Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 12d. 10:36

Kovo 11-ąją žinomi žmonės rinkosi į specialią „Pelėdų kalno“ peržiūrą

Rūta Mikelkevičiūtė su dukra, Rūta Ščiogolevaitė, Rolandas Damijonaitis, Nomeda Marčėnaitė
Renginio nuotr. / Rūta Mikelkevičiūtė su dukra, Rūta Ščiogolevaitė, Rolandas Damijonaitis, Nomeda Marčėnaitė

Valstybines šventes lietuviai mini įvairiai: vieni turi tradiciją švęsti šeimoje, kiti – stebi per televiziją specialias programas, treti – patys dalyvauja minėjimuose ir šventiniuose renginiuose. Siekdami, kad Kovo 11-oji neliktų tik kalendoriaus lape, o istorija būtų žinoma visiems, pokario meilės dramos „Pelėdų kalnas“ kūrėjai pakvietė žinomus žmones su šeimomis ar artimaisiais į specialią filmo peržiūrą. Tad kaip Kovo 11-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, mini žinomi žmonės?

Štai menininkė Nomeda Marčėnaitė prisipažįsta, jog specialių valstybinių švenčių minėjimo tradicijų neturi. „Kiekvieni metai kitokie, tačiau visuomet švenčiu. Man tai yra didelės šventės ir kaskart sugalvoju kažką naujo. Išugdyti patriotiškumą ganėtinai sunku – vaikai turi tai gauti iš tavęs, turi matyti tavo požiūrį, turi girdėti tave, apie tai turi būti kalbama – ne per daug ir ne per mažai, kaip apie viską. Maniškiai viskuo domisi. Aš pati buvau iš tų žmonių, ta karta, kuri priešinosi – nestojau į komjaunimą“, – pasakoja Nomeda.

Pasak N.Marčėnaitės, pasižiūrėjus šį filmą, jauniems žmonėms turėtų tapti aišku, koks buvo tuometis laikotarpis. „Dabar atrodo, jog kaip taip – tarsi tik pasakei kažką, anekdotą papasakojai ir į Sibirą už tai gali išvažiuoti?! Taip, buvo galima už tai į Sibirą išvažiuoti. Būtina, kad jauni žmonės suvoktų kaip tai buvo ir koks tai buvo košmaras. Aš, tiesą pasakius, prisimenu, kaip močiutė pasakojo, jog kai rusai atvažiavo į Lietuvą, jie juos labai mandagiai priėmė. Tai buvo iki okupacijos ir lietuviai neturėjo supratimo kas nutiks vėliau. Kai Rusija okupavo Krymą, mano vaikai nesuprato. Jie sakė: taip negali būti, taip žmonės negali daryti. Todėl tokie filmai – labai geras priminimas, jog tai gali įvykti. Ir to nevalia pamiršti“, – pabrėžia menininkė.

Renginio nuotr./Filmo „Pelėdų kalnas“ peržiūra
Renginio nuotr./Filmo „Pelėdų kalnas“ peržiūra

Režisierius Audrius Juzėnas taip pat specialių valstybinių švenčių minėjimo tradicijų sako neturįs.

„Mano tėvai – senos kartos, tad jeigu švęsdavo, tai nebent tai, kas buvo susiję su gimtadieniais ar kitomis šventėmis, nes tokios šventės, kaip Vasario 16-oji, buvo uždraustos. O ši, taip vadinkime, patriotinė tema, labai keista mano gyvenime. Kai buvau mažas, Velykas šventėme pas mano auklę, kuri buvo dar iš smetoninių laikų, be to, buvusi viena iš partizanų ryšininkių. Gerai atsimenu, kad būtent per Velykas, kai man buvo 6-7 metai, ji atidarė seną komodą ir ištraukė tris atskirus audeklus: vieną – žalią, kitą – geltoną ir trečią – raudoną. Auklė atsisuko ir paklausė manęs: ar žinai, kas čia? Aš neturėjau žalio supratimo. O ji sako: čia yra Lietuvos vėliava. Aš tuomet jos paklausiau: o ką, ji buvo iš trijų gabalų? O ji juk išardė, kad niekas neįtartų, jog toks daiktas, kaip Lietuvos vėliava, gali būti namuose.“

Renginio nuotr./Filmo „Pelėdų kalnas“ peržiūra
Renginio nuotr./Filmo „Pelėdų kalnas“ peržiūra

TV laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė sako, kad jai itin svarbu, jog šešiolikmetė dukra pamatytų, ką lietuvių tauta yra praėjusi. „Žinote, ji tos kartos, kuri, kaip sakoma, yra bim bam, laisvė jiems – savaime suprantamas dalykas. Man svarbu, kad dukra pamatytų ir pajustų, suprastų. Kai žiūrėjome „Pelėdų kalną“, stebėjau, kaip ji reaguoja į kai kurias scenas, kaip ji apskritai reaguoja į šį filmą, tad galiu konstatuoti, jog jauną žmogų tokie dalykai paliečia. Apskritai, ugdyti patriotiškumą yra labai svarbu ir manau, kad filmai gali jaunąją kartą sudominti tikrąja istorija, per emocijas priversti jaunimą paimti knygą ir pasiskaityti apie tai.“

Renginio nuotr./Filmo „Pelėdų kalnas“ peržiūra
Renginio nuotr./Filmo „Pelėdų kalnas“ peržiūra

Kalbėdama apie patriotiškumo ugdymą, Rūta neabejoja, kad tai daryti tiesiog būtina: „Manau, kad tu turi žinoti, kas esi, kaip save identifikuoti, nes čia yra taip – kokią sėklą pasėji, į kokią dirvą, tą ir gausi. Geroje dirvoje užauga puikūs medžiai, puikios gėlės, o prastoje – nieko nebūna. Tad toks filmas – fantastiškas. Ko gero, tai antras filmas, po kurio žmonės neišeina, sėdi, aptaria ir tokie visi virpančiais balsais. Man padarė įspūdį, kad labai daug jaunų žmonių atėjo, kas yra svarbiausia. Labai stipru – man net šiurpuliukai bėgiojo.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Bronius Markauskas iš pareigų traukiasi pats

Interviu Sportas

Ledo ritulio rinktinės kovingai sielai ypatingas metas: „Laikas padėti tašką“

Aktualu

Artūro Skardžiaus apkaltos komisija gavo leidimą susipažinti su STT byla

Aktualu

Konservatorius Audronius Ažubalis pažeidė įstatymą nuslėpdamas parlamentinėmis lėšomis nuomotos mašinos pirkimą

Vardai

Dėl vaidmens Charlize Theron paaukojo tobulą figūrą: priaugo 22 kg

Vesternų filmavimo aikštelė Kalifornijoje virto tikru miesteliu su šimtu gyventojų

Aktualu

15min primena: kaip S.Skvernelis anksčiau elgėsi su į kritikos ugnį patekusiais ministrais?

Verslas

Parodos „Resta“ dalyviai: gyventojai būstui ieško vis daugiau išmanių sprendimų

Vardai

Šimtmečius skaičiuojančios karališkų gimdymų tradicijos: kas dar aktualu, o kas jau tapo atgyvena?

Pasaulis kišenėje

5 žvaigždutės Turkijoje: traktoriai paplūdimyje ir „kalėjimo dieta“

Aktualu

Teismas: žiauriai švedų žurnalistę nužudžiusiam danų išradėjui – kalėjimas iki gyvos galvos

Nuostabios pergalės vaizdai: A.White'o dėjimas, A.Toupane'o tolimos bombos ir įspūdingi fanai

Verslas

Aruodas.lt: penki balandį populiariausi būstai Vilniuje – pasižvalgykime po jų vidų

Aktualu

Valdas Adamkus apie Lietuvos ir Lenkijos santykius: „Esame ir visada būsime kaimynai“

Pagaliau. Po tris savaites trukusio gumos tempimo, sugadintų santykių su opozicija bei Prezidente, žemės ūkio ministras Bronius Markauskas traukiasi. Pats. Premjeras Saulius Skvernelis išliko principingas ir nuoseklus – pats nepriėmė jokio sprendimo, o privertė tai padaryti žmogų, kuris dar vakar nematė jokių priežasčių trauktis. Taip buvo ir stumiant iš posto paskirtą, bet dar neprisiekusį teisingumo ministrą Julių Pagojų, ir jo įpėdinę Mildą Vainiutę.

Kodėl B.Markauskas vis dėlto nutarė trauktis? Juk per parą nieko ypatingo neatsitiko, nebent tai, kad 15min žurnalistė Lauryna Vireliūnaitė, dar balandžio 3 d. pranešusi, kad B.Markausko šeima be sutarčių dirba svetimą žemę ir dar ima už tai ES išmokas, trečiadienio rytą paskelbė, kad yra dar viena žemės savininkė, už kurios be leidimo dirbamą žemę B.Markausko šeima irgi gavo ES išmokas. Bet tai, kaip sako R.Karbauskis, tokia smulkmena, kad jam net juokinga, jog apie tai rašom.

Prireikė trijų savaičių, kad ir premjeras, ir žemės ūkio ministras suprastų, jog ministrui taikomi aukštesni reikalavimai nei ūkininkui. Nors turiu įtarimą, kad niekas nieko nesuprato, tiesiog šaltai paskaičiavo, kad su B.Markausku ministro kėdėj daugiau praloš, nei išloš. Nepaisant to, kad B.Markauskas deda ministro portfelį, lieka neatsakytas klausimas, ar nereikėtų jam dėti ir Seimo nario mandato. Juk jis, turėdamas įgaliojimą, iš esmės tvarkė savo mamos ūkį. Vadinasi, dirbo kitą, su Seimo nario veikla nesuderinamą darbą.

Naujienos

Vardai

Grąžinti verta

„Daugiau šypsenos“

Kuriu ir apsaugau

„Susitikime lauke“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką