Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaip atstatyti „sulaužytą“ ritmą?

Lėktuvo skrydis
Steven Conry, Flickr.com / Lėktuvo skrydis
Šaltinis: Žvalus.lt
0
A A

Ar esate girdėję botanikos pamokose, kad yra gėlės, kurios pražysta tik naktį? Tai vadinamas paros ritmas, kuriam paklūsta kiekvienas gyvas organizmas. Žmogaus organizmas taip pat prisitaiko prie ritmo, kada jam reikia gultis miegoti ir keltis. Pagal šiuos ritmus mes dirbame ir ilsimės. Tarkim, žmogaus protinis aktyvumas yra rytais. O štai jau po 18 val. vakare mes jaučiamės pavargę.

Jums gali atrodyti, kad problemų turi tik tie, kurie turi neteisingą dienos režimą. Tie, kurie sėdi iki vėlumos prie kompiuterio arba keliasi per anksti, kad viską suspėtų. Tačiau „ritmo sutrikimai“ puikiai pažįstami ir keliautojui aplink pasaulį, kuris perskrido keletą meridianų, o po gerų atostogų, grįžo pavargęs.

Keičiantis laiko juostoms, mūsų organizmas išsimuša iš įprasto ritmo. Jei skrendate iš vakarų į rytus, taip „praryjate“ keletą valandų, o po pusryčių iškart ateina naktis. Jei skrendate į kitą pusę, jums jau norėsis miego vos išaušus dienai.

Štai keletą taisyklių, kurios padės atstatyti sulaužytą ritmą.

  • Dar iki kelionės pradėkite sukti laiką pagal tai, į kurią pusę skrendate. Gulkitės miegoti ir kelkitės anksčiau, jei skrendate į rytus, ir vėliau – jei skrisite į vakarus.
  • Skrisdami į Rytus (Tailandą, Indoneziją ir pan.) stenkitės išsimiegoti lėktuve ir nemiegokite atvykę.
  • Jei skrendate į Vakarus, stenkitės kuo ilgiau nemiegoti, kol atvykus į vietą neprasidės vakaras arba naktis.
  • Nemiegokite dieną: dienos šviesa – pagrindinis paros ritmo reguliatorius.
  • Gulkitės miegoti ir kelkitės vienu metu. Griežtas režimas padės jums išvengti maišaties.
  • Jei planuojate trumpą išvyką, tuomet nėra reikalo persukti kitą laiką: geriau susiplanuokite reikalus taip, kad jie jums tiktų pagal jūsų įprastą laiką.

Įprastai persiorientuoti jums prireiks keleto dienų. Tačiau tai individualus klausimas: kai ką labai stipriai veikia dviejų valandų skirtumas, kai kam ir aštuonios valandos yra niekis. Jei pirmąją dieną jūs jaučiatės gerai, gali būti, kad antroji diena bus nekokia: gali skaudėti galvą, kankins nemiga. Tačiau tokiu atveju venkite kavos ir alkoholio – jie tikrai nepadės jums pasijusti žvaliau. Juk dėl jų tikrai nemiegosite geriau.

Yra žmonių, kurie į laiko persukimą reaguoja taip pat, kaip į įprastą peršalimą ar temperatūros užkilimą. Tačiau neskubėkite gerti vaistų. Pasilikite nors vieną dieną viešbutyje ir pasimėgaukite ramybe, pagulėkite užtraukę užuolaidas. Galų gale, juk išvykote pailsėti.

Po ilgų atostogų svečioje šalyje, grįžus reikia vėl aklimatizuotis – tik savoje šalyje. Tiesa, pastebėta, kad vėl priprasti prie įgimtinio laiko yra žymiai paprasčiau ir lengviau. Vienas patarimas: planuokite sugrįžimą taip, kad kitą rytą nereikėtų iškart bėgti į darbą, būtų galima dar padrybsoti vieną dieną lovoje.

 

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min