Prastai išsimiegate? Patarimai, kaip sukurti palankią miegamojo erdvę

Miegas neabejotinai yra vienas svarbiausių kokybiško gyvenimo elementų. Jo trūkumas neigiamai veikia ne tik fizinę, bet ir psichologinę savijautą. Tačiau užmigti ir kokybiškai pailsėti pavyksta ne visada – daugybė žmonių susiduria su prasto miego problema. Tai gali lemti stresas, miegui nepritaikyta aplinka ar nepastebimi trikdžiai, tokie kaip netinkama kambario temperatūra, apšvietimas ir, žinoma, nepageidaujami svečiai – vabzdžiai. Naktį įkyriai zvimbiantys uodai ar netikėtai į kambarį įskridusios širšės gali sutrikdyti net patį giliausią miegą. O ką jau kalbėti apie dirglumą ryte ir niežtinčius įkandimus, kurie gali lydėti visą dieną. Kaip to išvengti ir užtikrinti ramią, saugią aplinką miegamajame?
Prastai išsimiegate? Patarimai, kaip sukurti palankią miegamojo erdvę
Prastai išsimiegate? Patarimai, kaip sukurti palankią miegamojo erdvę / „Domus Lumina" nuotr.

Kaip užtikrinti ramiam poilsiui palankią miegamojo aplinką?

Pirmas žingsnis siekiant miego kokybės gerinimo – tinkamas miegamojo įrengimas. Labai svarbu sukurti tokią erdvę, kurioje nebūtų trukdžių: ryškios šviesos, triukšmo, prasto oro ir, be abejo, įkyrių vabzdžių. Esminiai patarimai šiuo atveju būtų tokie:

Tinkama temperatūra ir vėdinimas. Optimali miego temperatūra yra apie 16–20 °C. Karštis ar per didelis šaltis gali trukdyti geram miegui. Reguliarus miegamojo vėdinimas padeda palaikyti gaivų ir švarų orą, tad nepamirškite to daryti.

Tamsios ir storos langų uždangos. Stori ir tamsūs audiniai, tokie kaip „Blackout“, blokuoja išorinę šviesą, padeda sukurti jaukią atmosferą ir apsaugo nuo miesto šviesų. O siekiant natūralaus apšvietimo ryte, puikiai tiks lengvi, permatomi audiniai.

Drėgmės ir oro kokybės reguliavimas. Sausas oras gali dirginti kvėpavimo takus, o per didelė drėgmė skatinti pelėsio atsiradimą. Oro drėkintuvai, valytuvai ar net paprastas vazoninis augalas gali padėti išlaikyti tinkamą drėgmės lygį ir gerą mikroklimatą.

Natūralaus audinio patalynė. Medvilninė ar lininė patalynė leidžia odai kvėpuoti ir padeda reguliuoti kūno temperatūrą miego metu. Šie natūralūs audiniai sugeria drėgmę ir apsaugo nuo perkaitimo. Venkite sintetinių medžiagų, nes jos sulaiko šilumą ir gali sukelti per didelį prakaitavimą, kas mažina komfortą ir trikdo miegą.

Visgi net ir pasirūpinus šiais aspektais, gali nepavykti gerai išsimiegoti, jei naktimis jus puls uodai ar kiti vabzdžiai. Taigi, ką daryti?

„Domus Lumina" nuotr./Tinkleliai nuo uodų – patogus, estetiškas ir efektyvus sprendimas
„Domus Lumina" nuotr./Tinkleliai nuo uodų – patogus, estetiškas ir efektyvus sprendimas

Efektyvus sprendimas ramiam miegui – tinkleliai nuo vabzdžių

Norint sukurti tobulą miegamojo aplinką, labai svarbu apsisaugoti nuo naktį puldinėjančių vabzdžių. Paprasčiausias ir efektyviausias sprendimas – tinkleliai nuo uodų. Jau daugiau nei 17 metų aukštos kokybės langų uždangas gaminanti „Domus Lumina“ siūlo įvairiems poreikiams pritaikytą šių tinklelių pasirinkimą – skirtų tiek langams, tiek durims, tiek terasoms. Tad galite lengvai apsaugoti ne tik savo miegamąjį, bet ir visus namus.

Be to, šiemet „Domus Lumina“ pristato naujovę – itin lengvo korpuso tinklelius, kurie yra ne tik patogūs, bet ir gerokai pigesni nei su įprastais metaliniais rėmeliais. Taigi, tai palyginti maža investicija, tačiau galinti turėti didelę įtaką jūsų miego kokybei.

Gydytojos patarimai, kaip pagerinti miego kokybę

A. Misiūtės nuotr./Šeimos gydytoja Agnė Misiūtė
A. Misiūtės nuotr./Šeimos gydytoja Agnė Misiūtė

Gyvensenos medicinoje besispecializuojanti ir holistinį požiūrį į sveikatą turinti šeimos gydytoja Agnė Misiūtė žemiau dalinasi papildomais patarimais, galinčiais jums padėti geriau išsimiegoti:

Venkite ekranų prieš miegą. Mėlynoji šviesa, skleidžiama telefonų, planšečių ir kompiuterių ekranų, slopina melatonino – hormono, atsakingo už miego ciklą – gamybą, todėl bent valandą prieš miegą sumažinkite naudojimąsi šiais įrenginiais.

Laikykitės nuoseklaus miego grafiko. Pasistenkite eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu net savaitgaliais – tai padės organizmui palaikyti natūralų cirkadinį ritmą ir prisidės prie geresnės miego kokybės.

Atsisakykite kavos ir sunkaus maisto vakare. Kofeinas stimuliuoja nervų sistemą, todėl bent 4–6 valandas prieš miegą reikėtų jo vengti. Taip pat venkite riebaus ar sunkiai virškinamo maisto, kuris gali sukelti diskomfortą ir apsunkinti užmigimą. Paskutinis valgymas rekomenduojamas 3–4 valandos iki miego, taip pat 1 valandą iki miego rekomenduojama nevartoti skysčių.

Užtikrinkite tylą miegamajame. Jei gyvenate triukšmingoje aplinkoje, turėkite omenyje, kad minkšti interjero elementai, tokie kaip kilimai, užuolaidos ir storos lovatiesės, padeda slopinti garsus. Taip pat, esant poreikiui, apsvarstykite galimybę naudoti ausų kištukus.

Susikurkite miego ritualą. Susikurkite vakaro ritualą, kuris padėtų nusiteikti miegui. Tai gali būti lengva knyga, raminanti muzika arba vakarinė vonia. Šie ritualai padeda signalizuoti kūnui, kad artėja miego laikas.

Išbandykite atsipalaidavimo technikas. Prieš miegą verta praktikuoti atsipalaidavimo technikas (kvėpavimo pratimus, meditaciją), nes tai padeda sumažinti streso lygį ir paruošti kūną giliam miegui. Paprastas pratimas: lėtai įkvėpti per 5 sekundes, užlaikyti kvėpavimą 5 sekundes ir lėtai iškvėpti per 5 sekundes, pakartoti 10 kartų.

Venkite alkoholio. Nors alkoholio vartojimas gali atrodyti kaip būdas greičiau užmigti, jis iš tikrųjų trikdo miego ciklus ir blogina miego kokybę. Todėl patartina vengti alkoholio vartojimo bent jau kelias valandas prieš miegą (geriau apskritai nevartoti).

Palaikykite tinkamą fizinį aktyvumą. Reguliarus fizinis aktyvumas teigiamai veikia miego kokybę. Tačiau rekomenduojama vengti intensyvių treniruočių prieš miegą, nes jos gali būti pernelyg stimuliuojančios, trukdyti užmigti bei neleisti kūnui pakankamai atsipalaiduoti miegant.

Laikykitės subalansuotos mitybos dienos metu. Prastai miego kokybei, padidėjusiam nuovargio jausmui įtakos turi ir mikroelementų bei vitaminų trūkumas. Tikslinga gydytojo konsultacija siekiant įvertinti geležies, vitamino D, magnio stoką, skydliaukės veiklą.

„Miegas yra vienas svarbiausių sveikatos ramsčių – jis veikia mūsų imuninę sistemą, emocinę būseną, medžiagų apykaitą ir net hormonų balansą. Kokybiškas poilsis naktį leidžia organizmui atsistatyti, stiprina gebėjimą susidoroti su stresu ir padeda išvengti daugelio lėtinių ligų. Taigi, jei norite jaustis žvalūs ir energingi, pirmiausia pasirūpinkite savo miegu“, – pataria šeimos gydytoja A. Misiūtė.

Miego kokybę pradėkite gerinti mažais, tačiau efektyviais žingniais. Patogi lova ir rami aplinka galėtų būti pirmasis žingsnis geresnio miego link. O artėjančiam šiltajam sezonui puikiai pravers tinkleliai nuo uodų – paprastas, tačiau itin veiksmingas sprendimas, padėsiantis išsimiegoti be trukdžių. Pasirūpinkite gera savijauta, leisdami sau pabusti žvaliems ir energingiems kiekvieną rytą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Artėja LEA kvietimas įsigyti naujus šilumos siurblius su kompensacija
Reklama
„BITmarkets“ parodoje „Next Block Expo“ laimėjo apdovanojimą už geriausią klientų aptarnavimą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?