auksu tviskantis maistas

Geltoni produktai naudingi virškinimo ir nervų sistemoms, gerina atmintį, gebėjimą sutelkti dėmesį, stiprina protines galias, padeda iš organizmo valyti kenksmingas medžiagas. Valgydami kukurūzų, geltonųjų paprikų, geltonųjų lęšių, riešutų, ananasų, citrinų, mangų, bananų, greipfrutų tikrai pasisemsime energijos, mūsų kraujas taps švaresnis, o protas – aštresnis. Neverta pamiršti ir mums įprastų geltonų produktų: gelsvųjų rūšių obuolių, sūrių, kiaušinių trynių ir gana retai vartojamų sorų kruopų.

Geltoni produktai visai neseniai buvo paskelbti dar vienu pagalbininku mūsų akims. Viskonsino universiteto mokslininkai ištyrė geltonos spalvos maisto ypatybes atitolinti senatvines akių ligas. Pasirodo, moterims iki 75 metų, vartojančioms daug geltonųjų pigmentų turinčių maisto produktų, rizika susirgti geltonosios dėmės degeneracija yra gerokai mažesnė. Šie geltonieji pigmentai yra liuteinas ir zeaksantinas, besikaupiantys geltonos spalvos produktuose: kiaušiniuose, kopūstuose, ropėse, grūduose ir pan.

Harmonijos ir pusiausvyros spalvos

Žalia spalva – tai harmonijos ir pusiausvyros įsikūnijimas. Ji ramina, gelbsti nuo streso, galvos skausmo. Žali produktai maitina mūsų smegenis, padidina jų aktyvumą, mažina įtampą. Juose esantis chlorofilas stimuliuoja raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) gamybą, stiprina imuninę sistemą. Žalios spalvos maistą dažniausiai visiškai nesąmoningai valgome lėtai, o tai padeda geriau jį įsisavinti. Šios spalvos maistas labai naudingas širdžiai – saugo nuo ligų, kurias sukelia vitaminų C, E ir A stygius. Šių vitaminų ypač daug žaliosiose salotose. Žalios spalvos maisto mūsų virtuvėje tikrai daug: tai agurkai, salotos, kiviai, žaliosios paprikos, žirneliai, šparaginės pupelės, brokoliai, avokadai, vynuogės, agrastai ir t. t.

Daugybė kitų spalvų maisto produktų taip pat veikia mūsų organizmą. Štai mėlynos ir violetinės spalvos produktai maitina nervų sistemą ir yra tarsi atsvara raudoniems, oranžiniams ir geltoniems produktams. Mėlyni produktai šaldo ir ramina, todėl ypač tinka valgyti esant stresinėms situacijoms. Tad nuspalvinkime rudens virtuvę įvairiausiomis gamtos spalvomis!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius