15min be reklamos

Lietuvės mokslininkės pagerbtos prestižiniais „Moterims moksle” apdovanojimais

Šiandien, 2021 m. birželio 15 dieną, septynios iškilios mokslininkės iš Baltijos šalių buvo pripažintos „L'ORÉAL Baltic“ programos „Moterims moksle“ (angl. „Women in Science“) apdovanojimuose. Konkurso Lietuvoje nugalėtojų laurai ir 6000 eurų dotacijos šiemet atiteko ir dviem Vilniaus universiteto mokslininkėms – dr. Ievai Plikusienei ir doktorantei Joanai Smirnovienei.
Ieva Plikusienė ir Joana Smirnovienė
Ieva Plikusienė ir Joana Smirnovienė / Tomo Kaunecko nuotr.
Temos: 2 Moteris Mokslas

Be to, trys apdovanojimus pelniusios mokslininkės, po vieną iš kiekvienos Baltijos šalies, bus nominuotos prestižiniam „L’Oréal-UNESCO For Women in Science“ kylančių talentų apdovanojimui.

Skatina moteris moksle

Programa „Moterims moksle“ skatina talentingas mokslininkes tęsti tyrimus ir pagerbia už indėlį, siekiant visuomenės pažangos. Programą „L’Oréal Baltic“ įgyvendina bendradarbiaudama su Baltijos šalių mokslų akademijomis ir UNESCO nacionalinėmis komisijomis.

„L'ORÉAL Baltic“ programa mūsų visuomenei siūlo puikias galimybes pažinti jaunas moteris moksle – sužinoti ne tik apie jų pasiekimus atliekant mokslinius tyrimus, bet ir apie jų gyvenimą. Svarbu, kad visuomenė vertintų jaunas moteris, pasirinkusias sunkų, tačiau įdomų kelią mokslo atradimų link, ir kad vis daugiau moterų jį rinktųsi“, – sako Lietuvos mokslų akademijos prezidentas Jūras Banys.

Konkurso laimėtojomis paskelbtos dvi Lietuvos mokslininkės – dr. Ieva Plikusienė ir doktorantė Joana Smirnovienė, taip pat Inga Pudža, Dana Kigitoviča ir Vita Rovite iš Latvijos, Mari-Ann Lind ir Kaija Pohako-Esko iš Estijos. Vertinimo komisija pabrėžė, kad „Moterims moksle“ apdovanojimais pagerbtos moterys svariai prisideda prie mokslo pažangos įvairiose srityse – nuo išmaniųjų medžiagų kūrimo iki vėžio gydymo, COVID-19 pandemijos suvaldymo.

„Šis paskatinimas jaunoms mokslininkėms ypač aktualus pandeminiais laikais, lėmusiais išaugusį šeiminių pareigų krūvį ir naujus iššūkius, suderinant jas su profesiniais siekiais. Džiugu, kad mokslininkių tyrimai atliepia aktualiausias valstybės ir visuomenės gyvenimo problemas, ypač COVID-19 pandemijos iššūkius ir ieško būdų jas spręsti“, – pastebi Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė Agnė Vilkončiūtė.

Būti mokslininke – ne tik profesija

Dr. Ieva Plikusienė sako, kad šis apdovanojimas ją dar labiau paskatino žavėtis mokslu ir jo suteikiamomis galimybėmis. „Gauti šį apdovanojimą yra didelė garbė ir be galo reikšmingas mano, kaip mokslininkės, darbo įvertinimas. Būti mokslininke, tai ne tik profesija, bet ir mano gyvenimo būdas, o tai, kad mano atliekami tyrimai yra svarbūs ir šiuo metu gali prisidėti prie COVID-19 pandemijos suvaldymo, skatina ir motyvuoja mane dirbti šioje srityje“, – sako prestižinį apdovanojimą gavusi Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Nanotechnologijų ir medžiagotyros centre „Nanotechnas“ dirbanti mokslininkė dr. I. Plikusienė.

Tomo Kaunecko nuotr./Ieva Plikusienė
Tomo Kaunecko nuotr./Ieva Plikusienė

„L’Oréal Baltic“ programos „Moterims moksle“ nugalėtojai laurus pelnė tyrimas, kuriuo mokslininkė naudodama spektrinę elipsometriją tiria SARS-CoV-2 baltymų ir specifinių antikūnų sąveikas. Pritaikius matematinius modelius gaunama daug vertingos informacijos apie viruso baltymo-antikūno komplekso susidarymą tikru laiku ir jo stabilumą, baltymų erdvinį išsidėstymą. Gauta informacija naudinga siekiant nustatyti greitiesiems testams tinkamus antikūnus ar viruso baltymus, įvertinti konkrečių antikūnų panaudojimo COVID-19 gydymo tikslais galimybes, bei charakterizuoti SARS-CoV-2 baltymus, tinkamus vakcinų kūrimui.

Tikisi motyvuoti jaunimą

Joana Smirnovienė, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (GMC) Biotechnologijos instituto biotechnologijų krypties doktorantė, sako, kad šis apdovanojimas yra sunkaus ir kryptingo darbo didžiulis įvertinimas, kuris skatina ir toliau judėti į priekį. „Norėčiau, kad tai būtų šventė visiems mokytojams, kurie skyrė savo laiką mane mokydami. Tikiuosi, kad stipendija ne tik padės tęsti doktorantūros tyrimus, bet ir motyvuos jaunimą pradėti aukščiausio lygio mokslinius tyrimus“, – teigia J. Smirnovienė.

Tikiuosi, kad stipendija motyvuos jaunimą pradėti aukščiausio lygio mokslinius tyrimus

Mokslininkės J. Smirnovienės doktorantūros tyrimai orientuoti į inovatyvių farmacinių preparatų, skirtų vėžiui ir nutukimui gydyti, kūrimą. „Molekuliniame lygmenyje tyrinėju, kaip cheminis vaistas-kandidatas sąveikauja su tiksliniais baltymais, atsakingais už ligos vystymąsi. Perpratus atpažinimo mechanizmus, kaip vaistas-kandidatas jungiasi su tiksliniu baltymu, gali būti sukurti efektyvesni ir mažiau toksiški farmaciniai preparatai. Tikiu, kad šie tyrimai galėtų paspartinti naujų vaistų kūrimą ir užtikrintų gydymą“, – atskleidžia VU GMC doktorantė.

Tomo Kaunecko nuotr./Joana Smirnovienė
Tomo Kaunecko nuotr./Joana Smirnovienė

Už indėlį į mokslą per ketverius programos Lietuvoje metus jau buvo apdovanotos šešios Lietuvos tyrėjos. Praėjusiais metais Lietuvoje buvo apdovanotos doktorantė Dominyka Dapkutė bei Dr. Rima Budvytytė.

Latvijoje programą įsteigė „L’Oréal Baltic“ draugijos globėja, buvusi Latvijos Respublikos Prezidentė (1999-2007 m.) dr. Vaira Vykė-Freiberga. Šiandien „L’Oréal Baltic“ programa „Moterims moksle“ yra įgyvendinama bendradarbiaujant su Latvijos, Estijos ir Lietuvos mokslų akademijomis ir nacionalinėmis UNESCO komisijomis šiose šalyse.

Tai vienintelė paramos programa dedikuota mokslininkėms Baltijos šalyse. Ši programa skatina Baltijos šalių mokslininkių profesinį tobulėjimą, padėdama joms siekti naujų tikslų ir kurti naudą tiek mokslo, tiek visuomenės labui. Europoje mokslininkės susiduria su skirtingais iššūkiais. Pavyzdžiui, tik 14 proc. visų aukščiausių akademinių pareigų Europoje užima moterys, tik 33 proc. tyrėjų yra moteriškos lyties, tačiau tik mažiau nei 4 proc. Nobelio premijų už mokslo pažangą yra skirta moterims.

Tarptautinė „Moterims moksle“ programa buvo pradėta 1998 metais. Nuo tada „L’Oréal“ įmonių fondas ir Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija UNESCO įsipareigojo padidinti moterų vykdančių mokslinius tyrimus skaičių. Pastaruosius dvidešimt trejus metus „L’Oréal-UNESCO Moterims moksle“ programa veikia tam, kad pagerbtų ir lydėtų moteris tyrėjas jų svarbiausiais gyvenimo momentais, reikšmingai prisidedant prie mokslo raidos ir lyčių lygybės šioje srityje. Programa per 23 metus buvo pastebėta daugiau nei 3600 mokslininkių ir šiuo metu yra įgyvendinama 117 šalių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kimčių ekspertas pasakoja viską, ko iki šiol nežinojote apie šį Azijos virtuvės stebuklą, ir dalinasi autentišku receptu
Reklama
„Švyturys-Utenos alus“ jungiasi prie „Stiprūs kartu“ ir „Blue/Yellow“ pagalbos Ukrainos našlaičiams
Reklama
„Mantingoje“ laimę atradę darbuotojai: „Čia siekiame geriausio rezultato“
Reklama
Testas: atsakykite į 10 klausimų apie „Apple Watch“ laikrodžius ir laimėkite 200 EUR dovanų kuponą!
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką