Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 06 06, 12:17 Atnaujinta 2017 06 06, 13:15

Seimas galutinai pritarė Darbo kodeksui, kuris įsigalios nuo liepos

Seimas antradienį po kai kurių pataisymų pritarė naujajam Darbo kodeksui. Jis įsigalios jau kitą mėnesį.
Seime - Darbo kodekso pataisų priėmimas
Seimo posėdžio akimirka / Valdo Kopūsto / 15min nuotr.

Ryte turėjęs balsuoti už naujojo Darbo kodekso pataisas, Seimas sprendimą nukėlė į vidurdienį. Lygiai prieš savaitę Seimas po svarstymo beveik vienbalsiai pritarė naujajam Darbo kodeksui. Nors ginčų buvo daug, tačiau prieš naująjį Kodeksą balsavo tik Lenkų rinkimų akcija.

VIDEO: Paskutinis balsavimas dėl Darbo kodekso

Papildyta 13:30: 84 balsavo už, 10 prieš, 29 susilaikė. Darbo kodeksui ir jo pataisoms pritarta. Už pataisas balsavo socialdemokratai, „valstiečiai“, taip pat liberalai. Lenkų rinkimų akcijos nariai balsavo prieš.

Papildyta 13:26: Naglis Puteikis ir Linas Balsys sako negalintys balsuoti už tokį Darbo kodeksą, o dirbantieji esą vis tiek išlieka silpnesniųjų pusėje.

Papildyta 13:22: Konservatorius R.J.Dagys pastebėjo, kad 70 proc. prezidentės siūlytų Darbo kodekso pataisų yra priimta, ir dabartinis variantas atrodo geriau nei tas, kuriam pernai buvo pritarę socialdemokratai. Todėl jis ragino balsuoti už.

Papildyta 13:19: Lenkų rinkimų akcijos atstovas Zbignev Jedinski nusistebėjo, kodėl Lietuvos darbdaviai moka mažesnius atlyginimus bei Vakarų Europos šalių darbdaviai. „Kodėl jie sugeba konkuruoti rinkoje?“ – klausė lenkų atstovas.

Papildyta 13:17: Socialdemokratas Algirdas Butkevičius sakė, kad tai yra rimčiausia struktūrinė reforma, kuriai būtina pritarti.

Papildyta 13:16: Konservatorius Andrius Kubilius: čia jokio aiškumo nėra, tad siūlau balsuoti prieš.

Papildyta 13:15: baigti visi Kodekso straipsnių svarstymai.

Papildyta 13:12: Seimas taip pat pritarė naujam pasiūlymui, kuris draus darbdaviui streiko metu priimti tam tikrus sprendimus, pavyzdžiui, visiškai arba iš dalies nutraukti įmonės veiklą, trukdyti darbuotojams ateiti į darbo vietą ir pan.

Papildyta 13:09: Balsavimas dėl Darbo kodekso pataisų eina į pabaigą. Diskutuojama dėl paskutinių pasiūlymų.

Papildyta 13:07: Panašų pasiūlymą kaip ir J.R. Dagys buvo pateikęs ir „valstietis“ Tomas Tomilinas bei Ramūnas Karbauskis. Seimo nariai pritarė jam.

Šioje pataisoje teigiama, kad „Darbuotojų atstovavimą įgyvendinantys asmenys laikotarpiu, kuriam jie išrinkti, ir šešis mėnesius po jų kadencijos pabaigos negali būti atleisti iš darbo darbdavio iniciatyva ar darbdavio valia ir jų būtinosios darbo sutarties sąlygos negali būti pablogintos, palyginti su ankstesnėmis jų būtinosiomis darbo sutarties sąlygomis ar palyginti su kitų tos pačios kategorijos darbuotojų būtinosiomis darbo sutarties sąlygomis“.

Papildyta 12:58: Seimas balsuoja dėl J.R.Dagio pasiūlymo padidinti apsaugą derybinėms pusėms.

Pasiūlyme teigiama, kad darbuotojų atstovavimą įgyvendinantys asmenys laikotarpiu, kuriam jie išrinkti, ir šešis mėnesius po jų kadencijos pabaigos negali būti atleisti iš darbo. Šiuo atveju eina kalba apie darbo ginčo procesą, kurio metu siūloma drausti atleisti tokius žmones.

Parlamentaras Povilas Urbšys teigė, kad tokia nuostata labiau apgintų darbuotojus ginčų su darbdaviu metu. Tačiau Seimas ir vėl nepritarė pasiūlymui.

Papildyta 12:46: Seimas balsuoja dėl dar vieno J.R. Dagio pasiūlymo, kad terminuotos sutartys galėtų būti įrašytos tik į kolektyvines sutartis. „Terminuota darbo sutartis nuolatinio pobūdžio darbui gali būti sudaroma, jeigu dėl to sutarta kolektyvinėje sutartyje“, – sakoma Seimo nario pasiūlyme. Socialinių reikalų ir darbo komitetas tam buvo pritaręs.

Nors kai kurie Seimo nariai suabejojo, ar reikia dar labiau varžyti terminuotų darbo sutarčių galiojimą.

Galiausiai Seimas nepritarė J.R.Dagio pasiūlymui.

Papildyta 12:39: Pristatyta J.R.Dagio pataisa tiksliau apibrėžianti „protingo termino“ formuluotę. Seimo narys sako, kad tai nėra konkretu, todėl siūlo tai paaiškinti – protingas terminas yra trys dienos. Tačiau Seimas nepritarė ir šiam pasiūlymui.

Papildyta 12:37: Seimas toliau papunkčiui be diskusijų pritaria Darbo kodekso straipsniams.

Papildyta 12:31: Seimas imasi 38 straipsnio – Susitarimas dėl nekonkuravimo. Jam Seimas pritarė.

Šis straipsnis sako, kad darbo sutarties šalys gali sulygti dėl to, kad darbuotojas tam tikrą laiką nevykdys tam tikros darbo veiklos pagal darbo sutartį su kitu darbdaviu, taip pat nevykdys su darbo funkcijomis susijusios savarankiškos komercinės arba gamybinės veiklos, jeigu ši veikla tiesiogiai konkuruotų su darbdavio vykdoma veikla.

Papildyta 12:22: Seimas nebalsavo dėl Rimanto Jono Dagio pasiūlymo įtraukti pataisą, jog „Kiekviena iš šalių privalo siekti bendros darbdavio ir darbuotojo ar visų darbuotojų gerovės, darbo santykių darnaus vystymosi ir kitos darbo sutarties šalies teisėtų interesų gynimo“.

Daliai pataisų pritarta anksčiau

Jau anksčiau Seimas nutarė, kad visas kasmetines atostogas, kurias gyventojai bus sukaupę daugiau kaip už trejus darbo metus, reikės išnaudoti iki 2020 metų liepos.

Pagal naująjį kodeksą kasmetinės atostogos bus perskaičiuojamos darbo dienomis, už kiekvienas septynias kalendorines dienas atostogų suteikiant penkias darbo dienas kasmetinių atostogų (jeigu dirbama penkias dienas per savaitę) arba šešias darbo dienas už kiekvienas septynias dienas (jeigu dirbama šešias dienas per savaitę).

Darbuotojams bus suteikiama 20 darbo dienų atostogų (jeigu dirbama 5 darbo dienas per savaitę) arba 24 dienas (jeigu dirbama 6 darbo dienas per savaitę). Darbo ir kolektyvinės sutartys arba Vyriausybė galės nustatyti ilgesnės trukmės atostogas, pavyzdžiui, už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje pačioje darbovietėje.

Darbuotojai per savaitę negalės dirbti ilgiau nei 60 val., įskaitant papildomą darbą ir viršvalandžius. Dirbantiems pagal suminę darbo laiko apskaitą taikomas 3 mėnesių apskaitinis laikotarpis, o maksimalus darbo laikas – ne daugiau kaip 52 val. per savaitę, neįskaitant papildomo darbo ir šio apribojimo netaikant budėjimui.

Darbo (pamainų) grafikai darbuotojams turėtų būti pranešami ne vėliau kaip prieš 7 dienas.

Naujoje Trišalėje taryboje bus po 7 Vyriausybės, darbdavių ir darbuotojų atstovus.

Dėl ko dar sutarė Trišalė taryba

Trišalė taryba prieš Seimui galutinai apsisprendžiant sutarė dėl kai kurių naujų nuostatų:

Numatytas aiškus maksimalus darbo savaitės laikas, kai darbuotojai dirba pagal suminę darbo laiko apskaitą – darbo grafikai turės būti sudaromi taip, kad nepažeistų maksimalaus 52 val. termino per kiekvieną 7 dienų laikotarpį;

Dirbančiojo naktį darbuotojo darbo laikas negalės viršyti 8 valandų per dieną per ataskaitinį trijų mėnesių laikotarpį, nebent kitaip bus sutarta kolektyvinėse sutartyse;

Darbdaviai privalės apskaityti visų darbuotojų darbo laiką, išskyrus tuos, kurie dirbs nekintančiu darbo dienos režimu;

Siūloma griežčiau reglamentuoti laikinojo įdarbinimo įmonių veiklą;

Trišalė taryba sutarė padidinti netesybų sumą, kai darbo santykiams pasibaigus darbdavys uždelsia atsiskaityti su darbuotoju;

Bus geriau užtikrinamas informacijos apie darbo užmokestį, ne visą darbo laiką dirbančiuosius, pagal terminuotas darbo sutartis dirbančiuosius ir pan. suteikimas darbuotojams

Nustatomi aiškūs kriterijai, kada galėtų būti nustatomas dalinis darbas.

Liberalesnis kodeksas buvo priimtas praėjusiais metais, tačiau į valdžią atėjus „valstiečių“ ir socialdemokratų daugumai jis buvo atidėtas pusmečiui, kad galėtų būti pataisytas. Pataisos buvo teikiamos atsižvelgiant į prezidentės veto išsakytas pastabas, bet pritarimo Trišalėje taryboje sulaukė tik nedidelė dalis šalies vadovės iškeltų klausimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką