Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2014 01 07, 19:08

Kodėl rekordiniai šalčiai Amerikoje tik įrodo, kad vyksta pasaulinis atšilimas

JAV ir Kanadai 2014-uosius pradėjus rekordiniais šalčiais, pasigirdo svarstymų, kad tikriausiai jie – įrodymas, kad pasaulinis atšilimas neegzistuoja. Tačiau mokslininkai skuba paneigti tokias kalbas.
Žiema Čikagoje
Žiema Čikagoje / „Scanpix“ nuotr.

Visų pirma, svarbu atskirti orus ir klimatą. Viena audra nereiškia ir neįrodo pasaulinio atšilimo, nei jį paneigia, rašo „Live Science“. „Svarbu suvokti, kad oras yra tarsi vienas futbolo rungtynių epizodas. Klimatas yra visa Nacionalinės futbolo lygos istorija“, – savo „Facebook“ paskyroje rašo vyriausiasis KMGH meteorologas Mike'as Nelsonas. Beje, mokslininkai jau garsiai kalba, kad klimato atšilimo padariniai bus ne pavojingi, o katastrofiški.

Nepaisant to, kad šiuo metu JAV kenčia nuo stingdančio šalčio, per pastaruosius kelis dešimtmečius vidutinė žiemos temperatūra nuolat kilo. Pavyzdžiui, vidurio vakaruose esantys ežerai dabar užšąla vėliau, o jų ledas – plonesnis, nei būdavo. Pavasaris JAV taip pat atkeliauja 10–14 dienų anksčiau nei prieš 20 metų.

„Tos dienos, savaitės ar sezono šalti ir žiemiški orai nieko nepasako apie visuotinę klimato kaitą“, – savo tinklaraštyje rašo Amerikos meteorologų draugijos prezidentas Marshallas Shepherdas.

Mokslininkai taip pat turi įrodymų, kad pasaulinis atšilimas keičia orus Arktyje, o būtent dėl to ir gali atsirasti galingos sniego audros – tokios, kurios pastaraisiais metais vis užgriūva JAV.

Žiema Čikagoje
Žiema Čikagoje

Kylanti temperatūra pasaulyje tirpdo ledynus. O kuo mažiau ledo – tuo daugiau Saulės šilumos sulaikoma vandenyne vietoj to, kad ji būtų atspindėta atgal į atmosferą. Taigi, tai vienas iš pavyzdžių, kaip tirpstantys ledynai keičia orus – jie „stumia“ žiemišką orą toliau į pietus. Kai vandenynuose sukaupta Saulės šiluma palaipsniui garuoja rudenį, ji keičia įprastus atmosferinius vėjus, vadinamuosius poliarinius sūkurius. Tuomet jie, nešdami arktinį orą, pasuka link Šiaurės Amerikos ir Europos, mano mokslininkai.

Galiausiai, žiema šiuo metu yra tik šiauriniame pusrutulyje. Prieš pat naujus metus Australijoje užfiksuotas karščio rekordas (51 laipsniai karščio), o visi 2013-ieji buvo karščiausi metai šalies istorijoje.

O kaip su tyrėjų laivu, kuris užstrigo milžiniškuose ledynuose prieš pat Kalėdas? Juk jeigu vyksta klimato atšilimas, tuomet ledo turi būti mažiau ir mažiau? Netiesa. Mokslininkai mano, kad šiltesni orai yra ir drėgnesni, o tai reiškia, kad būna daugiau sniego ir vandenynuose – ledo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką