Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Kavinių savininkai piktinasi valdžios siekiu uždrausti rūkyti lauke, bet siūlo kompromisą

Kavinių ir restoranų atstovai stebisi dar vienu valdžios noru drausti. Sveikatos apsaugos ministerijai kilo idėja drausti rūkyti viešojo maitinimo įstaigų pavėsinėse ir terasose, lauke prie staliukų. Verslininkai skundžiasi, kad Lietuva tokiu atveju viena pirmųjų pasaulyje įvestų tokį draudimą, kuris gali sumažinti lankytojų ratą, sukeltų nepatogumų, ypač turistams. Barų savininkai siūlo kitą alternatyvą.
Rūkymo draudimo zona Miesto sode
Rūkymo draudimo zona Miesto sode / Aliaus Koroliovo/15min nuotr.

Valdžia siekia sugriežtinti tabako vartojimą ir plėsti nerūkymo zonų sąrašą, įvedant draudimą rūkyti barų, kavinių, restoranų terasose, prie lauko stalų.

Tokie Sveikatos apsaugos ministerijos planai piktina maitinimo įstaigų atstovus. Jie sako, kad Lietuva neigiamai pagarsės pasaulyje, o bandymai turistams paaiškinti, kad rūkyti draudžiama, sukels daug nepatogumų.

Mano, kad rūkantys ir taip nubausti

„Užupio kavinės“ savininkė Marija Bauman 15min sakė nesuprantanti valdžios noro uždrausti rūkymą lauko kavinėse.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Užupio kavinė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Užupio kavinė

„Mano nuomone, tai yra neteisinga. Rūkantys ir taip nuskriausti, nes žiemą negali rūkyti jokiose patalpose, todėl eina į lauką, lyjant slepiasi kažkur po stogeliais.(...) Koks tikslas rūkantiems eiti į lauko kavines, jeigu lauko terasoje prie staliuko negali rūkyti? Kur žmogus gali išeiti parūkyti? Tada išvis rūkymą reikia uždrausti Lietuvoje?

Būtų nesmagu iš užsieniečių vėl girdėti, kokia mes bananų šalis“, – piktinosi kavinės savininkė.

Vida Press nuotr./Moteris rūko
Vida Press nuotr./Moteris rūko

Siūlo padalinti zonas

Restoranų tinklo „La Crepe“ direktorius Gediminas Balnis antrino išsakytoms pašnekovės mintims.

„Reikia rasti kompromisų – galbūt privaloma tvarka atskirti zonas rūkantiems ir ne. Jei įsigaliotų toks draudimas, mes būtume vieni pirmųjų Europoje. Vis dėlto turizmas tik pradėjo augti, o mes vėl kažką norime drausti. Kol kas Vilnius, Kaunas aprašomi gražiai, todėl nesinorėtų, kad vėl patektume į kokius leidinius, kaip turintys didžiausius draudimus Europoje, nes ir taip turime labai daug“, – aiškino jis.

Nesinorėtų, kad vėl patektume į kokius leidinius, kaip turintys didžiausius draudimus Europoje, nes ir taip turime labai daug, – kalbėjo „La Crepe“ direktorius.

M.Bauman tikino nesanti girdėjusi apie tokią praktiką kitose šalyse ir taip pat siūlo alternatyvą.

„Pirmąkart girdžiu, kad kur nors būtų draudžiama rūkyti kavinių terasose. Europos Sąjungos šalys senbuvės, pavyzdžiui, Vokietija, Ispanija turi kavinių, kur dar viduje galima rūkyti, jau nekalbant apie lauko terasas. Visi kažkaip tarpusavyje susitaria, o mūsų šalyje tai nežinau“, – stebėjosi ji.

Verslininkės nuomone, jeigu siekiama plėsti nerūkymo zonas, tai reikia daryti amerikietišku principu, kai lauko kavinės dalinamos į dvi zonas –rūkymo ir ne. „Pusę terasos galima skirti rūkantiems, kitą pusę – nerūkantiems. Manau, kad padalinti zonas būtų teisingiau, nei uždrausti“, – tikino pašnekovė.

„La Crepe“ direktorius užsiminė, kad dar būtų galima suprasti, jei tokia iniciatyva kiltų Europos Parlamente, ir tvarka būtų įvesta visoje Europoje.

„Būčiau nieko prieš, jeigu tokie apribojimai būtų įvesti Europos mastu. Bet nereikėtų daryti tokių išimčių“, – sakė „La Crepe“ direktorius.

Lauko kavinėje draudžia rūkyti antrus metus

Tačiau kai kurių maitinimo įstaigų tai nestebina – draudimą rūkyti lauke priėmė savanoriškai.

Vienas iš poilsio ir pramogų centro „Belmontas“ savininkų Paulius Stankevičius pasakojo, kad draudimą rūkyti lauke įvedė prieš porą metų.

„Savo lauko kavinėje neleidžiame rūkyti, nes čia lankosi nemažai vaikų, todėl nauja tvarka mūsų nepaveiktų. Toliau nuo kavinės turime atskirą rūkymo zoną ir visus kviečiame rūkyti ten“, – 15min kalbėjo jis.

Aliaus Koroliovo/15min nuotr./Rūkymo draudimo zona
Aliaus Koroliovo/15min nuotr./Rūkymo draudimo zona

Įstatymo projektą parengė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Nerūkymo zonų plėtra grindžiama siekiant mažinti tabako gaminių vartojimą viešuose vietose ir rūkymo sukeliamas neigiamas pasekmes aplinkiniams.

Kaip BNS teigė SAM viceministras Algirdas Šešelgis, verslo atstovai, kaip ir kiti, savo poziciją dėl pataisų gali pateikti dokumento derinimo metu.

„Visi gauti pasiūlymai bus peržiūrėti ir įvertinti. Informuosime, į kuriuos pasiūlymus bus atsižvelgta, taip pat pateiksime savo argumentus dėl tų gautų pasiūlymų, kurie mums nebus priimtini“, – BNS sakė A.Šešelgis.

Visi suinteresuotieji atsiliepimus gali pateikti iki rugsėjo 5 dienos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Reklama
Inovacijų agentūros teikiamas paslaugas teigiamasi vertina 88 proc. klientų
Reklama
Paroda „Beauty Expo 2024“: trys dienos profesionaliems grožio produktams ir paslaugoms
Reklama
IKEA mažina kainas
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką