Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Prabilo nualinto kūdikio vegano mama: dramatiška istorija – iš pirmų lūpų

Pasirodžius informacijai, kad Santaros klinikose gydomas nuo veganinės mitybos nusilpęs kūdikis, prasidėjo įtempta diskusija tarp veganinės mitybos šalininkų ir medikų, kas iš tiesų nutiko kūdikiui. Medikai, nustatę, kad kūdikiui trūksta baltymų ir vitamino B12, padarė prielaidą, kad šio vitamino trūksta veganiškai besimaitinančios motinos piene. Tačiau neseniai paviešintas moters kraujo tyrimas rodo, kad jos kraujyje šio vitamino kiekis beveik siekia aukštutinę normos ribą.
Maitinamas mažylis
Maitinamas mažylis / „Scanpix“ nuotr.

Ilgai tylėjusi moteris ryžosi duoti išskirtinį interviu 15min ir paaiškinti visą šią situaciją, atskleisdama daug iki šiol nežinomų detalių. Moteris pabrėžė, kad pati medikų niekuo nekaltina, atvirkščiai, be galo jiems dėkinga. Dėl suprantamų priežasčių savo tapatybės atskleisti ji nenorinti.

Vegane tapo dėl sveikatos problemų

Moteris, baigusi medicinos studijas ir dirbanti kineziterapeute, teigia, kad prie vegetariškos mitybos perėjo 2010 m. būtent dėl sveikatos problemų. Veganė (t. y. nevalgo jokių gyvūninės kilmės riebalų, taip pat ir pieno produktų) ji yra trejus metus. Ji pati jau seniai domisi tiek mityba, tiek sveika gyvensena.

Iki tol, kol pakeičiau mitybą, buvau labai didelis ligonis: žvynelinė, mažakraujystė, širdies ritmo permušimai, lėtinis sinusitas, tulžies pūslės diskinezija, migrena, alergija maistui, namų dulkėmis ir pan.

„Iki tol, kol pakeičiau mitybą, buvau labai didelis ligonis: žvynelinė, nuolatinė mažakraujystė, širdies ritmo permušimai, lėtinis sinusitas, tulžies pūslės diskinezija, migrena, alergija maistui (kviečiams, laktozei, citrusiniams vaisiams, kiaušiniams, mėsai), taip pat namų dulkėmis, cheminėms priemonėms, kai kuriems vaistams ir pan. Taigi mitybą keičiau ne savo noru, ne todėl, kad taip susigalvojau, o ieškodama pagalbos.

Galėčiau dar vardinti ilgą ligų sąrašą, nors niekada neturėjau jokių žalingų įpročių. Kai pakeičiau mitybą, pradėjau daug sportuoti, tapau sveika. Ir dabar jaučiuosi puikiai. Kai mano sveikata pagerėjo, tai mane labai įkvėpė, todėl nutarėme susilaukti antro vaikelio“, – pasakojo moteris.

Prieš pastodama vartojo vitamino B12 papildus

Šeima augina penkerių metų dukrą, kuri gimė mamai jau perėjus prie vegetariškos mitybos ir kuri taip pat maitinama veganiškai, tačiau, mamos teigimu, niekada neturėjo jokių sveikatos problemų. Atvirkščiai, mergaitė net negali valgyti gyvūninės kilmės maisto, nes yra jam alergiška, taigi jaučiasi daug geriau maitinama veganiškai, kaip ir pati mama, tik ši savo netoleranciją gyvūninės kilmės baltymui išaiškino palyginti ne taip seniai.

Kadangi pastojimas buvo planuojamas, tiek pati moteris, tiek jos dukra tuo periodu vartojo vitamino B12 ir geležies preparatus, taip pat multivitaminus. Maisto papildus moteris vartojo ir nėštumo pradžioje.

Visos bėdos prasidėjo nuo vyresnės sesutės ligos

Kūdikis gimė visiškai sveikas ir iki 6 mėnesių vystėsi visiškai normaliai, svorio priaugdavo taip pat normos ribose. Visi kraujo tyrimai, kuriuos šeima jam darydavo, taip pat buvo normos ribose.

Atėjusi gydytoja nusprendė padaryti išsamesnį kraujo tyrimą – esą gal ko trūksta, ir rado, kad trūksta baltymo ir B12 – kiekis ties kritine riba.

„Kūdikį kitu maistu nei mamos pienas bandžiau maitinti nuo 5 mėnesių. Daviau jam banano, obuolio, kriaušės, agurko, morkos ir morkų sulčių, grikių, moliūgų, bulvių košės, žaliųjų kokteilių, avokado. Vaikas noriai valgė.

Spalio 31 d. Jis susirgo vėjaraupiais. Jais persirgo iš tiesų labai lengvai, ir viskas buvo kaip ir gerai.

Tačiau lapkričio viduryje vyresnė jo sesė iš darželio parsinešė infekciją – keletą dienų vėmė, bet netrukus jos sveikata susitvarkė, taigi jokie tyrimai jai ir nebuvo daryti“, – toliau pasakojo pašnekovė.

Iš pradžių situacija neatrodė grėsminga

Po kelių dienų kūdikis pradėjo vemti ir viduriuoti, nieko, išskyrus motinos pieną, nevalgė, tapo neramus, nervingas. Mama paskambino gydytojai, ji sakė, kad po 2 dienų turėtų viskas susitvarkyti. Tarsi ir susitvarkė, bet po to vėl pasidarė blogai. Ir situacija pradėjo taip banguoti.

„Vienintelis dalykas, kuris gelbėjo visą tą laiką, buvo mano pienas. Jei bandydavome duoti bet kokio kito maisto, vaikas jį atpildavo kartu su pienu, o po to jau pradėjo vemti tulžimi. Pabalo, tapo vangus, pastebėjom, kad jo kojos ištino, tapo kietos. Jį pastoviai reikėjo laikyti ant rankų. Gruodžio 17 d. išsikvietėme greitąją pagalbą, parodėme kūdikio kojas, tačiau medikei jos pasirodė normalios. Vis dėlto pasiūlė, jeigu norime, važiuoti į ligoninę. Taip ir padarėme. Ten paprašiau statyti vaikui lašelinę. Medikai dar abejojo – kam badyti kūdikį.

Atėjusi gydytoja nusprendė padaryti išsamesnį kraujo tyrimą – esą gal ko trūksta, ir rado, kad trūksta baltymo ir B12 – kiekis ties kritine riba. Vaikas buvo paguldytas į reanimaciją, kur jam buvo leidžiamas baltymas ir stebima jo būklė. Pasakiau gydytojai, kad esu viskam alergiška ir, jei reikės, atvešime mišinukus be laktozės. Traukiau vaikui savo pieną, nešiau.

Netrukus vaikas kiek atsigavo ir mus iš pradžių perkėlė į skyrių, o po kurio laiko paleido namo. Tačiau po kurio laiko situacija vėl pablogėjo, jis vėl tapo vangus, apatiškas, ir mes vėl atsidūrėme ligoninėje“, – pasakojo mama.

Sutiko maitinti mėsa, bet vaikui jos įsiūlyti buvo neįmanoma

Gydytojai ragino duoti kūdikiui mėsos. Šeima sutiko su gydytojų raginimu. Vaiko tėtis atvežė mėsos, tačiau vaikui jos nepavyko įsiūlyti – jokios.

Gydytojai mus spaudė, kad turime jų klausyti, ir liepė duoti kūdikiui mėsos. Sutikau, tik pasakiau, kad jis dar nepratęs net prie daržovių, tad gal po truputį pereikime. Ne, sako, nuo šiandien – ir tik viena mėsa.

„Naktį vaikui vėl pablogėjo, kviečiau budinčią gydytoją ir paprašiau lašelinės. Atsimenu, verkiau ir prašiau gelbėti. Ryte vaikui pati padariau klizmą. Stebuklas, bet vaikas atsigavo. Nepatikėsite: po kiek laiko pasiūlėme valgyti – ir jis pats puolė valgyti. Atėjo gydytojai ir pasakė, kad išaugo Escherichia coli bakterija. Paklausiau, ar vaikas galėjo nuo jos nevalgyti, vemti, viduriuoti. Jie patvirtino, kad galėjo.

Nuo to laiko gydytojai pradėjo nebeliepti per prievartą vaikui kišti maisto, bet vaikas pagaliau pats pradėjo valgyti. Verkiau iš laimės, džiaugiausi kad valgo. Būčiau nedariusi klizmos, gal niekas būtų ir nepadėję. Šeštadienį išleido namo, nes hemoglobinas kilo, vaikas valgė. Grįžusi namo, padariau dar kartą klizmą. Vaikas dar labiau atsigavo. Tačiau mėsos jam neįsiūlysi jokios, iš tolo rėkia, nors tikrai bandome. Jis valgo grikių košę ryte, po to – koks mangas ar obuolys, priešpiečiams – daržovių ar laukinių ryžių košė su petražolėmis, aliejuku, pavakariams – kokia kriaušė ar avokadas, vakarienei – moliūgas“, – pasakojo moteris.

Pasak jos, gulint ligoninėje pačiai moteriai sutriko miegas, dėl streso sumažėjo pieno. Dabar tarsi jau viskas gerai, tačiau žiniasklaidoje prasidėjusi diskusija jai ir toliau neleidžia ramiai gyventi.

Be galo dėkinga medikams

Nepaisant to, ji nori širdingai padėkoti medikams. „Aš labai dėkoju medikams už pagalbą, kurią jie suteikė ligoninėje, nes jie išgelbėjo mano vaikui gyvybę. Dėkoju Vaidotui Urbonui ir kitiems gydytojams, kurie tikrai stengėsi dėl vaiko“, – teigė kūdikio mama. Moteris teigė suprantanti, kad stresą patyrė ne tik ji, bet ir gydytojai, kadangi kūdikio būklė iš tiesų buvo kritiška.

Mamos manymu, tokia vaiko būklė – infekcijos komplikacija, nes iki šios ligos kūdikis augo ir vystėsi visiškai normaliai. Apie tris savaites vaiko organizmas kovojo su infekcija ir vaikas negalėjo valgyti. Jam būdavo neįmanoma įkišti maisto, o jei ir pavalgydavo, vemdavo ar viduriuodavo.

Mama sutinka su Gyvensenos medicinos asociacijos nuomone, kad toks žymus vitamino B12 trūkumas mediciniškai galėjo išsivystyti dėl nepakankamos mitybos infekcijos metu. Tokiam mažam vaikui tris savaites nevalgius, natūraliai išsivystė tiek baltymo, tiek B12 trūkumas, kadangi tokiems mažiems kūdikiams anemija gali išsivystyti labai greitai, jeigu jie negauna maisto. O kūdikis, žinia, visą gaunamą maistą išvemdavo ar išviduriuodavo.

Sužinojus tyrimą, kaip akmuo nuo širdies nukrito

Šiandien jis vėl jaučiasi gerai. Per pirmą savaitę po ligos jis priaugo 300 g. Šiandien jis beveik pasivijęs svorio normą. Jis vėl normalus, sveikas ir savo amžiaus rodiklius atitinkantis kūdikis. Moteris specialiai išsinuomojo svarstykles kūdikiams ir kasdien jį sveria, veda užrašus, kuriuose aprašo vaiko būklę.

Mama patikino, kad prieš darydama vitamino B12 tyrimą, apie kurio būtinybę sužinojo tik prieš keletą dienų (nei nėštumo metu, nei vėliau joks gydytojas jai nepatarė šio tyrimo atlikti), ji nevartojo jokių maisto papildų ir nekeitė savo mitybos. Nepaisant to, tyrimo rezultatas labai geras – 465,7, kai norma yra 145–569 pmol/l.

Tačiau visiškai nusiraminti mama neketina. Ji teigė, kad ir toliau reguliariai darys vaikui kraujo tyrimus. Mat jei anemija išsivystė būtent dėl infekcijos, dabar viskas turėtų būti gerai, tačiau tėvai nori apsidrausti ir stebės, ar nėra gilesnių buvusios vaiko būklės priežasčių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius