Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 liepos 31d. 09:39 , Atnaujinta: 2015 liepos 31d. 12:51

Vilniuje – „Achemos grupės“ ir galimų jos pirkėjų iš Rusijos susitikimas, L.Lubienė koncerno parduoti nenori

Lyda Lubienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Lyda Lubienė

Gandai apie „Achemos grupės“ pardavimą Rusijai ką tik įgijo tvirtesnį pagrindą. 15min.lt pavyko sužinoti apie Rusijos įmonės „EuroChem“ vadovo Dmitrijaus Strežnovo susitikimą su „Achemos grupės“ akcininkais. Tiesa, pagrindinė koncerno akcininkė Lyda Lubienė jo pardavimui, regis, nėra pasirengusi.

15min.lt žiniomis, D.Strežnovas susitinka su „Achemos grupės“ smulkiaisiais akcininkais ir bendrovės valdybos nariu Kasparu Jurgelioniu. Susitikime gali dalyvauti ir bendrovės „Lifosa“, kurios savininkė yra D.Strežnovo atstovaujama „EuroChem“, vadovas Jonas Dastikas.

15min.lt žiniomis, D.Strežnovas turėjo vykti pas pagrindinę „Achemos grupės“ akcininkę Lydą Lubienę, tačiau susitikimas greičiausiai neįvyko.

„EuroChem“ nuotr./Dmitrijus Strežnovas
„EuroChem“ nuotr./Dmitrijus Strežnovas

Kol kas portalui nepavyko sužinoti D.Strežnovo vizito Lietuvoje tikslo, tačiau labai tikėtina, kad kalbamasi apie „Achemos grupės“ pardavimą. Kalbos apie šios strategiškai Lietuvai svarbios įmonės pardavimą sklando jau kurį laiką.

L.Lubienė susitikimą neigia

15min.lt žiniomis, L.Lubienė koncerno parduoti nenori ir aiškina, kad susitikusi su D.Strežnovu nebuvo.

Portalo L.Lubienei artimi šaltiniai teigia, kad pagrindinė akcininkė nori išlaikyti tiek koncerną, tiek trąšų gamyklą. Būtent todėl jos susitikimas su „EuroChem“ vadovu nedomina.

Kalbama, kad prie „EuroChem“ vadovo vizito Lietuvoje prisidėjo Kasparas Jurgelionis ir Romualdas Žadeika. Galbūt norėdami paskatinti kalbas apie tai, kad „Achemos grupė“ rengiama pardavimui.

Portalo žiniomis, su „EuroChem“ nesutiko susitikti ir premjeras Algirdas Butkevičius.

Smulkiųjų akcininkų manevras?

Popiet „Achemos grupė“ žiniasklaidai išsiuntė pranešimą, kuriame cituojama L.Lubienė.

„Mano tikslas – išlaikyti koncerną lietuvišką ir vientisą, taip pat tęsti a.a. Bronislovo Lubio pradėtus darbus. Jau ne pirmą kartą pabrėžiu, kad nei koncernas „Achemos grupė“, nei Jonavos gamykla nebus parduodami ir tokia galimybė net nėra svarstoma“, – tvirtino koncerno „Achemos grupė“ pagrindinė akcininkė L. Lubienė.

Jos teigimu, nepagrįstą informaciją apie koncerno ir trąšų gamyklos „Achema“ pardavimą intensyviai skleidžia dalis smulkiųjų akcininkų, siekianti bet kokiomis priemonėmis ir bet kam parduoti savo valdomas akcijas.

Rusus domina ne Jonava?

Atrodo logiška, kad rusų mineralinių trąšų gamykla nori įsigyti Lietuvos trąšų gamyklą. Tačiau nereikia pamiršti, kad „Achemos grupė“ yra kur kas daugiau nei Jonavos gamykla.

Koncernas valdo per 50 įmonių, tarp kurių yra „Klaipėdos jūrinių krovinių kompanija“ (KLASCO), kitos krovos ir logistikos kompanijos („Krovinių terminalas“, „Klaipėdos laivų remontas“ ir t.t.)

Egidijaus Jankausko/15min.lt nuotr./Klaipėdos jūrų krovinių kompanija laikinai liko be svarbiausių vadovų
Egidijaus Jankausko/15min.lt nuotr./Klaipėdos jūrų krovinių kompanija laikinai liko be svarbiausių vadovų

„Achemos grupė“ taip pat turi visą glėbį žiniasklaidos priemonių, kurių svarbiausias yra nacionalinis laikraštis „Lietuvos žinios“.

15min.lt žiniomis, rusus būtent ir domina visa „Achemos grupė“, o ne vien tik trąšų gamykla Jonavoje. O Lietuvai toks sandoris nebūtų palankus, ypač dėl KLASCO.

Įdomu, kad AB „Achema“ (trąšų gamykla) yra įtraukta į nacionaliniam saugumui svarbių įmonių sąrašą (pagal Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymą).

Tai reiškia, kad investuotojams gali būti taikomos Lietuvos interesus užtikrinančios priemonės. Kitaip tariant, Lietuva turi galimybę pasipriešinti tokiam sandoriui.

Tačiau „Achemos grupė“ į nacionaliniam saugumui turinčių įmonių sąrašą įtraukta nėra. „Achema“ yra patekusi į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sąrašą. Tad norint parduoti grupę, reikės Vyriausybės komisijos pritarimo. Valstybinių įstaigų koridoriuose kalbama ir apie kitus spaudimo neparduoti įmonės būdus.

Ar susitars su visais akcininkais?

Faktas, kad „Achemos grupė“ turi daug akcininkų, kurie ryte susitaikę, popiet vėl riejasi, gali lemti, kad pavyks įsigyti tik dalį koncerno akcijų (žinoma, jeigu „EuroChem“ tai tenkina).

Didžiausios „Achemos grupės“ akcininkės yra Lyda Lubienė su Viktorija Lubyte. Velionio Bronislovo Lubio dukra V.Lubytė kiek daugiau nei po savaitės švęs savo 17-ąjį gimtadienį. O tai reiškia, kad jau kitais metais jai sukaks 18-a ir mergina galės pati valdyti jai priklausančias „Achemos grupės“ akcijas, kurių, tiesa, yra maždaug triskart mažiau nei L.Lubienės, todėl pastaroji vis tiek liks didžiausia „Achemos grupės“ savininkė.

Panašiai akcijų, kiek ir V.Lubytė, turi B.Lubio dukra Jūratė Žadeikienė. Jos vyras Romualdas Žadeika ir sūnus Adomas Žadeika taip pat yra koncerno akcininkai, tačiau patys smulkiausi.

Kas ta „EuroChem“?

„EuroChem“ yra mineralinių trąšų gamintoja. Įmonių grupė yra registruota Kipre, didžioji jos dalis (92,2 proc.) priklauso Andrejaus Melničenko šeimai, o 7,8 proc. valdo Lietuvoje viešintis Dmitrijus Strežnovas.

Kipro įmonė valdo „EuroChem Group“ Šveicarijoje, kuri savo ruožtu valdo „EuroChem“ Rusijoje.

Šveicarijoje įkurta įmonė turi 100 proc. „Lifosos“, kuriai ir vadovauja J.Dastikas, akcijų. 

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką