Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 5d. 22:30

ŪkioLeaks: Mirtis Vienoje – kruvini pinigai Ūkio banke

Erichas Rebasso savo klientus įdavė teisėsaugai, bet tyrimas baigėsi ties Austrijos siena #ŪkioLeaks
Edin Pasovic / OCCRP iliustracija / Erichas Rebasso savo klientus įdavė teisėsaugai, bet tyrimas baigėsi ties Austrijos siena

Paskutinėmis 2008 metų dienomis Erichas Rebasso, advokatas iš Austrijos, išsiuntė laišką į Vienoje esančią Federalinės kriminalinės policijos būstinę. Laiško tikslas buvo neįprastas – keturių mažų vaikų tėvas įdavė pats save.

„Labai gailiuosi, kad buvau panaudotas nusikalstamiems tikslams ir esu pasirengęs perduoti informaciją“, – rašoma penkių puslapių prisipažinime, pasirašytame E.Rebasso.

Tuo metu E.Rebasso buvo 45-eri. Jis specializavosi klientų iš Rusijos konsultavime. Jis turėjo puikią reputaciją, pasižymėjo kaip greitai dirbantis, patikimas ir diskretiškas partneris. Be to, laisvai kalbėjo rusiškai.

Tačiau viskas subyrėjo. E.Rebasso pripažino buvęs panaudotas dešimčių milijonų dolerių išplovimui. Jis prisipažino, kad daugiau nei metus priiminėjo pinigus iš Rusijos nusikaltėlių ir persiuntinėjo šiuos pinigus į kitas sąskaitas, pagal gautus nurodymus.

Dabar aiškėja, kad šie nusikaltėliai naudojosi Troika Laundromat – tarptautinio žurnalistinių tyrimų centro OCCRP, 15min ir partnerių užsienyje atskleistu įmonių ir sąskaitų tinklu, veikusiu pirmiausiai per Ūkio banką. E.Rebasso pinigus siuntė į dvi šios struktūros įmones – "Industrial Trade Corp." ir "Nixford Capital Corp.".

Nuo 2006 m. gruodžio iki 2008 m. vasario E.Rebasso atliko apie 150 pavedimų ir pervedė beveik 96 mln. dolerių į sąskaitas Ūkio banke. Mokėjimai pažymėti paskirtimis, kurios vargiai būdingos advokatų kontorai: „vaisiai ir daržovės“, „elektronikos prekės“ ar net „šaldyta silkė“.

Pinigus E.Rebasso siuntė iš savo sąskaitos viename iš Austrijos „Raiffeisen“ banko padalinių. Pastarasis bankas vėliau ėmėsi tyrimo dėl E.Rebasso lėšų, bet be didesnių rezultatų.

E.Rebasso prisipažinimas taip pat nedavė naudos. Po dvejų metų nuo pranešimo gavimo, pareigūnai nutraukė tyrimą, konstatuodami, kad nusikaltimas galėjo įvykti nebent už jų jurisdikcijos ribų – užsienyje.

Dar po dvejų metų E.Rebasso buvo nebegyvas.

Visas ŪkioLeaks istorijas kviečiame sekti specialiame polapyje.

Šeremetjevo afera

Savo liudijime E.Rebasso pasakoja, kad pinigų plovimo istorija jam prasidėjo 2006 metų lapkritį, lankantis Maskvoje. Ten jis susipažino su verslininku Viačeslavu Dreminu. Pastarasis esą pasakojo dirbantis su Rusijos klientais, kuriems reikia perkelti lėšas į užsienį. Esą kalbėta apie tai, kad oficiali procedūra yra labai biurokratizuota, o procesą reikia paspartinti. E.Rebasso rusų verslininkas norėjo įdarbinti kaip patikėtinį Vienoje, padėsiantį tai atlikti.

Advokatas sutiko. Netrukus į jo Austrijos įmonės sąskaitas pradėjo plaukti didelės sumos pinigų iš V.Dremino atstovaujamų kompanijų. Kartu su instrukcijomis, kur pinigus siųsti toliau. Instrukcijos kaskart buvo perduodamos elektroniniu paštu, nenurodančiu siuntėjo tapatybės.

Paaiškėjo, kad bent dalis siunčiamų pinigų buvo įgyti nusikalstamai. Viena iš V.Dremino atstovaujamų įmonių buvo vadovaujama Maksimo Vedenino. 2011 m. jis nuteistas 19 metų laisvės atėmimo bausme – už apiplėšimą ir dviejų prostitučių nužudymą.

Anksčiau, iki šių nusikaltimų, M.Vedenino įmonės gavo pinigus iš pagarsėjusios Šeremetjevo oro uosto aferos, kurią OCCRP atskleidė 2012 m. Afera veikė tiekiant aviacinius degalus. Sukurta ilga tarpininkų grandinė, kuri dirbtinai išpūtė degalų kainas. Vien per 2006 ir 2007 metus šios įmonės iš to uždirbo bent 200 mln. dolerių. Pabrangusių degalų kainą kompensuoti teko vartotojams – Šeremetjevo oro uosto aptarnaujamiems keleiviams.

„Scanpix“ nuotr./Šeremetjevo oro uostas
„Scanpix“ nuotr./Šeremetjevo oro uostas

Dalis šios schemos sugeneruotų pinigų praplauta per Troika Laundromat. M.Vedenino įmonė, "National Insurance", gavo dalį uždarbio ir persiuntė jį E.Rebasso įmonei. Austrų advokatas pinigus siuntė į Troika Laundromat, naudodamas šį tinklą kaip pinigų plovimo sistemą.

Tarp 2006 m. gruodžio ir 2007 m. kovo E.Rebasso pervedė 19,4 mln. dolerių į "Nixford" ir "Industrial Trade Corp." sąskaitas. Pagrįsdamas mokėjimus, jis siuntė suklastotas sąskaitas.

Šiomis operacijomis dar 2007 m. susidomėjo „Raiffeisen“ bankas. Kovo 15 d. E.Rebasso biurą pasiekė banko teisininkų laiškas dėl „smarkaus sandorių sumų išaugimo“ vienoje iš jo sąskaitų. Bankas taip pat teiravosi, kam E.Rebasso dirba.

Advokatas nurodė tvarkantis „mokėjimus iš užsienio“ trims Rusijos draudimo įmonėms. Jis nurodė šių įmonių pavadinimus bei informaciją apie jas iš Rusijos registro. Panašu, kad bankui tokio paaiškinimo pakako, nes mokėjimai nesiliovė.

Susiprato po laiškų iš Rusijos

Po kurio laiko su E.Rebasso susisiekė vienas iš Rusijos verslininkų, dirbusių su juo per V.Dreminą. Anot E.Rebasso liudijimo, Alfis Mirgunovas prašė pagalbos atidarant sąskaitą Austrijoje. E.Rebasso sutiko.

Taip prasidėjo įvykių grandinė, tapusi dar viena stambia injekcija į sąskaitą Ūkio banke. į Naujojoje Zelandijoje registruotos kompanijos "Vantrel Invest" sąskaitą E.Rebasso pervedė dar 68,3 mln. dolerių. Tyrimo metu nenustatyta duomenų, jog "Vantrel Invest" buvo Troika Laundromat sistemos įmonė.

E.Rebasso liudijo darbą su rusais baigęs 2008 m. vasarį. Panašiu laiku advokatu rimtai susidomėjo jo bankas. Aukštas pareigas užimantys banko tarnautojai E.Rebasso sakė, kad tokios apimties operacijoms jam reikėtų išsiimti nuosavą leidimą užsiimti bankininkyste.

Bet darbas su rusais tuo nesibaigė – naujos bėdos E.Rebasso užgriuvo po kelių mėnesių. Advokatą pradėjo pasiekti paprastų Rusijos gyventojų laiškai, kuriuose šie skundėsi, kad iš jų pavogė jų santaupas. Tam panaudota fiktyvi investavimo platforma, pavadinta „Finlist Forex Found“. Pačiam E.Rebasso nežinant, šios struktūros klientai pinigus siuntė į Austriją. E.Rebasso, nežinodamas pinigų kilmės, juos siuntė toliau – pagal nurodymus, gautus laiškuose be siuntėjo tapatybės.

E.Rebasso liudijo susisiekęs su A.Mirgunovu, kuris esą pažadėjo kompensuoti investuotojų nuostolius. Tačiau to nepadarė. O netrukus E.Rebasso sėdėjo prie stalo ir rašė laišką policijai.

Laiškas Austrijos teisėsaugai padėjo nedaug. Po dvejų metų, 2010 m. pabaigoje, advokatas informuotas, kad galimi nusikaltimai padaryti ne Austrijos jurisdikcijoje.

Po maždaug pusantrų metų, 2012 m. liepą, E.Rebasso buvo pagrobtas požeminėje aikštelėje, kai ėjo link savo „Mercedes“ visureigio. Pasalą advokatui surengė du vyriškiai.

Asmeninio archyvo nuotr./Erichas Rebasso
Asmeninio archyvo nuotr./Erichas Rebasso

Netrukus po pagrobimo, E.Rebasso mašina rasta tuščia. Jo šeima gavo reikalavimą sumokėti 435 tūkst. eurų išpirką. Susitarimas su pagrobėjais sudarytas nebuvo. Praėjus dar trims savaitėms, E.Rebasso kūnas rastas netoli Vienos esančiame miške. Nustatyta, kad advokatas buvo uždusintas.

Dėl E.Rebasso pagrobimo – bet ne dėl nužudymo – sulaikyti du buvę Maskvos policijos pareigūnai. Jiems skirtos 8 ir 9 metų laisvės atėmimo bausmės.

Praėjo daugiau nei šešeri metai nuo E.Rebasso mirties, bet jos aplinkybės vis dar nėra iki galo išaiškintos – kaip ir žmogžudystės užsakovai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką