Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 sausio 27d. 16:55

Dziudo vadovų viražai jau stebina ir Seimą: posėdyje pasirodė, bet vėliau atsijungė

Seimo nariams dziudo situaciją aiškinęs Vigmantas Sinkevičius netikėtai paliko posėdį
nuotr. 15min ir stopkardras / Seimo nariams dziudo situaciją aiškinęs Vigmantas Sinkevičius netikėtai paliko posėdį

Eilę metų Lietuvos dziudo bendruomenė skaldėsi kol galiausiai garsiai dužo į šipulius. Elitinių dziudo kovotojų protesto akcijos ir beprecedenčiai ėjimai susilaukė valdžios dėmesio – konfliktuojančias puses į posėdį sukvietė Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisija. Vis dėlto viešas žodžių mūšis baigėsi sulig tuo momentu, kai aibės klausimų ir kaltinimų sulaukusi federacija atsisveikino dar posėdžiui nesibaigus.

Karas šalia tatamio tęsiasi jau ne vienerius metus.

Vienoje barikadų pusėje – penktą kadenciją einantis Lietuvos dziudo federacijos prezidentas Vigmantas Sinkevičius, kitoje – jo valdymo metodais nusivylę sportininkai, treneriai ir dziudo klubai, kuriuos vienija kaip atsvara įkurta Nacionalinė dziudo asociacija ir jos vadovas – pirmasis Lietuvos istorijoje pasaulio čempionato prizininkas Marius Paškevičius.

Vytauto Dranginio/LTOK nuotr./Marius Paškevičius
Vytauto Dranginio/LTOK nuotr./Marius Paškevičius

XIX a. pabaigoje Japonijoje atsiradęs šiuolaikinis kovos menas moko susilaikymo, pagarbos, gerų socialinių manierų ir etiketo, bet pastaruoju metu Lietuvoje dziudo situacija labiau primena kovas be taisyklių.

Federacijos veikla nepatenkinti dziudo atstovai laiškais Lietuvos ir tarptautinėms institucijoms, protestais ir kitais įmanomais būdais reiškia nepasitenkinimą LDF metodais jau ne vienerius metus.

Paskutiniu metu konfliktai tik paaštrėjo, kai sportininkai ėmėsi masiškai atsisakyti juodųjų diržų, o šeši klubai paliko federaciją, kurios valdyme yra ir su dziudo sportu mažai ką turintis bei taisyklių laužymą propoguojantis baikerių klubas, ir sporto aprangos parduotuvė.

Jaunimo ir sporto reikalų komisijos posėdis trečiadienio popietę buvo ilgas, tačiau vaisių daug nedavė.

Nuo 2002-ųjų federacijai vadovaujantis V.Sinkevičius jau pačioje posėdžio pradžioje pareiškė nežinantis, apie ką bus kalbama.

„Problemos didelės nematome, yra paprastas dalykas – sportinis principas. Rungtyniauti, varžytis varžybose, tapti geriausiu ir atstovauti Lietuvai. Ieškome sąlyčio taškų, kompromisų. Ne visada gaunasi, bet viskas yra įmanoma“, – dėstė LDF prezidentas, kurio komentarus posėdžio metu ir oponentai, ir Seimo nariai palydėjo šypsenomis.

Alfredo Pliadžio nuotr./Vigmantas Sinkevičius
Alfredo Pliadžio nuotr./Vigmantas Sinkevičius

Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Linas Obcarskas gan atvirai pareiškė manantis, jog Nacionalinės dziudo asociacijos, kovojančios su senąja valdžia, argumentai yra svarbūs, logiški ir pagrįsti skaičiais.

Viceministras taip pat pažadėjo vasario pradžioje auditą, kuris tikrins organizacinius, finansinius ir teisinius federacijos principus.

Apie sportininkų skirstymą į LDF palankius ir nepalankius vyko daug diskusijų posėdžio metu.

KTU nuotr./Linas Obcarskas
KTU nuotr./Linas Obcarskas

Garsi dziudo trenerė Lolita Dudėnienė kreipėsi į federaciją su tiesioginiu pareiškimu: „Sandra Jablonskytė (V.Sinkevičiaus auklėtinė – aut. past.) dabar užregistruota į varžybas, ji per praeitus metus laimėjo 2 kovas.

Lygiai tiek pat laimėjo Kęstutis Vitkauskas, kuriam po to, kai laimėjo kovas ir įvykdė Lietuvos dziudo federacijos numatytus ir 15 kartų keistus atrankos kriterijus, buvo uždarytos visos kitos išvykos.“

Į tai V.Sinkevičius atsakė ilgu komentaru, kuriame pabrėžė, jog pagrindinis tikslas yra olimpinės žaidynės, todėl tiek federacijai, tiek sportininkams dabar reikia ramybės.

Keli Seimo nariai posėdžio metu viešai išsakė abejones dėl LDF metodų ir noro bendradarbiauti bei pateikti tiesioginius atsakymus į klausimus.

„Suformuluokite klausimus!“ – paprašė V.Sinkevičius.

LDF nuotr./Vigmantas Sinkevičius ir Sandra Jablonskytė
LDF nuotr./Vigmantas Sinkevičius ir Sandra Jablonskytė

LDF prezidentas ir generalinė sekretorė Justina Stalionė viso posėdžio metu ne kartą pakartojo, esą į visas varžybas reikia patekti pagal sportinį principą. Tuomet Nacionalinės dziudo asociacijos atstovas Linas Šantaras davė dar pavyzdį: jo sūnus Dominykas laimėjo Lietuvos čempionatą, tačiau į tarptautines varžybas buvo išsiųstas V.Sinkevičiaus auklėtinis, kuris užėmė septintą vietą.

„Turėtumėt jau visi turėtumėt suprasti, kad čia daugiau vyksta tėvų, vaikų... Treneris tėtis ar tėtis, tiesiog tėtis ir jo vaikas, tiesiog kažkoks nepasitenkinimas, gal jaučia neįvertinimą ar panašiai“, – mintį formulavo LDF vadovas. Vėliau jis kalbėjo apie besikeičiančius laikus, kaitą ir trenerių geresnį matymą dėl sportininkų pajėgumų.

Kiek vėliau L.Šantaras paklausė federacijos, ar opozicijoje atsidūrę sportininkai bus registruojami į „Grand Slam“ varžybas Izraelyje? Mat V.Sinkevičiaus sportininkai jau yra įregistruoti.

„Taip, tikrai bus. Kviečiame, nuoširdžiai, kadangi girdi visi, posėdis įrašinėjamas, vasario 12-13 dienomis, krepšinio mokykloje „Žalgiris“ kviečiame į Lietuvos dziudo čempionatą, kviečiame išsikovoti pirmąsias vietas, būti stipriausiais, būti rinktinės nariais ir važiuoti visur, kur tik norite. Laimėjus atrankiniuose įskaitinių taškų, sudarysime galimybes. Kriterijai visiems vienodi“, – kalbėjo LDF generalinė sekretorė J.Stalionė.

nuotr. stopkadras/Posėdžio narių reakcija į LDF kvietimą dalyvauti Lietuvos čempionate vasario mėnesį
nuotr. stopkadras/Posėdžio narių reakcija į LDF kvietimą dalyvauti Lietuvos čempionate vasario mėnesį

Tačiau jos komentaro klausęs L.Šantaras juokėsi susiėmęs už galvos.

„Jų sportininkai jau dabar užregistruoti! COVID-19 problema tokia, kad sportininkai nežino, kada baigsis registracija, federacija sako, kad ateitų rytoj ir gal tada įregistruos. „Grand Slam“ jau bus gal ir praėjęs. Tai tiek“, – kalbėjo NDA iždininkas.

Paliesta buvo ir dziudo imtynininkų akcija, kuomet jie savo nepasitenkinimą federacija išreiškė atiduodami juoduosius diržus.

LDF generalinė sekretorė kalbėjo ironiškai: „Labai gaila, kad žmonės, gavę tokį įvertinimą, atsisako jo vien dėl to, kad gautų šlovės feisbuke. Labai keistai atrodo, kai jie atsisako, o paskui patys sau juos susiteikia ant savo susikurtų sertifikatų, nors jie tokių galimybių neturi. Mes turime oficialų laišką iš Tarptautinės federacijos, kad suteikti DAN gali tik Lietuvos dziudo federacija. Patys diržų atsisako, patys susiteikia, patys deda parašus ant sertifikatų, truputėlį juokinga. Viskas vyksta dėl kažkokio šou žiniasklaidoje. Mes viską sužinome iš žiniasklaidos, jie iš karto kreipiasi į žiniasklaidą, padaro viešųjų ryšių akciją ir paskui sako: „Mes tik pajuokavome“.

Labai gaila, kad žmonės, gavę tokį įvertinimą, atsisako jo vien dėl to, kad gautų šlovės feisbuke

Galiausiai LDF generalinė sekretorė J.Stalionė kreipėsi į Seimo narius su prašymu: „Sutvarkykite informacinį smurtą, kuris tęsiasi nuo prezidento rinkimų 2018 metais. Jei jums atrodo, kad mažai federacijai su 2 darbuotojais labai lengva atlaikyti visą šitą straipsnių, feisbuko komentarų ir visų kitų... Padėkit mums.“

Komisijos narys Andrius Kupčinskas sureagavo į LDF atstovės norą, kad Seimo narys skirtų federacijai nors minutėlę.

„Aš sakiau, kad ir valandėlę jums rasčiau, jei kviestumėte kalbėtis. Aš galėčiau už pusvalandžio atbėgti ir skirti valandą ar dvi“, – teigė A.Kupčinskas.

Pro savo bemvo langą pamojuojat, bet nei kviečiat, nei ką

Tuomet LDF prezidentas V.Sinkevičius pakvietė užsukti arbatos A.Kupčinską, kuris dažnai eina pro dziudo klubą namo.

„Pro savo bemvo (BMW automobilio – aut. past.) langą pamojuojat, bet nei kviečiat, nei ką“, – atkirto A.Kupčinskas.

Galiausiai ant kilimėlio iškviesti federacijos atstovai netikėta atsisveikino. Generalinė sekretorė J.Stalionė pareiškė, kad 14:30 val. ji su V.Sinkevičiumi turi jungtis į kitą posėdį, todėl NDA atstovus ir Seimo narius paliko kalbėtis vienus.

NDA atstovai posėdžio pabaigoje pateikė pasiūlymą sujungti abi kariaujančias puses į vieną federaciją ir išsirinkti naują valdžią, kuri atstovautų visų sportininkų interesams. Tiesa, LDF šio pasiūlymo jau nebegirdėjo.

Ar norės išgirsti? Nuotolinio pokalbio dalyviai tuo abejojo, bet posėdį vedęs Virgilijus Alekna ir kiti Seimo komisijos nariai pritarė, kad verta bandyti.

Jie nutarė, jog suformuluos pasiūlymą ir kartu su dziudo bendruomene lauks V.Sinkevičiaus atsakymo, o tuomet spręs, kokių veiksmų imtis toliau.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Dziudo čempionatas virto farsu: į salę neįleisti sportininkai ragino prezidentą trauktis

Dziudo federacijos globojamos imtynininkės konkurentė numesta nuo olimpinio tatamio

Feisbuke ritasi revoliucinė banga: dziudo atletai masiškai atsisako savo juodųjų diržų

Sukrėtimas dziudo bendruomenėje: situacija nusivylę stipriausi klubai palieka federaciją

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Temos: 2 Seimas Dziudo

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Video

08:53
19:00
00:45

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką