Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 15d. 08:56

Vladimirui Romanovui ir Rusijos bankininkui siekiama taikyti tarptautines sankcijas

Vladimiro Romanov (k) ir Rubeno Vardaniano (d.) bankai slėpė Sergejaus Roldugino ir kitų Rusijos galingųjų paslaptis #ŪkioLeaks
Donato Gvildžio / 15min iliustracija / Vladimiro Romanov (k.) ir Rubeno Vardaniano (d.) bankai slėpė Sergejaus Roldugino ir kitų Rusijos galingųjų paslaptis

22 Europos Parlamento nariai iš keturiolikos valstybių siekia, kad buvęs Ūkio banko savininkas Vladimiras Romanovas bei Rusijos bankininkas Rubenas Vardanianas būtų įtraukti į tarptautinius sankcijų sąrašus. Taip europarlamentarai reaguoja į faktus, kuriuos atskleidė nutekėję Ūkio banko duomenys.

Tarptautinis tyrimas Troika Laundromat, atliktas žurnalistinių tyrimų centro OCCRP bei 15min gautų duomenų pagrindu, atskleidė tinklą ofšorinių įmonių ir sąskaitų, per kurį prasukta daugiau nei 6 mlrd. eurų. Didelės dalies šių pinigų kilmė neaiški, dalis lėšų atėjo iš gerai žinomų aferų, daugiausiai – Rusijoje. Ši sistema, daugiausia veikusi per sąskaitas Ūkio banke, taip pat padėjo paslėpti Rusijos galingųjų pinigus.

Garsiausias atvejis – Vladimiro Putino artimas draugas Sergejus Rolduginas. Su juo susijusios įmonės per sąskaitas Ūkio banke gavo apie 69 mln. eurų pajamų. Nemaža dalis šios sumos kelia rimtų abejonių dėl galimai fiktyvių finansinių operacijų.

Visas „Troika Laundromat“ naujienas kviečiame sekti specialiame polapyje.

Per sąskaitas Ūkio banke veikusį įmonių tinklą sukūrė Rusijos investicinis bankas „Troika Dialog“. Jam vadovavęs bankininkas R.Vardanianas teigia nežinojęs apie galimą nusikalstamu būdu įgytų pinigų plovimą ar operacijas, susijusias su Rusijos elitu.

Vladimiras Romanovas teigia, jog informacija apie pinigų plovimą tėra „mitas“, ir jam esą nebuvo jokios prievolės domėtis, kokios kilmės pinigai sukasi Ūkio banko sąskaitose.

Reaguodami į OCCRP, 15min ir tarptautinių partnerių paskelbtą informaciją, 22 Europos Parlamento nariai siekia, kad R.Vardanianas ir V.Romanovas atsidurtų tarptautinių sankcijų sąrašuose. Tokią informaciją 15min ketvirtadienį perdavė europarlamentaras Petras Auštrevičius, kuris inicijavo bendrą europarlamentarų kreipimąsi į Europos Komisijos vadovą Jeaną-Claude‘ą Junckerį.

„Manome, kad būtina imtis skubių priemonių prieš privačius asmenis, susijusius su šia istorija, kaip Rubenas Vardanianas, vadovavęs „Troika Dialog“, ir Vladimiras Romanovas. (...) Raginame Komisiją nedelsiant pradėti visas reikalingas procedūras, kad būtų užtikrinta, jog šiems ir kitiems su "Troika Laundromat" susijusiems asmenims būtų pritaikytos ES sankcijos“, – rašo europarlamentarai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Petras Auštrevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Petras Auštrevičius

Be to, jie ragina kuo greičiau steigti bendrą visai ES instituciją, kuri imtųsi kovos su pinigų plovimu. Europarlamentarų vertinimu, tiek šis, tiek ankstesni pinigų plovimo skandalai parodė Europos Sąjungos „pažeidžiamumą ir nepasirengimą kovoti su finansiniais nusikaltimais ir pinigų plovimu“.

Daugiausiai parašų ant dokumento – iš Lietuvos. Be parašų rinkimą inicijavusio P.Auštrevičiaus, kreipimąsi parėmė „valstietis“ Bronis Ropė, socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė bei konservatorė Laima Liucija Andrikienė.

Po Lietuvos pagal parašų skaičių antra rikiuojasi Vokietija: trys šios šalies politikai palaiko siūlymą siekti tarptautinių sankcijų su "Troika Laundromat" susijusiems asmenims. Dokumentą taip pat pasirašo europarlamentarai iš Jungtinės Karalystės, Švedijos, Danijos, Suomijos, Slovakijos, Slovėnijos, Portugalijos, Rumunijos, Lenkijos, Latvijos bei Estijos.

15min komentarų apie pinigų plovimo skandalą prašė iš visų Lietuvos atstovų Europos Parlamente. Be parašų rinkimą inicijavusio P.Auštrevičiaus bei trijų dokumentą parėmusių politikų, į užklausą sureagavo tik Antanas Guoga. Jo atstovė informavo, jog europarlamentaras dar negali pateikti komentarų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką