Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kam mums reikalingas miegas?

Miego fazės
Sienna Mooney, Flickr.com / Miego fazės
Šaltinis: Žvalus.lt
0
A A

Dar ne viskas iki galo išsiaiškinta apie miegą: kodėl net ir patys menkiausi vabzdžiai kurį laiką sustingsta ir jų miego būsena primena mirtį.

Yra spėliojimų, o dažnai – ir moksliškai patvirtinti faktai. Pagrindinis iš jų teigia, kad dėl miego trūkumo galima ir numirti.

Kas būtų, jei nemiegotum

Šiuolaikiniame pasaulyje nusikaltimu pripažįstama, jei žmogui per prievarta neleidžiama užmigti. Todėl drąsiai galite kreiptis į atitinkamas instancijas, jei jums pastoviai kažkas trukdo miegoti.

Su žmonėmis niekas nevykdo eksperimentų, tačiau tyrimai su gyvūnais įrodė: jei gyvūnui neleidžiama miegoti, jis numiršta. Ir visiškai nesvarbi gyvūno rūšis – tarakonas ar šuo. Įdomu tai, kad skrodimo metu visi audiniai ir organai yra visiškai sveiki.

Tiesa, tyrimai su žmonėmis taip pat buvo atliekami su tikslu nustatyti, kaip žmogus jaučiasi nemiegojęs 4-5 paras. Rezultatai buvo lengvai nuspėjami – žmogus jautėsi labai blogai. Penktą dieną sutrinka koordinacija, beveik nebeišlaikomas dėmesys, prasideda haliucinacijos. Tęsti eksperimentą visi savanoriai atsisakė.

Kaip mes miegame

Kai žmogus pradėjo naudoti elektroencefalografiją, apie miegą sužinota ir daugiau dalykų. Intervale nuo „labanaktis“ iki „labas rytas“ įvyksta labai daug įdomių dalykų.

Paaiškėjo, kad naktį mes miegame įvairiai. Mokslininkai nustatė dviejų tipų miegą: lėtąjį, kuris trunka apie 75 proc. viso mūsų miego, ir greitąjį, kuris yra palydimas greito akių judėjimo. Pastarosios fazės metu atsijungia beveik visi žmogaus raumenys – išskyrus keletą smulkių, tame tarpe ir akies obuolių.

Todėl greitojo miego metu juda akys, tačiau kūnas yra visiškai nejudantis, o smegenų aktyvumas tuo metu būna didžiausias. Būtent šios fazės metu žmogus sapnuoja, o kai jos nebelieka, žmogus gali numirti.

Kiek reikia miego?

Manoma, kad normaliam organizmo funkcionavimui reikia mažiausiai 6-8 valandų miego per parą. Normalu, jei miegate 8-10 valandų. Vaikams miegoti reikia daugiau.

Yra keletą tradicinių patarimų, kaip sveikai miegoti. Šis patarimai yra banalūs, tačiau veikia teigiamai: išvėdinkite prieš miegą kambarį, nevalgykite bent porą valandų prieš miegą, išsirinkite patogų čiužinį ir pagalvę, mažiau sėdėkite prie kompiuterio ar televizoriaus.

Beje, posakis „rytas už vakarą protingesnis“ yra iš tikrųjų teisingas. Atlikta nemažai tyrimų įrodančių šią tiesą. Lėtojo miego fazė yra atsakinga už svarbių žinių, gautų per dieną, įsisavinimą. Todėl nespręskite svarbių reikalų vakare. Išsimiegokite.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min