Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti
2020 01 01 /11:43

Su nauju šturmanu į Dakarą vykstantis B.Vanagas: mes kaip dailiojo čiuožimo pora – šokti mokam, bet ne kartu

Šiemet Dakaras keliasi į Saudo Arabiją ir ten startuos sausio 5 d. Džidoje. Pirmąjį Naujųjų metų rytą Vilniaus oro uoste į sunkiausias pasaulio lenktynes palydėti Benediktas Vanagas su naujuoju šturmanu Felipe Palmeiro, pakeitusiu susirgusį Sebastianą Rozwadowskį, pernai metų lietuviškuoju Dakaro atradimu tapęs Arūnas Gelažninkas ir naujokų ekipažas Edvinas Juškauskas bei Aisvydas Paliukėnas.

Visos DAKARO ralio naujienos – specialiame polapyje

Visi jie susitiko Vilniaus oro uoste, iš kur ir išskrido į Saudo Arabiją.

Pakeitė šturmaną

Daugiausia dėmesio sulaukė B.Vanagas – tai jau aštuntasis Dakaras, kuriame jis startuos. Geriausias pasiekimas – 11-oji vieta 2019 metų Dakare, kurio trasa driekėsi Peru.

VIDEO: B.Vanagas ir F.Palmeiro: „Mes šokti mokame, bet drauge dar nešokome“

Ten B.Vanagas važiavo su Sebastianu Rozwadowskiu – patyrusiu šturmanu iš Lenkijos, su kuriuo kartu jie įveikė keturis Dakarus (2017 m. nefinišavo). Prieš tai lietuvis dvejus metus važiavo su baltarusiu Andrejumi Rudnickiu, o pirmajame finišavo su Sauliumi Jurgelėnu. Tačiau šiemet prieš pat Naujuosius „Inbank team Pitlane“ teko verstis per galvą ieškant, kas pakeis lenką, kuris prieš Kalėdas iš Saudo Arabijos parsivežė kažkokį paslaptingą virusą, kuris jį ilgam paguldė į lovą.

VIDEO: Benediktas Vanagas - apie situaciją, susirgus Dakaro šturmanui Sebastianui Rozwadowskiui

Intrigą dėl būsimojo šturmano B.Vanagas išlaikė iki paskutinės metų dienos – tik gruodžio 31-ąją, šiek tiek po 10 val., feisbuke pranešė, kad kolegą jau turi.

„Prie mūsų Dakarui 2020 jungiasi portugalas – mano vienmetis (42) Filipe Palmeiro, daugiau nei 10 metų gamyklinės Mini komandos šturmanas. Filipe tai bus 14-tas Dakaras. 2019 metais jis ten su Borisu Garafulicu finišavo 8-toje pozicijoje.

Marian Chytka nuotr./Naujasis Benedikto Vanago šturmanas – Filipe Palmeiro
Marian Chytka nuotr./Naujasis Benedikto Vanago šturmanas – Filipe Palmeiro

Šiandieną į pavakarę F.Palmeiro atskrenda į Vilnių, kur Naujųjų metų išvakarėse pradėsime pasiruošimą Dakarui. Taip mes laimėsime bent 10 valandų skirtų vien darbui, pasiruošimui ir Dakaro strategijai. Tam išnaudosime paskutinį šių metų vakarą, bei netrumpus skrydžius į Stambulą ir Jeddah, vietoje to, kad susitiktume tik Saudo Arabijoje“, – antradienį feisbuke rašė B.Vanagas.

VIDEO: Benediktas Vanagas apie naująjį šturmaną Filipę Palmeiro

Susirasti naują šturmaną B.Vanagui teko labai greitai, tam tebuvo kelios dienos. Tačiau pasirinktas itin patyręs lenktynininkas, kurio pasiekimai ir patirtis turėtų praversti lietuviams iš šių metų lenktynėse, ir ateičiai.

Pasitinkant Naujuosius Felipe jau buvo Vilniuje. Stovėdamas kartu su B.Vanagu Rotušės aikštėje jis prisipažino mūsų šalyje esantis pirmą kartą, o apsispręsti dėl važiavimo Dakare su Benediktu teko paskutinę akimirką. „Esu laimingas ir pažadame, kad sieksime geriausios pozicijos Dakare“, – kalbėjo jis.

Pasirodo, net ir F.Palmeiro atvykimas į Vilnių nebuvo sklandus – jo lėktuvas į Varšuvą vėlavo, tad komanda jau svarstė ar nereikės vykti jo parsivežti automobiliu.

Nustebinti žada

Išvykdamas į Saudo Arabiją Benediktas juokavo, kad dabar jų komandoje du portugalai, kadangi juk taip vilniečius vadina kitų Lietuvos miestų gyventojai, tik kad vienas portugalas yra tikras. Tačiau surimtėjęs jis teigė, kad lengva nebus, todėl šio Dakaro tikslai gerokai pasikoregavo.

„Pojūtis yra, kad šiais metais išvažiuoju į ketvirtą Dakarą: pirmas buvo sausio mėnesį, antras – dvi savaitės prieš technikos išsiuntimą, nedidelės arba labai didelės finansiniai klausimai, tada Sebo liga, kuri nutiko visai neseniai. Dabar ketvirtas Dakaras per metus. Jeigu turėjome iš pradžių labai aiškų nusiteikimą, nes ketvirtasis Dakaras su Sebastianu, komanda žino, ką daro, tai dabar keičiasi nuostata, nes mes, manau, turime pusėtiną vairuotoją ir tikrai labai gerą šturmaną, kuris apie 12 metų dirba tik su gamyklinėmis komandomis. Mes kaip profesionalai tikrai galėsime dirbti drauge, bet įsivaizduokime dailųjį čiuožimą – paimi iš Top 10 geriausius šokėjus, nusiunti juos į olimpiadą, bet jie susitinka ant ledo pirmą kartą. Mes šoksime drauge, mes šokti mokame, bet drauge dar nešokome“, – apie situaciją vaizdingai kalbėjo B.Vanagas.

Todėl komandos planas dabar yra pasisemti kuo daugiau patirties iš aukščiausio lygio šturmano. Greitėti tikimasi palaipsniui, bet tai labiau esą investicinis projektas. Vis dėlto apie ateitį su šituo šturmanu Benediktas nesvarsto – tai komandai būtų tiesiog per brangu. Kiek dabar kainuos paskutinės minutės sprendimas, jis neatskleidė, bet neslėpė, kad buvę brangu. Ir jeigu ne Felipės kolega čilietis vairuotojas B.Garafulicas, padengęs apie pusę išlaidų, nes labai norėjo savo šturmaną matyti Dakare, greičiausia lietuviams nebūtų pavykę tai padaryti.

„Kalbant apie rezultatus – nebėkime prieš traukinį. Manau, jeigu nedarysime labai didelių klaidų, turėtume nustebinti visus, save irgi“, – ambicijų vis dėlto nepraranda B.Vanagas.

Įsivaizduokime dailųjį čiuožimą – paimi iš Top 10 geriausius šokėjus, nusiunti juos į olimpiadą, bet jie susitinka ant ledo pirmą kartą. Mes šoksime drauge, mes šokti mokame, bet drauge dar nešokome.

Pats F.Palmeiro šypsojosi, kad dar prieš dvi savaites jis net neplanavo važiuoti į Dakarą, kai jo komandos vairuotojas atsisakė vykti dėl neramumų Čilėje. Todėl galimybė jį džiugina.

„Bet dabar esame čia, kartu su Benediktu ir manau mes puikiai padirbėsime drauge. Viskas yra nauja: mašina, vairuotojas ir šalis. Tad pažiūrėsime, ką mums tai atneš. Tai bus didelis iššūkis, dėl ilgų distancijų ir kilometrų skaičiaus tikrai trūks poilsio. Na bet, kuris Dakaras buvo lengvas?“ – kalbėjo F.Palmeiro.

Nelengva ekipažui bus ir todėl, kad Felipe važiavo iki šiol lenktynėse tik kartą su „Toyota“. Tačiau B.Vanagas vis dėlto tiki, jog jo kaip šturmano patirtis kojos nepakiš, jeigu atsiras kokių techninių nesklandumų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Benediktas Vanagas ir Felipe Palmeiro
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Benediktas Vanagas ir Felipe Palmeiro

„Aš esu daug kartų pakeitęs vairuotojus, man tai nieko naujo. Manau, kad čia labiau Benediktui reikės prie manęs priprasti. Aš pats turiu daug patirties prisitaikydamas prie naujo vairuotojo. Taigi pažiūrėsime, jei jis gerai mane supras, manau galime būti greiti. Manau, kad savo greitį pasieksime po truputį, iš pradžių iš lėto, kad pajustume automobilį ir savo važiavimą, o tada bus galima ir paspausti“, – kalbėjo F.Palmeiro Vilniaus oro uoste.

Pirmąjį vakarą lenktynininkai sako ilgai kalbėjęsi, bandys tai daryti ir skrydžių į Saudo Arabiją metu, kad kuo geriau vienas kitą pažintų ir perprastų kalbą, leksiką. „Žvalgyboje tai vadinasi susitikrinti laikrodžius – kad mes tiksliai žinotume, jog be penkių penkios ir pas mane, ir pas jį yra tas pats laikas. Kitaip tariant, kad nerodytų skirtingai. Mums reikia suprasti savo leksikoną labai stipriai“, – teigė B.Vanagas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Benedikto Vanago komanda išvyko į Saudo Arabiją
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Benedikto Vanago komanda išvyko į Saudo Arabiją

Sausio 2-ąją komanda jau atsiims techniką, jų laukia testai, štrumano vietos pritaikymas Felipei, o jau penktadienį teks automobilį atiduoti. Jį vėl lenktynininkai pamatys šeštadienį prieš podiumą, sekmadienį jau jų laukia startas.

Keitėsi rėmėjas

Lapkritį B.Vanagas pranešė, kad iškilo grėsmė į Dakarą nevažiuoti – jo komanda neteko pagrindinio rėmėjo „General Financing“, tad biudžete atsivėrė didelė skylė.

„Su General Financing nuėjome devynerius bendro kelio metus. Metus, kurie buvo kupini savitarpio pasitikėjimo, pagarbos ir žodžio laikymosi. Metus, per kuriuos pavyko sukurti labai daug. Bendromis jėgomis prisidėjome prie Dakaro populiarumo (70 proc. lietuvių domisi šiuo iššūkiu). Manau, mums visiems pavyko prisiminti Vytį, simbolį, kurį mums buvo šiek tiek pratrynę pusę amžiaus trukusios okupacijos metu. Visus tuos devynerius metus General Financing su mumis ėjo petys į petį. (...)

Diskusijas dėl kito, dešimtojo, sezono su General Financing pradėjome dar liepos mėnesį. (...) Praėjusią savaitę, kuomet iki technikos į Dakarą išsiuntimo liko pora savaičių, gavau žinutę, kad pakeistas General Financing vadovas. Po to sulaukiau General Financing marketingo vadovės kvietimo susitikti. Jo metu išgirdome naujieną, kad naujoji General Financing vadovybė nutraukia mūsų 9 metus trukusį bendradarbiavimą“, – tuomet situaciją aiškino B.Vanagas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Benediktas Vanagas ir Sebastienas Rozwadowskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Benediktas Vanagas ir Sebastienas Rozwadowskis

„General Financing“ iš savo pusės pranešė, kad derybos vyko iki paskutinės akimirkos, tačiau išsiskyrė vizijos ir nebuvo surastas kompromisas, nors esą jie turėjo daug skirtingų pasiūlymų.

Vis dėlto sunkumus B.Vanago komanda įveikė ir ant automobilio atsidūrė naujas ženkliukas – ką tik į Lietuvos rinką įžengusio Estijos banko „Inbank“.

Dar vienas ekipažas

Kartu su B.Vanagu į lenktynes važiuoja ir dar vienas Lietuvos ekipažas – Edvinas Juškauskas ir Aisvydas Paliukėnas, jie automobilį įsigijo iš Vaidoto Žalos, šiam nusprendus persėsti į modernesnį MINI. Jų automobilis nudažytas tokiomis pačiomis spalvomis kaip ir B.Vanago.

VIDEO: Kuo nustebins Dakaro naujokai Edvinas Juškauskas ir Aisvydas Paliukėnas

Jie – Dakaro debiutantai. Kalbėdami 15min studijoje, jie minėjo, kad į sunkiausias pasaulio lenktynes susiruošė gana spontaniškai, o prieš metus, kai Dakaras finišavo Peru, apie tai dar negalvojo.

Anot E.Juškausko, pirma mintis buvo, kad Dakaras ne jam, jis net nebuvo šių lenktynių gerbėjas. Vis dėlto pradėjo po truputį domėtis, kas tai per renginys. O A.Paliukėnas tvirtino apie Dakarą svajojęs nuo vaikystės. Prieš startą jie abu kalbėjo, kad net nežino, ko bijoti – patirties nė vienas neturi, todėl žadėjo pagalbą visiems lietuvių ekipažams, jeigu tik tokios prireiks.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aisvydas Paliukėnas ir Edvinas Juškauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aisvydas Paliukėnas ir Edvinas Juškauskas

Prieš skrydį į Saudo Arabiją E.Juškauskas sakė, kad jiems nebaisu – juk tiesiog nežino, ko bijoti. „Pirmas Dakaras. Važiuojame ramiai nusiteikę, neišsikėlę sau didelių tikslų, gal dėl to ir tokie ramūs. Mūsų tikslas – turėti gerą nuotykį ir pasiekti finišą“, – tikino jis.

Jam antrino ir A.Paliukėnas, abu jie atrodė išties ramus ir gerai nusiteikę. Ekipažą drąsina ir tai, kad jie keliauja kartu su B.Vanago komanda, kuria galės pasikliauti, jeigu iškils sunkumų.

VIDEO: A.Paliukėnas ir E.Juškauskas apie išvyką į Dakaro ralį

Patirties kaip šturmanas A.Paliukėnas sakė daugiausia pasisėmęs iš Sauliaus Jurgelėno, tikisi jos ir iš F.Palmeiro. Pirmą kartą Dakare dalyvausiantys vyrai sakė neturintys kol kas plano, kad šiose lenktynėse dalyvaus ir kitais metais ar dar vėliau. Esą dabar tai būsianti visų pirma patirtis jiems patiems, o apie ateitį galima bus kalbėti finišavus.

A.Gelažninkas: esu geriau pasiruošęs

VIDEO: A.Gelažninko mintys prieš išvyką į Saudo Arabiją

Kartu pirmosios metų dienos rytą į Saudo Arabiją išvyko ir pernai Dakare puikiai pasirodęs motociklininkas Arūnas Gelažninkas.

Į Dakaro ralį Saudo Arabijoje Arūnas išsiuntė visiškai naują, 2020 m. laidos KTM Rally Replica 450 motociklą. Jis 10 kg lengvesnis už pirmtaką ir lengviau valdomas. Dėl šių priežasčių ir dėl sukauptos patirties Arūnas tikisi 2020 m. Dakare pagerinti savo pasiektą rekordą – 24-ąją vietą motociklų klasėje.

VIDEO: Kokie iššūkiai Dakare laukia motociklininko A.Gelažninko?

A.Gelažninkas prieš skrydį prisipažino, kad Naujųjų sutikimo nešventęs, tik fejerverkai esą pažadino. Ir šiek tiek pavydintis tiems kolegoms, kurie šiuo metu jau yra Saudo Arabijoje – jie pasiruošimą ten jau pradėjo.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arūnas Gelažninkas išvyko į Saudo Arabiją
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arūnas Gelažninkas išvyko į Saudo Arabiją

„Bet viskas gerai, viskas pasiruošta, manau, nuvykus viską spėsime pasidaryti. Tikrai jaučiuosi tvirčiau nei prieš metus, nes prikaupiau patirties ir pačiam Dakaro ralyje, ir šiemet pavyko geriau ruoštis, daugiau supratimo buvo, kaip reikia ruoštis, tikrai esame geriau pasiruošę, nei pernai metais“, – kalbėjo jis.

Tikrai jaučiuosi tvirčiau nei prieš metus, nes prikaupiau patirties ir pačiam Dakaro ralyje, ir šiemet pavyko geriau ruoštis, daugiau supratimo buvo, kaip reikia ruoštis.

Paklaustas apie tikslus, motociklininkas neslėpė norintis pagerinti pernykštį savo pasiekimą: „Negalvojo, kad ten buvo rekordas ar kažkas. Bet esu sportininkas, ruošiuosi, tikslas yra pagerinti bent minimaliai savo paties praeitų metų rezultatą. Spaudimo nejaučiu, aš turbūt nebent pats sau spaudimą darau. Bet tai yra ralis, ultra maratonas ir gali visko būti. Be abejo, stengsiuosi iš visų jėgų, bet bus kaip bus. Nebus lengva pagerinti tą rezultatą, bet manau, kad esu geriau pasiruošęs ir viskas turėtų būti gerai.“

Tai, kad Dakaras persikėlė iš Pietų Amerikos į Saudo Arabiją, A.Gelažninkas vertina pozityviai – tai esą įnešė naujų vėjų į lenktynes, trasos bus įspūdingos, nes iš dalies grįžtama prie Dakaro šaknų Afrikoje.

Motociklininkas žada, kad nuo pirmų dienų maksimaliai nespaus – stengsis prisijaukinti motociklą, o ir Saudo Arabijos trasų jie nėra bandęs.

Arūno lagamine atsirado vietos ir žieminėms pirštinėms, kurias jis vežasi ne tik sau, bet ir kolegoms – jie ten neturi galimybių jų nusipirkti, o oro temperatūra svyruoja naktimis apie nulį, todėl esą jų reikia.

Pernai Lietuvai Dakare atstovavo du motociklininkai – be A.Gelažninko važiavo ir Balys Bardauskas. Jis rinkosi itin didelės ištvermės reikalaujančią vienišių klasę „Original by Motul“, tačiau finišo nepasiekė. Paskutinę ralio dieną, sausio 17-ąją, likus vos 50 km, Balys nesėkmingai nušoko į organizatorių nepažymėtą pavojingą duobę. Sraigtasparniu nuskraidintas į Limą motociklininkas buvo operuotas.

Jo dešinėje rankoje lūžo keturi kaulai, o kairėje – šeši. Nors po nelaimės gana sėkmingai sveiko, tačiau Dakaro motociklininko karjerą šiose lenktynėse Balys baigė.

Šiemet Lietuvai Dakare atstovaus itin gausiai komandų. Be B.Vanago su šturmanu, E.Juškausko ir A.Paliukėno dar važiuos Antanas Juknevičius, turintis didžiausią patirtį šiose sunkiausiose pasaulio lenktynėse, su šturmanu Dariumi Vaičiuliu, Vaidotas Žala su Sauliumi Jurgelėnu, kurie šiam Dakarui įsigijo naują automobilį „Mini“, bei Ginto Petraus ir Tomo Jančio ekipažas, kurie Dakare Pietų Amerikoje pastaraisiais metais nevažiavo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Trefoil“ sistema – dantų atkūrimo metodas, leidžiantis sutaupyti
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Reklama
Šri Lanka – geriausia pirmoji pažintis su Azija
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką