TIK ŽMONĖS Cinema: A. Valujavičiaus filmas „Irklais per Atlantą“
Žiūrėti
Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

5 patarimai, kurie padės ruošiant šventines vaišes sutaupyti ir nešvaistyti maisto

Per didžiąsias šventes visi dalinasi gerumu, dėmesiu vienas kitam, sėda drauge prie gausiai nukrautų stalų ir mėgaujasi maistu. Tačiau kilniaširdiškomis nuotaikomis spinduliuojančios Kalėdos pasižymi ir milžiniškais išmetamo maisto kiekiais. Rūpestis sočiai pamaitinti artimuosius neretai virsta besaikiu maisto pirkimu, gaminimu, valgymu, virškinimo sutrikimais ir rūpesčių, kur padėti nesuvalgytą maistą. Kaip viso to išvengti?
Vaišių stalas
Vaišių stalas / Shutterstock nuotr.

Vienas Lietuvos gyventojas per metus išmeta vidutiniškai apie 50 kg maisto, kuris dar galėtų būti suvartotas. Į sąvartynus patekęs pūvantis maistas išskiria anglies dioksidą ir nuodingas metano dujas, stipriai teršiančias atmosferą ir ženkliai prisidedančias prie klimato atšilimo.

Ką daryti, kad nuo Kalėdų stalo likę maisto likučiai nekeltų rūpesčių ir būtų tinkamai sunaudoti?

1. Apskaičiuokite maisto kiekį pagal svečių skaičių

Kasdien maistą gaminantis virtuvės šefas Jevgenij Volkov pasakoja, kad dažniausiai problemos prasideda ruošiantis šventėms, kai žmonės stengiasi Kūčių ar Kalėdų stalui patiekti kuo daugiau patiekalų, ne mažiau dvylikos. Virtuvės šefas pritaria, kad svarbu laikytis tradicijų, tačiau Kūčių vakarienei ruošiant visus dvylika patiekalų, geriau gaminti mažesnius jų kiekius arba pakviesti daugiau svečių. Pats J.Volkov šventinei savo šeimos vakarienei pasirenka kelis pagrindinius tradicinius patiekalus ir kruopščiai apskaičiuoja maisto kiekį. „Vienam svečiui užtenka apie 0,5 kg, o jei labai sočiai – 0,7 kg maisto. Šio kiekio pilnai pakanka gerai ir sočiai praleisti šventinį vakarą su šeima“, – pataria jis.

Asmeninio albumo nuotr. /Jevgenij Volkov
Asmeninio albumo nuotr. /Jevgenij Volkov

Tinklaraščio „Nestoras maistas“ autorė Ieva Greičiūnaitė pritaria, kad norint nešvaistyti maisto, labai svarbu suskaičiuoti, kokį žmonių kiekį planuojate pamaitinti ir gaminamą maistą mintyse išdalinti porcijomis. „Žinoma, neįmanoma to padaryti tiksliai, bet tikrai įmanoma apskaičiuoti apytiksliai. Pavyzdžiui, jei turite 5 valgančius, tikrai nebūtina gaminti 6 skirtingų mišrainių, begalės užkandėlių ir dar iškepti pagrindinį karštą patiekalą, o desertui patiekti 3 skirtingus pyragus“, – sako I.Greičiūnaitė.

2. Patiekalus gaminkite prieš pat vakarienę

J.Volkovas rekomenduoja nesiimti ruošti maisto labai iš anksto. Geriau susiplanuoti šventės dieną laisvesnę ir gaminti likus porai valandų iki svečių atėjimo – taip ir patiekalai bus švieži, gardūs, ir neprigaminsite per daug. „Jei gaminsite tai, ką svečiai labiausiai mėgsta, tuomet ir suvalgyta bus greitai. O pritrūkus, visada galima papildyti stalą, jei liko neparuoštų produktų, – sako J.Volkovas, – Teks atsistoti nuo stalo ir papildomai padirbėti, bet geriau vakaro eigoje pagaminti patiekalą, kurio visi nori, nei iš anksto vargti dėl to, ko svečiai galbūt nesuvalgys“.

Žuvis turi būti apdorota prieš pat patiekiant ir suvalgyta iškart.

„Žinoma, galima saugius, ilgiau išsilaikančius produktus pasiruošti iš anksto, pavyzdžiui, išvirti daržoves mišrainei. Nieko joms nenutiks, jei laikysite uždarame inde, tinkamoje temperatūroje. Bet greit gendančius produktus, pavyzdžiui kiaušinius rekomenduoju virti likus valandai iki patiekimo, atvėsinti šaltame vandenyje ir įdėti į mišrainę. Taip bus ir sveikiau, ir skaniau. Taip pat ir žuvis turi būti apdorota prieš pat patiekiant ir suvalgyta iškart“, – pataria virtuvės šefas.

Vida Press nuotr./Sūdyta lašiša
Vida Press nuotr./Sūdyta lašiša

3. Maistą laikykite tinkamoje temperatūroje

Labai svarbu nelaikyti maisto ant stalo ilgai, kelias valandas ar visą dieną – taip jis greičiau suges ir teks išmesti. Jei jau matote, kad patiekalo svečiai nelabai valgo, neškite jį į šaldytuvą. J.Volkovas pastebi, kad geriau ant stalo dėti mažesnes patiekalų porcijas ir joms baigiantis – papildyti. Pagal higienos normas, greitai gendantys pieno produktai, mišrainės su majonezu, kiaušiniai laikomi kambario temperatūroje turėtų būti suvartoti per tris valandas. Ilgiau ant stalo užsibuvę, šie produktai praranda išvaizdą, skonines savybes, prasideda gedimo procesai.

Pasak virtuvės šefo, pagamintą, šaldytuve laikomą maistą geriausia suvartoti per 24 valandas. „Aišku, viskas priklauso nuo pačio produkto, ar jis praranda gerą skonį, išvaizdą, kokybę. Pavyzdžiui keptą mėsą galima padėti į šaldytuvą, uždengti plėvele, kad neapdžiūtų, o kitą dieną jos papjaustyti“.

4. Iš likučių gaminkite naujus patiekalus

I.Greičiūnaitė siūlo pagalvoti, kaip likusį produktą panaudoti keliems skirtingiems patiekalams. „Jei gaminant salotas su silke sunaudojote tik pusę pakuotės silkės, kitą jos dalį galite panaudoti sumuštinukams. Taip pat siūlau paieškoti receptų, kuria padeda iš, atrodo, niekam tikusio likučio, pagaminti nuostabų naują patiekalą. Tai gali būti įvairiausi troškiniai, sriubos, kepsneliai, kišas“.

Asmeninio albumo nuotr. /Ieva Greičiūnaitė
Asmeninio albumo nuotr. /Ieva Greičiūnaitė

„Namuose aš visuomet laikausi nuomonės – ko nesuvalgai, atiduok, o jeigu nėra kam atiduot, suvartok per 12 valandų ar parą, sukomponuok su kitais produktais – patarimais dalinasi J.Volkovas. – Jei lieka silkės, juodos duonos, padarykite duonos skrebučius, sumaišykite su silke ir naminiu majonezu. Jei liko tradicinės „Silkės pataluose“ ar mišrainės, kodėl gi nepadarius užtepėlių? Dabar visi jas labai mėgsta. Sutrinkite trintuvu iki kreminės konsistencijos ir turėsite naują patiekalą, – užkandėles, kurios su juoda lietuviška duona bus labai skaniai suvalgytos“.

Vokiškos silkės salotos
Receptas: Vokiškos silkės salotos
2 asmenims
Pagaminsite per 30 min.
3.4 / 120
Receptas
Ingredientai
Bulvės: 1.00 puodelis (virtos - pjaustytos)
Obuoliai: 1.00 vnt. (1 puodelis - smulkinti)
Agurkai: 1.00 puodelis (marinuoti - smulkinti)
Silkė: 1.00 puodelis (pjaustyta gabalėliais)
Svogūnai: 1.00 vnt.
Ananasai: 1.00 puodelis (pjaustyti - konservuoti)
Alyvuogių aliejus: 2.00 valg. š.
Citrinos: 1.00 vnt. (2 valg. š. - sulčių)
Pipirai: 10.00 vnt. (grūdeliais)
Kaip gaminti
  1. Sumaišykite visus ingredientus ir pagardinkite aliejumi, citrinos sultimis, pipirais.
  2. Jeigu patiekalą ruošiate ne pasninkui, bet kitoms progoms, tuomet vietoje alyvuogių aliejaus ir citrinų sulčių galite naudoti grietinę ar majonezą.
Suskleisti
Silkės salotos
Receptas: Silkės ir keptų bulvių salotos
1 asmenims
Pagaminsite per 50 min.
3.8 / 44
Receptas
Ingredientai
Bulvės: 1.00 vnt. (vidutinio dydžio)
Alyvuogių aliejus: 1.00 valg. š.
Salotos: 6.00 vnt. (lapai)
Svogūnai: 1.00 vnt. (mažas)
Agurkai: 1.00 vnt. (marinuotas)
Silkė: 100.00 g
Jogurtas: 2.00 valg. š. (natūralaus)
Krapai: 1.00 sauja (nedidelė)
Česnakai: 1.00 skiltelės
Druska: 1.00 žiupsnelis
Juodieji pipirai: 1.00 žiupsnelis
Kaip gaminti

1. Bulves švariai nuplauname, supjaustome griežinėliais, sumaišome su aliejumi ir žiupsneliu druskos. Kepame 200 C orkaitėje pusvalandį.

2. Paruošiame padažą: indelyje sumaišome jogurtą, smulkintus krapus ir česnaką, beriame druskos ir pipirų.

3. Į lėkštę dedame nuplautus ir nusausintus salotų lapus, svogūno ir agurko griežinėlius, keptų bulvių griežinėlius, silkę, padažą ir šviežių krapų.

Suskleisti

Vienas dažniausiai išmetamų maisto produktų yra duona – nesuvartotus duonos gaminius išmeta daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų. I.Greičiūnaitė rekomenduoja iš nesuvalgytos duonos gaminti krutonus, kuriais galima skaninti sriubas, salotas. Nuo šventinės vakarienės likusi padžiūvusi duona gali pavirsti ir nuostabiais kitos dienos pusryčiais – tinklaraščio autorė dalinasi prancūziško skrebučio receptu, kurį rasite straipsnio pabaigoje.

5. Dalinkitės maistu su kitais

Virtuvės šefas primena, kad šalia mūsų daugybė žmonių stokoja maisto. „Jeigu liks daug maisto, jis suges ir mes jį išmesime. O juk maistas kainuoja nemažus pinigus, kuriuos tokiu būdu išmetame į šiukšlių dėžę. Todėl pats geriausias būdas likus nesuvalgyto maisto, jį išdalinti. Artimiesiems, kaimynams arba tiems, kurie iš vis neturi ko valgyti. Juk gatvėse matome žmonių, kurie stokoja maisto, tad sudėkime likusį maistą į krepšelį ir padovanokime sunkiau gyvenantiems. Galbūt reikės paieškoti tokių žmonių, bet kodėl gi nepabandžius?“

Prancūziškas skrebutis

Ingredientai:

  • 2 riekelės pilno grūdo šviesios duonos (gali būti ir kita, panaši, likusi nuo šventinio stalo);
  • 1 kiaušinis;
  • 1/2 stiklinės mėgstamo pieno (tinka ir karvės, ir augalinės kilmės);
  • 1 šaukštelis cinamono;
  • 1 šaukštas klevų sirupo/medaus;
  • kokosų aliejaus kepimui.

Gaminimas:

Įkaitinkite keptuvę su aliejumi. Kol aliejus kaista, į indelį įmuškite kiaušinį, pilkite pieną, klevų sirupą, berkite cinamoną ir viską išplakite. Kiekvieną duonos riekelę iš abiejų pusių gerai pamirkykite kiaušinio ir pieno plakinyje, dėkite į keptuvę su įkaitintu kokosų aliejumi. Abi puses apkepkite po keletą minučių arba kol apskrus. O dabar – atėjo momentas pasireikšti fantazijai – tepkite riešutų sviestu, jogurtu, džemu, saldinkite klevų sirupu arba medumi.

Shutterstock nuotr./Prancūziškas skrebutis
Shutterstock nuotr./Prancūziškas skrebutis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius