Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Niūri prognozė: atlaisvintus diržus veršimės jau kitąmet?

Jau kitais metais Lietuvos BVP augimas gali nesiekti procento. Taip teigia kelis kartus Vyriausybei krizių laikotarpiu vadovavęs Andrius Kubilius. Nuo 1999 m. tolygiai kilusi eksporto kreivė jau trečius metus svyruoja tame pačiame lygyje. Net ir įvertinus Rusijos taikomas sankcijas, tai rimtas ženklas sunerimti.
Tuščios kišenės
Tuščios kišenės / Fotolia nuotr.

Opozicijos atstovai tikina, kad sparčiai didinamas minimalus darbo užmokestis ir bendrai kylančios algos iš Lietuvos atėmė pagrindinį eksporto kozirį – pigią darbo jėgą. Jį pakeisti būtų galima investicijomis į inovatyvias ir sparčiai augančias ekonomikos sritis, tačiau kol kas renkamasi kita taktika – ES lėšas dalinti visiems po truputį. Kokių rezultatų galime tikėtis?

Pasiekėme ribą

Mes matome, kaip traukiasi eksportas. Vidaus vartojimas negali būti ekonomikos varikliu, – teigė A.Kubilius.

„Mes matome, kaip mažėja eksportas į Vokietiją ir Latviją. Tai rinkos, kurios mums visą laiką buvo labai svarbios.

Vidaus vartojimas negali būti ekonomikos varikliu. Matome, kad jau dabar jis gęsta“, – 15min.lt teigė A.Kubilius.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Andrius Kubilius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Andrius Kubilius

Pasak jo, įstojus į ES ilgą laiką Lietuvą į viršų traukė konvergencijos faktorius – visos šalys naujokės dėl gaunamos paramos ir ekonomikos reformų stiebiasi link ES valstybių ekonominio vidurkio.

„Pastebime, kad ši jėga nustoja veikti pasiekus 80 proc. lygį. Tai puikiai rodo Graikijos ir Portugalijos pavyzdžiai. Nepadarius reikiamų sprendimų dabar, šiame lygyje užstrigti galima ilgiems dešimtmečiams“, – minėjo opozicijos lyderis.

Neaiškūs prioritetai

660 mln. eurų numatyta išdalinti visiems po truputį.

A.Kubiliaus teigimu, didelį nerimą kelia ir naujasis ES paramos laikotarpis. Tikėtina, kad tai paskutinis laikotarpis, kai Lietuva gauna tokias dideles ES lėšas. Numatyta, kad jos bus skirtos inovacijoms, tačiau kyla klausimas, kas konkrečiai slepiasi po šiuo žodžiu.

„660 mln. eurų numatyta išdalinti visiems po truputį. Valdžia išskyrė 6 pagrindinius prioritetus, įskaitant ir tokius, kaip „Įtrauki visuomenė“. Po šiais 6 tariamais prioritetais slypi net 20 realių prioritetų, kurie apima beveik visas Lietuvoje vykdomų mokslinių tyrimų kryptis. Kitaip sakant, jokių realių strateginių prioritetų šioje programoje nėra numatyta“, – teigė A.Kubilius.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Laboratorijos atidarymas
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Laboratorijos atidarymas

Mūsų pasirinktos sritys jau įrodė savo konkurencingumą, todėl turime galvoti, kaip jas plėsti.

Jis siūlė išskirti tris pagrindines kryptis, kurios jau dabar rodo geriausius rezultatus, ir didžiausią finansavimą skirti joms. Pagrindinės lėšos būtų skirtos informacinėms technologijoms, lazerių tyrimams ir pramonei bei biochemijai.

„Atlyginimai augs ir toliau, todėl investuotojus turime traukti ne pigia darbo jėga, o inovacijomis.

Dabar kuriami verslo slėniai turėtų padėti verslui. Turime rengti aukšto lygio specialistus. Taip pat turime suprasti, kokių tyrimų reikia labiausiai, nes kiekvienam mokslininkui atrodo, kad jo sritis yra svarbiausia. Mūsų pasirinktos sritys jau įrodė savo konkurencingumą, todėl turime galvoti, kaip jas plėsti“, – kalbėjo politikas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius