Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 vasario 2d. 17:58

Daug triukšmo sukėlusio Vaiko raidos centro perkėlimo priešistorė: kaip jis atsidūrė griuvėsiuose

Įvykio vietoje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Įvykio vietoje

Vaiko raidos centro direktorė Jovita Petrulytė, 15min pasakodama įstaigos istoriją nuo pat jos įkūrimo, paminėjo svarbiausius momentus, turėjusius lemiamos įtakos dabar susiklosčiusioms aplinkybėms, kai vaikams pagalba teikiama griūvančiuose pastatuose, o patalpų, į kurias įstaigą perkėlus liktų visi patenkinti, nėra.

Vaiko raidos centras – nepriklausomybės kūdikis

Kaip pasakojo Vaiko raidos centro direktorė Jovita Petrulytė, pati įstaiga atsirado Nepriklausomybės atkūrimo atmosferoje. Tuometinis sveikatos apsaugos ministras gana lengvai sutiko, kad reikia tokio centro ir 1990 m. išskyrė patalpas sostinės Vytauto gatvėje įsikūrusioje ligoninėje. Patalpų tuo metu reikėjo ne daug – dirbo tik apie 20 žmonių. Iki tol pagalba raidos ar psichikos problemų turintiems vaikams buvo teikiama Naujojoje Vilnioje esančioje psichiatrijos ligoninėje kartu su suaugusiaisiais.

„Kitas svarbus centro plėtros etapas buvo 1994 m. Išsikėlus Vaikų ligoninei iš Vytauto gatvės, visos šios patalpos buvo suteiktos Vaiko raidos centrui. Tai buvo pakankamai stiprus proveržis. Valstybės paramos daug nebuvo, bet labai daug lėmė užsienio, ypač vokiečių, organizacijų parama – jos investavo gana daug į šį pastatą, kuris ir tuomet buvo atiduotas pakankamai apleistas. Vokiečiai, išgavę Vyriausybės pažadą, kad šiose patalpose leis būti dešimt metų, atnaujino komunikacijas ir pan.

Tai buvo pakankamai stiprus proveržis. Valstybės paramos daug nebuvo, bet labai daug lėmė užsienio, ypač vokiečių, organizacijų parama – jos investavo gana daug į šį pastatą, kuris ir tuomet buvo atiduotas pakankamai apleistas.

Tuo metu atsiskyrė ir dvi pagrindinės veiklos kryptys – raidos pediatrija ir vaikų psichiatrija. 1996-2000 m. buvo labai smagus laikotarpis, nes kūrėme visos Lietuvos tinklą, teikiantį pagalbą vaikams su raidos sutrikimais, kas šiandien vadinama ankstyvosios reabilitacijos sistema. Kūrėsi analogiški centriukai ir kituose miestuose. Taip pat galiausiai įteisinome mūsų paslaugų aprašymus, ko iki tol nebuvo.

Vis dėlto išgyventi kaip savarankiškai įstaigai su visais pastatais buvo sunku. Be to, kaip tik prasidėjo diskusija, kaip svarbu, jog mūsų sritis taptų pilnaverte pediatrijos dalimi, todėl atsirado idėja prijungti centrą prie Vaikų ligoninės Santariškėse. Taigi tai buvo ir idėjinis sprendimas, ir susijęs su finansinių išgyvenimo galimybių paieškomis, kadangi mūsų mažas biudžetas iš esmės buvo išdalinamas algoms, bet net ir jį kasmet išsikovoti būdavo nelengva“, – prisiminė pašnekovė.

Vaikų raidos centras galiausiai buvo prijungtas prie Vaikų ligoninės. Po prijungimo finansavimo stabilumas atsirado, bet pastato problemų sprendimų reikalai nepajudėjo.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Įvykio vietoje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Įvykio vietoje

Vyriausybės entuziazmas greitai užgeso

2007 m. tuometinė vyriausybė priėmė sprendimą statyti naują pastatą, į kurį bus perkeltas ir Vaiko raidos centras. Buvo svarstytos įvairios idėjos – pavyzdžiui, verslininkai pastatyto pastatą mainais už tai, kad valstybė jiems atiduoda pastatus Vytenio gatvėje. Galiausiai Vytauto gatvėje esantys pastatai buvo įkeisti Turto bankai, o lėšas atgauti buvo tikimasi vėliau šiuos pastatus pardavus. Taigi pirmoji sutartis apie statybas, kurios turėjo būti baigtos 2012 m., buvo pasirašyta 2008 m. Tačiau tuo viskas ir baigėsi.

„2008 m. prasidėjo finansinė krizė ir visos kalbos apie statybas pasibaigė. Mes daug prisidėjome prie projektavimo, kuris buvo praktiškai baigtas 2010 m., tačiau jautėsi, kad jau niekas pagal tą projektą nebestatys. Tuomet mums buvo numatyta 8,5 tūkst. kvadratų, dabar liko 5,2 tūkst., bet kadangi iki stogo griuvimo turėjome 3 tūkst. , tai vis tiek plėtra. Didžiausia problema – statybų užsitęsimas ir lygiagrečiai negalvojimas, kas bus su šiais pastatais.

2009-2014 m. vykdėme centro plėtros projektą, net iš jo buvo galimybė šiek tiek pinigų investuoti į patalpas, bet buvo griežtai pasakyta, kad tai neekonomiška, nes nuspręsta statyti naują pastatą, nors jau ir tada buvo aišku, kad stogo išgyvenimo galimybės yra abejotinos. 2014-2015 m. buvo visiškos nevilties laikas: nei seną pastatą remontuoja, nei naują stato. Taip, ieškojo patalpų, kur mus perkelti, net prezidentė pas mus apsilankė. Tačiau mums reikia pakankamai didelių patalpų, o Vilniuje nėra tokių patalpų, kurios mums tiktų, ant lėkštutės padėta“, – svarstė J.Petrulytė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Jovita Petrulytė (centre) ir Vaiko raidos centrą aplankiusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Jovita Petrulytė (centre) ir Vaiko raidos centrą aplankiusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Naujų vilčių metai

2016 m. Vaiko raidos centro istorijoje vėl įvyko proveržis – ministras Juras Požela atgaivino statybų projektą, suderino, kad būtų pakankamai ES lėšų ir reikalai pajudėjo.

„Nors jau nuo 2013 m. buvo aišku, kad be laikino sprendimo neišsiversime, vis nepavykdavo jo rasti. Taip priėjome prie to, ką turime šiandien. Kadangi pastatas visiškai neužkonservuotas, jis yra nestabilus. Sunku pasakyti, ko iš jo galima tikėtis. Jeigu jis grius, niekas nežino, nei kokia kryptimi, nei kiek kiemo užtvers. Mes dirbame gretimuose pastatuose. Mūsų higieninės sąlygos yra ant ribos. Turime leidimą veikti, tačiau padėtis tikrai sudėtinga. Blogiausia, kad nesant jokio sprendimo šį pastatą stabilizuoti ir išlaikyti, labai sunku prognozuoti pavojų.

Kadangi pastatas visiškai neužkonservuotas, jis yra nestabilus. Sunku pasakyti, ko iš jo galima tikėtis. Jeigu jis grius, niekas nežino, nei kokia kryptimi, nei kiek kiemo užtvers.

Iš savo pusės ligoninė parašė visus galimus raštus Sveikatos apsaugos ministerijai – kasmet būdavo aprašoma, kokia pastato būklė, kas gresia, prašant skirti lėšų šio pastato konservavimui, bet į visus prašymus buvo atsakyta neigiamai. Daug ką galima planuoti, jei jau būtų reali statybų sutartis, bet dabar ateityje vis dar tvyro nežinia. Neaišku, kiek užtruks teismų procesas tarp besiginčijančių įmonių.

Santaros klinikų administracija, apsvarsčiusi visas alternatyvas, priėmė sprendimą mus perkelti. Tai nebuvo lengvas sprendimas, tačiau galiausiai sutarėme, kad to plano laikysimės. Dabar deriname, kur reikia kokio remonto. Vaikų ligoninėje su pasirinkimu sudėtingiau, kurį fligelį optimaliausia perduoti. Skausmingai, bet derinamės tuos dalykus“, – teigė Vaiko raidos centro vadovė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Santariškių klinikų vaikų ligoninė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Santariškių klinikų vaikų ligoninė

Nenorėtų likti ligoninėje

Pasak jos, tai nėra patalpos, kuriose Vaiko raidos centro specialistai norėtų likti, juolab kad dabar centras išskaidomas į dvi dalis, t. y. perkeliamas dviem adresais, o skyriai yra gana susiję.

„2013 m. mes labiausiai spaudėme vyriausybę, kad kol nėra realių sprendimų, tvarkome pastatus Vyrauto gatvėje ir gyvename, tačiau buvo pasakytas kategoriškas „ne“. Dabar belieka ieškoti taikaus sugyvenimo su kolegomis šioje visiems sudėtingoje situacijoje“, – teigė J.Petrulytė.

Pašnekovės teigimu, Vaiko raidos centro specialistai dirba su ta visuomenės grupe, kuriai dėmesio labai trūksta. Kitose šalyse tokie centrai yra kiekvienoje savivaldybėje, o jeigu Lietuvoje jų atsirastų bent keliuose regionuose, vaikų srautai sostinėje sumažėtų. Taip pat reikėtų daugiau ambulatorinės psichiatrinės ir psichologinės pagalbos pirminės sveikatos priežiūros įstaigose. Dabar jeigu šios paslaugos ir yra, jos nepakankamai kokybiškos.

„Kalbant apie mūsų perkėlimą į kitas patalpas, kol kas mūsų tikslas – ne plėtra, o maksimaliai išnaudoti patalpas priimant kuo daugiau pacientų. Ketiname perkelti į Santaros klinikas tiek pacientų, kiek turime Vytauto gatvėje“, – teigė J.Petrulytė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Mokesčių reforma Verslas

Skaičiuoklė: kaip keisis atlyginimai kitąmet – dėl šių mokesčių jau balsuos Seimas

Aktualu

Paskelbė nuosprendį: apsaugininką „Akropolyje“ mirtinai nudūręs M.Orlovskis belangėje praleis ilgus metus

Sportas

Cristiano Ronaldo tęsia įvarčių šou: Portugalija – Marokas

24sek

Iššūkių pilna „Neptūno“ vasara: du lyderiai kraunasi lagaminus

Vardai

Naujos L.Salasevičiaus tatuiruotės – ant kaktos ir skruosto: penki meistrai jas daryti atsisakė

24sek

Kauną paliekantis V.Micičius: „Buvau nusiteikęs Kaune likti ir ilgiau“

Aktualu

Naujasis partijų finansavimo planas: atimtų iš opozicijos, atiduotų valstiečiams ir socdarbiečiams

Sportas

A.Skarbalius: apie Europos lygos burtus, lietuviškų komandų viltis ir VAR kontroversiją

Aktualu

Julija Tymošenko patvirtino dalyvausianti Ukrainos prezidento rinkimuose

JAV kalėjimai priversti slaugyti vis daugiau senstančių kalinių

Aktualu

Agnės Širinskienės vadovaujama Seimo komisija nusprendė: Artūras Skardžius apkaltos išvengs

24sek

Domantas Sabonis: karjerą norėčiau baigti Kauno „Žalgiryje“

24sek

Š.Jasikevičiui suteiktas Kauno garbės piliečio vardas: „Tai viena didžiausių garbių mano gyvenime“

Sportas

Įspūdingiausiuose sporto nuotraukose – pavojingas merginų futbolas

Gazas

Kai automobilis virsta krosnimi: kodėl karštą dieną automobilyje negalima palikti vaikų?

Maistas

Pjaustome arbūzą: 9 įdomūs būdai ir triukai, kurių galbūt dar neišbandėte

Vardai

Žinomos mamos – apie privačius ir valstybinius darželius: kurie geresni?

Verslas

Lietuviams nuosavų sodybų nebereikia – turintys bando atsikratyti, o kiti renkasi nuomą

Mokslas.IT

Rašyti laiškus balsu galėsime jau šiemet

Sportas

Japonijos ir Senegalo gerbėjai savo poelgiu pavergė futbolo sirgalių širdis

Naujienos

Verslas

Lietuviams nuosavų sodybų nebereikia – turintys bando atsikratyti, o kiti renkasi nuomą

Mokslas.IT

Rašyti laiškus balsu galėsime jau šiemet

Sportas

Japonijos ir Senegalo gerbėjai savo poelgiu pavergė futbolo sirgalių širdis

Vardai

Komikas Willas Ferrellas kurs komediją apie „Euroviziją“

Aktualu

Panevėžio administracijos vadovas R.Pauža STT apklaustas kaip specialusis liudytojas

Gyvenimas

Nagų grybelis, karpos, nuospaudos ir kitos bėdos: pėdos šaukiasi pagalbos

Verslas

„Senukai“ atidarys milžinišką parduotuvę

Aktualu

Demografas: priimant pensijų reformą, remiamasi nepatikimomis prognozėmis

Kultūra

Kristupo vasaros festivalis: nuo „Grammy“ laureatų iki Vatikano vargonininko

24sek

Joną Valančiūną trikdė keistas rinktinės jausmas: „Jie žaidžia, o tu sėdi ant sofkės“

Gazas

„Tesla“ autopilotas: ar sumokami tūkstančiai to verti?

Aktualu

Vyriausybė pritarė ugniagesių gelbėtojų sistemos pertvarkai

Aktualu

Rusijos URM išreiškė susirūpinimą dėl JAV planų sukurti naujas kosmines pajėgas

Aktualu

Austrija išdavė Rusijai įtariamąjį, kaltinamą įvykdžius per 40 užsakomųjų žmogžudysčių

Gyvenimas

Sergančiųjų ŽIV istorijos – garsių žmonių lūpomis: Rasa Tapinienė

Gazas

Savaitgalį „Autoplius.lt Fast Lap“ lenktynininkai į trasoje važiuos vienodomis padangomis

Pasaulis kišenėje

Į pajūrį vienai dienai viešuoju transportu? Įmanoma

Gyvenimas

30 karališkosios šeimos sveikos gyvensenos įpročių, kuriuos vertėtų perimti

Aktualu

Vyriausybė sutarė, kad centralizuojant valstybės įstaigų funkcijas darbo vietos nesikeis

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką