Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 20d. 09:07 , atnaujinta: 2018 kovo 20d. 10:27

„Taupkasės“ aukų advokatas žada ieškinius: žmonės į uniją nešė pašalpas, FNTT pradėjo tyrimą

Eurai
MEGA nuotr. / Eurai

Po 15min paskelbtos istorijos apie šimtus „Taupkasės“ klientų, vietoj indėlių likusių su kone beverčiais pajais, advokatas Mažvydas Misiūnas ėmėsi neatlygintinai ginti nukentėjusiuosius. Anot jo, buvusių „Taupkasės“ vadovų ir darbuotojų veiksmuose galima įžvelgti nusikalstamos veiklos – pinigai buvo renkami neturint tikslo jų grąžinti, o nukentėjusieji yra iš socialiai pažeidžiamų grupių. Tuo tarpu buvusi „Taupkasės“ administracija laikosi teisiosios pozicijos ir svaidosi kaltinimais teismui, Lietuvos bankui ir bankroto administratoriui. O FNTT jau pradėjo tyrimą ir pareiškė įtarimus.

Atnaujinta 10.30val.: FNTT atliko kratas ir pradėjo ikiteisminį tyrimą

15min jau skelbė, kad yra šimtai kredito unijos „Taupkasė“ indėlininkų, kurie kartu tapo ir „Taupkasės“ pajininkais – didelės dalies lėšų jie bankroto atveju neatgaus.

„Taupkasės“ klientams pradėjęs atstovauti advokatas M.Misiūnas 15min sakė, kad turtiniai reikalavimai „be abejonės, bus reiškiami, nes tai skaudūs mūsų klientams piniginiai praradimai“. Ar tai bus grupės asmenų ieškinys, ar individualūs ieškiniai, anot jo, dar anksti teigti.

Tuo pat metu, pasak jo, teisėsaugos institucijoms yra paduoti pareiškimai dėl galimos nusikalstamos veikos tyrimo.

„Turime atvejį su pažeidžiamos socialinės grupės žmonėmis: neįgaliaisiais, senjorais, žmonėmis, nešusiais indėlius, gautus iš neįgalumo pašalpų kaip paskutines savo pragyvenimo santaupas. Tai matydami mes atsisakėme savo honoraro ir teikiame atstovavimą pro bono (neatlygintinai – 15min) pagrindais“, – teigia M.Misiūnas, tačiau neatskleidžia, keliems klientams atstovauja.

Kaltė tenka visiems darbuotojams

Pasak advokato, atsakingi visi asmenys, organizavę, konsultavę, vadovavę, siūlę paslaugas bei prižiūrėję „Taupkasės“ veiklą. Atsakomybė, kuri jiems gresia, anot jo, priklausys nuo to, kaip bus kvalifikuojami atlikti veiksmai arba neveikimas.

„Įvertinę besikreipusių asmenų ir klientų pasakojimus, atlikę dokumentų tyrimą, mes galime teigti, kad vyko gerai suplanuota, subtiliais teisiniais dokumentais parengta, tačiau neteisėta veikla, kurios tikslas – kuo skubiau surinkti didžiulį kiekį lėšų, kurių net nebuvo galimybės ir net ketinimo atiduoti. Be to, dar galimai buvo daromi ir finansiniai pažeidimai. Tai, ką girdime iš žmonių, yra nepanašu į netyčinius ar neatsakingus klientų veiksmus“, – sako advokatas.

Anot M.Misiūno, „Taupkasėje“ indėlininkų pavertimas pajininkais buvo ne vienetiniai atvejai, o daug metų veikianti sistema.

Asmeninio archyvo nuotr./Mažvydas Misiūnas
Asmeninio archyvo nuotr./Mažvydas Misiūnas

„Turime tokį finansinį instrumentą kaip pajus. Įdomu, kiek klientų, besinaudojančių kasdienėmis finansinėmis paslaugomis, įvardytų, kas tai yra? Į mus besikreipiantys žmonės tik sustabdžius „Taupkasės“ veiklą pradėjo domėtis, kai kurie iki šiol nežino ir sunkiai supranta jo paskirtį, nors jau seniai „patapo“ pajininkais“, – tikina M.Misiūnas.

Jis įsitikinęs, kad kredito unijose dirbantys asmenys privalo žinoti, kam ir kaip siūlo savo paslaugas, o kartu sąžiningai, atsakingai ir teisėtai naudoti klientų lėšas, „o ne pritraukinėti jas bet kokiais būdais, kad ir prisidengiant subtiliai parengtais teisiniais dokumentais“.

„Galima tik spėti, kokie kiti pažeidimai ar nusikalstama veika buvo daroma „Taupkasėje“ per pastaruosius 3 metus, kuomet jie stengėsi išsikapstyti iš didžiulių slėgusių nuostolių, bent jau kaip teigiama oficialiuose pranešimuose“, – vertina M.Misiūnas.

Jis stebisi kaltinimais jo klientams, esą jie patys kalti dėl to, kad nusipirko pajus.

„Bankroto byloje tai reikštų, kad tiesiog stokite į eilę prie seniai skilusios geldos su ištaškytu jos turiniu per kelis metus“, – sako M.Misiūnas.

FNTT pareiškė įtarimus

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) antradienį pranešė atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl daugiau nei 800 tūkst. eurų galimai iššvaistytų lėšų kredito unijoje „Taupkasė“, kuri vasario mėnesį pripažinta nemokia.

Ikiteisminiame tyrime įtarimai pareikšti bendrininkų grupę sudariusiems 8 asmenims. Tarp įtariamųjų – kredito unijos valdybos ir Paskolų komiteto nariai, administracijos vadovai ir kiti asmenys.

FNTT tiria aplinkybes apie tai, kad 2015–2017 metais atsakingi kredito unijos darbuotojai sudarė, kaip įtariama, nepagrįstus sandorius dėl šimtus tūkstančių siekiančių tantjemų ir paskolų suteikimo savo pačių valdomoms bendrovėms.

Išaiškinta, kad dabar jau nemokios kredito unijos vadovai naudojosi dviem prabangiais automobiliais „Bentley“ ir „Porsche“, kurie buvo įsigyti ir išlaikomi unijos lėšomis.

Nustatyta, kad vienas unijos vadovų važinėja prabangiu automobiliu „Hummer“, tačiau gyvena savivaldybei priklausančiame bute. FNTT tyrėjai ikiteisminio tyrimo metu kredito unijos vadovybės darbo ir gyvenamosiose vietose Kaune ir Vilniuje bei jų rajonuose atliko daugiau nei 10 kratų.

Keturiems įtariamiesiems taikyta procesinė prievartos priemonė laikinas sulaikymas.

FNTT patikina, kad Kredito unijų veikla yra institucijos akiratyje. Per pastaruosius metus FNTT baigė 4 ikiteisminius turimus dėl kredito unijų (iš jų – 3 ikiteisminiai tyrimai Klaipėdoje ir 1 – Vilniuje). Šiuo metu FNTT tęsia dar 6 ikiteisminius tyrimus dėl kredito unijų veiklos (iš jų – Klaipėdoje ir Šiauliuose po 1, Vilniuje – 4).

Taupkasė“ įžvelgia sąmokslą

Tačiau „Taupkasės“ buvę vadovai mano kitaip. Jie sako, kad unija yra žlugdoma, o klientai, pasak jų, buvo tinkamai informuoti apie investicijas. Jie įsitikinę, kad uniją galima likviduoti be bankroto procedūros ir taip pajininkams sugrąžinti daugiau lėšų. Tokiu atveju būtų apsieita be bankroto administratoriaus.

Šiuo metu kredito unijos buvusi administracija perėmė svetainės ir socialinio tinklo „Facebook“ paskyrų kontrolę, nors Lietuvos bankas buvo paskyręs laikiną „Taupkasės“ administratorių.

123rf nuotr./ bankrotas
123rf nuotr./ bankrotas

Kauno apygardos teisme kovo 7 d. buvo priimtas sprendimas „Taupkasei“ skelbti bankroto procedūrą, svetainėje nurodoma, kad rengiamasi skųsti sprendimą apeliaciniam teismui.

„Visi indėlininkai ir raštu, ir žodžiu buvo informuojami apie galimybę tapti unijos pajininkais. Lietuvos bankas 2017 m. „Taupkasės“ klientų informavimo būdus patikrino ir pateikė pastabas, į kurias nedelsiant buvo atsižvelgta. Norint tuo įsitikinti užtektų paskambinti keliems iš mūsų indėlininkų“, – „Taupkasės“ svetainėje cituojamas administracijos vadovas Algirdas Kučinskas.

„Taupkasėje“ išsakomas pasipiktinimas, kad laikino administratoriaus Edvardo Kochanausko atlikti skaičiavimai ir išvados, po kurių Lietuvos bankas atėmė „Taupkasės“ licenciją, teisme tapo konfidencialiomis, administratorius kaltinamas ir apskaitos duomenų keitimu. Piktinamasi, kad galiausiai teisme tas pats laikinasis administratorius tapo ir bankroto administratoriumi.

Tačiau „Facebook“ tinkle „Taupkasė“ teikia klaidinančią ir tikrovės neatitinkančią informaciją – vienas iš pavyzdžių: Kauno apygardos teismas nustatė, kad administravimo išlaidų sąmata negalės viršyti 60 tūkst. eurų įskaitant mokesčius, ir tokia suma skirta visam laikotarpiui iki kreditorių susirinkimo. O „Taupkasė“ skelbia, kad administratoriui skirta 132 tūkst. eurų per mėnesį.

Čia metami kaltinimai teisėjui, kad fiziškai neįmanoma taip greitai parengti bylos nutarties ir ji esą galėjo būti parengta dar prieš teismo posėdį.

„Taupkasė“ tikina, kad skolino atsakingai, vadovaujantis konservatyviu skolinimo planu. 2017 m. dėl paskolų į uniją esą kreipėsi beveik 15 tūkstančių interesantų, tačiau paskolos buvo suteiktos tik 6 proc. besikreipusių.

„Taupkasės“ atstovai vertina, kad bankroto atveju indėlininkai ir pajininkai netektų apie 7 milijonų eurų turto, kurį būtų galima atgauti uniją likvidavus – jie įsitikinę, kad turtas būtų parduotas pusvelčiui.

Teisme buvo nurodoma, kad „Taupkasės“ turtas vasario 15 dieną siekė 20,6 mln. eurų, iš kurių piniginės lėšos sudarė 5,6 mln. eurų, o suteiktos paskolos – 14 mln. eurų (atskaičius specialiuosius atidėjimus – 13,6 mln. eurų). „Taupkasės“ įsipareigojimai sudarė 18,751 mln. eurų, pernai patirti nuostoliai – 1,614 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gazas

„Kalėdų Senelis ir vasara“ (2): klausimas, nustebinęs ir Santa Klausą, ir jo elfes

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kas ten – pakeliui į dangų? Maisto bazaras VNO

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitoks Ekvadoras. Nereikalingi žmonės: pamirštame, koks vertingas Lietuvos pasas

Maistas

FeedMySister receptas: sausainių ir maskarponės kremo desertas su rudens gėrybėmis

Aktualu

M.Laurinavičius pristatė savo studiją apie Rusijos kišimąsi į rinkimus: atskleidė dažniausius mitus

Maistas

Kavos žodynėlis: kaip neapsikvailinti Italijoje

Aktualu

Londone – tūkstančių protestas prieš „Brexit“: reikalauja dar vieno referendumo

Aktualu

Kaišiadoriškiai stojo ginti šimtamečių ąžuolų

Sportas

Futbolo fiesta Londone: „Chelsea“ išplėšė lygiąsias, J.Mourinho puolė varžovą

15min fotoreportažas Tik 15min Pasaulis kišenėje

Ežero ir kalnų magija: kaip V.Urbonui pavyko perplaukti aukščiausią pasaulio ežerą

Kultūra

Meno istorikė: R.Kvinto skulptūros lengvai rasdavo kelią į miestų erdves

Vardai

Prieš metus nuogą užpakalį parodęs Samas scenoje vėl nusimovė kelnes

Aktualu

Rusiją ir Iraną sankcijomis apdalijusios JAV neskuba bausti Saudo Arabijos: kalta nafta?

Vardai

Reperis Seanas Combsas po dešimtmetį trukusios draugystės išsiskyrė su Cassie

24sek

Šalia „Žalgirio“ arenos – Željko Obradovičiaus konfliktas su sirgaliais

Vardai

Moteriškos Eglės Straleckaitės atostogos Italijoje su mama ir dukra: kelionėje laikėsi ledų „dietos“

Gyvenimas

Supermamyčių norai: gimtadienių rengėja – apie tortą už 170 eurų ir vaikišką šampaną

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: Karaliaučiaus kukuliai

Aktualu

Prieš mirtį duotame interviu J.Khashoggi kritikavo Saudo Arabijos princą

24sek

Jonas Mačiulis buvo blankus, bet AEK šventė pergalę

Naujienos

Gazas

„Kalėdų Senelis ir vasara“ (2): klausimas, nustebinęs ir Santa Klausą, ir jo elfes

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kas ten – pakeliui į dangų? Maisto bazaras VNO

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitoks Ekvadoras. Nereikalingi žmonės: pamirštame, koks vertingas Lietuvos pasas

Maistas

FeedMySister receptas: sausainių ir maskarponės kremo desertas su rudens gėrybėmis

Aktualu

M.Laurinavičius pristatė savo studiją apie Rusijos kišimąsi į rinkimus: atskleidė dažniausius mitus

Maistas

Kavos žodynėlis: kaip neapsikvailinti Italijoje

Aktualu

Londone – tūkstančių protestas prieš „Brexit“: reikalauja dar vieno referendumo

Aktualu

Kaišiadoriškiai stojo ginti šimtamečių ąžuolų

Sportas

Futbolo fiesta Londone: „Chelsea“ išplėšė lygiąsias, J.Mourinho puolė varžovą

15min fotoreportažas Tik 15min Pasaulis kišenėje

Ežero ir kalnų magija: kaip V.Urbonui pavyko perplaukti aukščiausią pasaulio ežerą

Kultūra

Meno istorikė: R.Kvinto skulptūros lengvai rasdavo kelią į miestų erdves

Vardai

Prieš metus nuogą užpakalį parodęs Samas scenoje vėl nusimovė kelnes

Aktualu

Rusiją ir Iraną sankcijomis apdalijusios JAV neskuba bausti Saudo Arabijos: kalta nafta?

Vardai

Reperis Seanas Combsas po dešimtmetį trukusios draugystės išsiskyrė su Cassie

24sek

Šalia „Žalgirio“ arenos – Željko Obradovičiaus konfliktas su sirgaliais

Vardai

Moteriškos Eglės Straleckaitės atostogos Italijoje su mama ir dukra: kelionėje laikėsi ledų „dietos“

Gyvenimas

Supermamyčių norai: gimtadienių rengėja – apie tortą už 170 eurų ir vaikišką šampaną

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: Karaliaučiaus kukuliai

Aktualu

Prieš mirtį duotame interviu J.Khashoggi kritikavo Saudo Arabijos princą

24sek

Jonas Mačiulis buvo blankus, bet AEK šventė pergalę

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką