Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Ką slepia gilusis internetas

Interneto gelmėse, vadinamuosiuose anonimizuotuose tinkluose, slypi ir nelegalios veiklos galimybės, ir kovos su nelegalia veikla būdai, ir pasipriešinimo žodžio laisvę varžančioms valdžioms instrumentai. Apie tai, kas yra gilusis internetas bei kaip juo naudojasi ir prekeiviai psichotropinėmis medžiagomis, ir teisėtvarka, LRT Radijui pasakoja Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto prodekanas Linas Bukauskas.
Kibernetinė ataka
Internetas / 123rf.com nuotr.

Apie gilųjį internetą dažniausiai kalbama kaip dokumentus, interneto puslapius, įvairias internetines paslaugas, kurios gali būti sudėtingai randamos per interneto paieškos sistemas – „Google“ ar „Bing“. Šios paslaugos ar dokumentai yra ne tik sunkiai randami, bet ir apsaugoti nuo viešosios akies, LRT Radijui sako L. Bukauskas.

Kitaip tariant, gilusis internetas – tai, kas nėra viešai prieinama arba sunkiai surandama. Dažniausiai tai yra tokios dokumentų arba paslaugų savybės, kurios neturi būti matomos, pavyzdžiui, valstybės tarnybos ar įmonės vidiniai dokumentai, kurie neturi būti matomi viešai, bet pasiekiami prisijungimą turintiems asmenims.

Giliojo interneto sąvoka taip pat aprėpia ir anonimizuotus tinklus, kurie suteikia vartotojui visišką anonimiškumą. Naršydami įprastame internete, paslaugos teikėjui perduodame informaciją, kuria naudodamasis jis uždirba. Pavyzdžiui, paieškos sistema „Google“ išsaugo jūsų ieškotas vietas, paslaugas, lankytus puslapius. Vėliau, pagal jūsų pomėgius, pritaiko ir parduoda reklamą, ir taip uždirba. Vis dėlto kai kurie žmonės nori didesnio privatumo. Anonimizuoti tinklai būtent tai ir siūlo.

„Dar vienas, šiuolaikiškesnis giliojo interneto apibrėžimas yra naudojamas kalbant apie darbą anonimizuotame internete, kai nežinome, kas yra svetainės, kurioje lankomės, savininkas ir kas – lankytojas. Abu – tiek vartotojas, tiek paslaugos teikėjas yra iš dalies apsaugoti anonimizuoto tinklo. Šis giliojo interneto pavadinimas yra ypač asocijuojamas su „Tor“ tinklais arba tais tinklais, kurie užtikrina kliento ir tarnybinės stoties anonimiškumą“, – pasakoja informatikos specialistas.

Photos.com/Nuostaba
Photos.com/Nuostaba

„Tor“ tinklai –  technologija, kuri yra naudojama, siekiant užtikrinti, kad vartotojas, neatskleisdamas savo tapatybės, informacijos apie kompiuterio išteklius, savo gyvenamosios vietos, galėtų anonimiškai gauti tas pačias paslaugas. Tai, pasak L. Bukausko, taip pat galima vadinti giliuoju internetu.

Mokslininko teigimu, atskleisti savo tapatybę gali būti nenorima dėl dviejų priežasčių. Pirmoji – kai atliekama nusikalstama veikla. Asmuo gali slėptis po anonimiškumo šydu, ketindamas įvykdyti nusikaltimą. Antra priežastis – kai norima likti anonimiškam, kad paslaugos teikimas nebūtų susietas su asmens turima informacija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius