Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 14d. 20:57

Garsiausia Europos pribuvėja Cornelia Enning: „Moterys labiau bijo ne paties gimdymo, o ligoninių“

Nėščia moteris.
Fotolia nuotr. / Nėščia moteris.

Cornelia Enning – licencijuota gimdymo specialistė ir psichologė iš Vokietijos, sukaupusi daugiau nei 40 metų profesinę patirtį ir gimdymo priėmimams paruošusi daugiau nei 9000 akušerių-ginekologų, pribuvėjų. Cornelios sritis – natūralūs, darnūs gimdymai, nekeliantys fizinių ar psichologinių traumų nei gimdyvei, nei kūdikiui.

Ne paslaptis, kad kiekviena būsima mama viliasi pagimdyti sveiką vaikelį ir pati po gimdymo jaustis puikiai. Kaip nėščioji turėtų pasiruošti gimdymui, kad jis būtų maksimaliai sklandus ir sėkmingas? Ar įmanoma moteriai ne tik po gimdymo, bet ir paties gimdymo metu jaustis kuo puikiausiai?

Cornelia Enning sutiko pasidalinti sukaupta ilgamete patirtimi, padedančia atsakyti į šiuos ir kitus kiekvienai būsimai mamai aktualius klausimus. Ji taip pat mielai sutiko kaip pranešėja dalyvauti gegužės 6 d. Vilniuje vyksiančioje konferencijoje „Sveika ir laiminga mama“.

– Cornelia, prisistatykite trumpai.

– Gimdymų srityje dirbu nuo 1975-ųjų – daugiau nei 40 metų! Šiemet sukanka 43‑iosios mano veiklos metinės. Ne tik priimu gimdymus, bet taip pat esu ir psichologė, ankstyvojo ugdymo pedagogė, mokytojauju, remdamasi visuomenėje jau vis plačiau žinoma Valdorfo mokymo sistema.

Įkūriau porą ankstyvojo ugdymo mokyklų, tris vaikų darželius. Taip pat esu 5 knygų autorė. Pati turiu du vaikus ir keletą anūkų.

Asmeninio archyvo nuotr./Cornelia Enning
Asmeninio archyvo nuotr./Cornelia Enning

– Gimdymas vandenyje – ar tai populiarus šiandienos nėščiųjų pasirinkimas?

– Jau ilgus metus Vokietijos ligoninėse vedu mokymus apie gimdymą vandenyje akušeriams-ginekologams ir pribuvėjoms. Žinote, visose ligoninėse turime atskirą aukštą, skirtą tik gimdymui ir nėščiosioms. Džiugu, kad moterų susidomėjimas tokiu gimdymo būdu išties didelis – todėl nuolat vykdome aktyvų specialistų apmokymą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Noriu vaiko: kokie iššūkiai laukia vyresnių nei 35 metų porų. Gydytojo ginekologo patarimai

– Jūsų sukaupta profesinė patirtis išties įspūdinga. Kokius pokyčius gimdymo srityje matote per tą beveik pusę amžiaus?

– Iš savo praktikos pusės galiu pasakyti, kad niekas smarkiai nepasikeitė. Gimdymas – tai labai natūralus reiškinys, būdingas moteriškai prigimčiai, kuris pats iš savęs yra nekintantis.

Kalbant apie ligonines, matau tam tikrų neteisingo gimdymo priėmimo apraiškų, atėjusių kartu su nauja vakarietiška kultūra, varginančių moteris ir apsunkinančių patį gimdymo procesą. Džiugu, kad šiandien daugėja optimizmą keliančių mokslinių neurofiziologinių tyrimų sėkmingo gimdymo tema.

– Pakalbėkime apie patį gimdymo procesą. Kaip gimdyvė turėtų paruošti savo kūną gimdymui? Ką būtinai reikėtų daryti, o ko tikrai vengti?

– Visų pirma, kiekviena nėščioji turėtų atrasti savo asmeninį iliuzinį suvokimą, koks neva yra gimdymo procesas, ir nusiteikti, kad pats gimdymas nebus toks, kokį jį įsivaizduoja.

Natūralios energijos kiekis gimdyvės kūne prilygsta kiekiui, reikalingam nubėgti maratoną ar užkopti į aukštą kalno viršūnę!

Kalbant apie kūno paruošimą gimdymui, prieš pat jam prasidedant, t. y. sąrėmių metu, palankiausia moteriai būti vertikalioje kūno pozicijoje – stovėti, klūpėti ir pan. Vengti reikėtų gimdymo lovoje, gimdyvei būnant horizontalioje kūno pozicijoje.

Istoriškai gimdymas lovoje tam tikru periodu buvo pasirinktas kaip higieniškas būdas, tačiau tai gana naujas išradimas. Pati skeptiškai žiūriu net į lovą gimdymo patalpoje – o kam ji reikalinga?

Taip pat gimdyvei reiktų vengti fiksuotos kūno padėties, kai negalima pajudėti, pakeisti pozicijos. Moteris privalo turėti galimybę pajudėti, netgi pasivaikščioti. Tokiu būdu yra suteikiama informacija gimdymą priimsiantiems žmonėms – kokios būklės yra nėščioji, kaip arti gimdymas ir pan.

123RF.com nuotr./Gimdyvė
123RF.com nuotr./Gimdyvė

– O kokie yra gimdymo vandenyje privalumai?

– Gimdant vandenyje, naujagimis patenka į terpę, artimą mamos įsčioms – taip išvengiama gimimo šoko. Vandenyje gimęs vaikelis pirmąjį išorinį kontaktą su mama patiria netgi vizualiai. Taip pat gimdyvei reikia mažiau išorinės pagalbos, gimdydama ji jaučiasi savarankiškesnė, labiau valdanti situaciją.

Vandenyje gimdančios moterys nenoriai keičia aplinką – netgi esant svarbiai priežasčiai, jos nenori išlipti iš vandens. Vanduo malšina skausmą, veikia raminamai.

– Kaip gimdymui ruošiamos moters mintys? Galbūt yra kokių nors praktinių patarimų, meditacijų, padedančių nuraminti protą, gimdyti ramiai, be panikos? O gal gimdyvė apskritai neturėtų kreipti dėmesio į savo mintis, bet susikoncentruoti tik ties fiziniais kūno pojūčiais?

– Pirmiausia reikia atsižvelgti į kūno pojūčius, kadangi gimdymas – tai fiziologinis procesas. Šiuo atveju mintys seka paskui fizinę būklę, kūno pojūčius – esant sklandžiam ir sveikam nėštumui, moteriai kur kas lengviau palaikyti skaidrias mintis.

Kita vertus, reikia prisiminti, kad daugybė neigiamų minčių ir baimių mus aplanko iš išorinės aplinkos. Tokiu atveju nėščioji turi sugrįžti į savo vidinę harmoningą būseną – meditacija ar joga gali būti puikūs sprendimai.

Vandenyje gimdančios moterys nenoriai keičia aplinką – netgi esant svarbiai priežasčiai, jos nenori išlipti iš vandens.

Mano praktika rodo, kad nėščiąsias labai ramina ir harmonizuoja mankšta vandenyje. Pati kiekvieną savaitę rengiu grupinius užsiėmimus baseine visoms besilaukiančioms moterims. Plaukimas ir vandens mankšta teigiamai veikia ir dar negimusį vaisių.

Moterims, gimdančioms namuose, baimių ir neigiamų minčių, susijusių su gimdymu, išvengti lengviau. Taip yra todėl, kad dauguma gimdymo baimių yra susijusios su išorine intervencija į vaikelio gimimo procesą, o namuose moterys jaučiasi saugesnės.

Nereikėtų maišyti paties gimdymo baimės su gydymo įstaigų baime. Prigimtiniu atžvilgiu, paties gimdymo proceso moterys nebijo, kadangi tai visiškai natūralus ir nekintantis reiškinys. Įvaldžiusi tam tikras praktines technikas, moteris gimdymą gali paversti malonius pojūčius ir netgi orgazmą keliančiu patyrimu.

TAIP PAT SKAITYKITE: Gydytojas E.Jakiūnas – apie lengviausią laiką pastoti ir tinkamiausią gimdyti

– Ar tiesa, kad moteris gali nepatirti jokio skausmo gimdydama? Ar gimdymo metu patiriamas skausmas tiesiog transformuojamas į kitus, malonius, pojūčius?

– Taip, dažnai gimdymo metu patiriamas skausmas gali būti transformuojamas į energiją, padedančią patirti malonumą. Mano praktika rodo, kad sąrėmių metu daugybė moterų iš tiesų nepatiria tiek daug skausmo – gimdydama moteris yra kaip niekad stipri visomis prasmėmis.

Natūralios energijos kiekis gimdyvės kūne prilygsta kiekiui, reikalingam nubėgti maratoną ar užkopti į aukštą kalno viršūnę! Ši milžiniška energija gali būti nukreipta ne į skausmingus, bet į malonius pojūčius. Daugiau apie tai pasidalinsiu savo pranešime konferencijos „Sveika ir laiminga mama“ metu Vilniuje.

– Kaip moteriai įtraukti mylimą vyrą į gimdymo procesą? O gal vyrui apskritai nereikėtų dalyvauti gimdyme?

– Mano nuomone, ne visiems vyrams reikėtų dalyvauti gimdyme. Ne visi vyrai tam būna pasiruošę, o nepasiruošęs gimdymui vyras paprasčiausiai blaško gimdyvę, yra gimdymo žiūrovas, o ne dalyvis, jo tiesioginis dalyvavimas neteikia naudos.

Gimdymo metu moteriai svarbiausi dalykai yra pagalba, parama ir palaikymas, o ne dalyvavimas.

Įdomu tai, kad vyrai, buvę su savo nėščiomis moterimis per visą nėštumo laikotarpį ir įgavę stiprų ryšį su pačiu nėštumo procesu, taip pat „laukiasi“ – jų hormoninė sistema būna pakitusi, kaip ir nėščių moterų.

Tokiems vyrams gimdyme dalyvauti lengviau, jie glaudžiau susiję su nėštumo ir gimdymo faktu, natūraliau priima vaikelio gimimą. Gimdymo metu moteriai svarbiausi dalykai yra pagalba, parama ir palaikymas, o ne dalyvavimas.

123RF.com nuotr./Vyras laiko moters ranką
123RF.com nuotr./Vyras laiko moters ranką

– Ar tiesa, kad kiekviena moteris iš tiesų gali pagimdyti natūraliai ir lengvai?

– Sakyčiau, kad prigimčių lygmenyje kiekviena moteris išties turi galimybę pagimdyti lengvai ir natūraliai. Evoliuciškai žmogaus kūno prigimtis yra atradusi natūralių būdų kiekvienai iškylančiai problemai spręsti – mūsų kūnas gali pats save pagydyti.

Tačiau šiandien turime daugybę problemų, kurias susikūrėme patys – gamta su jomis neturi nieko bendra. Su tokiomis bėdomis kūnui susitvarkyti sunkiau. Pavyzdžiui, įtakos problemiškam nėštumui ar gimdymui gali turėti netgi neteisingas moters gyvenimo būdas.

Tokiais atvejais išties svarbu įvertinti, ar gimdyvė sugebės pagimdyti natūraliu būdu. Jei intervencija į gimdymą yra neišvengiama, svarbu tai atlikti teisingai ir darniai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ginekologas T.Lūža: kada atliekamas Cezario pjūvis ir ar moteris gali rinktis?

– Kokias pagrindines psichologines traumas patiria gimdančios moterys? Kaip jų išvengti?

– Psichologinių traumų moteriai atsiranda dar prieš gimdymą, nėštumo metu. Gimdymo metu pagrindinės psichologinės traumos labiausiai susijusios su gimdymo vietomis, ligoninėmis. Gimdydama moteris gali jaustis bejėgė, atskirta nuo gimdymo proceso. Atskirties ir bejėgiškumo jausmus gali patirti ir gimstantis kūdikis.

Geriausias būdas to išvengti – vengti stereotipinių, bet neteisingų gimdymo būdų, pavyzdžiui, gimdymo lovoje, pasirinkti savo darbą išmanančius specialistus, kuriais pasitikite.

– Kaip moteriai elgtis iškart po gimdymo?

– Iškart po gimdymo kuriamas motinos ir naujagimio ryšys. Mama ir jos kūdikis – tarsi vienas neišskiriamas junginys. Naujagimiui reikia daug tiesioginio kontakto su mama, prisilietimų.

Bent jau pirmas penkias dienas nuogą kūdikį glauskite prie savo neuždengtos krūtinės, prie širdies. Leiskite jam jus pažinti, o jūs susipažinkite su juo. Taip pat svarbu jausti naujagimio kūno temperatūrą – tai tiesiogiai susiję su maitinimu krūtimi.

– Ko palinkėtumėte moterims?

– Linkiu, kad jos suprastų, jog yra svarbių sėkmingo gimdymo pagrindų, kuriuos jos turi žinoti ir išmanyti. Žinodama esminius pagrindus, kiekviena gimdyvė ir būsima mama atras savo unikalų kelią į sėkmingą ir laimingą gimdymą – ir tai išties nuostabu!


Projekto „Sveika ir laiminga mama“ misija – supažindinti moteris su naujausiomis sveikatingumo metodikomis ir asmeninio tobulėjimo sprendimais, padėsiančiais sėkmingai planuoti šeimos pagausėjimą, kurti tvirtus ir darnius poros tarpusavio santykius ir visokeriopai realizuoti savo moterišką prigimtį šeimoje ir už jos ribų.

Konferencija „Sveika ir laiminga mama“ įvyks 2018 metų gegužės 6 dieną, Vilniaus „Compensa“ koncertų salėje. Daugiau informacijos apie renginį galite rasti čia: https://www.mamosdiena.lt/.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Medikai šokiruoti: buvusi ministrė A.Pabedinskienė už ES lėšas juos moko, kaip išvengti korupcijos

Aktualu

Jungtinės Karalystės konservatoriai balsuos dėl nepasitikėjimo premjere Th.May

Aktualu

V.Titovas Kremliaus propagandos kanale kritikavo Rusijos agresiją smerkiančią rezoliuciją

Aktualu

D.Gudzinevičiūtė apie „Olifėjos veiklą“: situaciją vertina prokuratūra

Vardai

Džordana Butkutė ir Elegijus Strasevičius švenčia vestuvių metines: prisiminkime gražiausią jų dieną

24sek

Lietuvos milijonierių sąraše krepšinio žvaigždes aplenkė žavi dviratininkė

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? R.Karbauskis: „Mokytojų atlyginimai auga labiausiai viešajame sektoriuje“

Aktualu

Interesų konflikto neišvengęs A.Veryga apgailestauja, pagrindo trauktis nemato

Aktualu

D. Kreivys pristato sprendimus, kaip išspręsti Vilniaus kamščių problemą

Gyvenimas

Mados tinklaraštininkės Vaidos pasiūlymas: 3 puošnūs deriniai Kalėdoms

Kultūra

Naujai įsteigtas scenos menų kritikų apdovanojimas atiteko 15min rašančiai A.Kaminskaitei

24sek

Keturios „Žalgirio“ traumos – didžiausias klaustukas dėl svarbiausio žaidėjo

Aktualu

Rytinis reidas Panevėžyje: didžiausios pažeidėjos – „Volkswagen“ vairuojančios girtos moterys

Mokslas.IT

Ko 2018 metais lietuviai ieškojo per „Google“?

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Henrikas Savickis

Vardai

Simonai Milinytei suėjo 23-eji: „Gimtadienį ir Kalėdas su šeima švęsiu tik sausį“

Mokslas.IT

Kosmonautai paėmė mėginių aplink mįslingą skylutę erdvėlaivyje „Sojuz“

Vardai

Aleksandras Makejevas pristato dainą, parašytą pagal poeto Pauliaus Širvio žodžius

Aktualu

Politinės korupcijos byloje teismas aiškinosi LNK nuolaidas „darbiečiams“

Kultūra

R.Karbauskis šeimoms žada nemokamus muziejus kiekvieną sekmadienį

Naujienos

Verslas

Medikai šokiruoti: buvusi ministrė A.Pabedinskienė už ES lėšas juos moko, kaip išvengti korupcijos

Aktualu

Jungtinės Karalystės konservatoriai balsuos dėl nepasitikėjimo premjere Th.May

Aktualu

V.Titovas Kremliaus propagandos kanale kritikavo Rusijos agresiją smerkiančią rezoliuciją

Aktualu

D.Gudzinevičiūtė apie „Olifėjos veiklą“: situaciją vertina prokuratūra

Aktualu

VSAT atsakas dėl EŽTT sprendimo: pareigūnai greičiausiai nesuprato čečėnų prieglobsčio prašymų

Vardai

Džordana Butkutė ir Elegijus Strasevičius švenčia vestuvių metines: prisiminkime gražiausią jų dieną

24sek

Milano klubo biudžetas – 2,5 karto didesnis nei „Žalgirio“ ir su įspūdingu rėmėjų ratu

Verslas

Lėšos maldos namų atstatymui – iš alkoholio mėgėjų ir rūkalių

Aktualu

D. Kreivys pristato sprendimus, kaip išspręsti Vilniaus kamščių problemą

Aktualu

Interesų konflikto neišvengęs A.Veryga apgailestauja, pagrindo trauktis nemato

24sek

Lietuvos milijonierių sąraše krepšinio žvaigždes aplenkė žavi dviratininkė

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? R.Karbauskis: „Mokytojų atlyginimai auga labiausiai viešajame sektoriuje“

Gyvenimas

Mados tinklaraštininkės Vaidos pasiūlymas: 3 puošnūs deriniai Kalėdoms

Kultūra

Naujai įsteigtas scenos menų kritikų apdovanojimas atiteko 15min rašančiai A.Kaminskaitei

Aktualu

Rytinis reidas Panevėžyje: didžiausios pažeidėjos – „Volkswagen“ vairuojančios girtos moterys

Mokslas.IT

Ko 2018 metais lietuviai ieškojo per „Google“?

Vardai

Simonai Milinytei suėjo 23-eji: „Gimtadienį ir Kalėdas su šeima švęsiu tik sausį“

Aktualu

Prezidentės pataisos gulė ant komiteto stalo: vieni siūlo priimti greičiau, kiti ramina – laiko yra

24sek

Mačą su „Rytu“ praleidęs A.Kavaliauskas: „Norėjosi į aikštę, kai buvo tas susistumdymas“

Pasaulis kišenėje

Tradiciniai Kalėdų patiekalai skirtinguose pasaulio kampeliuose

Vardai

Ypatingos

03:17
07:15

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką