Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 12d. 08:56

Tabakininkams smogę kriminalistai sulaukė atkirčio: jie žlugdo legalų verslą

Nelegalus tabako sandėlis
Muitinės kriminalinės tarnybos nuotr. / Nelegalus tabako sandėlis

Praėjusią savaitę muitinės kriminalistai paskelbė apie sėkmingą operaciją – Alytuje likviduotas nelegalus tabako sandėlis, paimta net 80 tonų tabako. Tačiau su 15min redakcija susisiekę ir nusikaltėliais be teismo paversti verslininkai dėsto visiškai kitą įvykių versiją: jų veikla esą legali, o muitinės pareigūnai – piktnaudžiauja bei viešai įmonę šmeižia.

Muitinės kriminalinė tarnyba (MKT) praėjusią savaitę paskelbė, kad Alytuje įsikūrusioje įmonėje, neturinčioje licencijos tabako gaminių prekybai ir gamybai, rado ir paėmė 80 tonų tabako, 10 iš jų buvo apdorota. Jo vertė – apie 7 mln. eurų. MKT Kauno skyriuje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis.

„Turime grėsmingą situaciją – Lietuva bene vienintelė iš aplinkinių regiono valstybių nelaiko tabako žaliavos akcizine preke, tad į mūsų šalį įvežami didžiuliai neapdoroto tabako kiekiai. Įtariame, kad apdorota žaliava vėliau tiekiama šešėliniams tabako fabrikams visoje Europoje“, – pastebėjo MKT direktorius Mantas Kaušilas.

15min apie tai rašė pirmadienį: Po Lietuvoje aptiktų nelegalių fabrikų – naujas mokestis įvežamam tabakui

Veikla – legali

Su 15min susisiekusi minimos įmonės „Tabako lapas“ atstovė Loreta Marčiulaitienė tvirtino negalinti patikėti tuo, kas yra skelbiama.

„Mūsų įmonė užsiima didmenine tabako žaliavos prekyba, mes jį importuojame iš įvairių šalių ir jį parduodame Europos Sąjungos šalyse, nes Lietuvoje jį parduoti draudžiama. To, kas draudžiama pagal tabako kontrolės įstatymą, mes ir nedarome.

Visa mūsų veikla susideda iš to, kad nuperkame tamsų ar šviesų tabaką, jį gauname presuotą, dėžėse, tiesiai iš tabako augintojų. Mes jį išvalome, leidžiame per garo generatorių, jis išvalo tabaką nuo šiukšlių, lapų, priemaišų, žemių, iškrenta smulkios dalelės vadinamos tabako atliekomis. Taip pat sumaišome kelias tabako rūšis.

Taip pat purškiame antipelėsiniais preparatais, kas yra leidžiama pagal įstatymus. Fasuojama juos po 20 kg ir parduodame į kitas Europos valstybes tolesniam perdirbimui. Mūsų parduodamo tabako be tolesnio pramoninio apdirbimo rūkyti negalima“, – esmę išdėstė moteris.

Mūsų parduodamo tabako be tolesnio pramoninio apdirbimo rūkyti negalima

Jos tvirtinimu, rastas glicerinas, anot muitininkų, skirtas tabako apdorojimui, išties yra naudojamas kaip antipelėsinė medžiaga ir jo koncentracija neviršija leistinų normų.

Negali patikėti pareigūnų elgesiu

Anot L.Marčiulaitienės, ja labiausiai papiktino muitinės kriminalistų elgesys, jie neva atsisakė parodyti pažymėjimus, neturėjo jokių kratos orderių ar teismo sprendimo apžiūrėti patalpas. „Mes reikalavome jų, bet tokie dokumentai pateikti nebuvo“, – sakė L.Marčiulaitienė.

Rugsėjo 24-ąją, kai įvyko krata, verslininkų akimis, iki dantų ginkluoti muitininkai netikėtai prišoko prie prekes ką tik pasikrovusio autobusiuko, jį sulaikė, reikalavo dokumentų, o kad šie gulėjo už keliolikos metrų esančiame biure, ignoravo.

Muitinės kriminalinės tarnybos nuotr./Sulaikytas tabakas
Muitinės kriminalinės tarnybos nuotr./Sulaikytas tabakas

„Tuos žmones pralaikė pusę dienos, iškrovė mašiną atgal, nors dokumentai buvo išrašyti, važtaraščiai, viskas buvo. Tada jie šito fakto nefiksavo, tik sakė, dabar mes nesuprantam, kas čia vyksta, ką jūs darot, jūs užsiimat nelegalia veikla, duokite mums dokumentus.

Įmonės vadovas nuvažiavo į Registrų centrą, išėmė pažymėjimą, kur aiškiai parašyta, kad įmonė nuo 2014 m. užsiima didmenine ir mažmenine tabako pirminio apdorojimo veikla, ką mes ir darome“, – tvirtino L.Marčiulaitienė.

Abejoja tyrimais

Anot įmonės atstovės, padaryti tyrimai nustatę, kad tabakas išties yra perdirbtas ir nelegalus – niekiniai, nes muitinės laboratorija net neakredituota atlikti tokių tyrimų.

„Jie nesurašė jokių dokumentų, apžiūrėjo prekes, bet vienas iš jų prasitarė, nesvarbu, kad šitos prekės yra neakcizinės, bus muitinės išvada, kad jos akcizinės ir jos bus paimtos. Tą žinojome jau 24 dieną.

Muitinės tarnyba sakė, kad nežino, kodėl taip daroma, bet taip yra daroma ir Lietuvoje jūs esate ne pirmi.

Jie pasakė taip: mes paimame mėginius, tie mėginiai bus vežami į laboratoriją. Mes sutikome, viską užplombavome, susitvarkėme, pasirašėme.

Muitinės kriminalinės tarnybos nuotr./Aptiktas sandėlis su nelegaliu tabako kroviniu
Muitinės kriminalinės tarnybos nuotr./Aptiktas sandėlis su nelegaliu tabako kroviniu

Bet tie mėginiai dar nebuvo išvežti, kai vienas iš pareigūnų pakalbėjęs su muitinės laboratorijos direktore nusprendė, kad tai perdirbtas tabakas ir jis yra akcizinė prekė ir viskas yra konfiskuojama. Tokia vat ir istorija“, – sakė ji.

Anot L.Marčiulaitienės, anksčiau jie buvo sulaukę tiek mokesčių inspekcijos, tiek ekonominės policijos tikrinimų, tačiau tuomet laboratorijos išvados verslininkams buvo palankios: tabakas – ne akcizinis.

Buvo keturi asmenys apsirengę sportinėmis kelnėmis, panašesni labiau į banditus nei į pareigūnus.

„Visa esmė ta, mes ne prieš, kad būtume tikrinami. Bet mes prieš, kad į patalpas įsiveržia pareigūnai, kuriems visiškai neįdomios mūsų teisės, – kalbėjo ji. – O dabar įsiveržė keturi asmenys apsirengę sportinėmis kelnėmis, labiau panašesni į banditus nei į pareigūnus, neturėjo jokių dokumentų, elgėsi labai įžūliai, visiškai su mumis nesiskaitė. Todėl iškviečiau policiją, kad būtų nustatytos tų asmenų tapatybės, kurie kėsinosi prekes išvežti.“

Įsiveržė keturi asmenys apsirengę sportinėmis kelnėmis, labiau panašesni į banditus nei į pareigūnus

Vertina kaip gynybinę versiją

Kaip į šią versiją reaguoja pati MKT? Jos atstovas Gediminas Kulikauskas tvirtina, kad tabakas yra apdorotas.

„Ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis šiuo atveju pradėtas gavus laboratorijos išvadas, jog dalis Alytuje sulaikyto tabako yra apdorotas, taigi, yra akcizinė prekė.

Tuo tarpu įmonė neturi licencijos tabako gaminių gamybai ir prekybai. Todėl tiek tabakas, tiek jo apdorojimo įrenginiai buvo sulaikyti kaip ikiteisminiam tyrimui reikšmingi daiktai.

Taip pat buvo surašytas įvykio vietos apžiūros protokolas su kuriuo supažindinti įmonės atstovai, kurie jį pasirašė. Jokie priėmimo – perdavimo aktai tokiais atvejais nėra privalomi ir nepateikinėjami. Tabako sulaikymas vyko laikantis nustatytų procedūrų ir taisyklių, pareigūnai prisistatė įmonės darbuotojams“, – atsakyme dėstė jis.

„Philip Morris International“ nuotr./Asociatyvi iliustracija
„Philip Morris International“ nuotr./Asociatyvi iliustracija

O kalbant apie Muitinės laboratorijos galimybes tirti tabaką, jos direktorė Ramutė Neniškienė sako, kad tiriant tokio tipo prekes remiamasi arba muitinės laboratorijos arba kompetentingos, tam akredituotos laboratorijos išvadomis.

„Muitinės laboratorijos, kaip specializuotos laboratorijos, vienintelės atliekančios tyrimus muitinės tikslams, tyrimai gali būti atlikti ir neakredituotais metodais. Tai įteisinta LRV nutarimu Nr. 1224, 2016 m. gruodžio 17 d. Taikant Kombinuotąją nomenklatūrą, Europos Sąjungos integruoto tarifo (TARIC) nomenklatūrą ir kitas pagal Kombinuotąją nomenklatūrą ir jos pagrindu sudarytas prekių nomenklatūras Lietuvos Respublikoje, kai prekių tarifiniam klasifikavimui atlikti būtini laboratoriniai tyrimai, remiamasi tik Muitinės laboratorijos arba kompetentingos institucijos akredituotos (sertifikuotos) nešališkos tyrimų laboratorijos, įgaliotos tirti atitinkamas prekes, išvadomis“, – atsakyme rašė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

04:17
01:26
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką