Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 1d. 08:09

Prekybininkai ruošiasi rugsėjo 13-ai: ieško daugiau apsauginių, domisi technine įranga

Aušrinės Armonaitės vizitas sostinės baruose
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr. / Aušrinės Armonaitės vizitas sostinės baruose
Iki rugsėjo 13 dienos likus mažiau nei dviem savaitėms, prekybininkams pats darbymetis – ieškoma sprendimų, kaip bus tikrinami lankytojų galimybių pasai. Kai kurie tikina tikrinimui pasitelksiantys kasininkes, kiti – daugiau apsaugos darbuotojų, domimasi ir technine įranga.

Nuo rugsėjo 13 dienos dauguma paslaugų galės būti teikiamos tik žmonėms, turintiems imunitetą nuo koronaviruso, arba neigiamą PGR testo atsakymą. Neturintiems galimybių paso bus atviros tik parduotuvės, kurių plotas neviršija 1500 kv. metrų, taip pat būtinosios paslaugos.

Likus tik dviem savaitėms iki nustatyto termino, prekybininkai vis dar ieško geriausių sprendimų.

Ieško papildomų darbuotojų

Prekybos centrų atstovai sutaria, kad be papildomo personalo išsiversti nuo rugsėjo 13-osios bus sunku.

„Šiandien matome, kad be gerokai padidinto apsaugos darbuotojų skaičiaus negalėsime įgyvendinti operacijų vadovo sprendimų. Apsaugos darbuotojai yra reikalingi lankytojų patikrinimams: ar galimybių pasas, ar kitas atitinkamas dokumentas galioja, taip pat įsitikinti, ar tai yra tikrai to asmens dokumentas. Taip pat patikrinti lankytojus ir atsitiktiniu būdu arba kilus įtarimams dėl asmens tapatybės“, – 15min komentavo prekybos ir pramogų centro „Ozas“ turto valdytoja Ina Augulienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pirkėjai lankosi prekybos centre „Ozas“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pirkėjai lankosi prekybos centre „Ozas“

Pasak jos, tam, kad tokia sistema būtų veiksminga, planuojama įdarbinti dar bent keliolika apsaugos darbuotojų, taip pat bus didinamos apsaugos darbuotojų pajėgos lankytojų piko valandomis, kad prie įėjimų nesusidarytų eilės.

Anot I.Augulienės, tolimesnis lankytojų tikrinimas priklauso nuo pačių nuomininkų sprendimo, tačiau bus siekiama, kad visi prekybos centro lankytojai būtų su galimybių pasais.

Ji taip pat komentavo, kad operacijų vadovo nurodymai yra grįsti logika ir suprantami, be to, jau taikomi kitose Europos šalyse.

„Apribojimai, su kuriais susiduriame jau dabar, sukelia mažiau žalos nei dar vienas visuotinis uždarymas ar augantys sergančiųjų skaičiai tiek verslams, tiek sveikatos bei švietimo sistemoms, šalies ekonomikai ir visuomenei“, – sakė I.Augulienė.

„Akropolis Group“ komunikacijos departamento vadovas Dominykas Mertinas irgi tvirtino, jog lankytojų pateikiamus dokumentus planuojama tikrinti prie kiekvieno įėjimo, tam prireiks papildomo personalo. Anot jo, šiuo metu „intensyviai vertinami skirtingi technologiniai sprendimai, leidžiantys pagreitinti galimybių paso tikrinimo procesą.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dominykas Mertinas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dominykas Mertinas

Jis sutiko, kad tiek dėl papildomo personalo, tiek dėl techninės įrangos įsigijimo prireiks nemažų papildomų kaštų.

Tuo metu prekybos centro „Panorama“ rinkodaros vadovė Eglė Ušinskienė teigė, kad situaciją pakomentuos, kai Vyriausybė patvirtins konkrečius reikalavimus ir jų pagrindines gaires.

Vieni tikrins prie kasų

Kokių sprendimų ketina imtis didieji prekybos tinklai? „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis sakė, kad galimybių pasai didesnėse nei 1500 kv. metrų parduotuvėse bus tikrinami prie kasų – apsipirkimo metu jo iš kliento paprašys kasininkė.

Jo teigimu, asmens dokumento iš pirkėjų bus prašoma pasirinktinai – kas kažkuris klientas gali būti patikrintas nuodugniau.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Norfa“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Norfa“

Papildomų apsaugos darbuotojų „Norfa“ kol kas neįdarbins, tačiau D.Ryliškis nurodė, kad situacija bus stebima.

Prekybos tinklo „Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė teigė, kad beveik visų „Lidl“ parduotuvių plotas vidutiniškai siekia apie 1400 kv. metrų.

„Žinoma, yra tokių išimčių, kaip, pavyzdžiui, Vilniaus Gedimino pr. ar Kauno Pramonės g. esančios parduotuvės, nes jos įsikūrusios didesniuose prekybos centruose, taip pat „Lidl“ parduotuvė Vilniuje, Pilaitėje. Apsilankant „Lidl“ parduotuvėse, kurios yra įsikūrusios kituose, didesniuose pastatuose, galimybių pasas bus tikrinamas dar prieš patenkant į pastatą, tuo pasirūpins pastato valdytojai“, – tikino L.Skersytė.

Partnerio nuotr./„LIDL“ parduotuvė
Partnerio nuotr./„LIDL“ parduotuvė

O kaip bus tikrinamas galimybių pasas Pilaitės mikrorajone esančioje „Lidl“ parduotuvėje, anot jos, dar sprendžiama.

Pasiūlė galimybių paso skaitytuvą

Vienas iš siūlomų techninių sprendimų yra galimybių paso skaitytuvo terminalas. Tokį siūlo inžinerinių sistemų montavimo įmonė „Pristis.“

„Galimybių paso skaitytuvo terminalas tikrins tiek lietuviško galimybių paso, tiek Europos COVID-19 pažymėjimo galiojimą. Kaip matome iš klientų, daugumai tai tinka. Vieni ruošiasi ir ketina pasitelkti fizinės apsaugos darbuotojus, kurie fiziškai tikrins asmenis, kitus domina techninės galimybės arba kombinuotas sprendimas – techninė galimybė su esančiu apsaugos darbuotoju šalia“, – 15min aiškino „Pristis“ pardavimų vadovas Mindaugas Sederevičius.

Galimybių paso skaitytuvas
Galimybių paso skaitytuvas

Pasak pašnekovo, terminalai bus tokie kaip oro uostuose – asmuo, priėjęs prie terminalo, pridės atspausdintą ar telefone esantį QR kodą ir ekrane pasirodys žalia arba raudona šviesa, indikuojanti, ar asmuo gali įeiti. Pasak jo, kadangi nėra reikalavimo identifikuoti konkretų asmenį, terminalas kol kas netikrins asmens tapatybės.

Jo teigimu, įmonė yra pasirengusi gaminti terminalus didesniu mastu, tačiau kol kas laukiama atsakymų iš klientų.

„Yra keli užsakymai, kuriuos jau vykdome ir planuojame diegti, bet didžioji masė vis dar ieško sprendimų“, – komentavo M.Sederevičius.

Jis neįvardijo, kokie prekybininkai jau užsisakė galimybių paso skaitytuvus, tačiau nurodė, kad įmonė dirba tiek su didesniais prekybos centrais, tiek su parduotuvėmis, taip pat su kitomis institucijomis – universitetais, verslo centrais.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Galimybių pasas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Galimybių pasas

Tokio terminalo gamyba ir tiekimas užtrunka apie dvi–tris savaites, diegimas – pusę dienos.

„Klientai kol kas labai neakcentuoja, kad reikėtų terminalų būtent rugsėjo 13 dienai. Kaip suprantame, pirminis sprendimo būdas yra pasitelkti fizinę apsaugą“, – svarstė „Pristis“ projektų vadovas.

Dauguma tinklų neapsisprendę

Vis dėlto dauguma didžiųjų prekybos tinklų dar svarsto, kaip nuo rugsėjo 13 dienos užtikrinti galimybių paso kontrolę.

„Šiuo metu dar svarstome ir ieškome optimalių sprendimų, kaip įgyvendinti Vyriausybės nutarime numatytus ribojimus, kad nei mūsų darbuotojai, nei klientai nepatirtų didelių sunkumų“, – 15min komentavo „Maxima“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./„Maxima“
Luko Balandžio / 15min nuotr./„Maxima“

Kad procesas dar nėra sudėliotas iki galo, pripažino ir prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė.

„Viena tikrai žinau – darysime viską, jog klientams neužtruktų galimybių paso tikrinimas ir jie galėtų greitai, patogiai ir saugiai apsipirkti”, – užtikrino V.Budrienė.

„Rimi“ prekybos tinklo viešųjų ryšių vadovė Gabrielė Šerėnienė komentavo panašiai – anot jos, sprendimai yra priimami, pokyčiui dar ruošiamasi, platesnę informaciją ketinama pateikti artimiausiu metu, kai bus sudėliotos visos organizacinės detalės.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

01:27:07
01:32
01:48

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką