TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuviams metas pagaliau pavalgyti

Vienas iš tradicinių šventės simbolių – keptas paršelis. Nemokamai jo paskanauti galės visi šventėje dalyvausiantys Kazimierai, Kaziai, Kazytės ir Kazimieros.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Keptas paršelis
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Mirtį Europoje sėjančios daržovės ir kiaulių maras lietuviams neša ir gerų žinių – metus sparčiai brangęs maistas pagaliau turėtų pradėti pigti. Manoma, kad kiaulienos ir kai kurių daržovių kainos gali kristi dešimtimis procentų.

Kol nebus utilizuotos visos sergančios kiaulės ir įvykdyta dezinfekcija aplink fermas, kiaulių eksportas nebus leidžiamas. Vadinasi, smarkiai išaugs kiaulių pasiūla ir dėl to kris kiaulienos kainos. SEB banko vyriausioji ekonomistė Vilija Tauraitė teigia, kad kiauliena gali atpigti maždaug dešimtadaliu.

„Pirksit už litą“

„Pigs kiauliena ne vien dėl eksporto draudimo, bet ir dėl to, kad krenta paklausa vidaus rinkoje, kai vartotojus pasiekė žinia, kad kažkas yra negerai. Nesvarbu, kad tai gali būti kitame pasaulio krašte. Bet jau vien sukelti lūkesčiai, kad kažkas gali būti ne taip, mažina paklausą“, – „15min“ sakė V.Tauraitė.

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktoriaus Algio Baravyko teigimu, kiauliena gali pigti net ir daugiau – tiek, kad žmonės pradės kaupti kiaulieną šaldikliuose.

„Jeigu žmonės nesuvalgo kiaulienos pertekliaus, tai pirksit už litą ir dėsit į šaldytuvą, o jeigu už dyką dalins, tai ką darysit? Imsit, šaldytuve kaupsit, šunis šersit“, – teigė A.Baravykas.

Gamintojams bus riesta

Anot jo, eksporto draudimas bus ypač naudingas vartotojams, nes pardavimo kaina esą taps žymiai mažesnė už savikainą, tačiau gamintojams – perspektyvos niūrios.

„Augintojui kainuoja ir pašarai, ir darbas, energetika. Jeigu jam kaštai sudaro 5 Lt, o kaina – 4 Lt, tai už kilogramą kiaulės jis pralošia litą. O kiaulė tai sveria 120 kg, tai kiekviena parduota kiaulė dar atima 120 Lt“, – sakė A.Baravykas.

Gyvulius superkančios, skerdžiančios ir mėsą parduodančios bendrovės „Agaras“ atstovas Raimundas Stuglys teigia, kad kiaulių supirkimo kainos jau esą šiek tiek smuko. Tačiau, pasak jo, kritimas nebuvo žymus, o kiaulių maras iš tiesių  gali pabranginti kiaulieną.

„Tas maras sumažins ne tik kiaulienos kainas, bet ir kiaulių bandą, dėl ko kainos gali pradėti ir kilti“, – „15min“ sakė R.Stuglys. Pasak jo, net ir uždraudus eksportą, vien Lietuvos kiaulių augintojai nesugebės patenkinti lietuvių, kuriems kiauliena esą pagrindinis maistas, poreikių, todėl tikėtina, kad kaina arba kils, arba nesikeis išvis.

Gausesnis ir daržovių stalas

Tebesitęsianti mirtinų daržovių drama Europoje gali gerokai pakoreguoti ir šių produktų kainas. Nors „15min“ kalbinti prekybos tinklai teigia, kad daržovių pardavimas nėra sumažėjęs, visgi panašu, kad jas gyventojai perka vis vangiau. Tai visų pirma liudija kai kuriose parduotuvėse skelbiamos daržovių akcijos. Nuolaidas kai kurioms jų nutarta suteikti kaip tik pradėjus plisti mirtinai bakterijai.

Pasak V.Tauraitės, pasirodžius blogoms naujienoms apie kasdienį lietuvių maistą, šis neišvengiamai pinga. Tai, kad klasikinis kiaulių gripas nėra pavojingas ar Lietuvoje platinamos daržovės yra sveikos, lietuviui yra nepakankamas argumentas. Kur kas greičiau jį motyvuoja mažesnė kaina.

„Tai gali būti gera žinia Lietuvos vartotojams – po beveik metų gana spartaus maisto produktų brangimo galima tikėtis atokvėpio“, – sakė V.Tauraitė.

Be to, Rusijai uždraudus daržovių importą iš Europos Sąjungos, Lietuvoje turėtų padidėti jų pasiūla ir dėl to dešimtimis procentų mažėti daržovių kaina.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką