Vis dėlto tamsusis metų laikas turi ir dovanų. Apie tai, kokios jos ir kaip šias dovanas tinkamai panaudoti, savo socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram" paskyrose neseniai rašė šeimos gydytoja ir endobiogenikė Yuliya Asovskaja. Jai leidus, įrašo tekstą gali perskaityti ir portalo 15min skaitytojai.
Tamsa ir hormonai
Tamsiausiomis metų dienomis mūsų šešėliai tampa ypač pastebimi. Galim jaustis labai nepatogiai, nejaukiai, ne savimi. Tamsus laikotarpis yra energijos konservavimo laikas, tačiau mažai kas stabteli ir ilsisi. Tas skirtumas tarp energijos eikvojimo poreikio (dovanos, tvarkymas, dealine’ai, viską pabaigti iki naujų, ir bendrai noras daugiau padirbti žiemą, kad vasarą [galėtume] ilsėtis, naujametiniai pažadai) iš mūsų kūno galimybių ir mūsų tolimiausių pasąmonės kampelių ištraukia įvarius įsitikinimus ir balsus.
Dažnai pradedame save barti už tinginystę, atidėliojimą, ieškome būdų greitai pakelti energijos lygius, likti produktyviais. Sunku priimti, kad šiuo periodų mūsų energijos lygis yra kitoks, iš to nepriėmimo gali gimti skaudi kritika sau.
Tačiau tamsa turi mums dovanų.
Štai kas vyksta mūsų kūne šiuo metu, ir kur nukreipti savo dėmesį (jei yra galimybės).
Melatoninas dominuoja tamsiuoju laikotarpiu. Jis adaptuoja mūsų kūną prie tamsos ir pakeičia hormonų funkcijas taip, kad būtų kuo lengviau išgyventi.
Melatoninas aktyvuoja tireoliberiną – mūsų kūrybiškumo hormoną. Tireoliberino aktyvumas reikalingas skydliaukės veiklai pakelti ir pašildyti mus šaltomis dienomis. Per tireoliberiną mes gauname galimybę „pabendrauti“ su mūsų emocijomis, kadangi tireoliberinas veikia į limbinę sistemą smegenyse.
Taigi, tamsa dovanoja mums savęs pažinimą, gilesnį savęs supratimą ir didesnį kūrybiškumą. Mes galim rinktis, kur naudoti tą kūrybiškumą, nes kartais kūrybiškumas pasireiškia kaip baisių scenarijų kūrimas arba kūrybinį impulsą pakeičiam perdėtu produktyvumu.
Melatoninas aktyvuoja vazopresiną, kuris aktyvuoja antinksčių ir skydliaukės ašį – vėlgi, kad užtektų energijos tamsiąjąm laikotarpiui. Taip pat vazopresinas yra ištikimybės, prisirišimo ir savo rato gynybos hormonas.
Jei prie jo pridėsim pakankamą oskitocino veikimą (buvimą mylimų žmonių rate, savo bendruomenės dalimi), mes galim subalansuoti vazopresino poveikį į kortizolį, sumažinant jį.
Taigi, tamsus laikas yra apie buvimą su savo bendruomene.
Įdomu, kad esame linkę klausyti ne savo fiziologijos, bet aplinkos kurį skatina nuolatinį tobulėjimą, produktyvumą.
Todėl siūlau šio sausio iššūkį: poilsis – kaip revoliucinis elgesys. Bet būtinai kompanijoje.