Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 29d. 13:38

D.Trumpas grasina nepripažinti Kinijos specialiojo statuso PPO

Donaldas Trumpas
„Scanpix“/AP nuotr. / Donaldas Trumpas

JAV prezidentas Donaldas Trumpas grasina nebepripažinti Kinijos ir kitų santykinai turtingų valstybių specialiojo „besivystančios šalies“ statuso Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO), jeigu nebus pakeistos organizacijos taisyklės.

D.Trumpo paskelbtame pranešime pažymima, jog PPO naudoja „pasenusį valstybių dalijimą į išsivysčiusias ir besivystančias šalis, kuris kai kurioms PPO narėms leido įgyti nesąžiningą pranašumą“.

Jeigu per 90 dienų PPO taisyklių pertvarkos srityje nebus padaryta „reikšmingos pažangos“, Vašingtonas nė vienos PPO narės, „kuri netinkamai skelbiasi esanti besivystanti šalis ir nederamai siekia pasinaudoti PPO taisyklėse numatytomis ir derybose leidžiamomis lankstumo priemonėmis“, nebelaikys besivystančia šalimi, pažymima penktadienį paskelbtame pranešime.

Nors pranešime minima grupė šalių, kurioms yra suteiktas toks statusas, jis visų pirma yra skirtas Kinijai.

„PPO yra ŽLUGUSI, nes TURTINGIAUSIOS pasaulio valstybės skelbiasi esančios besivystančios šalys, kad galėtų išvengti PPO taisyklių ir naudotis specialia tvarka. To NEBEBUS!!! JAV prekybos atstovui šiandien liepiau imtis veiksmų, kad šalys nebegalėtų APGAUDINĖTI sistemos Jungtinių Valstijų sąskaita!“ – parašė D. Trumpas tviteryje.

Pranešime pabrėžiama, jog besivystančia šalimi PPO yra pasivadinę septyni iš dešimties turtingiausių pasaulio ūkių, įskaitant Meksiką, Pietų Korėją ir Turkiją, kurios priklauso dvidešimt pirmaujančių ūkių vienijančiam Didžiajam dvidešimtukui (G20).

D.Trumpo įsakyme JAV prekybos atstovo biurui liepiama „pasinaudoti visomis turimomis priemonėmis ir užtikrinti pokyčius Pasaulio prekybos organizacijoje“, jei įmanoma, bendradarbiaujant su kitomis šalimis.

Kol kas neaišku, kaip dėl tokių priemonių galėtų pasikeisti JAV politika, tačiau Vašingtonui tai greičiausiai atvers duris nustatyti dar daugiau muitų Kinijai ir kitoms šalims.

Besivystančios šalies statusas Pasaulio prekybos organizacijoje vyriausybėms leidžia įsipareigojimus dėl laisvosios prekybos įgyvendinti per ilgesnį laiką. Toks statusas taip pat leidžia imtis priemonių apsaugoti tam tikrus vidaus ekonomikos sektorius ir toliau dalyti subsidijas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką