Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nacionalinė kredito unija pripažinta nemokia, nuspręsta atšaukti jos veiklos licenciją

Nacionalinė kredito unija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Nacionalinė kredito unija
Šaltinis: 15min
0
A A

Laikinajam Nacionalinės kredito unijos (NKU) administratoriui pateikus išvadą, kad jos turtas yra mažesnis už įsipareigojimus, Lietuvos banko valdyba šią kredito įstaigą pripažino nemokia.

Kaip pranešė Lietuvos bankas, kartu priimtas sprendimas visam laikui atšaukti Nacionalinės kredito unijos veiklos licenciją. Artimiausiu metu Vilniaus apygardos teismui bus tekiamas prašymas NKU iškelti bankroto bylą.

Atlikęs detalų NKU turto vertinimą, laikinasis administratorius pateikė išvadą, kurioje nurodoma, kad 2012 m. gruodžio 13 d. NKU turto grynoji vertė buvo 99,1 mln. Lt, įsipareigojimai sudarė 123,4 mln. Lt, kapitalas – minus 24,3 mln. Lt, t. y. turto grynoji vertė buvo 24,3 mln. Lt mažesnė už šios kredito unijos įsipareigojimus.

Pagrindinė to priežastis – didelės paskolos, kurių didžiąją dalį NKU suteikė 2012 m. antrąjį pusmetį. Laikinojo administravimo metu, pasitelkus Valstybės įmonės „Registrų centras“ turto vertintojus, nustatyta, kad vien už 13 abejotinų paskolų įkeisto turto vertė yra ne 58,3 mln. Lt, kaip deklaruodavo pati NKU, o beveik 30 kartų mažesnė – 2,1 mln. Lt.

Praėjusių metų spalio 16–26 d. Lietuvos banko Priežiūros tarnybos tikslinio inspektavimo metu nustatyta, kad Nacionalinė kredito unija vykdo itin rizikingą ir neskaidrią veiklą, keliančią grėsmę indėlininkų pinigų saugumui.

Nustatyta, kad paskolos buvo suteikiamos tinkamai neįvertinus rizikos – neanalizuojamas kredituojamų įmonių verslo planų realumas, jų įgyvendinimo perspektyvos, netikrinama, ar būsimi skolininkai pateikė teisingus duomenis, būtinus jų rizikai įvertinti. Taip pat nustatyta, kad Lietuvos bankui pateikiamose ataskaitose neatspindėta reali NKU finansinė būklė.

Atsižvelgdamas į recidyvinius teisės aktų pažeidimus ir tai, kad net ir po inspektavimo ši unija tęsė rizikingą veiklą, Lietuvos bankas gruodį nušalino NKU vadovybę, apribojo jos veiklą, o kredito įstaigos finansinei būklei ir jos veiklos perspektyvoms įvertinti skyrė laikinąjį administratorių Alvydą Mogenį.

Generalinei prokuratūrai ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai (FNTT) atliekant ikiteisminį tyrimą dėl 25 mln. litų galimo iššvaistymo, buvo sulaikyti trys NKU vadovai, tarp kurių buvo ir unijos valdybos narys, Darbo partijos kandidatas pernai vykusiuose Seimo rinkimuose Žilvinas Putramentas. Taip pat buvo sulaikyti ir NKU valdybos pirmininkas Arnoldas Žvikas ir administracijos vadovas Artūras Vasiliauskas.

Priminsime, kad Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras Simonas Minkevičius šių metų gruodžio 13 d. teigė, kad kol kas patikimų duomenų, kad kokie nors nusikalstamu būdu gauti pinigai būtų pervedami Darbo partijai, nėra. Tuo metu po kelių dienų S.Minkevičius pripažino, kad V.Uspaskichas yra susijęs su trimis paskolomis iš Nacionalinės kredito unijos – vieną pats gavo, už kitą laidavo, o trečią paskolą gavo „Vikondos“ įmonių grupės. Tiesa, jis pridūrė nesąs šimtu procentų tuo tikras.

V.Uspaskichas pripažino, kad NKU ėmė kreditą, tačiau jo dydžio ir paskolos paskirties politikas neatskleidė. Jis taip pat teigė, kad NKU byla nesusijusi su jo vadovaujama politine organizacija.

Ieškodamas galimybių pratęsti šios unijos veiklą, laikinasis administratorius kreipėsi į unijos narius ragindamas prisidėti atkuriant jos veiklą. Negavęs pasiūlymų iš pajininkų ir įvertinęs unijos finansinių srautų prognozes bei kitas aplinkybes, laikinasis administratorius pateikė išvadą, kad realių galimybių atkurti šios kredito unijos veiklos stabilumą ir patikimumą nėra. Kartu pasiūlyta spręsti klausimą dėl NKU bankroto bylos iškėlimo. Pagal Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą poveikio priemonės dėl nemokumo pritaikymas yra draudžiamasis įvykis, todėl kredito unijos indėlininkams bus išmokamos indėlių draudimo išmokos.

Draudimo išmokos bus mokamos ir apskaičiuojamos vadovaujantis valstybės įmonės „Indėlių ir investicijų draudimas“ patvirtinta tvarka, pagal kurią, kompensuojama 100 proc. indėlio sumos, neviršijančios 100 tūkst. eurų (345,3 tūkst. litų). Išmoka klientui išmokama per 20 darbo dienų nuo draudžiamojo įvykio dienos – sausio 24 dienos, „Indėlių ir investicijų draudimo“ taryba išmokų mokėjimo terminą gali pratęsti, bet ne ilgiau kaip 10 darbo dienų.

Nacionalinė kredito unija (tuometinė Medicinos kredito unija) įkurta 1996 metais, tuomet ji buvo viena pirmųjų tokių įstaigų Lietuvoje. Unija turi skyrius Vilniuje, Kaune ir Panevėžyje, sparčiai plėsti pradėjo 2004 metais.

Indėlininkai gali būti ramūs

VĮ “Indėlių ir investicijų draudimas“ (toliau – draudimo įmonė) informuoja, kad visi Nacionalinės kredito unijos ir “Švyturio taupomoji kasa” indėlininkai, kuriems priklauso draudimo išmokos, jas gaus Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo nustatyta tvarka, t.y. draudimo išmokos indėlininkams bus išmokėtos per 20 darbo dienų nuo draudžiamojo įvykio dienos – iki  vasario 21 d. Šis terminas prireikus gali būti pratęstas papildomai ne daugiau kaip 10 darbo dienų, tačiau ne ilgiau kaip iki kovo 7 d.

„Užtikrinsime, kad visi indėlininkams priklausantys pinigai būtų pervesti kaip galima greičiau. Draudimo įmonė indėlių draudimo išmokas išmokės pagal kredito unijos pateiktus duomenis apie indėlininkus ir jų turėtus indėlius. Draudimo išmokos bus mokamos per įmonės pasirinktą banką.“, – teigė „Indėlių ir investicijų draudimo“ direktorė Aurelija Mažintienė.

Tai reiškia, kad indėlininkai, kurie turėjo indėlį vienoje iš šių kredito unijų, šiuo metu nieko daryti neturi: nereikia niekur kreiptis ar teikti duomenų apie turėtą indėlį. Kai tik bus pasirinktas bankas, draudimo įmonė informuos apie tai žiniasklaidoje ir įmonės interneto svetainėje. Tada indėlininkai galės kreiptis į šį banką dėl jiems priklausančių draudimo išmokų.

Preliminariais duomenimis, bendra mokėtinų draudimo išmokų suma – apie 139 mln. litų, iš jų virš 120 mln. litų sudaro mokėtinos draudimo išmokos Nacionalinės kredito unijos indėlininkams, virš 18 mln. litų – „Švyturio taupomosios kasos indėlininkams. Indėlininkų, kuriems priklauso draudimo išmokos, yra apie 3650, iš jų 3120 – Nacionalinės kredito unijos indėlininkai, 530 – „Švyturio taupomosios kasos“ indėlininkai.

Siekiant užtikrinti sklandų draudimo išmokų išmokėjimą Nacionalinės kredito unijos ir „Švyturio taupomosios kasos“ indėlininkams, dalį lėšų draudimo įmonei reikės skolintis iš Finansų ministerijos.

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką