Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 vasario 28d. 09:59

Treneris nuo paauglystės, perėjęs ir įžymybės mokyklą: V.Basadre suka „Sūduvą“ ispaniška kryptimi

Victoras Basadre
nuotr. Sauliaus Čirbos / Victoras Basadre

Marijampolėje – šviežio pietinio vėjo gūsis. Po nesėkmingos ir be titulų pasibaigusios 2020 m. kampanijos, „Sūduvos“ prezidentas Vidmantas Murauskas patikėjo komandos vairą ispanui Victorui Basadrei, kuris turėtų iš esmės pakeisti marijampoliečių žaidimo filosofiją. Likus savaitei iki A lygos čempionato starto 15min pasakoja naujo Lietuvos vicečempionų trenerio istoriją, kurioje jau būta ir ankstesnių pėdsakų Lietuvoje.

Marijampolės „Sūduvos“ pastarojo penkmečio sėkmė buvo neatsiejama nuo pragmatiško žaidimo stiliaus. Konservatyvus žaidimas, standartinių padėčių išnaudojimas ir geležinė gynyba – tai bruožai, kuriais išsiskyrė Vladimiro Čeburino treniruota komanda, 2017-2019 m. iškovojusi tris A lygos čempionų titulus ir sėkmingai triukšmavusi Europos turnyrų atrankose.

Pernai kazachas Marijampolę paliko, o nei itin trumpai Lietuvoje pabuvojusiam austrui Heimo Pfeifenbergeriui, nei Sauliui Širmeliui pratęsti V.Čeburino pradėtų darbų nepavyko.

Tad šią žiemą „Sūduva“ padarė posūkį ir pasileido kita kryptimi. Į komandą atvyko ispanas V.Basadre, propaguojantis seniai, o gal ir niekada Marijampolėje neregėtą žaidimo stilių ir bandysiantis pergales į Suvalkiją sugrąžinti atakuojančiu žaidimu.

Karjeros pradžia – 16-os metų

V.Basadre anksti pasuko trenerio keliu.

Dar pats mokydamasis futbolo amato, ispanas jau ėmė mokyti jo jaunesnius futbolininkus.

Būdamas vos 16-os metų gimtajame Lugo mieste V.Basadre ėmėsi treniruoti 10-mečius, nors pats ir toliau rungtyniavo jaunimo futbolo ekipoje.

Vos po poros metų ispanas galutinai atsidėjo treniravimui, kai patyrė sunkią kelio traumą ir būdamas vos 18-os nutarė baigti futbolininko karjerą.

Priėmęs sprendimą siekti trenerio karjeros, naujasis „Sūduvos“ strategas įstojo į kursus Galicijos trenerių akademijoje, o netrukus gavo šansą treniruoti dar ką tik jo komandos draugais buvusius 19-mečius vaikinus.

Sulaukęs vos 21-erių V.Basadre jau buvo licencijuotas futbolo treneris. Kaip pasakoja 15min kolegos Ispanijoje, tuo metu jis buvo jauniausias licencijuotas treneris visoje itin giliomis tradicijomis pasižyminčioje šalyje.

Kone kasmet karjeros laiptais kilęs V.Basadre iki 22 metų spėjo patreniruoti tris jaunimo komandas, kol sulaukė antrajame Ispanijos divizione rungtyniavusios „CP Merida“ komandos stratego Fabri Gonzalezo kvietimo prisijungti prie jo trenerių štabo.

transfermarkt.com nuotr./Victoro Basadre karjeros stotelės iki „Sūduvos“
transfermarkt.com nuotr./Victoro Basadre karjeros stotelės iki „Sūduvos“

Vos po dviejų sezonų visai greta Portugalijos sienos esančioje Meridoje V.Basadre gavo galimybę tapti vyriausiuoju treneriu. Taip vos 25-erių specialistas, dar prieš septynerius metus pats svajojęs tapti futbolininku, jau treniravo trečiosios Ispanijos lygos Ksovės „U.D. Xove Lago“ klubą gimtajame Galicijos regione.

„Tuo metu Ispanijoje nelabai buvo trenerių, jaunesnių negu 35 metai. O jis jau 25-erių treniravo trečiojo diviziono komandą ir dar dirbo kitų trenerių mokytoju“, – 15min pasakojo dešimtmečius V.Basadre karjerą sekantis žurnalistas Jose Manuelis Espejo.

Derino mokytojo ir trenerio darbą

Kildamas trenerio karjeros laiptais, V.Basadre šalia to dar dirbo ir fizinio rengimo mokytoju.

Gyvendamas ir dirbdamas gimtajame šiauriniame Ispanijos regione, dabartinis „Sūduvos“ strategas papildomai užsidirbdavo mokydamas pradinukus, o vėliau – ir vidurinių mokyklų mokinius.

Būtinybė išlaikyti šeimą lėmė, jog mokytoju V.Basadre pradirbo iš viso net aštuonerius metus.

Bet darbas su vaikais jam nebuvo kančia. Dar nuo paauglystės, kai ėmė treniruoti jaunuosius futbolininkus, ispanas išmoko elgtis su vaikais, o darbas futbolo klubuose treniruojant bendraamžius ar net vyresnius žaidėjus V.Basadrei tik padėjo.

Vytauto Kuralavičiaus nuotr./Victoras Basadre
Vytauto Kuralavičiaus nuotr./Victoras Basadre

Bet futbolas išliko jo prioritetu. Sulaukęs dar vieno F.Gonzalezo kvietimo, 1998-1999 m. sezone V.Basadre talkino tautiečiui Mursijos „Real“ klube, praeityje daugybę metų žaidusiame aukščiausiame Ispanijos divizione, o tą sezoną kovojusiame dėl pirmųjų vietų trečioje šalies lygoje.

Pažintis ir darbas su įžymybe

Po dar kelerių metų įvairiuose Galicijos klubuose V.Basadre sulaukė kvietimo iš Nochos miesto komandos, kuriame jo laukė kol kas didžiausias karjeros pasiekimas.

2003-2004 m. sezone ispano treniruotas „SD Noja“ klubas triumfavo trečiajame Ispanijos divizione, o bilieto į aukštesnę pakopą negavo tik atkrintamosiose nusileidęs dabar „La Liga“ pirmenybėse žaidžiančiai „Huesca“.

Vis kylanti V.Basadre karjeros kreivė leido jam būti pastebėtam, o tai privedė ir prie vienos svarbiausių jo karjeros pažinčių.

Grįžęs į Mursiją, kur dirbo „Caravaca“ klube, V.Basadre patraukė dabar jau žymaus trenerio Unai Emery dėmesį.

„Scanpix“ nuotr./Unai Emery
„Scanpix“ nuotr./Unai Emery

Šis ką tik buvo baigęs futbolininko karjerą ir treniravo „Lorca Deportiva“ klubą Ispanijos antrajame divizione, kai pasikvietė V.Basadre dirbti savo asistentu.

Dabartinis „Villarreal“ strategas, per pastaruosius keliolika metų treniravęs tokius klubus, kaip „Valencia“, „Sevilla“, „Paris Saint-Germain“ ir Londono „Arsenal“ bei tris kartus laimėjęs UEFA Europos lygą, nepasiekė didžiulių aukštumų žaisdamas futbolą, bet dėl traumos anksti baigęs karjerą įgyvendino savo svajones tapęs treneriu.

U.Emery padėjo įgyvendinti svajonę ir dabartiniam Marijampolės „Sūduvos“ vairininkui.

Po kelių mėnesių „Lorca Deportiva“ klube trenerių keliai išsiskyrė – U.Emery tapo „Almeria“ treneriu, o V.Basadre liko dirbti Mursijoje, bet jau po kelerių metų jie ir vėl dirbo išvien.

Daugkartinės Ispanijos čempionės „Valencia“ strategu paskirtas U.Emery 2009-aisiais prisiminė Mursijoje jam talkinusį V.Basadre, kurį pasikvietė į vieną šalies futbolo galiūnų.

Tai buvo V.Basadre debiutas aukščiausiame lygyje – Valensijos klubas žaidė ne tik Ispanijos čempionate, bet ir UEFA Europos lygoje.

Sezonas buvo sėkmingas. „Valencia“ „La Liga“ pirmenybėse nusileido tik „Barcelona“ ir Madrido „Real“ klubams bei liko trečia, tiesa, tarptautiniame fronte sėkmės pritrūko ir Ispanijos ekipa krito ketvirtfinalyje prieš Madrido „Atletico“ dėl išvykos įvarčių taisyklės.

Tą sezoną V.Basadrei teko padirbėti ir su aukščiausio lygio talentais – prieš pakildami į didesnius klubus, Valensijoje žaidė esamos ir būsimos Ispanijos rinktinės žvaigždės Davidas Villa, Davidas Silva ir Juanas Mata.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Davidas Villa
AFP/„Scanpix“ nuotr./Davidas Villa

Visgi ilgai U.Emery ir V.Basadre darbo kartu netęsė ir jau po metų Valensijoje buvęs žymaus trenerio asistentas pasuko savais keliais bei vėl grįžo treniruoti žemesnių lygų ekipų.

Ten jis sutiko ir kitą žmogų, galiausiai nulėmusį specialisto pažintį su Lietuva.

Į Lietuvą atvedė kolega

V.Basadre mūsų šalyje pernai tikėjosi užsibūti ilgiau.

Metų pradžioje buvo paskelbta, kad Vilniaus „Žalgirio“ strategu tampa specialistas iš Ispanijos Juanas Ferrando, o kartu su juo į Lietuvos sostinę atvyksta ir jo asistentas V.Basadre.

nuotr. Tiraspolio „Sheriff“/Juanas Ferrando
nuotr. Tiraspolio „Sheriff“/Juanas Ferrando

Duetas pažįstamas buvo jau dešimtmetį, o susigrojo jis dar Graikijoje, kur 2019-2020 m. sezone treniravo „Volos FC“ klubą aukščiausioje šalies lygoje.

Bet ispanų duetui taip ir nebuvo lemta debiutuoti A lygoje.

Dar neprasidėjus sezonui „Žalgiris“ paskelbė, kad J.Ferrando komandos netreniruos – ispanas dėl pavojingos ligos gimtinėje pateko į gydytojų rankas ir kuriam laikui pamiršo treniravimą. Neužsibuvo Vilniuje ir V.Basadre, trumpai pavadavęs savo bičiulį tol, kol „Žalgiris“ sutarė su Aliaksejumi Baga.

Nepaisant to, kad „Žalgirio“ vyrus muštravo tik apie savaitę, V.Basadre Vilniuje paliko teigiamą įspūdį tuo metu sostinės klubui vadovavusiems Deividams Šemberui ir Česnauskiui bei „Žalgirio“ futbolininkams.

fkzalgiris.lt nuotr./Victoras Basadre
fkzalgiris.lt nuotr./Victoras Basadre

Lietuvoje patiko ir pačiam ispanui. Kaip pasakoja jo bičiuliai Ispanijoje, treneriui paliko įspūdį augimo galimybės ir požiūris, su kuriuo į futbolą žvelgiama mūsų šalyje. Be to, V.Basadre buvo maloniai nustebintas konkurencijos lygio bei matė perspektyvas Lietuvos futbolui augti ateityje.

Lyg nujausdamas, kad po metų sulauks skambučio iš kito A lygos favorito, V.Basadre visus metus vis užmesdavo akį į A lygos rezultatus ir lentelę.

O dėl darbo Lietuvoje jis atsisakė ir viliojančio pasiūlymo iš J.Ferrando, kuris nuo praėjusių metų spalio atsiraitojo rankoves ir kibo į darbus Indijos pirmenybėse žaidžiančiame „Goa“ klube.

Pagrindinė tokio sprendimo priežastis – V.Basadre noras dirbti vyriausiuoju treneriu. Dėl to, kalbama, ispanas neužsibuvo ir U.Emery trenerių štabe, nes per metus pasiilgo galimybes pats priiminėti galutinius sprendimus komandoje.

Žaidimo filosofija

Ispanijoje kalbama, kad V.Basadre futbolo filosofija keitėsi išvien su pasaulinėmis tendencijomis šiame sporte.

Jam tik pradėjus dirbti, dominavo gynybinis žaidimo stilius, kurį dešimtajame dešimtmetyje „AC Milan“ klube diegė Fabio Capello. Tad ir V.Basadre pergalių iš pradžių siekė remdamasis išskirtinai gynybiniu žaidimo stiliumi ir disciplina.

Visgi metams bėgant keitėsi ir futbolas, ir V.Basadre. Pamatęs, jog laimėti galima ir kontroliuojant kamuolį bei dominuojant aikštės viduryje, kaip tą darė Pepo Guardiolos „Barcelona“, V.Basadre vis labiau iš auklėtinių reikalavo kamuolio kontrolės ir dominavimo puolime.

„Scanpix“ nuotr./Pepas Guardiola
„Scanpix“ nuotr./Pepas Guardiola

Beje, su Pepu dabartiniam „Sūduvos“ treneriui teko susidurti ir gyvai – jo ir U.Emery treniruojama „Valencia“ 2009-2010 m. sezone žaidė prieš „Barcą“ du kartus ir net sugebėjo viena iš tik šešių tą sezoną taškus iš katalonų atėmusių komandoje (Valensijoje sužaidė 0:0).

Ko galime laukti „Sūduvoje“?

Kaip pabrėžia naująjį Marijampolės klubo trenerį pažįstantys žmonės, V.Basadre vadovaujasi požiūriu, jog geriausia gynyba – puolimas. Siekdamas kuo labiau sumažinti galimybes praleisti įvartį, ispanas reikalauja iš savo auklėtinių spausti varžovus ir ilgai kontroliuoti kamuolį.

Nors pirmuosiuose draugiškuose susitikimuose sirgaliai pasigedo pergalių („Sūduva“ laimėjo tik iš penkto bandymo, prieš tai po dukart pralaimėjusi ir sužaidusi lygiosiomis), tačiau jose jau buvo galima įžvelgti žaidybinio braižo pokyčius.

Vytauto Kuralavičiaus nuotr./Victoras Basadre
Vytauto Kuralavičiaus nuotr./Victoras Basadre

Marijampolės klubo žaidimas kaip niekad orientuotas į kamuolio kontrolę, perdavimų gausą ir kokybę, staigų spaudimą praradus kamuolį.

Nors kol kas „Sūduvos“ žaidėjams dar trūksta praktikos ir ištvermės, kad įgyvendintų trenerio sprendimus, su 15min bendravę ispanai ramina, kad po kelių mėnesių proceso galite tikėtis pamatyti ispanišką žaidimą demonstruojančią „Sūduvą“ su trumpų perdavimų gausybe ir kamuolio kontrolės dominavimu.

Ar tai atneš sėkmę? Sunku pasakyti – vis dėlto Lietuvos A lygos žaidėjai nėra „Barcelona“ ar „Valencia“ lygio, kad galėtų nepriekaištingai dalintis kamuoliu ir dominuoti aikštėje prieš bet kurį varžovą. Bet tikėjimo V.Basadre Marijampolėje netrūksta, o ir ispano aplinkos žmonės pasakoja, jog naujasis marijampoliečių vedlys pasižymi universalumu ir randa išeitis iš įvairių situacijų.

Kaip ispanui seksis, pamatysime visai netrukus. A lygos startas bus duotas jau kovo 5 dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką