Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 24d. 05:58

M.Majauskas su kolegomis nusitaikė į PVM grobstytojus: baudos gerokai didėtų

Mykolas Majauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Mykolas Majauskas
Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mykolas Majauskas ir dar keli parlamentarai siūlo smarkiai padidinti baudas už vengimą mokėti pridėtinės vertės moketį (PVM). Seimo nariai penktadienį ketina registruoti įstatymo projektą, kuriame numatyta, jog baudos pažeidėjams didėtų iki 50–100 proc. nesumokėtų mokesčių. Dabar galioja 10–50 proc. baudos.

Įstatymo pataisas ketina įregistruoti M.Majauskas, Edmundas Pupinis, Vytautas Bakas, Rasa Budbergytė, Zigmantas Balčytis, Simonas Gentvilas, Algirdas Butkevičius, Juozas Varžgalys, Antanas Čepononis ir Laurynas Kasčiūnas.

Projekto iniciatorių teigimu, Lietuvoje pridėtinės vertės mokesčio (PVM) atotrūkis yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje. Skaičiuojama, kad per metus dėl nesurinkto PVM valstybės biudžetas netenka apie 1 milijardo eurų pajamų. Teigiama, kad didžiąją dalį šio atotrūkio sudaro ne PVM politikos priemonės (lengvatiniai PVM tarifai ir pan.), o mokestinių prievolių nevykdymas, vengimas jas vykdyti.

„Mokesčių vengimas, slėpimas, mokesčių sukčiavimas ir grobstymas yra pavojingi, didelę žalą valstybės finansams darantys pažeidimai. Todėl nepaprastai svarbu yra užtikrinti, kad tokie pažeidimai būtų nustatomi ir už juos būtų skiriama adekvati sankcija, kuri atgrasytų ne tik nuo tokio pobūdžio nusikaltimų ar pažeidimų, bet ir ketinimų tokią veiką daryti ateityje“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.

123rf.com/Pinigai
123rf.com/Pinigai

Šiuo metu už PVM mokėjimo tvarkos pažeidimus yra numatyta nuo 10 iki 50 proc. trūkstamo mokesčio dydžio bauda. Tačiau, kaip nurodo projekto iniciatoriai, išanalizavus baudų skyrimo už mokesčių įstatymų pažeidimus praktiką, matyti tendencijos, kad mokesčių administratoriui paskyrus didesnę nei 30 proc. dydžio baudą, teismai dažnai linkę baudas sumažinti iki minimalaus dydžio, t. y. skiria 10 proc. dydžio baudą.

„Tokio dydžio baudos skyrimą argumentuoja mokesčių mokėtojo bendradarbiavimu su mokesčių administratoriumi patikrinimo metu, pavyzdžiui, apskaitos dokumentų teikimą. Tokio dydžio baudos neatgraso asmenų nuo pažeidimo darymo ateityje“, – aiškina parlamentarai.

Dėl to yra siūloma 10–50 proc. apskaičiuotos papildomai mokėtinos PVM sumos dydžio baudą pakelti iki 50–100 proc.

„Svarbu atkreipti dėmesį, kad baudos skiriamos tik po patikrinimo ir tik atsisakius pačiam patikslinti deklaracijas ir sumokėti trūkstamus mokesčius be baudų“, – 15min teigė Mykolas Majauskas.

Be to, šiuo metu Lietuvoje mokesčių administratoriui identifikavus PVM mokėjimo tvarkos neatitikimus, mokesčių mokėtojui suteikiama galimybė patikslinti deklaracijas ir sumokėti trūkstamus mokesčius be baudų. Baudos yra skiriamos tik atlikus išsamų mokesčių mokėtojo patikrinimą ir nustačius, kad buvo padarytas mokesčio įstatymo pažeidimas.

Parlamentarai teigia, kad bauda turi būti tokia, kad mokesčių mokėtojui rizika vengti mokėti mokesčius kainuotų kur kas brangiau nei tinkamas mokestinės prievolės vykdymas.

Be to, kitose šalyse baudos už mokesčių nemokėjimą yra daug didesnės, rodo dar 2015 metais skelbta Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (toliau – EBPO) pateikta Europos Sąjungos ir EBPO šalių praktika dėl piniginių baudų skyrimo.

Pavyzdžiui, Suomijoje ir Norvegijoje už mokestinius pažeidimus piniginės baudos skiriamos ne mažiau kaip 30 proc. nesumokėtų mokesčių, Šveicarijoje – nuo 33 iki 300 proc., Ispanijoje – nuo 50 iki 150 proc., Danijoje – nuo 50 iki 200 proc.

Kaimyninėje Lenkijoje už suklastotų sąskaitų faktūrų išrašymą ir naudojimą didžiausia bausmė už sukčiavimą yra 25 metai kalėjimo, kai padaroma žala valstybei viršija 10 milijonų zlotų.

Jei pakeitimai Seime būtų priimti, jie galėtų įsigalioti jau 2022 metų liepos 1 d.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką