Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atsargiai! Maisto papildai gali būti kenksmingi

Tabletės ir kapsulės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Tabletės ir kapsulės
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
A A

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informavo, kad uždrausta prekiauti ir nurodyta iš rinkos surinkti nesaugius amerikietiškus maisto papildus sportininkams „Arnold Series Iron Cuts“, nes skubiųjų pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema RASFF gautas pranešimas, jog specialistai šiuose papilduose nustatė gausybę neleistinų ir žmonių sveikatai kenkmingų maisto medžiagų.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Tad Šiaulių sporto medicinos centro sporto medicinos gydytoja Danguolė Šidlauskienė  sportininkams pataria labai rimtai domėtis, kokius papildus vartoti. Gydytoja pataria įvairius  maisto papildus įsigyti vaistinėse bei atidžiai išnagrinėti, kokia jų sudėtis ir koks galimas šalutinis poveikis.

Galimas šalutinis poveikis – drebulys, nemiga, nerimas, prakaitavimas

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausiosios specialistės – valstybinės maisto produktų inspektorės Linos Misiūnaitės, amerikietiškuose maisto papilduose  sportininkams „Arnold Series Iron Cuts“ nustatyti neleidžiami nauji maisto ingredientai 3,3 diindolylmetanas, miškinė pokštenė, puošnioji krausva, draudžiamos medžiagos vinpocetinas ir evodiaminas bei neleidžiama mineralinės medžiagos boro forma – boro citratas.

„Vinpocetinas – vaistinių preparatų sudedamoji dalis, kuri pasižymi kraujagysles plečiančiu poveikiu, naudojamas įvairioms nervų, akių ir ausų ligoms gydyti. Evodiaminas yra naudojamas virškinimo sutrikimų, įskaitant viduriavimą, dizenteriją, vėmimą, pilvo skausmų, skrandžio opos gydymui. Galimas šalutinis evodiamino poveikis – kūno temperatūros padidėjimas, drebulys, nemiga, nerimas, prakaitavimas. Nauji maisto ingredientai – tai ingredientai, kurie nebuvo naudojami kaip maisto produktai ar maisto produktų ingredientai Europos Sąjungoje iki 1997 metų. Kad šie produktai būtu leidžiami naudoti maisto produktuose, reikia moksliškai pagrįstų įrodymų, kad jie yra saugūs vartotojams. Šių maisto papildų atveju medžiagos 3,3 diindolylmetanas, miškinė pokštenė, puošnioji krausva neleidžiamos naudoti maiste kaip nauji maisto ingredientai, nes nebuvo įvertinta jų rizika žmonių sveikatai“, – aiškino L. Misiūnaitė.

Prekiautojai: „Tik gavę papildus iškart jų atsikratėme“

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teigimu atlikus skubų patikrinimą, nustatyta, kad nesaugius maisto papildus į Lietuvą įvežė dvi Lietuvoje veikiančios ir maisto papildais sportui prekiaujančios įmonės – IĮ „Adiada“ (Šiauliai) ir UAB „Limetal“ (Vilnius). Šioms įmonėms uždrausta prekiauti nesaugiais maisto papildais ir nurodyta šiuos produktus surinkti iš rinkos.

Nesaugius maisto papildus į Lietuvą įvežė dvi Lietuvoje veikiančios ir maisto papildais sportui prekiaujančios įmonės – IĮ „Adiada“ (Šiauliai) ir UAB „Limetal“ (Vilnius). Šioms įmonėms uždrausta prekiauti nesaugiais maisto papildais ir nurodyta šiuos produktus surinkti iš rinkos.

Paklausus  įmonės „Adiada“ direktoriaus Manto Zemecko, ar žmonių sveikatai kenksmingi papildai yra išimti iš rinkos ir kaip jie išvis pakliuvo į prekybą, jis atsakė, kad šių papildų prekyboje nebeturi jau metus ir tai visiškai pasenusi informacija.
„Kai mes gauname pasiūlymą pirkti papildus, mes juos nusiperkame, parsivežame ir tik tada pamatome jų sudėtį. Žinoma, kai perkame papildus, galime duoti užklausą ir gauti papildų sudėtį, bet atvejų, kai pasitaiko, kad sudėtis nuodinga ir papildai yra uždrausti, – labai mažai“, – tikino M. Zemeckas.

Pasak „Adiada“direktoriaus, tik gavus amerikietiškus maisto papildus sportininkams „Arnold Series Iron Cuts“ buvo peržiūrėta jų sudėtis. Pamačius, kad ten yra kenksmingų medžiagų, papildais nebuvo prekiauta, jų buvo iškarto atsikratyta.

„Iš viso šių papildų pabandymui buvo parsivežta tik du vienetai ir jais tikrai nebuvo prekiauta, net viešoje erdvėje jie nebuvo skelbti. Mes turime sąrašus draudžiamų medžiagų, kurios negali būti papilduose. Tad tik gavę papildus patikriname jų sudėtį pagal šiuos sąrašus ir tik tuomet leidžiame juos į prekybą“, – aiškino M. Zemeckas.

Rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją

Vis dėlto sportininkai, kurie įsigijo šiuos papildus, juos vartojo ir pajuto tam tikrų negalavimų, sukeltų juose esančių nuodingų medžiagų, gali tikėtis tik atgauti už kenksmingą prekę sumokėtus pinigus. Sveikatos problemos, gydymui skirtos lėšos lieka pačių nukentėjusiųjų bėdomis.

„Vartotojai, įsigiję šių maisto papildų, gali grąžinti juos platintojui ir susigrąžinti sumokėtus pinigus. Papildus vartojusiems ir blogai pasijutusiems gyventojams rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją”, – teigė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė L. Misiūnaitė.

Svarbiausia orientuotis į visavertę mitybą

Tad, kad sportininkai išsaugotų savo sveikatą, galėtų tikėtis gerų pasiekimų įvairiose sporto srityse ir nebūtų nuodijami, Šiaulių sporto medicinos centro sporto medicinos gydytoja Danguolė Šidlauskienė  pirmiausia rekomenduoja orientuotis į visavertę mitybą.

„Mūsų sporto medicinos centre daugiausiai lankosi sporto mokyklų auklėtiniai, vaikai, paaugliai, suaugusių sportininkų beveik neturime. Kadangi daugiausiai dirbame su augančiais sportininkais, į maisto papildus žiūrime labai atsargiai. Pirmiausia siūlome tinkamai maitintis, kad maiste netrūktų baltymų ir angliavandenių. Kadangi sporto metu patiriamas krūvis reikalauja daug energijos, rekomenduojame vartoti vitaminus, mikro – ir makroelementus – kalcį, magnį, geležį ir kt. Viską siūlome pirkti ne maisto papildais sportininkams prekiaujančiose įmonėse, o vaistinėse. To priežastis – garantija, kad vitaminai ar maisto papildai yra leidžiami, sertifikuoti ir nekenksmingi“, – teigė D. Šidlauskienė.

Gydytoja D. Šidlauskienė suaugusiems sportininkams pataria labai rimtai domėtis, kokius papildus jie vartoja. Svarbu atidžiai perskaityti jų sudėtį ir išsiaiškinti, koks galimas jų šalutinis poveikis, nes netinkami papildai gali sukelti psichikos, inkstų, kepenų funkcijos sutrikimus ir kt.  

,,Tiesiog svarbiausia atsiminti, kad nesaikingas bet ko vartojimas anksčiau ar vėliau atsiliepia žmogui”, – svarbią taisyklę patarė įsimti D. Šidlauskienė.

Kenksmingi maisto papildai atkeliauja dėl laisvo prekių judėjimo

Pasidomėjus, dėl kokių priežasčių papildai, kuriuose yra kenksmingų medžiagų žmogaus sveikatai, patenka į rinką ir ar įmanoma sportininkams kažkaip apsiaugoti nuo juos nuodijančių medžiagų,  valstybinė maisto produktų inspektorė Lina Misiūnaitė paaiškino, kad tarp ES šalių vyksta laisvas prekių judėjimas, dėl to pasitaiko, kad į Lietuvos Respublikos rinką patenka ir nesaugių maisto papildų.

Tad  valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba ragina vartotojus maisto papildus įsigyti iš legalių prekybos vietų (vaistinių, parduotuvių, specializuotų maisto papildų skyrių) ir vengti maisto papildų įsigijimo abejotinais būdais, pavyzdžiui, turgavietėse iš nelegalių prekeivių ar abejotinose internetinėse svetainėse. Tokių maisto papildų kilmė gali būti neaiški, o kokybė abejotina.

Taip pat nuo 2014 m. pradžios yra notifikuojami visi Lietuvos Respublikos rinkai tiekiami maisto papildai, todėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba ragina vartotojus, prieš įsigyjant maisto papildą, pasitikrinti Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto puslapyje.

O maisto papildų platintojai yra raginami prieš įsigyjant maisto papildus bei juos siūlant įsigyti vartotojams, įvertinti maisto papildų sudėtį ir taip išvengti uždraudimo atvejų.
Tai ypač aktualu platintojams, tiekiantiems maisto papildus, kurių gamintojas yra JAV, nes ten maisto papildų rinka yra milžiniška ir ne visos juos gaminančios įmonės veikia legaliai, taip pat svarbu pažymėti, kad JAV teisinis reglamentavimas yra kitoks nei Europos Sąjungoje.

„Šiaulių naujienos“
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką