Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugpjūčio 25d. 09:51

Laimos ir Algirdo kieme – egzotinių gyvūnų žaliosios skulptūros

Laimos ir Algirdo Ratkelių kiemas
Asmeninio archyvo nuotr. / Laimos ir Algirdo Ratkelių kiemas
Žaliasis zoologijos sodas – taip būtų galima pavadinti Laimos ir Algirdo Ratkelių kiemą, kuriame pora „apgyvendino“ dramblius, žirafą, liūtą, tigrą, elniuką, keletą katinų. Prieš 18 metų iš Kauno į Babtus persikėlusi šeima konkrečių užmačių, kaip kurs savo kiemą, neturėjo, bet tądien, kai po ranka pakliuvo žaliųjų skulptūrų (vadinamųjų topiarų) nuotraukos, ponia Laima sakė panorusi savo kiemą paversti zoologijos sodu iš augalų.

Skulptūras apaugina tujomis

Ratkelių šeima savo sodą kuria, gražina, keičia kasmet. Jo puošmena – žaliosios skulptūros ir L.Ratkelienės gėlių darželiai. Kai persikėlė gyventi į namą, pašnekovės teigimu, juodu su vyru neturėjo aiškios vizijos, kaip kas atrodys, iš pradžių teko tiesiog susitvarkyti aplinką, nes ši sodyba buvo labai apleista. Tačiau, kaip sakė Laima, norėjosi padaryti ką nors išskirtiniau.

„Nors tai be galo senas dalykas, į žaliąsias skulptūras dėmesį pirmą kartą atkreipiau tik 2008 m. Tokių sodų daug kur yra, Belgijoje viena šeima jau 50 metų tokį kuria. Parodžiau vyrui nuotraukų ir abu labai susižavėjome“, – kaip jų kieme atsirado žaliosios skulptūros, pasakojo pašnekovė.

Jei ne mano auksarankis vyras, negalėčiau džiaugtis savo augintiniais.

Topiarai, kaip sakė L.Ratkelienė, dažniausiai formuojami iš buksmedžių, tačiau jie savo skulptūras „augina“ iš tujų:

„Buksmedžiams mūsų klimato sąlygos nėra itin palankios. Be to, jie ir lėčiau auga, todėl su vyru nutarėme, kad skulptūras apauginsime tujomis.“

Egzotinių kraštų gyvūnai ir šeimininkų skulptūros

Kaip pasakojo ponia Laima, metams bėgant norai ėmė didėti, taigi ir gyvūnų skulptūrų kieme – daugėti.

„Topiarai gali būti ir geometrinės figūros, ir gyvūnų, žmonių siluetai. Pas mus yra šiek tiek geometrinių figūrų, bet pagrindą sudaro gyvūnai. Kieme turime du dramblius – mamą ir vaiką, du tigrus, žirafą, liūtą, raganosį, elniuką, kurį dabar visi kiškiu vadina (juokiasi), vėžlį, erelį, pelikaną ir tris kačiukus. Ir dar noriu krokodilo!

Visos skulptūros yra natūralaus dydžio. Vyras prisispausdina gyvūnų nuotraukų, paskui kompiuteriu pasidaro 3D vaizdą, tada gamina metalinius karkasus – lanksto, virina, reikia, kad jie būtų tvirti, paskui juos nudažo. O tada jau apauginame. Beje, žirafa apauginta ne tujomis, o vijokliniu augalu.

Vienai skulptūrai naudojame keturias tujas, jei gyvūnas su kojomis, po tują sodiname į kojas, drambliui dar viena tuja įsodinta ir į straublį, – kaip gimsta žaliosios skulptūros, pasakojo pašnekovė ir šypsodamasi pridūrė: – Jei ne mano auksarankis vyras, negalėčiau džiaugtis savo augintiniais.“

Tiesa, Ratkelių kieme – ne tik gyvūnų skulptūros. Prie įvažiavimo pora pasistatė ir savo žaliąsias skulptūras: „Labai norėjau, tad vyras prieš porą metų padarė. Stovi prie įvažiavimo į kiemą ir visus pasitinka.“

Asmeninio archyvo nuotr./Laimos ir Algirdo Ratkelių kiemas
Asmeninio archyvo nuotr./Laimos ir Algirdo Ratkelių kiemas

Priežiūra nėra sudėtinga

Ponia Laima, pasakodama apie savo kiemą, pabrėžė, kad juodu su vyru nėra sodininkai, viską daro patys, kaip išmano: „Vieni augina pomidorus, kiti – agurkus, mūsų pomėgis – žaliosios skulptūros.“

Pašnekovės teigimu, žaliųjų skulptūrų priežiūra, palyginti su gėlių, daug laiko neatima: „Jas reikia porą kartų per metus pakarpyti, patręšti, kol auga – pagenėti, paformuoti. Ir, aišku, laistyti.“

Paklausta, per kiek laiko skulptūros apauga augalais, moteris sakė, kad labai įvairiai, priklauso ir nuo vietos, kurioje yra, ir nuo dydžio: „Keletas skulptūrų yra prie gyvatvorės, kuri – irgi iš tujų. Tai jau labai skursta ir vargsta, ten procesas vyksta labai lėtai, nes tujų šaknys eina paviršiumi – į plotį, ne į gylį.

Mudviejų su vyru skulptūros apaugo per dvejus metus. Tik į jas sodinome jau kiek paaugintas tujas – maždaug metro aukščio.

Tad kiekviena skulptūra apauga skirtingai. Pavyzdžiui, po praėjusios žiemos nušalo dalis tigro uodegos. Dabar auginame iš naujo.“

Asmeninio archyvo nuotr./Laimos ir Algirdo Ratkelių kiemas
Asmeninio archyvo nuotr./Laimos ir Algirdo Ratkelių kiemas

Su drauge kasmet rengia bijūnines

Be žaliųjų skulptūrų, Ratkelių kiemą puošia ir daugybė įvairiausių gėlių. Nors jų priežiūra atima kur kas daugiau laiko nei žaliųjų skulptūrų ir Algirdas žmonai vis primena, kad gal jau reikėtų naujų gėlių nebepirkti, nes nebėra, kur jų sodinti, L.Ratkelienė sakė negalinti atsispirti jų grožiui.

Pašnekovė pasakojo auginanti įvairių rūšių gėlių, bet labiausiai jos širdį užkariavę bijūnai.

„Jų turiu labai daug. Su drauge net esame sugalvojusios savą šventę – bijūninės. Kasmet, kai sužydi bijūnai, prie jų fotografuojamės, į svečius susirenka draugai, žodžiu, būna kam Joninės, o kam bijūninės“, – juokdamasi pasakojo Laima.

Asmeninio archyvo nuotr./Laima Ratkelienė su drauge
Asmeninio archyvo nuotr./Laima Ratkelienė su drauge

Konkursą „Мano kiemas“ remia japoniškų profesionalių įrankių ir sodo technikos gamintojas „Мakita“.

Visi konkurso dalyviai turi galimybę laimėti 500 eurų vertės Makita“ kelioninį akumuliatorinį kompresorinį maisto šaldytuvą, kuris šaldo iki -18 °C arba šildo iki +60 °C, nepriklausomai nuo išorės temperatūros! Šaldytuvas veikia iš trijų energijos šaltinių: nuo 18V akumuliatoriaus, AC arba DC srovės.

5 dalyviai bus apdovanoti prizais – „Makita“ termosais ir akiniais.

Apie konkurso sąlygas skaitykite ČIA.

„Makita“ nuotr./Konkurso „Mano kiemas“ pagrindinis prizas
„Makita“ nuotr./Konkurso „Mano kiemas“ pagrindinis prizas

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Visus negalinčius atsispirti įvairioms apželdinimo idėjoms, besidomintiems dailaus kraštovaizdžio kūrimu ar tiesiog norintiems pasidalinti savo sukurtos, akį traukiančios aplinkos idėjomis, kviečiame dalyvauti konkurse „Мano kiemas“. Konkurso taisyklės: 1. Pildykite anketą prisegdami savo kiemo, sodybos nuotraukas ar vaizdo įrašus. 2. Aprašykite, per kiek laiko sukūrėte savo kiemo aplinką, kaip puoselėjate savo sodybą, sodą, gėlyną, bei kuriame mieste ar rajone tas sukurtas grožis yra. 3. Būtinai parašykite savo vardą, pavardę, telefono nr., kad galėtume su jumis susisiekti.
Ačiū, kad dalyvaujate!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:21:02

Video

01:12
15:32
08:09

15min metų knygų rinkimai

Ar žinai?

Esports namai

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką